Powiadomienia przewidziane w art. 26 ust. 1 rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (WE) nr 593/2008 w sprawie prawa właściwego dla zobowiązań umownych (Rzym I).

Powiadomienia przewidziane w art. 26 ust. 1 rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (WE) nr 593/2008 w sprawie prawa właściwego dla zobowiązań umownych (Rzym I)

(2010/C 343/04)

WYKAZ KONWENCJI

BELGIA

(nie otrzymano powiadomienia)

BUŁGARIA

Umowa o wzajemnej pomocy prawnej w sprawach cywilnych, rodzinnych i karnych między Ludową Republiką Bułgarii a Mongolską Republiką Ludową, podpisana w Sofii w dniu 27 listopada 1968 r.

Umowa o pomocy prawnej w sprawach cywilnych, rodzinnych i karnych między Ludową Republiką Bułgarii a Związkiem Socjalistycznych Republik Radzieckich, podpisana w Moskwie w dniu 19 lutego 1975 r.

Umowa o pomocy prawnej w sprawach cywilnych, rodzinnych i karnych między Ludową Republiką Bułgarii a Republiką Kuby, podpisana w Hawanie w dniu 11 kwietnia 1979 r.

Umowa o pomocy prawnej w sprawach cywilnych, rodzinnych i karnych między Ludową Republiką Bułgarii a Socjalistyczną Republiką Wietnamu, podpisana w Sofii w dniu 3 października 1986 r.

Konwencja budapeszteńska z dnia 22 czerwca 2001 r. w sprawie umowy przewozu ładunków żeglugą śródlądową (CMNI)

REPUBLIKA CZESKA

Traktat między Czechosłowacką Republiką Socjalistyczną a Socjalistyczną Federacyjną Republiką Jugosławii o stosunkach prawnych w sprawach cywilnych, rodzinnych i karnych, podpisany w Belgradzie w dniu 20 stycznia 1964 r.(1)

Konwencja w sprawie umów międzynarodowego przewozu drogowego pasażerów i bagażu (CVR), podpisana w Genewie w dniu 1 marca 1973 r.

Traktat między Czechosłowacką Republiką Socjalistyczną a Mongolią o pomocy prawnej i stosunkach prawnych w sprawach cywilnych, rodzinnych i karnych, podpisany w Ułan Bator w dniu 15 października 1976 r.

Traktat między Czechosłowacką Republiką Socjalistyczną a Republiką Kuby o wzajemnej pomocy prawnej w sprawach cywilnych, rodzinnych i karnych, podpisany w Pradze w dniu 18 kwietnia 1980 r.

Traktat między Czechosłowacką Republiką Socjalistyczną a Związkiem Socjalistycznych Republik Radzieckich o pomocy prawnej i stosunkach prawnych w sprawach cywilnych, rodzinnych i karnych, podpisany w Moskwie w dniu 12 sierpnia 1982 r.(2)

Traktat między Czechosłowacką Republiką Socjalistyczną a Wietnamem o pomocy prawnej w sprawach cywilnych i karnych podpisany w Pradze w dniu 12 października 1982 r.

Traktat między Republiką Czeską a Ukrainą o pomocy prawnej w sprawach cywilnych, podpisany w Kijowie w dniu 28 maja 2001 r.

Konwencja budapeszteńska z dnia 22 czerwca 2001 r. w sprawie umowy przewozu ładunków żeglugą śródlądową (CMNI)

Traktat między Republiką Czeską a Republiką Uzbekistanu o pomocy prawnej i stosunkach prawnych w sprawach cywilnych i karnych, podpisany w Taszkiencie w dniu 18 stycznia

2002 r.

NIEMCY

Konwencja budapeszteńska z dnia 22 czerwca 2001 r. w sprawie umowy przewozu ładunków żeglugą śródlądową (CMNI)

ESTONIA

Umowa między Republiką Estońską a Federacją Rosyjską o pomocy prawnej i stosunkach prawnych w sprawach cywilnych, rodzinnych i karnych, podpisana w 1993 r.

Umowa między Republiką Estońską a Ukrainą o pomocy prawnej i stosunkach prawnych w sprawach cywilnych, rodzinnych i karnych, podpisana w 1995 r.

