Rezolucja "Rozpoczęcie negocjacji akcesyjnych z Macedonią Północną i Albanią: Należy strzec wiarygodności i geostrategicznych interesów UE".

Rezolucja "Rozpoczęcie negocjacji akcesyjnych z Macedonią Północną i Albanią: Należy strzec wiarygodności i geostrategicznych interesów UE"

(2020/C 47/02)

(Dz.U.UE C z dnia 11 lutego 2020 r.)

Na sesji plenarnej w dniach 30 i 31 października 2019 r. (posiedzenie z 31 października) Europejski Komitet Ekonomiczno-Społeczny stosunkiem głosów 174 do 12 (15 osób wstrzymało się od głosu) przyjął następującą rezolucję.

1.
Europejski Komitet Ekonomiczno-Społeczny (EKES) wyraża głębokie rozczarowanie decyzją przywódców UE o kolejnym odroczeniu rozpoczęcia negocjacji akcesyjnych z Macedonią Północną i Albanią. Decyzja ta została podjęta na posiedzeniu Rady Europejskiej w dniach 17-18 października w następstwie braku jednomyślności między państwami członkowskimi.
2.
EKES daje wyraz dużemu ubolewaniu z powodu nieprzestrzegania zobowiązań podjętych wobec Macedonii Północnej i Albanii. W konkluzjach Rady Europejskiej z dnia 28 czerwca 2018 r., w których zatwierdzono konkluzje o rozszerzeniu oraz procesie stabilizacji i stowarzyszenia przyjęte przez Radę w dniu 26 czerwca 2018 r., określono przecież wyraźnie drogę do rozpoczęcia negocjacji akcesyjnych w czerwcu 2019 r. W dniu 18 czerwca 2019 r. Rada Europejska postanowiła już, że nie później niż w październiku 2019 r. powróci do sprawy zaleceń Komisji dotyczących rozpoczęcia negocjacji akcesyjnych z tymi dwoma państwami.
3.
EKES podkreśla, że odłożenie decyzji, już po raz drugi, o rozpoczęciu negocjacji akcesyjnych z tymi dwoma krajami, które spełniły wszystkie konieczne warunki 1 , to geostrategiczny i historyczny błąd, który naraża Unię Europejską na utratę wiarygodności oraz opinii solidnego partnera. UE miała sposobność, by rozpocząć negocjacje, jednocześnie stosując rygorystyczne uwarunkowania dotyczące dobrego rządzenia, nalegając na ścisłe stosowanie kryteriów członkostwa podczas procesu negocjacji i opracowując lepsze instrumenty monitorowania praworządności po przystąpieniu.
4.
EKES wyraża przekonanie, że droga tego regionu w kierunku Unii Europejskiej wymaga przeprowadzenia bolesnych reform strukturalnych w poszczególnych krajach Bałkanów Zachodnich.
5.
EKES nie ma wątpliwości, że w niektórych państwach członkowskich UE wśród obywateli panuje powszechne zmęczenie procesem rozszerzenia. Nie wątpi też, że podziały wewnętrzne w UE w takich sprawach jak imigracja czy nowy budżet doprowadziły do odwrócenia niezbędnej uwagi politycznej od polityki rozszerzenia. Jednak nie można ignorować konsensusu politycznego i szerokiego poparcia społecznego dla przystąpienia do UE, jakie istnieją zarówno w Macedonii Północnej, jak i w Albanii.
6.
Młodzież na Bałkanach Zachodnich ma wysokie oczekiwania wobec UE i nie powinniśmy jej zawieść. EKES jest przekonany, że powinniśmy zapewnić jej dobre perspektywy na przyszłość, umożliwiając jej życie w regionie, który będzie stabilny i będzie dobrze prosperował.
7.
Organizacje społeczeństwa obywatelskiego są głęboko przekonane, że Bałkany Zachodnie to kluczowy geostrategiczny region Europy, położony u granic UE, tymczasem z zainteresowaniem spoglądają na niego inne podmioty areny międzynarodowej.
8.
Na 7. Forum Społeczeństwa Obywatelskiego Bałkanów Zachodnich, które EKES zorganizował w dniach 16-17 kwietnia 2019 r. w Tiranie, organizacje społeczeństwa obywatelskiego ponownie stwierdziły w deklaracji końcowej, że rozszerzenie UE, a w szczególności upowszechnianie jej wartości demokratycznych i standardów prawnych na Bałkanach Zachodnich, leży w interesie zarówno regionu, jak i UE - pomimo licznych wyzwań, przed którymi region teraz stoi 2 .
9.
EKES wielokrotnie wyrażał zaniepokojenie, że w wielu krajach Bałkanów Zachodnich kurczy się przestrzeń dla społeczeństwa obywatelskiego, i wzywał władze w regionie do zdwojenia wysiłków, by zapewnić poszanowanie praworządności, podstawowych praw człowieka, reformy sądownictwa, walki z korupcją i dyskryminacją oraz niezależności dziennikarzy i wolności prasy - tj. kilku z podstawowych wartości europejskich, które każde państwo członkowskie UE powinno respektować. Należy też zdecydowanie zachęcać do dialogu społecznego oraz wspierać rolę partnerów społecznych i organizacji społeczeństwa obywatelskiego w rozwoju gospodarczym i społecznym.
10.
EKES w dalszym ciągu będzie blisko i prężnie współpracować ze społeczeństwem obywatelskim Bałkanów Zachodnich, by je wspierać i upewniać, że jego miejsce jest w Unii Europejskiej. Będziemy robili wszystko, co w naszej mocy, by szerzyć pojednanie i wartości europejskie w tym regionie, a nasze stanowisko w sprawie rozszerzenia UE pozostanie niewzruszone. Jesteśmy przekonani, że wyraźna perspektywa przystąpienia do UE ma zasadnicze znaczenie dla stabilności w regionie, i wyrażamy nadzieję, że rozszerzenie pozostanie jednym z priorytetów UE pomimo licznych wyzwań, przed którymi Unia obecnie stoi 3 .
11.
My sami poprzez regularne działania prowadzone z naszymi partnerami z regionu - Wspólne Komitety Konsultacyjne Społeczeństwa Obywatelskiego z Czarnogórą i Serbią, Forum Społeczeństwa Obywatelskiego Bałkanów Zachodnich, a także konferencje społeczeństwa obywatelskiego na wysokim szczeblu organizowane przed szczytami UE - Bałkany Zachodnie - będziemy w dalszym ciągu głosem społeczeństwa obywatelskiego Bałkanów Zachodnich i pośrednikiem wobec instytucji UE i rządów poszczególnych krajów.
12.
EKES wyraża najwyższe uznanie dla rezolucji Parlamentu Europejskiego przyjętej w dniu 24 października 2019 r. i potwierdza swoje pełne zaangażowanie na rzecz wspierania Parlamentu Europejskiego i nowej Komisji Europejskiej, tak by wzmacniać politykę rozszerzenia UE oraz udoskonalać narzędzia UE służące współpracy z Bałkanami Zachodnimi.
13.
EKES wzywa wszystkie zainteresowane strony do podjęcia wszelkich niezbędnych kroków, aby Rada Europejska jednogłośnie przyjęła pozytywną decyzję przed szczytem UE - Bałkany Zachodnie, który odbędzie się w maju 2020 r. w Zagrzebiu. Zwracamy się również do przyszłej prezydencji chorwackiej w Radzie UE, by podczas tego szczytu dodała procesowi rozszerzenia nowego bodźca.

