P7_TC1-COD(2010)0260 Stanowisko Parlamentu Europejskiego przyjęte w pierwszym czytaniu w dniu 11 maja 2011 r. w celu przyjęcia dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady 2011/…/UE w sprawie zbliżenia ustawodawstw państw członkowskich odnoszących się do jednostek miar (Ujednolicenie).

P7_TC1-COD(2010)0260

Stanowisko Parlamentu Europejskiego przyjęte w pierwszym czytaniu w dniu 11 maja 2011 r. w celu przyjęcia dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady 2011/.../UE w sprawie zbliżenia ustawodawstw państw członkowskich odnoszących się do jednostek miar (Ujednolicenie)

(Tekst mający znaczenie dla EOG)

(Dz.U.UE C z dnia 7 grudnia 2012 r.)

PARLAMENT EUROPEJSKI I RADA UNII EUROPEJSKIEJ,

uwzględniając Traktat o funkcjonowaniu Unii Europejskiej, w szczególności jego art. 114,

uwzględniając wniosek Komisji Europejskiej,

po przekazaniu projektu aktu ustawodawczego parlamentom narodowym, uwzględniając opinię Europejskiego Komitetu Ekonomiczno-Społecznego(1), stanowiąc zgodnie ze zwykłą procedurą ustawodawczą(2),

a także mając na uwadze, co następuje:

(1) Dyrektywa Rady 80/181/EWG z dnia 20 grudnia 1979 r. w sprawie zbliżenia ustawodawstw państw członkowskich odnoszących się do jednostek miar(3) została kilkakrotnie znacząco zmieniona(4). Dla zachowania przejrzystości i zrozumiałości należy ją ujednolicić.

(2) Jednostki miar są niezbędne do używania wszystkich przyrządów pomiarowych do wyrażania wartości wielkości mierzonej lub wskazania wielkości. Jednostki miar są używane w większości dziedzin działalności ludzkiej. Konieczne jest zapewnienie możliwie najbardziej jasnych zasad ich stosowania. Niezbędne więc jest uregulowanie ich stosowania wewnątrz Unii w dziedzinie gospodarki, zdrowia publicznego, bezpieczeństwa publicznego, jak również dla celów administracyjnych.

(3) Jednostki miar stanowią przedmiot międzynarodowych rezolucji przyjętych przez Generalną Konferencję Miar (CGPM) ustanowioną Konwencją Metryczną podpisaną w Paryżu dnia 20 maja 1875 r., do której należą wszystkie państwa członkowskie. Wynikiem tych rezolucji było sporządzenie "Międzynarodowego Układ Jednostek Miar" (SI).

(4) W dziedzinie transportu międzynarodowego istnieją międzynarodowe konwencje lub porozumienia wiążące Unię lub państwa członkowskie. Te konwencje lub porozumienia muszą być przestrzegane.

(5) Z uwagi na lokalny charakter niektórych zwolnień wciąż stosowanych w Zjednoczonym Królestwie i Irlandii odnoszących się do jednostek miar i ograniczoną liczbę produktów, których zwolnienia te dotyczą, utrzymanie tych zwolnień nie spowodowałoby ograniczenia handlu przez utworzenie bariery pozataryfowej, w związku z czym nie ma potrzeby zniesienia tych zwolnień.

(6) Niektóre państwa trzecie nie akceptują na swoim rynku wyrobów, na których wartość wielkości podano wyłącznie w legalnych jednostkach miar określonych w niniejszej dyrektywie. Przedsiębiorstwa eksportujące wyroby do tych krajów znalazłyby się w niekorzystnym położeniu, gdyby nie było dozwolone wykorzystanie dodatkowych oznaczeń. Wykorzystanie dodatkowych oznaczeń za pomocą jednostek innych niż legalne jednostki miar należy zatem w dalszym ciągu dopuszczać.

(7) Takie dodatkowe oznaczenia pozwoliłyby również na stopniowe i płynne wprowadzenie nowych jednostek metrycznych, które mogą zostać opracowane na poziomie międzynarodowym.

(8) Systemowe przyjęcie wykorzystania dodatkowych oznaczeń dla wszystkich przyrządów pomiarowych, łącznie z aparaturą medyczną, nie wydaje się jednak absolutnie niezbędne; Państwa członkowskie powinny zatem mieć możliwość wymagania, aby na ich terytorium przyrządy pomiarowe nosiły oznaczenia wartości wielkości w jednej legalnej jednostce miary.