GRECJA

Powiadomienie: brak konwencji, o których mowa art. 25 rozporządzenia

HISZPANIA

(nie otrzymano powiadomienia)

FRANCJA

Konwencja haska z dnia 15 czerwca 1955 r. o prawie właściwym dla międzynarodowej sprzedaży towarów

Konwencja o prawie właściwym dla umów zawartych przez pośrednika oraz dla przedstawicielstw, zawarta w Hadze w dniu 14 marca 1978 r.

Konwencja budapeszteńska z dnia 22 czerwca 2001 r. w sprawie umowy przewozu ładunków żeglugą śródlądową (CMNI)

IRLANDIA

Powiadomienie: brak konwencji, o których mowa w art. 25 rozporządzenia

WŁOCHY

Powiadomienie: brak konwencji, o których mowa w art. 25 rozporządzenia

CYPR

Umowa między Rządem Republiki Cypryjskiej a Rządem Republiki Filipin o żegludze handlowej, która została podpisana w dniu 7 września 1984 r., a weszła w życie z dniem 6 czerwca 1985 r.

Umowa o transporcie morskim między Rządem Republiki Cypryjskiej a Rządem Chińskiej Republiki Ludowej, która została podpisana w dniu 29 sierpnia 1990 r., a weszła w życie z dniem 9 maja 1991 r.

Umowa między Rządem Republiki Cypryjskiej a Rządem Związku Socjalistycznych Republik Radzieckich o żegludze handlowej, która została podpisana w dniu 12 czerwca 1985 r., a weszła w życie z dniem 1 listopada 1985 r. Od dnia 19 stycznia 1992 r. umowa ta jest wiążąca w stosunku do Federacji Rosyjskiej.

Umowa między Rządem Republiki Cypryjskiej a Rządem Demokratyczno-Socjalistycznej Republiki Sri Lanki o współpracy w zakresie żeglugi handlowej, która została podpisana w dniu 30 czerwca 2000 r., a weszła w życie z dniem 2 maja 2001 r.

Umowa między Rządem Republiki Cypryjskiej a Rządem Algierskiej Republiki Ludowo-Demokratycznej o żegludze handlowej, która została podpisana w dniu 11 listopada 1997 r., a weszła w życie z dniem 28 lutego 2003 r.

Umowa między Rządem Republiki Cypryjskiej a Rządem Republiki Kuby o żegludze handlowej, która została podpisana w dniu 16 maja 2000 r., a weszła w życie z dniem 25 grudnia 2003 r.

Umowa między Rządem Republiki Cypryjskiej a Rządem Syryjskiej Republiki Arabskiej o współpracy w zakresie żeglugi handlowej, która została podpisana w dniu 12 lutego 2004 r., a weszła w życie z dniem 11 lutego 2005 r.

Wymiana not stanowiąca Umowę między Rządem Republiki Cypryjskiej a Rządem Norwegii w sprawie prawa pobytu członków norweskiego personelu wojskowego i cywilnego oraz innych pracowników z Norwegii na suwerennym terytorium Republiki Cypryjskiej, żeglugi na wodach terytorialnych oraz korzystania z przestrzeni powietrznej i dróg przez statki powietrzne i pojazdy naziemne, która weszła w życie z dniem 1 grudnia 2006 r.

Umowa między Rządem Republiki Cypryjskiej a Rządem Arabskiej Republiki Egiptu o żegludze handlowej, która została podpisana w dniu 26 listopada 2006 r., a weszła w życie z dniem 17 lipca 2007 r.

Umowa o statusie sił zbrojnych między Republiką Cypryjską a Organizacją Narodów Zjednoczonych w związku ze wsparciem, uzupełnieniem i wzmocnieniem Tymczasowych Sił Zbrojnych ONZ w Libanie, która weszła w życie z dniem 25 lutego 2008 r.

ŁOTWA

Konwencja genewska z dnia 1 marca 1973 r. w sprawie umów międzynarodowego przewozu drogowego pasażerów i bagażu (CVR)

Umowa z dnia 3 lutego 1993 r. między Republiką Łotewską a Federacją Rosyjską w sprawie pomocy prawnej i stosunków prawnych w sprawach cywilnych, rodzinnych i karnych

Umowa z dnia 14 kwietnia 1993 r. między Republiką Mołdowy a Republiką Łotewską w sprawie pomocy prawnej i stosunków prawnych w sprawach cywilnych, rodzinnych i karnych

Umowa z dnia 21 lutego 1994 r. między Republiką Łotewską a Republiką Białorusi w sprawie pomocy prawnej i stosunków prawnych w sprawach cywilnych, rodzinnych i karnych

