Publikacja wniosku zgodnie z art. 50 ust. 2 lit. a) rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 1151/2012 w sprawie systemów jakości produktów rolnych i środków spożywczych.

Publikacja wniosku zgodnie z art. 50 ust. 2 lit. a) rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 1151/2012 w sprawie systemów jakości produktów rolnych i środków spożywczych

(2013/C 286/03)

(Dz.U.UE C z dnia 2 października 2013 r.)

Niniejsza publikacja uprawnia do zgłoszenia sprzeciwu wobec wniosku zgodnie z art. 51 rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 1151/2012 1 .

JEDNOLITY DOKUMENT

ROZPORZĄDZENIE RADY (WE) NR 510/2006

w sprawie ochrony oznaczeń geograficznych i nazw pochodzenia produktów rolnych i środków spożywczych 2

"LAMMEFJORDSKARTOFLER"

NR WE: DK-PGI-0005-0952-16.02.2012

ChOG (X) ChNP ()

1.
Nazwa

"Lammefjordskartofler"

2.
Państwo członkowskie lub państwo trzecie

Dania

3.
Opis produktu rolnego lub środka spożywczego
3.1.
Rodzaj produktu

Klasa 1.6. Owoce, warzywa i zboża, świeże lub przetworzone

3.2.
Opis produktu noszącego nazwę podaną w pkt 1

Charakterystyczną cechą "Lammefjordskartofler" jest ich skórka - cienka i wyraźnie gładsza oraz bardziej błyszcząca niż w przypadku ziemniaków uprawianych na innych obszarach. Delikatna skórka "Lammefjordskartofler" sprawia, że - w odróżnieniu od innych ziemniaków konsumpcyjnych - można je jeść ze skórką. Ponadto delikatność skórki powoduje, że miąższ tych ziemniaków zachowuje swe jasne zabarwienie podczas przechowywania, podczas gdy skórka ziemniaków konsumpcyjnych uprawianych na innych rodzajach gleby staje się z czasem ciemniejsza, a ich miąższ nabiera żółtawego zabarwienia. Szczególny charakter skórki tych ziemniaków wynika z wyjątkowych cech gleby obszaru Lammefjord, dzięki którym skórka nie ulega uszkodzeniu w okresie wzrostu i zbiorów.

"Lammefjordskartofler" to dojrzałe ziemniaki - innymi słowy nie należą one do kategorii tzw. młodych ziemniaków. Proces dojrzewania przebiega w ich przypadku do końca w ziemi, a zbiory rozpoczynają się dopiero około dnia 1 września.

"Lammefjordskartofler" są myte.

Podczas całego sezonu zachowują one twardość po gotowaniu.

"Lammefjordskartofler" muszą być zgodne z normami jakości dla ziemniaków konsumpcyjnych klasy 1 zgodnie z załącznikiem 13 do rozporządzenia nr 450 z dnia 16 maja 2011 r. o m.in. uprawie ziemniaków lub z wymogami ustanowionymi dla ziemniaków konsumpcyjnych w normie UN-ECE dla ziemniaków konsumpcyjnych (FFW-52).

Należy zauważyć, że w przypadku "Lammefjordskartofler" powierzchnia bulwy może być pokryta najwyżej w 5 % parchem zwykłym, parchem prószystym ziemniaka, streptomycesami lub brunatną zgnilizną. Jedna partia "Lammefjordskartofler" może zawierać najwyżej 8 % (określone wagowo) bulw wykazujących takie wady.

Różnica w obwodzie między największą a najmniejszą bulwą w jednym opakowaniu nie może przekraczać 15 mm, co ma na celu zapewnienie konsumentom ziemniaków jednakowej wielkości.

3.3.
Surowce (wyłącznie w odniesieniu do produktów przetworzonych)

-

3.4.
Pasza (wyłącznie w odniesieniu do produktów pochodzenia zwierzęcego)

-

3.5.
Poszczególne etapy produkcji, które muszą odbywać się na wyznaczonym obszarze geograficznym

Uprawa

Uprawa ChOG "Lammefjordskartofler" odbywać się musi zgodnie z normą światowego partnerstwa dobrych praktyk rolniczych (Global GAP - The Global Partnership for Good Agricultural Practises). W produkcji "Lammefjordskartofler" nie wolno używać szlamu.

Wybieranie "Lammefjordskartofler" zaczyna się dopiero około dnia 1 września - ma to zagwarantować, by bulwy były wystarczająco dojrzałe, a co za tym idzie nadawały się do przechowywania. Ze względu na obniżające się temperatury zbiory najlepiej skończyć przed połową października.

Przechowywanie

"Lammefjordskartofler" przechowuje się w niewielkich drewnianych skrzynkach; nie przechowuje się ich luzem ani w kopcach. Należy je przechowywać w temperaturze maksymalnie 5 °C, a przed pakowaniem ziemniaki należy podgrzać. Procedura ta minimalizuje ryzyko uszkodzenia bulw.