(9) Niniejsza dyrektywa nie ma wpływu na kontynuację wytwarzania produktów wprowadzonych już na rynek przed datą implementacji dyrektywy 80/181/EWG. Dotyczy ona jednakże wprowadzania na rynek i używania produktów i urządzeń noszących oznaczenia wielkości w jednostkach miar, które nie są już legalnymi jednostkami miar, gdy takie produkty są konieczne do uzupełnienia lub zastąpienia komponentów lub części takich produktów, urządzeń lub przyrządów pomiarowych wprowadzonych już na rynek. Jest więc konieczne, aby państwa członkowskie zezwoliły na wprowadzenie na rynek oraz na używanie takich produktów lub urządzeń w celu uzupełniania lub zastępowania komponentów, nawet jeśli noszą one oznaczenia wartości wielkości w jednostkach miar, które nie są już legalnymi jednostkami miar, żeby nadal można było używać produktów, urządzeń lub przyrządów pomiarowych znajdujących się już na rynku.

(10) Niniejsza dyrektywa wspiera sprawne działanie rynku wewnętrznego poprzez poziom harmonizacji jednostek miar, jaki określa. W tym kontekście wskazane jest, aby Komisja monitorowała zmiany sytuacji na rynku mające związek z niniejszą dyrektywą i jej wdrażaniem, w szczególności jeżeli chodzi o przeszkody w funkcjonowaniu rynku wewnętrznego i dalszą harmonizację niezbędną do pokonania tych przeszkód.

(11) Wskazane jest, aby Komisja, w kontekście jej stosunków handlowych z państwami trzecimi, w tym z Transatlantycką Radą Gospodarczą, nadal zdecydowanie dążyła do zaakceptowania na rynkach państw trzecich produktów, na których etykietach widnieją wyłącznie jednostki SI.

(12) Niniejsza dyrektywa nie powinna naruszać zobowiązań państw członkowskich dotyczących terminów przeniesienia do prawa krajowego i rozpoczęcia stosowania dyrektyw określonych w załączniku II część B,

PRZYJMUJĄ NINIEJSZĄ DYREKTYWĘ:

Artykuł  1

Legalnymi jednostkami miar, w rozumieniu niniejszej dyrektywy, które muszą być używane do wyrażania wartości wielkości, są jednostki:

a)
wymienione w rozdziale I załącznika I;
b)
wymienione w rozdziale II załącznika I, wyłącznie w tych państwach członkowskich, w których były dopuszczone w dniu 21 kwietnia 1973 r.
Artykuł  2
1.
Zobowiązania wynikające z art. 1 dotyczą stosowanych przyrządów pomiarowych, dokonywanych pomiarów oraz podawania wartości wielkości wyrażonych w jednostkach miar.
2.
Niniejsza dyrektywa nie dotyczy stosowania w transporcie morskim, lotniczym oraz kolejowym jednostek miar innych niż te, które zostały przyjęte za obowiązujące przez niniejszą dyrektywę, ale które są ustanowione w konwencjach lub porozumieniach międzynarodowych wiążących Unię lub państwa członkowskie.
Artykuł  3
1.
W rozumieniu niniejszej dyrektywy z "dodatkowym oznaczeniem" mamy do czynienia, gdy do oznaczenia wyrażonego w jednostce miary wymienionej w rozdziale I załącznika I dołączone jest jedno lub więcej oznaczeń wyrażonych w jednostkach miar niewymienionych w tym rozdziale.
2.
Dozwolone jest stosowanie dodatkowych oznaczeń.

Jednakże państwa członkowskie mogą wymagać, żeby przyrządy pomiarowe nosiły oznaczenia wartości wielkości w jednej legalnej jednostce miary.

3.
Oznaczenie wyrażone przez jednostkę miary wymienioną w rozdziale I załącznika I ma pierwszeństwo. Oznaczenia wyrażone w jednostkach miary niewymienionych w tym rozdziale muszą w szczególności być wyrażane znakami nie większymi niż te, w których wyrażone są odpowiadające oznaczenia w jednostkach miar wymienionych w rozdziale I załącznika I.
Artykuł  4

Stosowanie jednostek miar, które nie są lub już nie są legalne, jest dopuszczalne:

a)
dla produktów i urządzeń znajdujących się już na rynku lub w użyciu w dniu 20 grudnia 1979 r.;
b)
dla komponentów i części produktów i urządzeń koniecznych do uzupełnienia lub wymiany komponentów lub części produktów i urządzeń określonych w lit. a).

