Publikacja informacji dotyczącej zatwierdzenia standardowej zmiany w specyfikacji produktu objętego nazwą pochodzenia w sektorze winorośli i wina, o której to zmianie mowa w art. 17 ust. 2 i 3 rozporządzenia delegowanego Komisji (UE) 2019/33.

Publikacja informacji dotyczącej zatwierdzenia standardowej zmiany w specyfikacji produktu objętego nazwą pochodzenia w sektorze winorośli i wina, o której to zmianie mowa w art. 17 ust. 2
i 3 rozporządzenia delegowanego Komisji (UE) 2019/33

(2020/C 67/04)

(Dz.U.UE C z dnia 2 marca 2020 r.)

Niniejsza informacja zostaje opublikowana zgodnie z art. 17 ust. 5 rozporządzenia delegowanego Komisji (UE) 2019/33 1 .

INFORMACJA DOTYCZĄCA ZATWIERDZENIA STANDARDOWEJ ZMIANY

"Gard"

PGI-FR-A1130-AM01

Data przekazania informacji: 26 listopada 2019 r.

OPIS I UZASADNIENIE ZATWIERDZONEJ ZMIANY

1.
Opis właściwości organoleptycznych produktów

W rozdziale I pkt 3.3 specyfikacji produktu ChOG "Gard" uzupełnia się opis właściwości organoleptycznych odpowiednio wina czerwonego, różowego i białego.

Dodatkowo uzupełnia się punkt "Opis wina lub win" w jednolitym dokumencie.

2.
Odmiany winorośli

Specyfikację produktu ChOG "Gard" uzupełnia się poprzez wprowadzenie nowych odmian winorośli do wykazu odmian winorośli wykorzystywanych do produkcji win. Są to odmiany uznawane za odporne na suszę i grzybowe choroby roślin. Umożliwiają stosowanie mniejszej ilości środków ochrony roślin, odpowiadając jednocześnie odmianom wykorzystywanym do produkcji wina objętego ChOG. Nie wpływają na właściwości win objętych ChOG.

Wspomniane odmiany winorośli obejmują: artaban N, cabernet blanc B, cabernet cortis N, floreal B, muscaris B, soreli B, souvignier gris B, vidoc N i voltis B.

3.
Zmiany redakcyjne

Specyfikację produktu ChOG "Gard" zaktualizowano w zakresie dotyczącym opisu obszaru bezpośredniego sąsiedztwa zawartego w rozdziale I pkt 4.2. Opis obszaru bezpośredniego sąsiedztwa przedstawiono najpierw według okręgów sąsiadujących z obszarem geograficznym, a następnie przekształcono go w wykaz gmin bez wprowadzania zmian w samym obszarze. Wykaz gmin sporządzono zgodnie z kodem geograficznym z 2019 r. stanowiącym krajowy dokument referencyjny.

Ponadto punkt "wymogi dodatkowe" w jednolitym dokumencie zaktualizowano o wyżej wspomniany wykaz gmin składających się na obszar bezpośredniego sąsiedztwa.

Zaktualizowano również zapis dotyczący jednostki certyfikującej.

JEDNOLITY DOKUMENT

1.
Nazwa produktu

Gard

2.
Rodzaj oznaczenia geograficznego

ChOG - chronione oznaczenie geograficzne

3.
Kategorie produktów sektora wina

1. Wino

4.
Opis wina lub win

Chronione oznaczenie geograficzne "Gard" jest zastrzeżone dla czerwonych, różowych i białych win niemusujących.

Analityczne cechy charakterystyczne inne niż minimalna rzeczywista zawartość alkoholu są zgodne z przepisami wspólnotowymi.

Ogólne analityczne cechy charakterystyczne
Maksymalna całkowita zawartość alkoholu (w % objętości)
Minimalna rzeczywista zawartość alkoholu (w % objętości) 9
Minimalna kwasowość miareczkowa
Maksymalna kwasowość lotna (w miliekwiwalentach na litr)
Maksymalna całkowita zawartość dwutlenku siarki (w miligramach na litr)

Opis właściwości organoleptycznych win czerwonych

W winach czerwonych stosuje się przeważnie tradycyjne śródziemnomorskie odmiany winorośli (carignan, grenache, cinsault) oraz odmiany winorośli o międzynarodowej renomie, takie jak merlot, cabernet-sauvignon i syrah. Szata win czerwonych charakteryzuje się barwą przechodzącą od rubinowoczerwonej do intensywnej barwy owocu granatu, niekiedy z fioletowymi refleksami. Wina te posiadają złożony, ekspresyjny i subtelny bukiet aromatyczny z nutami czerwonych owoców (czereśni, truskawki, maliny, porzeczki), który w tzw. drugim nosie może zawierać nuty przypraw. W smaku wina charakteryzują się swoją elegancją, wyrazistym aromatem oraz zróżnicowaną strukturą taninową w zależności od wykorzystanych technologii produkcji wina.