3.6.
Szczegółowe zasady dotyczące krojenia, tarcia, pakowania itd.

Sortowanie

Sortowanie "Lammefjordskartofler" w celu wypełnienia szczególnych wymogów dotyczących parchu zwykłego, parchu prószystego ziemniaka, streptomycesów lub brunatnej zgnilizny wymaga specjalnej wiedzy fachowej i szczególnej uwagi; z tego względu sortowanie takie odbywa się w zatwierdzonych pakowniach w regionie Lammefjorden.

Przedsiębiorstwa zajmujące się pakowaniem "Lammefjordskartofler" muszą spełniać wymogi normy Global GAP.

"Lammefjordskartofler" przeznaczone dla odbiorcy końcowego pakowane są w opakowania o wadze od 1 kg do 15 kg.

3.7.
Szczegółowe zasady dotyczące etykietowania

Na opakowaniu należy umieścić następujące informacje niezależnie od tego, czy jest to opakowanie końcowe czy też nie:

a)
oznakowanie: "Lammefjordskartofler"; nazwa i adres pakowni;
b)
logo zrzeszenia producentów warzyw w obszarze Lammefjorden "Lammefjordens Grøntsagslaug":

grafika

c)
ziemniaki konsumpcyjne;
d)
klasa wielkości bulw zgodnie ze specyfikacją produktu;
e)
odmiana.
4.
Zwięzłe określenie obszaru geograficznego

W skład regionu Lammefjorden wchodzą cztery ogroblone obszary fiordowe w regionie Odsherred na Zelandii:

ogroblona część Lammefjorden, której fizyczną granicę stanowi Ringkanalen oraz Audebodæmningen,
obszar Svinninge Vejle, którego południową, zachodnią i północną granicę stanowi Ringkanalen, a wschodnią - linia kolejowa na odcinku między miejscowościami Svinninge a Hørve,
obszar Sidinge Fjord, którego granicę stanowi tama w Sidinge oraz kanał melioracyjny,
obszar Klintsø, którego granicę stanowią kanały odwadniające.
5.
Związek z obszarem geograficznym
5.1.
Specyfika obszaru geograficznego

Grunty uprawne na obszarze Lammefjorden to ogroblone dno morskie (dno fiordu) odznaczające się mulistą glebą. Pierwszym osuszonym obszarem w regionie Lammefjorden był Sidinge Fjord (osuszanie rozpoczęto w 1841 r.). Następnie osuszono Svinninge Vejle, a w 1873 r. zaczęto ogroblanie największego obszaru - Lammefjorden. Ostatnim osuszonym obszarem było jezioro Klintsø.

Dolne warstwy gleby to glina i margiel lub glina i piasek zmieszany z mułem. Nad tymi warstwami gleby znajduje się wielometrowa warstwa mułu powstałego z substancji roślinnych i zwierzęcych. W dużej części gleba ta jest niemal wolna od kamieni, a liczne pozostałości muszli morskich skorupiaków zapewniają glebie naturalną, wysoką zawartość wapnia.

Klimat na obszarze Lammefjorden jest optymalny dla uprawy ziemniaków: łagodne zimy i chłodne lata połączone z opadami rozłożonymi równomiernie na przestrzeni całego roku. Obszar Odsherred charakteryzuje się co prawda stosunkowo niewielką ilością opadów, ale na obszarze Lammefjorden istnieją - dzięki kanałom odwadniającym - dobre możliwości nawadniania. Dzięki temu producenci prowadzący uprawy na tym obszarze mogą do pewnego stopnia sami decydować o ilości wody dostarczanej ziemniakom. Ponieważ ilość wody deszczowej na tym obszarze nie jest zazwyczaj wystarczająca, miejscowi producenci mogą sami zadbać o optymalizację warunków wzrostu - w przeciwieństwie do producentów w innych częściach kraju, gdzie zbyt duża ilość opadów może negatywnie wpłynąć na wielkość zbiorów ziemniaka.

5.2.
Specyfika produktu

Ziemniaki z obszaru Lammefjorden różnią się od ziemniaków pochodzących z innych regionów tym, że ich powierzchnia zachowuje charakterystyczne, jasne zabarwienie nawet podczas przechowywania. Wynika to z tego, że ziarnka piasku znajdujące się w piaszczystej glebie są okrągłe dzięki procesowi szlifowania i tworzą piasek bardziej miękki niż w przypadku zwykłej gleby piaszczystej, co sprawia, że przy zbiorze na skórce ziemniaków nie powstają zadrapania. Z tego powodu przechowywanie ziemniaków z obszaru Lammefjorden w chłodni i poddawanie ich innym czynnościom nie wszczyna procesu zmiany ubarwienia. Powierzchnia ziemniaka, na której są zadrapania, stanie się ciemniejsza podczas przechowywania.