Jednakże, stosowanie legalnych jednostek miar może być wymagane w odniesieniu do wskaźników przyrządów pomiarowych.

Artykuł  5

Zagadnienia dotyczące wdrożenia niniejszej dyrektywy, w szczególności sprawa dodatkowych oznaczeń, podlegają dalszemu badaniu i, jeśli to konieczne, podejmuje się odpowiednie środki zgodnie z procedurą, o której mowa w art. 17 dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady 2009/34/WE z dnia 23 kwietnia 2009 r. w sprawie wspólnych przepisów dotyczących przyrządów pomiarowych oraz metod kontroli metrologicznej(5).

Artykuł  6

Komisja monitoruje zmiany sytuacji na rynku mające związek z tą dyrektywą i jej wdrażaniem w odniesieniu do sprawnego funkcjonowania rynku wewnętrznego i handlu międzynarodowego oraz przedkłada Parlamentowi Europejskiemu i Radzie sprawozdanie dotyczące tych zmian, w stosownych przypadkach wraz z odpowiednimi wnioskami, do dnia 31 grudnia 2019 r.

Artykuł  7

Państwa członkowskie zapewniają powiadamianie Komisji, z wyprzedzeniem umożliwiającym jej przedstawienie swoich uwag, o projektach przepisów ustawowych, wykonawczych lub administracyjnych, które zamierzają przyjąć w dziedzinie objętej niniejszą dyrektywą.

Artykuł  8

Dyrektywa 80/181/EWG, zmieniona dyrektywami wymienionymi w załączniku II część A traci moc, bez uszczerbku dla zobowiązań państw członkowskich dotyczących terminów przeniesienia do prawa krajowego i rozpoczęcia stosowania dyrektyw określonych w załączniku II część B.

Odesłania do uchylonej dyrektywy odczytuje się jako odesłania do niniejszej dyrektywy, zgodnie z tabelą korelacji w załączniku III.

Artykuł  9

Niniejsza dyrektywa wchodzi w życie dwudziestego dnia po jej opublikowaniu w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej.

Artykuł  10

Niniejsza dyrektywa skierowana jest do państw członkowskich.

Sporządzono w

W imieniu Parlamentu Europejskiego

W imieniu Rady

Przewodniczący

Przewodniczący

______

(1) Dz.U. C 54 z 19.2.2011, s. 31.

(2) Stanowisko Parlamentu Europejskiego z dnia 11 maja 2011 r.

(3) Dz.U. L 39 z 15.2.1980, s. 40.

(4) Zob. załącznik II, część A.

(5) Dz.U. L 106 z 28.4.2009, s. 7.

ZAŁĄCZNIKI

ZAŁĄCZNIK  I

ROZDZIAŁ I

LEGALNE JEDNOSTKI MIAR, O KTÓRYCH MOWA W ART. 1 LIT. a)

1. JEDNOSTKI SI ORAZ ICH DZIESIĘTNE WIELOKROTNOŚCI I PODWIELOKROTNOŚCI

1.1. Podstawowe jednostki SI

Wielkość Jednostka miary
Nazwa Oznaczenie
Długość metr m
Masa kilogram kg
Czas sekunda s
Prąd elektryczny amper A
Temperatura termodynamiczna kelwin K
Liczność materii mol mol
Światłość kandela cd

Definicje podstawowych jednostek SI:

Jednostka miary dł ugości

Metr jest długością 1 drogi przebytej przez światło w próżni w czasie 1/299 792 458 sekundy.

(Siedemnasta CPMG (1983), rezolucja 1).

Jednostka miary masy

Jednostką miary masy jest kilogram; jest on równy masie międzynarodowego prototypu kilograma.

(Trzecia CGPM (1901), s. 70 sprawozdania z konferencji).

Jednostka miary czasu

Sekunda jest to czas trwania 9 192 631 770 okresów promieniowania odpowiadającego przejściu między dwoma nadsubtelnymi poziomami stanu podstawowego atomu cezu 133.

(Trzynasta CGPM (1967). rezolucja 1).