Jako że większość przedmiotowych win spożywa się jako wina młode, pośród stosowanych technik produkcji wina dominują metody związane z delikatną ekstrakcją oraz dokładną regulacją temperatury.

Opis właściwości organoleptycznych win różowych

Wina różowe wytwarza się głównie z odmian winorośli cinsault, grenache i syrah - z wykorzystaniem połączenia tych odmian lub tylko z jednej z nich. Wina te posiadają szatę o barwie przechodzącej od bladoróżowej do łososiowej. Ich bukiet aromatyczny z wyczuwalnymi aromatami czerwonych owoców (czereśni, truskawki, maliny, porzeczki) ma subtelny charakter. W smaku są delikatne, aksamitne i pełne, przy jednocześnie wyczuwalnej charakterystycznej świeżości.

Jako że większość przedmiotowych win spożywa się jako wina młode, pośród stosowanych technik produkcji wina dominują metody związane z delikatną ekstrakcją oraz dokładną regulacją temperatury.

Opis właściwości organoleptycznych win białych

Wina białe wytwarza się również z jednej odmiany winorośli lub z mieszanki odmian winorośli, w szczególności takich jak chardonnay, sauvignon i viognier en blanc. Posiadają krystaliczną, żółtozłotą szatę o niebieskich refleksach. W winach tych dominują aromaty owoców o białym miąższu oraz owoców cytrusowych. Jeżeli chodzi o walory smakowe, w ataku wino jest giętkie, delikatne i subtelne, a następnie rozwija się i nabiera gęstego, obfitego charakteru, krągłości, z akcentem szlachetnej kwasowości nadającej mu świeży smak. Są to wina żywe, zrównoważone, o świeżym smaku.

Jako że większość przedmiotowych win spożywa się jako wina młode, pośród stosowanych technik produkcji wina dominują metody związane z delikatną ekstrakcją oraz dokładną regulacją temperatury.

5.
Praktyki winiarskie
a)
podstawowe praktyki enologiczne

Szczególne praktyki enologiczne

W praktykach enologicznych towarzyszących produkcji wina należy przestrzegać wymogów obowiązujących na poziomie wspólnotowym oraz zawartych w kodeksie rolnictwa i rybołówstwa morskiego.

b)
maksymalne zbiory 120 hektolitrów z hektara
6.
Wyznaczony obszar geograficzny

Zbiory winogron, ich fermentacja i wytwarzanie wina objętego chronionym oznaczeniem geograficznym "Gard" odbywają się w departamencie Gard.

