PARLAMENT EUROPEJSKISESJA 2005 - 2006
Posiedzenia z 12 i 13 października 2005
BRUKSELA
PROTOKÓŁ
PRZEBIEG POSIEDZENIA
Czwartek 13 październik 2005
(2006/C 233 E/02)
PRZEWODNICTWO: Janusz ONYSZKIEWICZ
Wiceprzewodniczący
(Dz.U.UE C z dnia 28 września 2006 r.)
1. Otwarcie posiedzenia
Posiedzenie zostało otwarte o godzinie 9.00.
Głos zabrała Kathy Sinnott wnosząc o krótkie udzielenie jej głosu, Przewodniczący bowiem nie uczynił tego wczoraj, w sprawie pierwszej zmiany do porządku obrad (wniosek złożył Martin Schulz) (pkt 11 protokołu z dnia 12.10.2005), pomimo rezygnacji z wypowiedzi na jej korzyść przez Nigela Farage'a.
Przewodniczący zezwolił jej na wypowiedz jednominutową.
Kathy Sinnott zabrała głos, w imieniu grupy politycznej IND/DEM.
2. Składanie dokumentów
Złożono następujące dokumenty:
1) przez Radę i Komisję:
– Wniosek dotyczący rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady w sprawie statystyk Wspólnoty z zakresu migracji i ochrony międzynarodowej (COM(2005)0375 - C6-0279/2005 - 2005/0156(COD)).
odesłany komisja przedm. właśc. LIBE
opinia: AFET, DEVE, EMPL, FEMM
– Wniosek w sprawie przesunięcia środków DEC 35/2005 - Sekcja III - Komisja (SEC(2005)1189 - C6-0310/2005 - 2005/2180(GBD)).
odesłany komisja przedm. właśc. BUDG
– Wniosek w sprawie przesunięcia środków DEC 37/2005 - Sekcja III - Komisja (SEC(2005)1191 - C6-0313/2005 - 2005/2181(GBD)).
odesłany komisja przedm. właśc. BUDG
– Wniosek dotyczący decyzji Rady w sprawie poprawy współpracy policyjnej Państw Członkowskich Unii Europejskiej, w szczególności na granicach wewnętrznych, oraz zmieniającej Konwencję Wykonawczą do Układu z Schengen (COM(2005)0317 - C6-0314/2005 - 2005/0131(CNS)).
odesłany komisja przedm. właśc. LIBE
– Wniosek dotyczący decyzji Rady zmieniającej decyzję 2001/507/WE i 2001/509/WE w celu wprowadzenia obowiązku stosowania Regulaminów nr 109 i 108 Europejskiej Komisji Gospodarczej Organizacji Narodów Zjednoczonych (EKG ONZ) w sprawie opon bieżnikowanych (09916/2005 - C6-0315/2005 - 2004/0271 (AVQ).
odesłany komisja przedm. właśc. INTA
opinia: ENVI, TRAN
– Wniosek w sprawie przesunięcia środków DEC 36/2005 - Sekcja III - Komisja (SEC(2005)1190 - C6-0316/2005 - 2005/2182(GBD)).
odesłany komisja przedm. właśc. BUDG
– Wniosek dotyczący decyzji Rady w sprawie przystąpienia Wspólnoty do Regulaminu nr 55 Europejskiej Komisji Gospodarczej Organizacji Narodów Zjednoczonych w sprawie przepisów dotyczących homologacji mechanicznych części sprzęgających zespołów pojazdów (11233/2005 - C6-0317/2005 - 2005/0002(AVQ).
odesłany komisja przedm. właśc. INTA
opinia: TRAN
2) przez komisje parlamentarne:
– Sprawozdanie w sprawie integracji imigrantów w Europie poprzez szkołę i nauczanie wielojęzyczne (2004/2267(INI)) - Komisja Kultury i Edukacji.
Sprawozdawca: Portas Miguel (A6-0243/2005).
– Sprawozdanie w sprawie edukacji, zasadniczego elementu procesu lizbońskiego (2004/2272(INI)) - Komisja Kultury i Edukacji.
Sprawozdawca: Bono Guy (A6-0245/2005).
– ***I Sprawozdanie w sprawie wniosku dotyczącego zalecenia Parlamentu Europejskiego i Rady w sprawie dalszej europejskiej współpracy w zakresie zapewniania jakości kształcenia w szkolnictwie wyższym (COM(2004)0642 - C6-0142/2004 - 2004/02 3 9(COD)) - Komisja Kultury i Edukacji.
Sprawozdawca: Novak Ljudmila (A6-0261/2005).
– * Sprawozdanie w sprawie wniosku dotyczącego rozporządzenia Rady w sprawie zachowania zasobów połowowych w wodach Morza Bałtyckiego, cieśnin Bełt i Sund poprzez zastosowanie środków technicznych oraz zmieniającego rozporządzenie (WE) nr 1434/98 (COM(2005)0086 - C6-0094/2005 - 2005/0014(CNS)) - Komisja Rybołówstwa.
Sprawozdawca: Chmielewski Zdzisław Kazimierz (A6-0265/2005).