Jednostka miary prądu elektrycznego

Amper jest to prąd elektryczny niezmieniający się, który występując w dwóch równoległych prostoliniowych, nieskończenie długich przewodach o przekroju kołowym znikomo małym, umieszczonych w próżni w odległości 1 metra od siebie, wywołałby między tymi przewodami siłę 2 10-7 niutona na każdy metr długości.

(Międzynarodowy Komitet Miar i Wag (CIPM) (1946) rezolucja 2, zatwierdzona przez dziewiątą CGPM (1948)).

Jednostka miary temperatury termodynamicznej

Kelwin, jednostka miary temperatury termodynamicznej, wynosi 1/273,16 temperatury termodynamicznej punktu potrójnego wody.

Definicja ta dotyczy wody, której skład izotopowy charakteryzuje się następującymi stosunkami liczności materii: 0,00015576 mola 2H na jeden mol 1H, 0,0003799 mola 17O na jeden mol 16O i 0,0020052 mola 18O na jeden mol 16O.

(Trzynasta CGPM (1967), rezolucja 4 oraz dwudziesta trzecia CGPM (2007), rezolucja 10).

Jednostka miary liczności materii

Mol jest to liczność materii układu zawierającego liczbę cząstek równą liczbie atomów w masie 0,012 kilograma węgla 12.

Przy stosowaniu określenia mol należy określić rodzaj cząstek. Mogą to być atomy, cząsteczki, jony, elektrony lub inne cząstki albo określone zespoły tych cząstek.

(Czternasta CGPM (1971) rezolucja 3).

Jednostka miary światłości

Kandela jest to światłość źródła emitującego w określonym kierunku promieniowanie monochromatyczne o częstotliwości 540 1012 herców i o natężeniu promieniowania w tym kierunku równym 1/683 watów na steradian.

(Szesnasta CGPM (1979) rezolucja 3).

1.1.1. Specjalna nazwa i oznaczenie pochodnej jednostki miary temperatury SI wyrażającej temperaturę Celsjusza

Wielkość Jednostka miary
Nazwa Oznaczenie
Temperatura Celsjusza stopień Celsjusza °C

Temperatura Celsjusza t jest określona przez różnicę t = T - T0 między dwiema temperaturami termodynamicznymi T i T0, gdzie T0 = 273,15 K. Przedział lub różnica temperatury mogą być wyrażone albo w kelwinach, albo w stopniach Celsjusza. Jednostka "stopień Celsjusza" jest równa jednostce "kelwin".

1.2. Jednostki pochodne SI

1.2.1. Ogólne zasady dla jednostek pochodnych SI

Jednostki pochodne spójne z jednostkami podstawowymi SI są wyrażone za pomocą wzorów algebraicznych w postaci iloczynu potęg jednostek podstawowych SI ze współczynnikiem liczbowym równym liczbie 1.

1.2.2. Jednostki pochodne SI o specjalnych nazwach i oznaczeniach

Wielkość Jednostka miary Wyrażenie
Nazwa Oznaczenie W innych jednostkach SI W jednostkach podstawowych lub uzupełniających SI
Kąt płaski radian rad m m-1
Kąt bryłowy steradian sr m2 m-2
Częstotliwość herc Hz s-1
Siła niuton N m kg s-2
Ciśnienie i naprężenie paskal Pa N m-2 m-1 kg s-2
Energia, praca, energia cieplna dżul J N m m2 kg s-2
Moc(1), moc promieniowania wat W J s-1 m2 kg s-3
Ilość elektryczności, ładunek elektryczny kulomb C s A
Potencjał elektryczny, różnica potencjałów, siła elektromotoryczna wolt V W A-1 m2 kg s-3 A-1
Rezystancja om Ω V A-1 m2 kg s-3 A-2
Konduktancja simens S A V-1 m-2 kg-1 s3 A2
Pojemność elektryczna farad F C V-1 m-2 kg-1 s4 A2
Strumień magnetyczny weber Wb V s m2 kg s-2 A-1
Indukcja magnetyczna tesla T Wb m-2 kg s-2 A-1
Indukcyjność henr H Wb A-1 m2 kg s-2 A-2
Strumień świetlny lumen lm cd sr cd
Natężenie oświetlenia luks lx lm m-2 m-2 cd
Aktywność (radionuklidu) bekerel Bq s-1
Dawka pochłonięta, energia przekazana właściwa, kerma, wskaźnik dawki pochłoniętej grej Gy J kg-1 m2 s-2
Równoważnik dawki pochłoniętej siewert Sv J kg-1 m2 s-2
Aktywność katalityczna katal kat mol s-1
(1) Specjalne nazwy jednostek mocy: nazwa "woltoamper", oznaczenie VA - do wyrażenia mocy pozornej prądu elektrycznego zmiennego oraz nazwa "war", oznaczenie var - do wyrażenia mocy elektrycznej biernej. Nazwa "war" nie jest zawarta w rezolucjach CGPM.