7.
Główne odmiany winorośli

gewurztraminer Rs

sciaccarello N

semillon B

servant B

sylvaner B

syrah N - shiraz

tannat N

tempranillo N

terret blanc B

terret gris G

terret noir N

ugni blanc B

verdelho B

vermentino B - rolle

villard blanc B

villard noir N

merlot N

mondeuse N

morrastel N - minustellu, graciano

mourvèdre N - monastrell

muscat à petits grains blancs B - muscat, moscato

muscat à petits grains rouges Rg - muscat, moscato

muscat à petits grains roses Rs - muscat, moscato

viognier B

artaban N

cabernet blanc B

cabernet cortis N

floreal B

muscaris B

souvignier gris Rs

vidoc N

voltis B

riesling B

rivairenc N - aspiran noir

roussanne B

sauvignon B - sauvignon blanc

sauvignon gris G - fié gris

carignan blanc B

carignan N

carmenère N

chardonnay B

chasan B

chasselas B

chenanson N

chenin B

cinsaut N - cinsault

clairette B

clairette rose Rs

colombard B

cot N - malbec

couderc noir N

counoise N

danlas B

alicante-henri-bouschet N

alphonse-lavallée N

altesse B

alvarinho - albariño

aramon blanc B

aramon gris G

aramon N

aranel B

arinarnoa N

arvine B - petite arvine

grenache blanc B

grenache gris G

grenache N

gros manseng B

lival N

lledoner pelut N

macabeu B - macabeo

maréchal foch N

marsanne B

marselan N

mauzac B

aubun N - murescola

bourboulenc B - doucillon blanc

brun argenté N - vaccarèse

cabernet franc N

cabernet-sauvignon N

caladoc N

cardinal Rg

muscat d'Alexandrie B - muscat, moscato

muscat de Hambourg N - muscat, moscato

négrette N

nielluccio N - nielluciu

petit manseng B

petit verdot N

pinot gris G

pinot noir N

piquepoul blanc B

piquepoul gris G

piquepoul noir N

portan N

egiodola N

gamay de Chaudenay N

soreli B

gamay N

8.
Opis związku lub związków

Obszar geograficzny przedmiotowego ChOG rozciąga się na terytorium departamentu Gard, położonego na południu Francji w regionie Langwedocja-Roussillon. Obszar geograficzny jest wyjątkowo zróżnicowany i dzieli się na trzy główne jednostki, z których każda posiada charakterystyczny region winiarski: Sewenny na podgórzu Masywu Centralnego, rozległy obszar występowania garigu wapiennego oraz obszar równinny rozciągający się do regionu Camargue.

Klimat śródziemnomorski szczególnie sprzyja uprawie winorośli - charakteryzuje się ciepłym i suchym latem oraz okresowymi opadami deszczu, zwłaszcza jesienią, w którym to czasie występują powszechnie znane "okresy seweńskie" (fr. épisodes cévenols) stanowiące przyczynę obfitych deszczów. Jeżeli chodzi o wiatry, przedmiotowy obszar charakteryzuje się powtarzającymi się zrywami wiatru od strony morza, które mają korzystny wpływ na dojrzewanie winogron w okresie letnim, oraz tzw. mistralem, wiatrem północnym, który jest przeważnie gwałtowny i suchy. Suma opadów deszczu wynosi około 500 mm w części morskiej obszaru i może wynosić ponad 800 mm w głębi lądu.

Wschodnią granicę obszaru wyznacza rzeka zwana Gardon lub Gard, od której pochodzi nazwa departamentu. Mimo że historia uprawy winorośli na przedmiotowym obszarze jest bardzo długa, pierwszą dużą winnicę w Gard założono za czasów starożytnych Rzymian, czemu towarzyszyło wybudowanie sieci dróg, stworzenie użytków rolnych i wzniesienie budynków znanych na całym świecie, takich jak akwedukt Pont du Gard i amfiteatr w Nîmes.

Rozwój kolei w XIX wieku przyczynił się do rozkwitu uprawy winorośli. Przedmiotowy region winiarski był pierwszym francuskim regionem zaatakowanym przez filokserę. Wydarzenie to spowodowało szybką reakcję producentów wina, którzy przenieśli winnice na tereny przymorskie i przymorskie tereny piaszczyste.

W związku z powyższym w departamencie Gard do dziś istnieją liczne szkółki winorośli, a w winnicy Domaine de l'Es-piguette znajduje się zbiór klonów wszystkich francuskich odmian winorośli. Wszystko to sprawiło, że producenci win objętych ChOG "Gard" szybko rozwinęli produkcję oryginalnego wina wysokiej jakości cenionego przez konsumentów.

W 1964 r. wina te otrzymały statut "win kantońskich" (fr. vin de canton), a następnie dekretem z 1968 r. nadano im statut "wina regionalnego" (fr. vin de pays), określając jednocześnie szczegółowe kryteria jakości (odmiany winorośli, naturalna zawartość alkoholu). Wina objęte ChOG "Gard" to wina czerwone, różowe i białe, przy czym od kilku lat zauważa się znaczny rozwój produkcji win różowych, które stanowią około 40 % całkowitej produkcji. Wina te, których produkcja w 2010 r. wynosiła około 300 000 hektolitrów, sprzedaje się na całym terytorium kraju. Przedmiotowe wina można produkować z jednej odmiany winorośli, którą podaje się na etykiecie, lecz najczęściej występują one w postaci mieszanek tradycyjnych śródziemnomorskich odmian winorośli i innych odmian o międzynarodowej renomie, takich jak mer-lot, cabernet-sauvignon, syrah, chardonnay i sauvignon. Bogactwo warunków glebowo-klimatycznych i różnorodność wykorzystywanych odmian winorośli, od wczesnych po późne, umożliwiają uzyskanie odpowiedniej dojrzałości winogron we wszystkich warunkach. Liczne inwestycje producentów wina w wyposażenie ich wytwórni, a w szczególności w urządzenia do ekstrakcji i regulowania temperatury fermentacji, pozwalają na wytwarzanie win poszukiwanych przez konsumentów.

