Publikacja wniosku o rejestrację nazwy zgodnie z art. 50 ust. 2 lit. a) rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 1151/2012 w sprawie systemów jakości produktów rolnych i środków spożywczych.

Publikacja wniosku o rejestrację nazwy zgodnie z art. 50 ust. 2 lit. a) rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 1151/2012 w sprawie systemów jakości produktów rolnych i środków spożywczych

(2020/C 217/12)

(Dz.U.UE C z dnia 1 lipca 2020 r.)

Niniejsza publikacja uprawnia do zgłoszenia sprzeciwu zgodnie z art. 51 rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 1151/2012 1  w terminie trzech miesięcy od daty niniejszej publikacji.

JEDNOLITY DOKUMENT

"PAMPEPATO DI TERNI"/"PANPEPATO DI TERNI"

Nr UE: PGI-IT-02467 - 30.12.2019 ChNP () ChOG (X)
1.
Nazwa lub nazwy

"Pampepato di Terni"/"Panpepato di Terni"

2.
Państwo członkowskie lub państwo trzecie

Włochy

3.
Opis produktu rolnego lub środka spożywczego
3.1.
Typ produktu

Klasa 2.3. Chleb, ciasta, ciastka, wyroby cukiernicze, herbatniki i inne wyroby piekarnicze

3.2.
Opis produktu, do którego odnosi się nazwa podana w pkt 1

"Pampepato di Terni"/"Panpepato di Terni" jest produktem piekarniczym otrzymanym w wyniku przetwarzania owoców suszonych, czekolady, rodzynek, owoców kandyzowanych, gorzkiego kakao, miodu, kawy, przypraw, mąki.

W momencie wprowadzania do obrotu "Pampepato di Terni/Panpepato di Terni" charakteryzuje się następującymi właściwościami:

Właściwości fizyczne:

Kształt: okrągły, o płaskiej podstawie i wypukłej powierzchni.

Wymiary:

średnica: od 1 do 20 cm; wysokość: od 1 do 10 cm;

Waga: od 25 g do 1 kg;

Wilgotność: od 7,5 % do 25 %

Właściwości organoleptyczne:

Wygląd zewnętrzny: barwa ciemnobrązowa, prawie czarna, kształt kopuły z widocznymi kawałkami suszonych owoców na powierzchni;

Wygląd wewnętrzny: barwa ciemnobrązowa, obecność równomiernie rozmieszczonych owoców suszonych i owoców kandyzowanych;

Konsystencja ciasta: zwarta, miękka dzięki składnikom miękkim (czekolada, rodzynki, owoce kandyzowane, miód, kawa) i chrupiąca dzięki prażonym owocom suszonym.

Aromat: początkowo wyczuwalne są nuty czekolady i owoców suszonych, a następnie przypraw, szczególnie cynamonu, pieprzu i gałki muszkatołowej;

Smak: początkowo smak czekolady z delikatną nutą przypraw, która powoli ustępuje smakowi owoców suszonych i kandyzowanych, by ostatecznie przemienić się w zdecydowany smak czekolady i przypraw, w szczególności cynamonu, gałki muszkatołowej i pieprzu.

Produkt nie zawiera barwników ani środków konserwujących.

3.3.
Pasza (wyłącznie w odniesieniu do produktów pochodzenia zwierzęcego) i surowce (wyłącznie w odniesieniu do produktów przetworzonych)

Do produkcji 10 kg ciasta do wypieku "Pampepato di Terni/Panpepato di Terni" wykorzystuje się następujące składniki:

prażone owoce suszone: mieszanka migdałów, orzechów włoskich i orzechów laskowych w różnych ilościach, od 3,5 kg do 6 kg,
owoce kandyzowane i owoce suszone: mieszanka rodzynek, pomarańczy, cytronu (Citrus medica L.) w różnych ilościach, od 1,5 kg do 3 kg,
miód wielokwiatowy: od 0,5 kg do 1,5 kg,
gorzkie kakao w proszku (20-22 % masła kakaowego): od 0,2 kg do 0,5 kg,
czekolada (minimalna zawartość kakao 50 %): od 0,5 kg do 1,5 kg,
przyprawy: mieszanka pieprzu, cynamonu, gałki muszkatołowej w różnych proporcjach, od 0,05 kg do 0,15 kg,
mąka typu 0, ewentualnie zamiennie z mąką kukurydzianą, ryżową lub migdałową: od 0,2 kg do 0,7 kg.