Jednostki pochodne od jednostek podstawowych SI mogą być wyrażone za pomocą jednostek miar wymienionych w rozdziałe I.

W szczególności, jednostki pochodne SI mogą być wyrażane za pomocą specjalnych nazw i oznaczeń wymienionych w powyższej tabeli, na przykład jednostka SI lepkości dynamicznej może być wyrażona jako m-1 kg s-1 lub N s m-2 lub Pa s.

1.3. Nazwy i oznaczenia przedrostków stosowanych do tworzenia dziesiętnych wielokrotności i podwielokrotności

Mnożnik Przedrostek Oznaczenie
1024 jotta Y
1021 zetta Z
1018 eksa E
1015 peta P
1012 tera T
109 giga G
106 mega M
103 kilo k
102 hekto h
101 deka da
10-1 decy d
10-2 centy c
10-3 mili m
10-6 mikro μ
10-9 nano η
10-12 piko Ρ
10-15 femto f
10-18 atto a
10-21 zepto z
10-24 jokto y

Nazwy i oznaczenia dziesiętnych wielokrotności i podwielokrotności dziesiętnych jednostki miary masy są tworzone poprzez dołączenie nazw przedrostków do słowa "gram" oraz ich oznaczeń do oznaczenia "g".

Dla oznaczenia dziesiętnych wielokrotności i podwielkrotności jednostki pochodnej, której wyrażenie przedstawione jest w postaci ułamka, przedrostek może być dołączony albo do jednostek wpisanych w liczniku, bądź w mianowniku, lub też do obu tych członów.

Przedrostki złożone, to znaczy takie, które składałyby się ze złożenia wielu powyższych przedrostków, nie mogą być używane.

1.4. Dopuszczone specjalne nazwy i oznaczenia wielokrotności i podwielokrotności jednostek dziesiętnych SI

Wielkość Jednostka miary
Nazwa Oznaczenie Wartość
Objętość litr l lub L(1) l 1 = 1 dm3 = 10-3 m3
Masa tona t 1 t = Mg = 1 = 103 kg
Ciśnienie i naprężenie bar bar(2) 1 bar = 105 Pa
(1) Oba oznaczenia "l" i "L" są używane dla określenia jednostki "litr" (Szesnasta CGPM (1979), rezolucja 5).

(2) Jednostka wpisana do broszury Międzynarodowego Biura Miar wśród jednostek dopuszczonych tymczasowo.

Uwagi: Przedrostki i ich oznaczenia wymienione w ppkt 1.3 mogą być używane w powiązaniu z jednostkami i oznaczeniami ujętymi w tabeli 1.4.

2. JEDNOSTKI MIAR WYRAŻONE PRZEZ JEDNOSTKI PODSTAWOWE SI, LECZ NIEBĘDĄCE ICH DZIESIĘTNYMI WIELOKROTNOŚCIAMI LUB PODWIELOKROTNOŚCIAMI

Wielkość Jednostka miary
Nazwa Oznaczenie Wartość
Kąt płaski Obrót(*)(1)(a) 1 obrót = 2π rad
grad(*) lub gon(*) gon(*) 1 gon = π/200 rad
stopień ° 1° = π/180 rad
minuta ' 1' = π/10800 rad
sekunda " 1" = π/648000 rad
Czas minuta min 1 min = 60 s
godzina h 1 h = 3 600 s
doba d 1 d = 86 400 s
(1) Symbol (*) po nazwie lub oznaczeniu jednostki wskazuje, że nie pojawiają się one w wykazie sporządzonym przez CGPM,

CIPM lub BIPM. Dotyczy to całego niniejszego załącznika.

(a) Nie istnieje oznaczenie międzynarodowe.

Uwagi: Przedrostki i ich oznaczenia wymienione w ppkt 1.3 mogą być używane jedynie w powiązaniu z nazwami "grad" lub "gon" i oznaczeniem "gon".