Umowa z dnia 23 maja 1995 r. między Republiką Łotewską a Ukrainą w sprawie pomocy prawnej i stosunków prawnych w sprawach cywilnych, rodzinnych, pracowniczych i karnych

Umowa z dnia 21 listopada 1995 r. między Rządem Republiki Łotewskiej a Rządem Ukrainy w sprawie zatrudniania i ochrony socjalnej osób mających miejsce stałego zamieszkania na Łotwie i Ukrainie na terytorium drugiej z umawiających się stron

Umowa z dnia 23 maja 1996 r. między Republiką Łotewską a Republiką Uzbekistanu w sprawie pomocy prawnej i stosunków prawnych w sprawach cywilnych, rodzinnych, pracowniczych i karnych

Umowa z dnia 10 kwietnia 1997 r. między Republiką Łotewską a Republiką Kirgiską w sprawie pomocy prawnej i stosunków prawnych w sprawach cywilnych, rodzinnych i karnych

Umowa z dnia 26 lutego 1998 r. między Republiką Łotewską a Ukrainą w sprawie współpracy w zakresie zabezpieczenia społecznego

Umowa z dnia 29 czerwca 2005 r. między Republiką Łotewską a Kanadą w sprawie zabezpieczenia społecznego

Umowa z dnia 25 września 2006 r. między Rządem Republiki Łotewskiej a Rządem Kanady w sprawie wymiany młodzieży

LITWA

Umowa między Republiką Litewską a Republiką Białorusi o pomocy prawnej i stosunkach prawnych w sprawach cywilnych, rodzinnych i karnych, podpisana w dniu 11 lipca 1993 r.

Umowa między Republiką Litewską a Ukrainą o pomocy prawnej i stosunkach prawnych w sprawach cywilnych, rodzinnych i karnych, podpisana w dniu 20 listopada 1994 r.

Umowa między Republiką Litewską a Federacją Rosyjską o pomocy prawnej i stosunkach prawnych w sprawach cywilnych, rodzinnych i karnych, podpisana w dniu 21 stycznia 1995 r.

Umowa między Republiką Litewską a Republiką Mołdowy o pomocy prawnej i stosunkach prawnych w sprawach cywilnych, rodzinnych i karnych, podpisana w dniu 18 lutego 1995 r.

Umowa między Republiką Litewską a Republiką Uzbekistanu o pomocy prawnej i stosunkach prawnych w sprawach cywilnych, rodzinnych i karnych, podpisana w dniu 10 lipca 1998 r.

Umowa między Republiką Litewską a Republiką Kazachstanu o pomocy prawnej i stosunkach prawnych w sprawach cywilnych, rodzinnych i karnych, podpisana w dniu 8 kwietnia 1999 r.

Umowa między Republiką Litewską a Republiką Azerbejdżanu o pomocy prawnej i stosunkach prawnych w sprawach cywilnych, rodzinnych i karnych, podpisana w dniu 22 listopada 2002 r.

Umowa między Republiką Litewską a Republiką Armenii o pomocy prawnej i stosunkach prawnych w sprawach cywilnych, rodzinnych i karnych, podpisana w dniu 8 lipca 2005 r.

LUKSEMBURG

Konwencja budapeszteńska z dnia 22 czerwca 2001 r. w sprawie umowy przewozu ładunków żeglugą śródlądową (CMNI)

WĘGRY

Traktat miedzy Republiką Węgierską a Socjalistyczną Federacyjną Republiką Jugosławii o wzajemnej pomocy prawnej, podpisana w Belgradzie w dniu 7 marca 1968 r., zmieniona i uzupełniona na mocy postanowień traktatu z 1986 r.

Konwencja budapeszteńska z dnia 22 czerwca 2001 r. w sprawie umowy przewozu ładunków żeglugą śródlądową (CMNI)

MALTA

Powiadomienie: brak konwencji, o których mowa w art. 25 rozporządzenia

NIDERLANDY

Konwencja budapeszteńska z dnia 22 czerwca 2001 r. w sprawie umowy przewozu ładunków żeglugą śródlądową (CMNI)

AUSTRIA

Umowa między Republiką Austrii a Republiką Argentyny dotycząca odszkodowania z tytułu wypadków przy pracy, podpisana w dniu 22 marca 1926 r.