Wina czerwone charakteryzują się zrównoważoną strukturą i łagodnymi taninami.

W winach różowych i białych proces winifikacji ma na celu zachowanie ich świeżości i subtelnego aromatu. Jako obszar położony na styku koryta rzeki Rodan oraz Łuku Śródziemnomorskiego, obszar graniczny między Langwedocją i Prowansją, a także obszar o bogatej tradycji uprawy winorośli i gajów oliwnych oraz walk byków i wydarzeń o lokalnej nazwie féria, departament Gard wykorzystuje swoje ogromne bogactwo kulturowe.

Producenci wina zdołali przystosować się do zróżnicowanych warunków glebowo-klimatycznych - od Sewennów, poprzez akwedukt Pont du Gard, aż po region Camargue - dzięki przesadzeniu niemal wszystkich winnic w celu uzyskania doskonałego dopasowania odmian winorośli i produkcji win docenianych przez konsumentów. Większość produkowanych win sprzedaje się jako wino młode, posiadające ceniony profil smakowy i aromatyczny - w szczególności doceniany przez klientelę turystyczną.

Wszystkie te zmiany, zarówno gospodarcze, jak i techniczne, przyczyniają się do popularności win objętych chronionym oznaczeniem geograficznym "Gard", sprzyjają rozwojowi enoturystyki oraz mają swój udział w utrzymaniu winiarskiego krajobrazu regionu.

9.
Dodatkowe wymogi zasadnicze (pakowanie, etykietowanie i inne wymogi)

Ramy prawne:

przepisy krajowe

Rodzaj wymogów dodatkowych:

przepisy dodatkowe dotyczące etykietowania

Opis wymogu:

W przypadku win niemusujących chronione oznaczenie geograficzne "Gard" można uzupełnić następującymi określeniami:

nazwą jednej odmiany lub kilku odmian;
określeniem "primeur" lub "nouveau".

Logo ChOG Unii Europejskiej umieszcza się na etykiecie, jeżeli określenie "indication géographique protégée" (chronione oznaczenie geograficzne) zastąpione jest tradycyjnym określeniem "Vin de pays".

Obszar bezpośredniego sąsiedztwa

Ramy prawne:

przepisy krajowe

Rodzaj wymogów dodatkowych:

odstępstwo dotyczące produkcji na wyznaczonym obszarze geograficznym

Opis wymogu:

Obszar bezpośredniego sąsiedztwa, określony na zasadzie odstępstwa w odniesieniu do fermentacji i produkcji wina i objęty chronionym oznaczeniem geograficznym "Gard", stanowią następujące gminy, zgodnie z oficjalnym kodem geograficznym "code officiel géographique" z 2019 r.:

w departamencie Bouches-du-Rhône: Alleins, Arles, Aureille, Barbentane, Boulbon, Cabannes, Châteaurenard, Eygalières, Eyguières, Eyragues, Fontvieille, Graveson, Lamanon, Les Baux-de-Provence, Maillane, Mallemort, Mas-Blancdes-Alpilles, Maussane-les-Alpilles, Mollégès, Mouriès, Noves, Orgon, Paradou, Plan-d'Orgon, Port-Saint-Louis-duRhône, Rognonas, Sénas, Saint-Étienne-du-Grès, Saint-Andiol, Saintes-Maries-de-la-Mer, Saint-Martin-de-Crau, Saint-Pierre-de-Mézoargues, Saint-Rémy-de-Provence, Tarascon, Vernègues, Verquières;
w departamencie Vaucluse: Avignon, Bédarrides, Bollène, Cabrières-d'Avignon, Caderousse, Camaret-sur-Aigues, Châteauneuf-de-Gadagne, Châteauneuf-du-Pape, Courthézon, Fontaine-de-Vaucluse, Grillon, Jonquerettes, Jonquiè-res, Lagarde-Paréol, Lagnes, Lamotte-du-Rhône, Lapalud, Le Pontet, Le Thor, L'Isle-sur-la-Sorgue, Mondragon, Moriè-res-lès-Avignon, Mornas, Orange, Piolenc, Richerenches, Sérignan-du-Comtat, Sainte-Cécile-les-Vignes, Saint-Saturnin-lès-Avignon, Saumane-de-Vaucluse, Sorgues, Travaillan, Uchaux, Valréas, Vedène, Violès, Visan;
w departamencie Lozère: Albaret-le-Comtal, Albaret-Sainte-Marie, Allenc, Altier, Antrenas, Arzenc-d'Apcher, Arzenc-de-Randon, Auroux, Bédouès-Cocurès, Badaroux, Balsièges, Banassac-Canilhac, Barjac, Barre-des-Cévennes, Bassurels, Bel-Air-Val-d'Ance, Blavignac, Bourgs sur Colagne, Brenoux, Brion, Cans et Cévennes, Cassagnas, Château-neuf-de-Randon, Chadenet, Chanac, Chastanier, Chastel-Nouvel, Chauchailles, Chaudeyrac, Chaulhac, Cheylard-l'Evêque, Cubiérettes, Cubières, Cultures, Esclanèdes, Florac Trois Rivières, Fontans, Fournels, Fraissinet-de-Fourques, Gabriac, Gabrias, Gatuzières, Gorges du Tarn Causses, Grèzes, Grandrieu, Grandvals, Hures-la-Parade, Ispagnac, Julianges, La Bastide-Puylaurent, La Canourgue, La Fage-Montivernoux, La Fage-Saint-Julien, La Malène, La Panouse, La Tieule, Lachamp-Ribennes, Lajo, Langogne, Lanuéjols, Laubert, Laval-du-Tarn, Le Born, Le Buisson, Le Collet-de-Dèze, Le Malzieu-Forain, Le Malzieu-Ville, Le Pompidou, Le Rozier, Les Bessons, Les Bondons, Les Hermaux, Les Laubies, Les Monts-Verts, Les Salces, Les Salelles, Luc, Marchastel, Marvejols, Mas-Saint-Chély, Massegros Causses Gorges, Mende, Meyrueis, Moissac-Vallé-Française, Molezon, Mont Lozère et Goulet, Montbel, MontrodatMonts-de-Randon, Nasbinals, Naussac-Fontanes, Noalhac, Palhers, Paulhac-en-Margeride, Pelouse, Peyre en Aubrac, Pied-de-Borne, Pierrefiche, Pont de Montvert - Sud Mont Lozère, Pourcharesses, Prévenchères, Prinsuéjols-Malbouzon, Pru-nières, Recoules-d'Aubrac, Recoules-de-Fumas, Rimeize, Rocles, Rousses, Saint Bonnet-Laval, Saint-Étienne-du-Val-donnez, Saint-Étienne-Vallée-Française, Saint-Alban-sur-Limagnole, Saint-André-Capcèze, Saint-André-de-Lancize, Saint-Bauzile, Saint-Bonnet-de-Chirac, Saint-Chély-d'Apcher, Saint-Denis-en-Margeride, Sainte-Croix-Vallée-Française, Sainte-Eulalie, Sainte-Hélène, Saint-Flour-de-Mercoire, Saint-Frézal-d'Albuges, Saint-Gal, Saint-Germain-de-Calberte, Saint-Germain-du-Teil, Saint-Hilaire-de-Lavit, Saint-Jean-la-Fouillouse, Saint-Juéry, Saint-Julien-des-Points, Saint-Léger-de-Peyre, Saint-Léger-du-Malzieu, Saint-Laurent-de-Muret, Saint-Laurent-de-Veyrès, Saint-Martin-de-Boubaux, Saint-Martin-de-Lansuscle, Saint-Michel-de-Dèze, Saint-Paul-le-Froid, Saint-Pierre-de-Nogaret, Saint-Pierre-des-Tripiers, Saint-Pierre-le-Vieux, Saint-Privat-de-Vallongue, Saint-Privat-du-Fau, Saint-Saturnin, Saint-Sau-veur-de-Ginestoux, Serverette, Termes, Trélans, Vebron, Ventalon en Cévennes, Vialas, Villefort;