3. JEDNOSTKI STOSOWANE WRAZ Z SI, KTÓRYCH WARTOŚCI W JEDNOSTKACH SI SĄ WYZNACZONE DOŚWIADCZALNIE

Wielkość Jednostka miary
Nazwa Oznaczenie Definicja
Energia elektronowolt eV Elektronowolt jest to energia kinetyczna, jaką uzyskuje elektron po przejściu w próżni drogi między dwoma punktami, gdy różnica potencjałów między tymi punktami jest równa 1 wolt
Masa zunifikowana jednostka masy atomowej u Zunifikowana jednostka masy atomowej jest to masa równa 1/12 masy atomowej nuklidu 12C
Uwagi: Przedrostki i ich oznaczenia wymienione w pkt 1.3 mogą być stosowane wraz z tymi dwoma jednostkami i ich oznaczeniami.

4. JEDNOSTKI MIAR I NAZWY JEDNOSTEK DOPUSZCZONE WYŁĄCZNIE W DZIEDZINACH SPECJALNEGO STOSOWANIA

Wielkość Jednostka miary
Nazwa Oznaczenie Wartość
Zdolność skupiająca układu optycznego dioptria(*) 1 dioptria = 1 m-1
Masa kamieni szlachetnych karat metryczny 1 karat metryczny = 2 10-4 kg
Pole gruntów rolnych lub terenów budowlanych ar a 1 a = 102 m2
Masa przez jednostkę miary długosci przędzy i nici włókienniczych teks(*) tex(*) 1 tex = 10-6 kg m-1
Ciśnienie krwi oraz ciśnienie innych płynów ustrojowych Milimetr 1 słupa rtęci mm Hg(*) 1 mm Hg = 133,322 Pa
Przekrój czynny barn b 1 b = 10-28 m2
Uwagi: Przedrostki i ich oznaczenia wymienione w ppkt 1.3 mogą być stosowane z jednostkami miar i oznaczeniami znajdującymi się powyżej, z wyjątkiem milimetra słupa rtęci i jego oznaczenia. Jednakże wielokrotność 102 a nazwana jest "hektar".

5. JEDNOSTKI ZŁOŻONE

Jednostki złożone tworzone są poprzez łączenie jednostek wymienionych w rozdziale I.

ROZDZIAŁ II

1 LEGALNE JEDNOSTKI MIAR OKREŚLONE W ART. 1 LIT. b), DOPUSZCZONE WYŁĄCZNIE DO 1 SPECJALNYCH ZASTOSOWAŃ

Zakres stosowania Jednostka 1 miary
Nazwa Przybliżona wartość 1 Oznaczenie
Tablice sygnalizacji drogowej, miara określająca odległość i prędkość mila 1 mile = 1 609 m mile
jard 1 yd = 0,9144 m yd
stopa 1 ft = 0,3048 m ft
cal 1 in = 2,54 × 10-2 m in
Beczkowe piwo lub wino z jabłek; mleko sprzedawane w opakowaniach 1 zwrotnych pół kwarty 1 pt = 0,5683 × 10-3 m3 pt
Transakcje metalami szlachetnymi uncja jubilerska 1 oz tr = 31,10 × 10-3 kg oz tr

Jednostki wymienione w tym rozdziale można łączyć ze sobą lub z jednostkami wymienionymi w rozdziale I w celu tworzenia jednostek złożonych.

ZAŁĄCZNIK  II

Część  A

Uchylona dyrektywa i wykaz jej kolejnych zmian

(o których mowa w art. 8)

Dyrektywa Rady 80/181/EWG

(Dz.U. L 39 z 15.2.1980, s. 40)

Dyrektywa Rady 85/1/EWG

(Dz.U. L 2 z 3.1.1985, s. 11)

Dyrektywa Rady 89/617/EWG

(Dz.U. L 357 z 7.12.1989, s. 28)

Dyrektywa 1999/103/WE Parlamentu Europejskiego i Rady

(Dz.U. L 34 z 9.2.2000, s. 17)

Dyrektywa 2009/3/CE Parlamentu Europejskiego i Rady

(Dz.U. L 114 z 7.5.2009, s. 10)

Część  B

Wykaz terminów przeniesienia do prawa krajowego i rozpoczęcia stosowania

(o których mowa w art. 8)
Dyrektywa Termin przeniesienia Data rozpoczęcia stosowania
80/181/EWG 30 czerwca 1981 r. 1 października 1981 r.
85/1/EWG 1 lipca 1985 r. -
89/617/EWG 30 listopada 1991 r. -
1999/103/WE 8 lutego 2001 r. -
2009/3/WE 31 grudnia 2009 r. 1 stycznia 2010 r.