Poza składnikami wymienionymi powyżej, do produkcji ciasta dozwolone jest dodawanie następujących składników nieobowiązkowych:

gotowany moszcz: do 0,8 kg,
likier: do maksymalnie 0,075 kg,
cukier; do maksymalnie 0,05 kg,
skórka pomarańczowa: do maksymalnie 0,05 kg,
orzeszki piniowe do 0,2 kg,
kawa płynna do 0,2 kg,
opłatek: jako baza.

Jeżeli ciasto jest wytwarzane w maszynie, można użyć wody w ilości wynoszącej najwyżej 5 % objętości masy.

3.4.
Poszczególne etapy produkcji, które muszą odbywać się na wyznaczonym obszarze geograficznym

Etapy ugniatania, porcjowania, formowania, wypiekania i dojrzewania "Pampepato di Terni/Panpepato di Terni" odbywają się na obszarze geograficznym produkcji.

3.5.
Szczegółowe zasady dotyczące krojenia, tarcia, pakowania itp. produktu, do którego odnosi się zarejestrowana nazwa

Pierwsze pakowanie, po zakończonym etapie dojrzewania produktu, musi odbywać się w miejscu produkcji w celu uniknięcia odczucia pogorszenia jakości produktu przez konsumenta. Narażenie nieopakowanego wstępnie produktu na kontakt z powietrzem zmieniłoby trwałość aromatyczną wyrobu cukierniczego zmniejszając intensywność jego kompleksowej gamy aromatów jaką nadają mu przyprawy korzenne, a także wpływając na mętnienie powierzchni na skutek wytrącania się masła kakaowego oraz na utratę chrupkości suszonych owoców.

Opakowanie składa się z co najmniej jednej szczelnej powłoki ochronnej wykonanej z: folii spożywczej, pergaminu, aluminium lub innych materiałów przeznaczonych do kontaktu z żywnością, zgodnie z obowiązującym prawem.

Druga powłoka ochronna może być dodana poza terenem zakładu produkcyjnego.

"Pampepato di Terni/Panpepato di Terni" wprowadza się do obrotu w opakowaniach pojedynczych, w całości lub w kawałkach o grubości od 0,5 do 1,5 cm.

3.6.
Szczegółowe zasady dotyczące etykietowania produktu, do którego odnosi się zarejestrowana nazwa

Na opakowaniu musi znajdować się napis "Pampepato di Terni" lub "Panpepato di Terni" oraz oznaczenie "Indicazione Geografica Protetta" [Chronione Oznaczenie Geograficzne] lub znak IGP [ChOG], a także następujące dodatkowe informacje:

europejski symbol IGP [ChOG],
nazwa i adres producenta, przedsiębiorstwa produkującego i/lub pakującego,
logo produktu, które należy stosować nierozerwalnie z chronionym oznaczeniem geograficznym IGP.

Logo produktu składa się z:

grafika

4.
Zwięzłe określenie obszaru geograficznego

Obszar produkcji "Pampepato di Terni" obejmuje całe terytorium administracyjne prowincji Terni oraz następujących gmin w prowincji Perugia: Massa Martana, Marsciano, Todi, Fratta Todina, Montecastello di Vibio e Deruta.

5.
Związek z obszarem geograficznym

Renoma "Pampepato di Terni/Panpepato di Terni" jest tradycyjnie powiązana ze środowiskiem i terytorium, które reprezentuje.

"Pampepato di Terni/Panpepato di Terni" jest wytwarzany od stuleci ze składników, które można było zaoszczędzić w ciągu roku. Jest typowym wypiekiem bożonarodzeniowym.

Z biegiem czasu przygotowanie "Pampepato di Terni/Panpepato di Terni" zostało rozpowszechnione do tego stopnia, że reprezentuje bożonarodzeniową gastronomię prowincji Terni.

Pierwsze nawiązanie do profesjonalnej produkcji "Pampepato di Terni/Panpepato di Terni" na dużą skalę pochodzi z 1913 r., kiedy to historyczna terneńska cukiernia rozpowszechniła wyrób jako "Wypiek z Terni".

Zarówno dzisiaj jak i przez cały XX wiek pojawiały się liczne książki kucharskie, przewodniki kulinarne i turystyczne, które określały "Pampepato di Terni/Panpepato di Terni" mianem typowego dla Terni wypieku bożonarodzeniowego.