w departamencie Ardèche: Ailhon, Aizac, Ajoux, Alba-la-Romaine, Albon-d'Ardèche, Alissas, Astet, Aubenas, Aubignas, Baix, Balazuc, Banne, Barnas, Beauchastel, Beaulieu, Beaumont, Beauvène, Berrias-et-Casteljau, Berzème, Bessas, Bidon, Borne, Bourg-Saint-Andéol, Burzet, Cellier-du-Luc, Chambonas, Chandolas, Charmes-sur-Rhône, Chassiers, Chauzon, Chazeaux, Chirols, Chomérac, Coucouron, Coux, Creysseilles, Cros-de-Géorand, Cruas, Dar-bres, Dompnac, Dunière-sur-Eyrieux, Fabras, Faugères, Flaviac, Fons, Freyssenet, Genestelle, Gilhac-et-Bruzac, Glui-ras, Gourdon, Gras, Gravières, Grospierres, Issamoulenc, Issanlas, Issarlès, Jaujac, Joannas, Joyeuse, Juvinas, La Souche, La Voulte-sur-Rhône, Labégude, Labastide-de-Virac, Labastide-sur-Bésorgues, Labeaume, Lablachère, Laboule, Lachamp-Raphaël, Lachapelle-Graillouse, Lachapelle-sous-Aubenas, Lagorce, Lalevade-d'Ardèche, Lanarce, Lanas, Largentière, Larnas, Laurac-en-Vivarais, Laveyrune, Lavillatte, Lavilledieu, Laviolle, Le Béage, Le Lac-d'Issarlès, Le Plagnal, Le Pouzin, Le Roux, Le Teil, Lentillères, Les Assions, Les Ollières-sur-Eyrieux, Les Salelles, Les Vans, Lespé-ron, Loubaresse, Lussas, Lyas, Mézilhac, Malarce-sur-la-Thines, Malbosc, Marcols-les-Eaux, Mayres, Mazan-l'Abbaye, Mercuer, Meyras, Meysse, Mirabel, Montpezat-sous-Bauzon, Montréal, Montselgues, Orgnac-l'Aven, Péreyres, Payzac, Planzolles, Pont-de-Labeaume, Pourchères, Prades, Pradons, Pranles, Privas, Prunet, Ribes, Rochecolombe, Rochemaure, Rocher, Rochessauve, Rocles, Rompon, Rosières, Ruoms, Sablières, Sagnes-et-Goudoulet, Saint-Étienne-de-Boulogne, Saint-Étienne-de-Fontbellon, Saint-Étienne-de-Lugdarès, Saint-Étienne-de-Serre, Saint-Alban-Auriolles, Saint-Alban-en-Montagne, Saint-Andéol-de-Berg, Saint-Andéol-de-Vals, Saint-André-de-Cruzières, Saint-André-Lachamp, Saint-Bauzile, Saint-Cierge-la-Serre, Saint-Cirgues-de-Prades, Saint-Cirgues-en-Montagne, Saint-Didier-sous-Aubenas, Sainte-Eulalie, Sainte-Marguerite-Lafigère, Saint-Fortunat-sur-Eyrieux, Saint-Genest-de-Beauzon, Saint-Georges-les-Bains, Saint-Germain, Saint-Gineis-en-Coiron, Saint-Jean-le-Centenier, Saint-Joseph-des-Bancs, Saint-Julien-du-Gua, Saint-Julien-du-Serre, Saint-Julien-en-Saint-Alban, Saint-Just-d'Ardèche, Saint-Lager-Bressac, Saint-Laurent-du-Pape, Saint-Laurent-les-Bains-Laval-d'Aurelle, Saint-Laurent-sous-Coiron, Saint-Mélany, Saint-Mar-cel-d'Ardèche, Saint-Martin-d'Ardèche, Saint-Martin-sur-Lavezon, Saint-Maurice-d'Ardèche, Saint-Maurice-d'Ibie, Saint-Michel-de-Boulogne, Saint-Michel-de-Chabrillanoux, Saint-Montan, Saint-Paul-le-Jeune, Saint-Pierre-de-Colombier, Saint-Pierre-la-Roche, Saint-Pierre-Saint-Jean, Saint-Pierreville, Saint-Pons, Saint-Priest, Saint-Privat, Saint-Remèze, Saint-Sauveur-de-Cruzières, Saint-Sauveur-de-Montagut, Saint-Sernin, Saint-Symphorien-sous-Cho-mérac, Saint-Thomé, Saint-Vincent-de-Barrès, Saint-Vincent-de-Durfort, Salavas, Sampzon, Sanilhac, Sceautres,Tau-riers, Thueyts, Ucel, Usclades-et-Rieutord, Uzer, Vagnas, Valgorge, Vallées-d'Antraigues-Asperjoc, Vallon-Pont-d'Arc, Vals-les-Bains, Valvignères, Vernon, Vesseaux, Veyras, Villeneuve-de-Berg, Vinezac, Viviers, Vogüé;
w departamencie Hérault: Agonès, Aniane, Arboras, Argelliers, Aspiran, Assas, Aumelas, Avène, Bélarga, Baillargues, Balaruc-les-Bains, Balaruc-le-Vieux, Beaulieu, Boisseron, Bouzigues, Brenas, Brignac, Brissac, Buzignargues, Campag-nan, Campagne, Candillargues, Canet, Castelnau-le-Lez, Castries, Causse-de-la-Selle, Cazevieille, Cazilhac, Ceilhes-et-Rocozels, Celles, Ceyras, Clapiers, Claret, Clermont-l'Hérault, Combaillaux, Cournonsec, Cournonterral, Dio-et-Val-quières, Entre-Vignes, Fabrègues, Ferrières-les-Verreries, Fontanès, Fozières, Frontignan, Galargues, Ganges, Garrigues, Gigean, Gignac, Gorniès, Grabels, Guzargues, Jacou, Joncels, Jonquières, Juvignac, La