Streszczenie Decyzji Komisji z dnia 4 sierpnia 2009 r. dotyczącej procedury przewidzianej w art. 86 ust. 3 Traktatu WE ustanawiającej szczególne środki w celu naprawienia antykonkurencyjnych skutków naruszeń stwierdzonych w decyzji Komisji z dnia 5 marca 2008 r. w sprawie przyznania lub utrzymania w mocy przez Republikę Grecką praw do wydobycia węgla brunatnego przysługujących przedsiębiorstwu Public Power Corporation S.A. - (Sprawa COMP/B-1/38.700).

Streszczenie Decyzji Komisji

z dnia 4 sierpnia 2009 r.

dotyczącej procedury przewidzianej w art. 86 ust. 3 Traktatu WE ustanawiającej szczególne środki w celu naprawienia antykonkurencyjnych skutków naruszeń stwierdzonych w decyzji Komisji z dnia 5 marca 2008 r. w sprawie przyznania lub utrzymania w mocy przez Republikę Grecką praw do wydobycia węgla brunatnego przysługujących przedsiębiorstwu Public Power Corporation S.A.

(Sprawa COMP/B-1/38.700)

(notyfikowana jako dokument nr C(2009) 6244)

(Jedynie tekst w języku greckim jest autentyczny)

(2009/C 243/04)

(Dz.U.UE C z dnia 10 października 2009 r.)

(1) W dniu 4 sierpnia 2009 r. Komisja przyjęła decyzję zgodnie z art. 86 ust. 3 Traktatu WE, ustanawiając szczególne środki w celu naprawienia antykonkurencyjnych skutków naruszenia stwierdzonego w decyzji Komisji z dnia 5 marca 2008 r. ("decyzja z marca 2008 r.") w sprawie przyznania lub utrzymania w mocy przez Republikę Grecką praw do wydobycia węgla brunatnego przysługujących przedsiębiorstwu Public Power Corporation S.A.

(2) Komisja niniejszym publikuje główną treść decyzji. Pełen tekst decyzji w wersji nieopatrzonej klauzulą poufności ("niniejsza decyzja") w autentycznej wersji językowej oraz w języku angielskim, francuskim i niemieckim znajduje się na stronie internetowej Dyrekcji Generalnej ds. Konkurencji pod następującym adresem: http://ec.europa.eu/comm/competition/antitrust/cases/index.html

(3) Niniejsza decyzja, adresowana do Republiki Greckiej, dotyczy przyznania przez Republikę Grecką przedsiębiorstwu publicznemu Publice Power Corporation S.A. (PPC) z siedzibą w Atenach, w Grecji, prawa do niejako monopolistycznego dostępu do złóż węgla brunatnego oraz utrzymywanie tego prawa w mocy.

(4) W decyzji z marca 2008 r. Komisja stwierdziła, że Republika Grecka naruszyła art. 86 ust. 1 w związku z art. 82 Traktatu WE w ten sposób, że przyznawała i utrzymywała w mocy uprzywilejowany dostęp do eksploatacji złóż węgla brunatnego w Grecji przedsiębiorstwu PPC, stwarzając tym samym nierówne możliwości dla podmiotów gospodarczych, jeśli chodzi o dostęp do paliw pierwotnych (tj. węgla brunatnego) do produkcji energii elektrycznej oraz umożliwiając przedsiębiorstwu PPC utrzymywanie lub wzmacnianie jego pozycji dominującej na hurtowym rynku energii elektrycznej w Grecji, wyłączając lub utrudniając tym samym wejście na rynek nowych podmiotów. W decyzji z marca 2008 r. Komisja wezwała Republikę Grecką do zaproponowania środków mających naprawić antykonkurencyjne skutki tego naruszenia.

(5) Po notyfikacji decyzji z marca 2008 r. Republika Grecka przedstawiła listę środków, które zamierza podjąć w celu zapewnienia konkurentom przedsiębiorstwa PPC na greckim rynku energii elektrycznej dostępu do węgla brunatnego i wytwarzanej dzięki niemu elektryczności. Środki te obejmują w szczególności przyznanie praw do eksploatacji złóż greckiego węgla brunatnego w miejscowościach Drama, Elassona, Vevi i Vegora w drodze procedury przetargowej dla podmiotów innych niż PPC.