W przeciwieństwie do innych dojrzałych ziemniaków konsumpcyjnych "Lammefjordskartofler" nadają się do spożycia nieobrane.

5.3.
Związek przyczynowy zachodzący między charakterystyką obszaru geograficznego a jakością lub właściwościami produktu (w przypadku ChNP) lub szczególne cechy jakościowe, renoma lub inne właściwości produktu (w przypadku ChOG)

Szczególne cechy wyróżniające "Lammefjordskartofler" wiążą się z warunkami uprawy w glebie, która wcześniej stanowiła dno fiordu. Gładka powierzchnia ziemniaków jest skutkiem ostrożnej obróbki, która jest możliwa dzięki szczególnym warunkom glebowym. Piaszczysta gleba o okrągłych ziarnach piasku powoduje, że na powierzchni ziemniaków podczas wybierania nie powstają zadrapania - dzięki temu przechowywane ziemniaki mają gładką powierzchnię. Gładka powierzchnia jest w mniejszym stopniu narażona na parch niż ma to miejsce w przypadku ziemniaków uprawianych w glebie zawierającej więcej kamieni i ziaren piasku mogących spowodować zadrapania podczas wzrostu i wybierania. Z tego względu "Lammefjordskartofler" nadają się do przechowywania.

Nazwa "Lammefjordskartofler" jest powszechnie znana w Danii. Liczne sklepy spożywcze oferują te ziemniaki w sprzedaży w opakowaniach opatrzonych napisem "Lammefjordskartofler", a na samochodach ciężarowych, które codziennie transportują ziemniaki z obszaru Lammefjorden do terminali przeładunkowych w regionie stołecznym i w Jutlandii, widnieje wielkie logo z napisem "Lammefjord-skartofler", co jeszcze bardziej popularyzuje ten obszar.

"Lammefjordskartofler" stanowią jeden z czynników, dzięki którym obszar Lammefjorden kojarzony jest powszechnie z wysokiej jakości warzywami - w dużym stopniu zaś z ziemniakami. W wielkiej encyklopedii duńskiej ("Den store danske Encyklopædi") obszar Lammefjorden opisany jest w następujący sposób: "Osuszone dno fiordu charakteryzuje się bogatą produkcją roślinną, obejmującą zboże, materiał siewny i warzywa. Obszar Lammefjorden jest znany ze swoich marchewek i ziemniaków; przed 1980 r. znany był także z cebulek kwiatowych i szparagów".

Obszar Lammefjorden wymieniany jest często przez media duńskie i zagraniczne w kontekście popularności, jaką w duńskich restauracjach cieszą się już od kilku lat dania oparte na surowcach pochodzących z państw nordyckich.

Odesłanie do publikacji specyfikacji

(Artykuł 5 ust. 7 rozporządzenia (WE) nr 510/2006 3 )

http://www.foedevarestyrelsen.dk/SiteCollectionDocuments/Fødevarekvalitet/Varespecifikation%20-%20Lammefjordskartofler%20(2012%2012%2010).pdf

1 Dz.U. L 343 z 14.12.2012, s. 1.
2 Dz.U. L 93 z 31.3.2006, s. 12. Zastąpione rozporządzeniem (UE) nr 1151/2012.
3 Porównaj: przypis 2.

Zmiany w prawie

Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Tabletki "dzień po" bez recepty nie będzie. Jest weto prezydenta

Dostępność bez recepty jednego z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - takie rozwiązanie zakładała zawetowana w piątek przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tzw. tabletka "dzień po" byłaby dostępna bez recepty miał być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stało na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 29.03.2024
Małżonkowie zapłacą za 2023 rok niższy ryczałt od najmu

Najem prywatny za 2023 rok rozlicza się według nowych zasad. Jedyną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawek 8,5 i 12,5 proc. Z kolei małżonkowie wynajmujący wspólną nieruchomość zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Taka zmiana weszła w życie w połowie 2023 r., ale ma zastosowanie do przychodów uzyskanych za cały 2023 r.

Monika Pogroszewska 27.03.2024
Ratownik medyczny wykona USG i zrobi test na COVID

Mimo krytycznych uwag Naczelnej Rady Lekarskiej, Ministerstwo Zdrowia zmieniło rozporządzenie regulujące uprawnienia ratowników medycznych. Już wkrótce, po ukończeniu odpowiedniego kursu będą mogli wykonywać USG, przywrócono im też możliwość wykonywania testów na obecność wirusów, którą mieli w pandemii, a do listy leków, które mogą zaordynować, dodano trzy nowe preparaty. Większość zmian wejdzie w życie pod koniec marca.

Agnieszka Matłacz 12.03.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.UE.C.2013.286.3

Rodzaj: Ogłoszenie
Tytuł: Publikacja wniosku zgodnie z art. 50 ust. 2 lit. a) rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 1151/2012 w sprawie systemów jakości produktów rolnych i środków spożywczych.
Data aktu: 02/10/2013
Data ogłoszenia: 02/10/2013