Boissière, La GrandeMotte, La Vacquerie-et-Saint-Martin-de-Castries, Lacoste, Lagamas, Lansargues, Laroque, Lattes, Lauret, Lauroux, Lavérune, Lavalette, Le Bosc, Le Bousquet-d'Orb, Le Caylar, Le Crès, Le Cros, Le Pouget, Le Puech, Le Triadou, Les Matelles, Les Plans, Les Rives, Liausson, Lodève, Loupian, Lunas, Lunel, Lunel-Viel, Mérifons, Mèze, Marsillargues, Mas-de-Londres, Mauguio, Mireval, Montarnaud, Montaud, Montbazin, Montferrier-sur-Lez, Montoulieu, Montpellier, Montpeyroux, Moulès-et-Baucels, Mourèze, Mudaison, Murles, Murviel-lès-Montpellier, Nébian, Notre-Dame-de-Londres, Octon, Olmet-et-Villecun, Pégairolles-de-Buèges, Pégairolles-de-l'Escalette, Pérols, Palavas-les-Flots, Paulhan, Pignan, Plaissan, Popian, Poujols, Poussan, Pouzols, Prades-le-Lez, Puéchabon, Puilacher, Restinclières, Romi-guières, Roqueredonde, Rouet,Sète, Saint-Étienne-de-Gourgas, Saint-André-de-Buèges, Saint-André-de-Sangonis, Saint-Aunès, Saint-Bauzille-de-la-Sylve, Saint-Bauzille-de-Montmel, Saint-Bauzille-de-Putois, Saint-Brès, Saint-Clément-de-Rivière, Saint-Drézéry, Sainte-Croix-de-Quintillargues, Saint-Félix-de-l'Héras, Saint-Félix-de-Lodez, Saint-Gély-du-Fesc, Saint-Geniès-des-Mourgues, Saint-Georges-d'Orques, Saint-Guilhem-le-Désert, Saint-Guiraud, Saint-Hilaire-de-Beauvoir, Saint-Jean-de-Buèges, Saint-Jean-de-Cornies, Saint-Jean-de-Cuculles, Saint-Jean-de-Fos, Saint-Jean-de-la-Blaquière, Saint-Jean-de-Védas Saint-Just, Saint-Martin-de-Londres, Saint-Mathieu-de-Tréviers, Saint-Mau-rice-Navacelles, Saint-Michel, Saint-Nazaire-de-Pézan, Saint-Pargoire, Saint-Paul-et-Valmalle, Saint-Pierre-de-la-Fage, Saint-Privat, Saint-Sériès, Saint-Saturnin-de-Lucian, Saint-Vincent-de-Barbeyrargues, Salasc, Saturargues, Saussan, Saussines, Sauteyrargues, Sorbs, Soubès, Soumont, Sussargues, Teyran, Tressan, Usclas-du-Bosc, Vacquières, Vailhau-quès, Valergues, Valflaunès, Valmascle, Vendémian, Vendargues, Vic-la-Gardiole, Villeneuve-lès-Maguelone, Villeneu-vette, Villetelle, Villeveyrac, Viols-en-Laval, Viols-le-Fort;
w departamencie Aveyron: Aguessac, Alrance, Arnac-sur-Dourdou, Ayssènes, Balaguier-sur-Rance, Belmont-sur-Rance, Brasc, Broquiès, Brousse-le-Château, Brusque, Calmels-et-le-Viala, Camarès, Campagnac, Castelnau-Pégay-rols, Combret, Compeyre, Comprégnac, Cornus, Coupiac, Creissels, Curan, Fayet, Fondamente, Gissac, La Bastide-Pradines, La Bastide-Solages, La Capelle-Bonance, La Cavalerie, La Couvertoirade, La Cresse, La Roque-Sainte-Marguerite, La Serre, Lapanouse-de-Cernon, Laval-Roquecezière, Le Clapier, Le Truel, Les Costes-Gozon, Lestrade-et-Thouels, L'Hospitalet-du-Larzac, Mélagues, Marnhagues-et-Latour, Martrin, Millau, Montagnol, Montclar, Montfranc, Montjaux, Montlaur, Mostuéjouls, Mounes-Prohencoux, Murasson, Nant, Paulhe, Peux-et-Couffouleux, Peyreleau, Plaisance, Pousthomy, Rebourguil, Rivière-sur-Tarn, Roquefort-sur-Soulzon, Ségur, Sévérac d'Aveyron, Saint-Affri-que, Saint-André-de-Vézines, Saint-Beaulize, Saint-Beauzély, Sainte-Eulalie-de-Cernon, Saint-Félix-de-Sorgues, Saint-Georges-de-Luzençon, Saint-Izaire, Saint-Jean-d'Alcapiès, Saint-Jean-du-Bruel, Saint-Jean-et-Saint-Paul, Saint-Juéry, Saint-Léons, Saint-Laurent-de-Lévézou, Saint-Laurent-d'Olt, Saint-Martin-de-Lenne, Saint-Rome-de-Cernon, Saint-Rome-de-Tarn, Saint-Saturnin-de-Lenne, Saint-Sernin-sur-Rance, Saint-Sever-du-Moustier, Saint-Victor-et-Mel-vieu, Salles-Curan, Sauclières, Sylvanès, Tauriac-de-Camarès, Tournemire, Vézins-de-Lévézou, Vabres-l'Abbaye, Verrières, Versols-et-Lapeyre, Veyreau, Viala-du-Pas-de-Jaux, Viala-du-Tarn, Villefranche-de-Panat.