Touring Club Italiano w pierwszym wydaniu Włoskiego Przewodnika Kulinarnego ("Guida Gastronomica d'Italia") z 1931 roku określa "bożonarodzeniowy panpepato z Terni jako wart zapamiętania" (Touring club italiano 1931). Również Włoski Przewodnik Kulinarny z 1975 roku (Felice Cunsolo: Guida gastronomica d'ltalia, Istituto Geografico De Agostini, Novara, 1975) w rozdziale poświęconym Umbrii nazywa "Pampepato di Terni/Panpepato di Terni" typowym dla Terni wypiekiem bożonarodzeniowym.

Wzmianka o "Pampepato di Terni/Panpepato di Terni" pojawia się również w Przewodniku Turystycznym po Terni i Ziemi Ternańskiej ("Guida di Terni e del ternano"), w którym jest on opisany jako "ozdoba bożonarodzeniowego stołu" (Loretta Santini: Guida di Terni e del ternano, s. 23, ed. Qguide, 2003).

Przewodnik po Terni "Smaki i zapachy" ("Sapori e Profumi") w rozdziale "Tradycje stołu bożonarodzeniowego" ("Tra- dizione a tavola per Natale:) wśród innych słodyczy wymienia pampepato (Umbria Gusto: Sapori e profumi, Provincia di Terni, 2008).

Włoska Akademia Kulinarna (L'Accademia Italiana della Cucina) poświęciła "Pampepato di Terni/Panpepato di Terni" różne teksty zebrane w pokaźnych tomach i czasopismach branżowych; do najważniejszych z nich należą: w "Owocach słońca" ("I frutti del sole") określa się pampepato jako główną terneńską tradycję bożonarodzeniową (I Frutti Del Sole, ed. Accademia italiana della cucina, 2007) a w artykule "Ternański panpepato" ("Panpepato ternano") "Pampe- pato di Terni/Panpepato di Terni" jest zdefiniowany w podtytule jako "słodki książe bożonarodzeniowej tradycji miasta Umbria" (Civilta della Tavola, nr 299, ed. Accademia italiana della cucina, grudzień 2017).

Dodatkowe informacje na temat związku renomy "Pampepato di Terni/Panpepato di Terni" z Ziemią Ternańską zawarte są w artykule: "Terni - palce lizać" ("Terni da leccarsi i baffi"), opublikowanym w sobotę 9 kwietnia 2016 r. w dzienniku "Corriere dell'Umbria", w którym to "Pampepato di Terni/Panpepato di Terni" jest przedstawiony jako najlepsze zobrazowanie tak wyjątkowego dla tradycji Umbrii połączenia sprzeczności. Idealna równowaga między słodyczą a goryczką jest tym co wyróżnia ten wypiek i sprawia, że od samego początku wpisał się on do chłopskiej tradycji Umbrii.

Warty wspomnienia jest również fragment artykułu opublikowanego w wydaniu lokalnym dziennika "Il Messaggero" z Terni z 31.12.2009 r. "tradycja mówi, że od 1851 na terneńskich stołach nigdy nie zabrakło pampepato."

Interesujący jest również inny artykuł opublikowany w tej samej gazecie zatytułowany "Pampepato roku" ("Pampepato dell'anno"), w którym wypiek z Terni jest wręcz wysławiany jako "niepowtarzalny, możliwy do znalezienia tylko w Terni i stanowiący symbol tradycji, czego dowodzą użyte składniki." (Il Messaggero z 15.12.2008 r.)

W czasopiśmie "Nowoczesna Kuchnia" ("Cucina Moderna") "Pampepato di Terni/Panpepato di Terni" jest wskazany jako "klasyczny wypiek bożonarodzeniowy" (Cucina Moderna, s. 98, ed. Gruppo Mondadori, styczeń 2018).

W drugim wydaniu publikacji "Prawdziwa Umbria" ("La vera Umbria") opublikowany przepis na "Pampepato di Terni/ Panpepato di Terni" jest przedstawiony jako wypiek typowy dla Terni (Caruso P: La vera Umbria. La tradizione umbra nei piaceri della tavola., ed. Grilligraf Collazzone (Pg), 2ooO).