POLSKA

Umowa między Polską Rzecząpospolitą Ludową a Federacyjną Ludową Republiką Jugosławii o obrocie prawnym w sprawach cywilnych i karnych, podpisana w Warszawie w dniu 6 lutego 1960 r.

Umowa między Polską Rzecząpospolitą Ludową a Republiką Kuby o pomocy prawnej w sprawach cywilnych, rodzinnych i karnych, podpisana w Hawanie w dniu 18 listopada 1982 r.

Umowa między Polską Rzecząpospolitą Ludową i Koreańską Republiką Ludowo-Demokratyczną o pomocy prawnej w sprawach cywilnych, rodzinnych i karnych, podpisana w Phenianie w dniu 28 września 1986 r.

Umowa między Rzecząpospolitą Polską a Socjalistyczną Republiką Wietnamu o pomocy prawnej i stosunkach prawnych w sprawach cywilnych, rodzinnych i karnych, sporządzona w Warszawie dnia 22 marca 1993 r.

Umowa między Rzecząpospolitą Polską a Ukrainą o pomocy prawnej i stosunkach prawnych w sprawach cywilnych i karnych, sporządzona w Kijowie dnia 24 maja 1993 r.

Umowa między Rzecząpospolitą Polską a Republiką Białorusi o pomocy prawnej i stosunkach prawnych w sprawach cywilnych, rodzinnych, pracowniczych i karnych, sporządzona w Mińsku dnia 26 października 1994 r.

Umowa między Rzecząpospolitą Polską a Federacją Rosyjską o pomocy prawnej i stosunkach prawnych w sprawach cywilnych i karnych, sporządzona w Warszawie dnia 16 września 1996 r.

PORTUGALIA

Konwencja o prawie właściwym dla umów zawartych przez pośrednika oraz dla przedstawicielstw, zawarta w Hadze w dniu 14 marca 1978 r.

RUMUNIA

Konwencja międzynarodowa o przewozie towarów kolejami (CIM), podpisana w Bernie w dniu 25 lutego 1961 r.

Konwencja międzynarodowa o przewozie osób i bagażu kolejami (CIV), podpisana w Bernie w dniu 25 lutego 1961 r.

Protokół A do CIM i CIV z 1961 r., podpisany w Bernie w dniu 26 lutego 1966 r.

Konwencja dodatkowa do Konwencji międzynarodowej o przewozie osób i bagażu kolejami (CIV) z dnia 25 lutego

1961 r. dotycząca odpowiedzialności kolei za śmierć i zranienie podróżnych, podpisana w Bernie w dniu 26 lutego 1966 r.

Protokół dodatkowy do Konwencji międzynarodowych o przewozie kolejami towarów (CIM) oraz osób i bagażu (CIV), podpisany w Bernie w dniu 7 lutego 1970 r.

Protokół II sporządzony przez Konferencję Dyplomatyczną zwołaną w celu wprowadzenia w życie Protokołu dodatkowego do Konwencji międzynarodowych o przewozie kolejami towarów (CIM) oraz osób i bagażu (CIV) z dnia 7 lutego 1970 r. dotyczący przedłużenia okresu obowiązywania Konwencji dodatkowej do CIV z 1961 r. dotyczącej odpowiedzialności kolei za śmierć i zranienie podróżnych podpisanej w dniu 26 lutego 1966 r., podpisany w Bernie w dniu 9 listopada 1973 r.

Umowa między Rządem Rumunii a Rządem Węgier w sprawie transgranicznego ruchu kolejowego, podpisana w Budapeszcie w dniu 12 marca 1997 r.

Konwencja o udzielaniu patentów europejskich (Konwencja o patencie europejskim), sporządzona w Monachium w dniu 5 października 1973 oraz Akt rewidujący Konwencję o udzielaniu patentów europejskich (Konwencję o patencie europejskim), przyjęty w Monachium w dniu 29 listopada 2000 r.

Wielostronna umowa między Wspólnotą Europejską i jej państwami członkowskimi, Republiką Albanii, Bośnią i Hercegowiną, Republiką Bułgarii, Republiką Chorwacji, Byłą Jugosłowiańską Republiką Macedonii, Republiką Islandii, Republiką Czarnogóry, Królestwem Norwegii, Rumunią, Republiką Serbii i Misją Tymczasowej Administracji Organizacji Narodów Zjednoczonych w Kosowie w sprawie ustanowienia Wspólnego Europejskiego Obszaru Lotniczego (WEOL), podpisana w Luksemburgu w dniu 9 czerwca 2006 r.