(6) Niniejsza decyzja, adresowana do Republiki Greckiej i przywołująca ustalenia zamieszczone w decyzji z marca 2008 r., uwzględnia zaproponowane środki zaradcze i nadaje im moc wiążącą na określony czas. Potwierdza także początkowy pogląd Komisji, przedstawiony w decyzji z marca 2008 r., że zakres środków zaradczych, które zostaną podjęte przez Republikę Grecką powinien być taki, aby złoża węgla brunatnego stanowiące około 40 % złóż nadających się do eksploatacji w Grecji zostało udostępnione konkurentom PPC.

(7) Wprowadzając w życie zaproponowane środki, Republika Grecka podjęłaby tym samym niezbędne kroki w celu usunięcia antykonkurencyjnych skutków środków podejmowanych przez państwo zgodnie z art. 1 części normatywnej decyzji z marca 2008 r. Niniejsza decyzja stanowi, że procedury przetargowe na złoża w miejscowościach Drama, Elassona i Vegora powinny zostać zainicjowane i zrealizowane najpóźniej w ciągu 6 miesięcy od notyfikacji niniejszej decyzji, a przydział praw zwycięskim oferentom powinien odbyć się najpóźniej w ciągu 12 miesięcy od notyfikacji niniejszej decyzji. Jeśli zaś chodzi o przyznanie praw do eksploatacji w miejscowości Vevi, niniejsza decyzja stanowi, że powinno ono nastąpić w ciągu 6 miesięcy od notyfikacji niniejszej decyzji, mając na uwadze fakt, że procedura przetargowa na tamtejsze pokłady węgla brunatnego została już rozpoczęta.

(8) Niniejsza decyzja stanowi także, że Republika Grecka dołoży starań, aby węgiel brunatny, który ma być wydobywany ze złóż w Drama, Elassona i Vegora nie był dostarczany do PPC, chyba że nie zostanie złożona żadna inna poważna oferta. Warunek ten będzie wiążący tak długo jak PPC będzie posiadało prawa do eksploatacji więcej niż 60 % wszystkich złóż węgla kamiennego dopuszczonych do eksploatacji w Grecji.

Zmiany w prawie

Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Tabletki "dzień po" bez recepty nie będzie. Jest weto prezydenta

Dostępność bez recepty jednego z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - takie rozwiązanie zakładała zawetowana w piątek przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tzw. tabletka "dzień po" byłaby dostępna bez recepty miał być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stało na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 29.03.2024
Małżonkowie zapłacą za 2023 rok niższy ryczałt od najmu

Najem prywatny za 2023 rok rozlicza się według nowych zasad. Jedyną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawek 8,5 i 12,5 proc. Z kolei małżonkowie wynajmujący wspólną nieruchomość zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Taka zmiana weszła w życie w połowie 2023 r., ale ma zastosowanie do przychodów uzyskanych za cały 2023 r.

Monika Pogroszewska 27.03.2024
Ratownik medyczny wykona USG i zrobi test na COVID

Mimo krytycznych uwag Naczelnej Rady Lekarskiej, Ministerstwo Zdrowia zmieniło rozporządzenie regulujące uprawnienia ratowników medycznych. Już wkrótce, po ukończeniu odpowiedniego kursu będą mogli wykonywać USG, przywrócono im też możliwość wykonywania testów na obecność wirusów, którą mieli w pandemii, a do listy leków, które mogą zaordynować, dodano trzy nowe preparaty. Większość zmian wejdzie w życie pod koniec marca.

Agnieszka Matłacz 12.03.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.UE.C.2009.243.5

Rodzaj: Zawiadomienie
Tytuł: Streszczenie Decyzji Komisji z dnia 4 sierpnia 2009 r. dotyczącej procedury przewidzianej w art. 86 ust. 3 Traktatu WE ustanawiającej szczególne środki w celu naprawienia antykonkurencyjnych skutków naruszeń stwierdzonych w decyzji Komisji z dnia 5 marca 2008 r. w sprawie przyznania lub utrzymania w mocy przez Republikę Grecką praw do wydobycia węgla brunatnego przysługujących przedsiębiorstwu Public Power Corporation S.A. - (Sprawa COMP/B-1/38.700).
Data aktu: 10/10/2009
Data ogłoszenia: 10/10/2009