Link do specyfikacji produktu

https://info.agriculture.gouv.fr/gedei/site/bo-agri/document_administratif-ce9c3929-fd19-48dc-9bdf-9a8cc0dccbde

1 Dz.U. L 9 z 11.1.2019, s. 2.

Zmiany w prawie

Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Tabletki "dzień po" bez recepty nie będzie. Jest weto prezydenta

Dostępność bez recepty jednego z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - takie rozwiązanie zakładała zawetowana w piątek przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tzw. tabletka "dzień po" byłaby dostępna bez recepty miał być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stało na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 29.03.2024
Małżonkowie zapłacą za 2023 rok niższy ryczałt od najmu

Najem prywatny za 2023 rok rozlicza się według nowych zasad. Jedyną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawek 8,5 i 12,5 proc. Z kolei małżonkowie wynajmujący wspólną nieruchomość zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Taka zmiana weszła w życie w połowie 2023 r., ale ma zastosowanie do przychodów uzyskanych za cały 2023 r.

Monika Pogroszewska 27.03.2024
Ratownik medyczny wykona USG i zrobi test na COVID

Mimo krytycznych uwag Naczelnej Rady Lekarskiej, Ministerstwo Zdrowia zmieniło rozporządzenie regulujące uprawnienia ratowników medycznych. Już wkrótce, po ukończeniu odpowiedniego kursu będą mogli wykonywać USG, przywrócono im też możliwość wykonywania testów na obecność wirusów, którą mieli w pandemii, a do listy leków, które mogą zaordynować, dodano trzy nowe preparaty. Większość zmian wejdzie w życie pod koniec marca.

Agnieszka Matłacz 12.03.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.UE.C.2020.67.22

Rodzaj: Ogłoszenie
Tytuł: Publikacja informacji dotyczącej zatwierdzenia standardowej zmiany w specyfikacji produktu objętego nazwą pochodzenia w sektorze winorośli i wina, o której to zmianie mowa w art. 17 ust. 2 i 3 rozporządzenia delegowanego Komisji (UE) 2019/33.
Data aktu: 28/02/2020
Data ogłoszenia: 02/03/2020