Bruksela, dnia 31 października 2019 r.

Luca JAHIER
Przewodniczący
Europejskiego Komitetu Ekonomiczno-Społecznego

Zmiany w prawie

Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Tabletki "dzień po" bez recepty nie będzie. Jest weto prezydenta

Dostępność bez recepty jednego z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - takie rozwiązanie zakładała zawetowana w piątek przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tzw. tabletka "dzień po" byłaby dostępna bez recepty miał być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stało na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 29.03.2024
Małżonkowie zapłacą za 2023 rok niższy ryczałt od najmu

Najem prywatny za 2023 rok rozlicza się według nowych zasad. Jedyną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawek 8,5 i 12,5 proc. Z kolei małżonkowie wynajmujący wspólną nieruchomość zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Taka zmiana weszła w życie w połowie 2023 r., ale ma zastosowanie do przychodów uzyskanych za cały 2023 r.

Monika Pogroszewska 27.03.2024
Ratownik medyczny wykona USG i zrobi test na COVID

Mimo krytycznych uwag Naczelnej Rady Lekarskiej, Ministerstwo Zdrowia zmieniło rozporządzenie regulujące uprawnienia ratowników medycznych. Już wkrótce, po ukończeniu odpowiedniego kursu będą mogli wykonywać USG, przywrócono im też możliwość wykonywania testów na obecność wirusów, którą mieli w pandemii, a do listy leków, które mogą zaordynować, dodano trzy nowe preparaty. Większość zmian wejdzie w życie pod koniec marca.

Agnieszka Matłacz 12.03.2024