SŁOWENIA

Powiadomienie: brak konwencji, o których mowa w art. 25 rozporządzenia

SŁOWACJA

Traktat między Czechosłowacką Republiką Socjalistyczną a Socjalistyczną Federacyjną Republiką Jugosławii o stosunkach prawnych w sprawach cywilnych, rodzinnych i karnych, podpisany w Belgradzie w dniu 20 stycznia 1964 r.(3)

Traktat między Czechosłowacką Republiką Socjalistyczną a Mongolską Republiką Ludową o wzajemnej pomocy prawnej i stosunkach prawnych w sprawach cywilnych, rodzinnych i karnych, podpisany w Ułan Bator w dniu 15 października 1976 r.

Traktat między Czechosłowacką Republiką Socjalistyczną a Republiką Kuby o wzajemnej pomocy prawnej w sprawach cywilnych, rodzinnych i karnych, podpisany w Pradze w dniu 18 kwietnia 1980 r.

Traktat między Czechosłowacką Republiką Socjalistyczną a Związkiem Socjalistycznych Republik Radzieckich o wzajemnej pomocy prawnej i stosunkach prawnych w sprawach cywilnych, rodzinnych i karnych, podpisany w Moskwie w dniu 12 sierpnia 1982 r.(4)

Traktat między Czechosłowacką Republiką Socjalistyczną a Wietnamem o pomocy prawnej w sprawach cywilnych i karnych, podpisany w Pradze w dniu 12 października 1982 r.

Konwencja budapeszteńska z dnia 22 czerwca 2001 r. w sprawie umowy przewozu ładunków żeglugą śródlądową (CMNI)

FINLANDIA

Konwencja haska z dnia 15 czerwca 1955 r. o prawie właściwym dla międzynarodowej sprzedaży towarów

SZWECJA

Konwencja haska z dnia 15 czerwca 1955 r. o prawie właściwym dla międzynarodowej sprzedaży towarów

ZJEDNOCZONE KRÓLESTWO

Powiadomienie: brak konwencji, o których mowa w art. 25 rozporządzenia

______

(1) W odniesieniu do Republiki Czeskiej traktat ten jest wiążący w stosunkach z Chorwacją, Serbią, Bośnią i Hercegowiną, Czarnogórą oraz Byłą Jugosłowiańską Republiką Macedonii.

(2) W odniesieniu do Republiki Czeskiej traktat ten jest wiążący w stosunkach z Białorusią, Kirgistanem, Mołdową i Rosją.

(3) Traktat ten nadal obowiązuje w stosunkach z Serbią, Czarnogórą, Bośnią i Hercegowiną oraz Byłą Jugosłowiańską Republiką Macedonii (FYROM).

(4) Traktat ten nadal obowiązuje w stosunkach z Rosją, Armenią, Azerbejdżanem, Białorusią, Kazachstanem, Mołdową, Tadżykistanem, Turkmenistanem, Ukrainą i Uzbekistanem.

Zmiany w prawie

Rząd chce zmieniać obwiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Tabletki "dzień po" bez recepty nie będzie. Jest weto prezydenta

Dostępność bez recepty jednego z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - takie rozwiązanie zakładała zawetowana w piątek przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tzw. tabletka "dzień po" byłaby dostępna bez recepty miał być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stało na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 29.03.2024
Małżonkowie zapłacą za 2023 rok niższy ryczałt od najmu

Najem prywatny za 2023 rok rozlicza się według nowych zasad. Jedyną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawek 8,5 i 12,5 proc. Z kolei małżonkowie wynajmujący wspólną nieruchomość zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Taka zmiana weszła w życie w połowie 2023 r., ale ma zastosowanie do przychodów uzyskanych za cały 2023 r.

Monika Pogroszewska 27.03.2024
Ratownik medyczny wykona USG i zrobi test na COVID

Mimo krytycznych uwag Naczelnej Rady Lekarskiej, Ministerstwo Zdrowia zmieniło rozporządzenie regulujące uprawnienia ratowników medycznych. Już wkrótce, po ukończeniu odpowiedniego kursu będą mogli wykonywać USG, przywrócono im też możliwość wykonywania testów na obecność wirusów, którą mieli w pandemii, a do listy leków, które mogą zaordynować, dodano trzy nowe preparaty. Większość zmian wejdzie w życie pod koniec marca.

Agnieszka Matłacz 12.03.2024