W publikacji "Terni: miasto między dwoma rzekami" ("Terni: la citta fra due fiumi") z serii "Turystyka kulturalna: czasopismo, które Cię prowadzi" ("Il turismo culturale: la rivista che ti guida" zostaje dodatkowo podkreślony fakt, że "w Terni w okresie bożonarodzeniowym nie istnieje rodzina. restauracja, kuchnia, cukiernia czy piekarnia, która nie przygotowywałaby pampepato [...]" (Terni la citta tra due fiumi., prowincja Terni, ed. Vanni, 2006).

"Pampepato di Terni/Panpepato di Terni" jest również głównym bohaterem zabaw i elementem integracji społeczeństwa wskazanego obszaru.

W związku z tym ternańska delegacja Włoskiej Akademii Kulinarnej ("Accademia Italiana della Cucina") przez kilka lat wysyłała swoich przedstawicieli w celu zaprezentowania pampetato produkowanych we własnych domach i podzielenia się przepisem. W ten sposób promowano doskonały wypiek, który przestrzegał tradycyjnych kanonów. W ślad za Akademią, ternański lokal MET od 2009 r. organizuje konkurs na pampepato roku, w którym można wziąć udział wysyłając własny wyrób, który następnie zostanie przedstawiony wykwalifikowanemu jury składającemu się z przedstawicieli kulinarnych środowisk akademickich, cukierników, wytwórców czekolady, sommelierów, przedstawicieli różnych sektorów i organizacji zawodowych. Nagrodą przyznawaną najlepszemu "Pampepato di Terni/Panpepato di Terni" jest drewniana łyżka cukiernicza, która co roku jest przekazywana zwycięzcy z rąk laureata poprzedniej edycji. (Il cucchiaio di legno per il miglior pampepato, Il Messaggero, 05.01.2013).

W dniu 10 lutego 2002 r. podczas kiermaszu poświęconemu "Pampepato di Terni/Panpepato di Terni" terneńskim cukiernikom udało się wytworzyć pampepato o masie 112 kg, co nie miało miejsca nigdy wcześniej.

I wreszcie, dalsze wskaźniki odzwierciedlające tak zakorzenioną renomę "Pampepato di Terni/Panpepato di Terni" są związane z jego coraz bardziej powszechną obecnością na półkach sklepów z typowymi produktami lokalnymi, gdzie jest zawsze wyróżniany jako pamiątka kulinarna obdarzana rosnącym uznaniem.

Odesłanie do publikacji specyfikacji produktu

(art. 6 ust. 1 akapit drugi niniejszego rozporządzenia)

Skonsolidowany tekst specyfikacji produkcji znajduje się pod następującym adresem: http://www.politicheagricole.it/flex/ cm/pages/ServeBLOB.php/L/IT/IDPagina/3335

lub

bezpośrednio na stronie głównej Ministerstwa Polityki Rolnej, Żywnościowej i Leśnej (www.politicheagricole.it) po otwarciu zakładki "Qualita" (u góry po prawej stronie ekranu), kliknięciu "Prodotti DOP IGP e STG" (po lewej stronie ekranu), a następnie odnośnika "Disciplinari di Produzione all'esame dell'UE".

1 Dz.U. L 343 z 14.12.2012, s. 1.

Zmiany w prawie

Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Tabletki "dzień po" bez recepty nie będzie. Jest weto prezydenta

Dostępność bez recepty jednego z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - takie rozwiązanie zakładała zawetowana w piątek przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tzw. tabletka "dzień po" byłaby dostępna bez recepty miał być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stało na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 29.03.2024
Małżonkowie zapłacą za 2023 rok niższy ryczałt od najmu

Najem prywatny za 2023 rok rozlicza się według nowych zasad. Jedyną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawek 8,5 i 12,5 proc. Z kolei małżonkowie wynajmujący wspólną nieruchomość zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Taka zmiana weszła w życie w połowie 2023 r., ale ma zastosowanie do przychodów uzyskanych za cały 2023 r.

Monika Pogroszewska 27.03.2024
Ratownik medyczny wykona USG i zrobi test na COVID

Mimo krytycznych uwag Naczelnej Rady Lekarskiej, Ministerstwo Zdrowia zmieniło rozporządzenie regulujące uprawnienia ratowników medycznych. Już wkrótce, po ukończeniu odpowiedniego kursu będą mogli wykonywać USG, przywrócono im też możliwość wykonywania testów na obecność wirusów, którą mieli w pandemii, a do listy leków, które mogą zaordynować, dodano trzy nowe preparaty. Większość zmian wejdzie w życie pod koniec marca.

Agnieszka Matłacz 12.03.2024