Program Herkules III Zaproszenie do składania wniosków - 2020 r. Szkolenia i analizy prawne - 2020 r.

Program HERKULES III
Zaproszenie do składania wniosków - 2020 r. Szkolenia i analizy prawne - 2020 r.

(2020/C 58/05)

(Dz.U.UE C z dnia 21 lutego 2020 r.)

1.
Cele i opis

Podstawą niniejszego zawiadomienia o zaproszeniu do składania wniosków jest rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 250/2014 1  ustanawiające program Herkules III, w szczególności jego art. 8 lit. a) ("Działania kwalifikowalne"), a także decyzja w sprawie finansowania na 2020 r., dotycząca przyjęcia rocznego programu prac 2  w celu wdrożenia programu Herkules III w 2020 r., w szczególności sekcja 2.2.1 programu prac - "Działania szkoleniowe", działania 6 i 7. W decyzji w sprawie finansowania na 2020 r. przewidziano organizację zaproszenia do składania wniosków dotyczącego "Szkoleń i analiz prawnych".

2.
Kwalifikujący się wnioskodawcy

Organami kwalifikującymi się do otrzymania finansowania w ramach programu są:

krajowe lub regionalne administracje dowolnego państwa członkowskiego, które wspierają wzmacnianie działań na poziomie Unii zmierzających do ochrony jej interesów finansowych,

lub:

instytuty badawcze i placówki oświatowe oraz podmioty o celu niezarobkowym, o ile zostały one założone i działają co najmniej od roku w dowolnym państwie członkowskim oraz wspierają wzmacnianie działań na poziomie Unii w celu ochrony jej interesów finansowych.
3.
Działania kwalifikowalne

Celem niniejszego zaproszenia do składania wniosków jest zaproszenie kwalifikujących się wnioskodawców do składania wniosków dotyczących działań w ramach jednego z trzech następujących tematów:

1.
Analizy z zakresu prawa porównawczego i rozpowszechnianie ich wyników (temat1) - prowadzenie zaawansowanych badań naukowych, obejmujących analizy z zakresu prawa porównawczego (i, w stosownych przypadkach, rozpowszechnianie wyników i konferencje podsumowujące).
2.
Współpraca i rozwój sieci (temat 2) - zacieśnienie współpracy między prawnikami praktykami i pracownikami naukowymi oraz rozwój sieci stosowanych do celów ochrony interesów finansowych Unii, w tym wsparcie dla stowarzyszeń zajmujących się europejskim prawem karnym i ochroną interesów finansowych UE.
3.
Publikacje okresowe (temat 3) - pogłębianie wiedzy pracowników sądownictwa i innych środowisk prawniczych na temat ochrony interesów finansowych Unii, w tym publikacja i upowszechnianie wiedzy naukowej.

Wnioskodawcy mogą złożyć kilka wniosków dotyczących różnych projektów w ramach tego samego zaproszenia do składania wniosków. Wnioskodawcy powinni wybrać jeden główny temat. Informuje się, że wniosek może obejmować również elementy innych tematów.

4.
Budżet

Orientacyjny budżet dostępny w ramach niniejszego zaproszenia wynosi 500 000 EUR.

Wsparcie finansowe będzie miało formę dotacji. Przyznane wsparcie finansowe nie będzie przekraczało 80 % kosztów kwalifikowalnych. W wyjątkowych i należycie uzasadnionych przypadkach wsparcie finansowe może zostać zwiększone do maksymalnego poziomu 90 % kosztów kwalifikowalnych. W dokumentacji zaproszenia wymieniono kryteria, które zostaną zastosowane na potrzeby ustalenia, czy dany przypadek jest wyjątkowy i należycie uzasadniony.

Minimalny próg na projekt dotyczący "Szkoleń i analiz prawnych" wynosi 40 000 EUR. Budżet projektu, w związku z którym wnioskodawca ubiega się o dotację, nie może być niższy niż ten próg.

Komisja zastrzega sobie prawo do nieprzyznania wszystkich dostępnych środków.

5.
Ostateczny termin składania wniosków

Termin składania wniosków upływa w czwartek 7 maja 2020 r. o godz. 17.00 czasu środkowoeuropejskiego. Należy je składać wyłącznie za pośrednictwem portalu dla uczestników programu Herkules III:

https://ec.europa.eu/research/participants/portal/desktop/en/opportunities/herc/index.html

6.
Dodatkowe informacje

Wszystkie dokumenty związane z niniejszym zaproszeniem do składania wniosków można pobrać na portalu dla uczestników, o którym mowa w pkt 5 powyżej, lub na poniższej stronie internetowej:

http://ec.europa.eu/anti-fraud/policy/hercule_en

Pytania lub wnioski o dodatkowe informacje związane z niniejszym zaproszeniem należy przekazywać za pośrednictwem portalu dla uczestników.

Pytania i odpowiedzi mogą zostać opublikowane anonimowo w przewodniku dla wnioskodawców udostępnionym na portalu dla uczestników oraz na stronie internetowej Komisji, jeżeli okażą się one przydatne dla innych wnioskodawców.

1 Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 250/2014 z dnia 26 lutego 2014 r. ustanawiające program na rzecz wspierania działalności w dziedzinie ochrony interesów finansowych Unii Europejskiej (program Herkules III) i uchylające decyzję nr 804/2004/WE (Dz.U. L 84 z 20.3.2014, s. 6).
2 Decyzja Komisji w sprawie przyjęcia rocznego programu prac i finansowania programu Herkules III w 2020 r., C(2020) 28 final z dnia 16 stycznia 2020 r.

Zmiany w prawie

Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Tabletki "dzień po" bez recepty nie będzie. Jest weto prezydenta

Dostępność bez recepty jednego z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - takie rozwiązanie zakładała zawetowana w piątek przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tzw. tabletka "dzień po" byłaby dostępna bez recepty miał być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stało na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 29.03.2024
Małżonkowie zapłacą za 2023 rok niższy ryczałt od najmu

Najem prywatny za 2023 rok rozlicza się według nowych zasad. Jedyną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawek 8,5 i 12,5 proc. Z kolei małżonkowie wynajmujący wspólną nieruchomość zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Taka zmiana weszła w życie w połowie 2023 r., ale ma zastosowanie do przychodów uzyskanych za cały 2023 r.

Monika Pogroszewska 27.03.2024
Ratownik medyczny wykona USG i zrobi test na COVID

Mimo krytycznych uwag Naczelnej Rady Lekarskiej, Ministerstwo Zdrowia zmieniło rozporządzenie regulujące uprawnienia ratowników medycznych. Już wkrótce, po ukończeniu odpowiedniego kursu będą mogli wykonywać USG, przywrócono im też możliwość wykonywania testów na obecność wirusów, którą mieli w pandemii, a do listy leków, które mogą zaordynować, dodano trzy nowe preparaty. Większość zmian wejdzie w życie pod koniec marca.

Agnieszka Matłacz 12.03.2024