ZAŁĄCZNIK  III

TABELA KORELACJI

Dyrektywa 80/181/EWG Niniejsza dyrektywa
Artykuł 1 litery a) i b) Artykuł 1 litery a) i b)
Artykuł 1 litery c) i d) -
Artykuł 2 litera a) Artykuł 2 ustęp 1
Artykuł 2 litera b) Artykuł 2 ustęp 2
Artykuł 3 ustęp 1 Artykuł 3 ustęp 1
Artykuł 3 ustęp 2 Artykuł 3 ustęp 2 akapit pierwszy
Artykuł 3 ustęp 3 Artykuł 3 ustęp 2 akapit drugi
Artykuł 3 ustęp 4 Artykuł 3 ustęp 3
Artykuł 4 akapit pierwszy wyrażenie wstępne Artykuł 4 akapit pierwszy wyrażenie wstępne
Artykuł 4 akapit pierwszy tiret pierwsze Artykuł 4 akapit pierwszy lit. a)
Artykuł 4 akapit pierwszy tiret drugie Artykuł 4 akapit pierwszy lit. b)
Artykuł 4 akapit drugi Artykuł 4 akapit drugi
Artykuł 5 -
Artykuł 6 -
Artykuł 6a Artykuł 5
Artykuł 6b Artykuł 6
Artykuł 7 litera a) -
Artykuł 7 litera b) Artykuł 7
- Artykuł 8
- Artykuł 9
Artykuł 8 Artykuł 10
Załącznik rozdział I pkt 1. do 1.2 Załącznik I rozdział I pkt 1. do 1.2
Załącznik rozdział I pkt 1.2.2 Załącznik I rozdział I pkt 1.2.1
Załącznik rozdział I pkt 1.2.3 Załącznik I rozdział I pkt 1.2.2
Załącznik rozdział I pkt 1.3 do 5 Załącznik I rozdział I pkt 1.3 do 5
Załącznik rozdział II Załącznik I rozdział II
Załącznik, rozdziały III i IV -
- Załącznik II
- Załącznik III

Zmiany w prawie

Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Tabletki "dzień po" bez recepty nie będzie. Jest weto prezydenta

Dostępność bez recepty jednego z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - takie rozwiązanie zakładała zawetowana w piątek przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tzw. tabletka "dzień po" byłaby dostępna bez recepty miał być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stało na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 29.03.2024
Małżonkowie zapłacą za 2023 rok niższy ryczałt od najmu

Najem prywatny za 2023 rok rozlicza się według nowych zasad. Jedyną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawek 8,5 i 12,5 proc. Z kolei małżonkowie wynajmujący wspólną nieruchomość zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Taka zmiana weszła w życie w połowie 2023 r., ale ma zastosowanie do przychodów uzyskanych za cały 2023 r.

Monika Pogroszewska 27.03.2024
Ratownik medyczny wykona USG i zrobi test na COVID

Mimo krytycznych uwag Naczelnej Rady Lekarskiej, Ministerstwo Zdrowia zmieniło rozporządzenie regulujące uprawnienia ratowników medycznych. Już wkrótce, po ukończeniu odpowiedniego kursu będą mogli wykonywać USG, przywrócono im też możliwość wykonywania testów na obecność wirusów, którą mieli w pandemii, a do listy leków, które mogą zaordynować, dodano trzy nowe preparaty. Większość zmian wejdzie w życie pod koniec marca.

Agnieszka Matłacz 12.03.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.UE.C.2012.377E.217/2

Rodzaj: Akt przygotowawczy
Tytuł: P7_TC1-COD(2010)0260 Stanowisko Parlamentu Europejskiego przyjęte w pierwszym czytaniu w dniu 11 maja 2011 r. w celu przyjęcia dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady 2011/…/UE w sprawie zbliżenia ustawodawstw państw członkowskich odnoszących się do jednostek miar (Ujednolicenie).
Data aktu: 11/05/2011
Data ogłoszenia: 07/12/2012