– * Drugie sprawozdanie w sprawie wniosku dotyczącego rozporządzenia Rady zmieniającego rozporządzenie (EWG) nr 2759/75, rozporządzenie (EWG) nr 2771/75, rozporządzenie (EWG) nr 2777/75, rozporządzenie (WE) nr 1254/1999, rozporządzenie (WE) nr 1255/1999 i rozporządzenie (WE) nr 2529/2001 w sprawie wyjątkowych działań wspierających rynek (COM (2004)0712 - C6-0220/2004 - 2004/02 54(CNS)) - Komisja Rolnictwa i Rozwoju Wsi.
Sprawozdawca: Busk Niels (A6-0266/2005).
– * Sprawozdanie w sprawie projektu wniosku dotyczącego rozporządzenia Komisji zmieniającego rozporządzenie (WE) nr 1653/2004 w odniesieniu do stanowiska księgowego agencji wykonawczych (SEC(2005)0658 - C6-0182/2005 - 2005/0903(CNS)) - Komisja Kontroli Budżetowej.
Sprawozdawca: Fazakas Szabolcs (A6-0271/2005).
– Sprawozdanie w sprawie wymiaru miejskiego w kontekście rozszerzenia UE (2004/2258(INI)) - Komisja Rozwoju Regionalnego.
Sprawozdawca: Beaupuy Jean Marie (A6-0272/2005).
– Sprawozdanie w sprawie kobiet i ubóstwa w Unii Europejskiej (2004/2217(INI)) - Komisja Praw Kobiet i Równouprawnienia.
Sprawozdawca: Záborská Anna (A6-0273/2005).
– * Sprawozdanie w sprawie wniosku dotyczącego decyzji Rady zmieniającej i rozszerzającej decyzję Rady z dnia 17 grudnia 2001 r. ustanawiającą program wymiany, pomocy i szkoleń dla ochrony euro przed fałszowaniem (program "Perykles") (COM(2005)0127 [01] - C6-0114/2005 - 2005/ 0029(CNS)) - Komisja Wolności Obywatelskich, Sprawiedliwości i Spraw Wewnętrznych.
Sprawozdawca: Díaz de Mera García Consuegra Agustín (A6-0274/2005).
– * Sprawozdanie w sprawie projektu decyzji Rady rozszerzającej na nieuczestniczące Państwa Członkowskie zastosowanie decyzji Rady zmieniającej i rozszerzającej decyzję Rady z dnia 17 grudnia 2001 r. ustanawiającej program wymiany, pomocy i szkoleń dla ochrony euro przed fałszowaniem (program "Perykles") (COM(2005)0127 [02] - C6-0115/2005 - 2005/0030(CNS)) - Komisja Wolności Obywatelskich, Sprawiedliwości i Spraw Wewnętrznych.
Sprawozdawca: Díaz de Mera García Consuegra Agustín (A6-0274/2005).
– ***I Sprawozdanie w sprawie wniosku dotyczącego rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady ustanawiającego środki towarzyszące dla krajów objętych Protokołem w sprawie cukru poszkodowanych w wyniku reformy systemu cukrowego UE (COM(2005)0266 - C6-0210/2005 - 2005/0117(COD)) - Komisja Rozwoju.
Sprawozdawca: Lehideux Bernard (A6-0281/2005).
– Sprawozdanie w sprawie wniosku o uchylenie immunitetu Vladimíra Železnego (2004/2173(IMM)) - Komisja Prawna.
Sprawozdawca: Berger Maria (A6-0289/2005).
– Sprawozdanie w sprawie wniosku o uchylenie immunitetu Vladimíra Železnego (2005/2010(IMM)) - Komisja Prawna.
Sprawozdawca: Berger Maria (A6-0290/2005).
– Sprawozdanie w sprawie wniosku o uchylenie immunitetu Vladimíra Železnego (2005/2011 (IMM)) - Komisja Prawna.
Sprawozdawca: Berger Maria (A6-0291/2005).
3. Zagadnienia urbanistyczne w kontekście rozszerzenia (debata)
– Sprawozdanie w sprawie zagadnień urbanistycznych w kontekście rozszerzenia [2004/2258(INI)]
– Komisja Rozwoju Regionalnego.
Sprawozdawca: Jean Marie Beaupuy (A6-0272/2005)
Jean Marie Beaupuy przedstawił sprawozdanie.
Głos zabrała Danuta Hübner (członkini Komisji).
Głos zabrali: Rodi Kratsa-Tsagaropoulou (sprawozdawczym komisji opiniodawczej FEMM), Rolf Berend w imieniu grupy PPE-DE, Constanze Angela Krehl w imieniu grupy PSE, Alfonso Andria w imieniu grupy ALDE, Gisela Kallenbach w imieniu grupy Verts/ALE, Kyriacos Triantaphyllides w imieniu grupy GUE/NGL, Bastiaan Belder w imieniu grupy IND/DEM, Marcin Libicki w imieniu grupy UEN, Luca Romagnoli niezrze-szony, Konstantinos Hatzidakis, Richard Falbr, Sarah Ludford, Mieczysław Edmund Janowski, James Hugh Mister, Jan Olbrycht, Stavros Arnaoutakis, Alessandro Battilocchio i Francesco Musotto.
PRZEWODNICTWO: Sylvia-Yvonne KAUFMANN
Wiceprzewodnicząca
Głos zabrali: Gábor Harangozó, Oldřich Vlasák, Lidia Joanna Geringer de Oedenberg, Alexander Stubb, Lambert van Nistelrooij, Richard Seeber i Danuta Hübner.
Debata została zamknięta.
Głosowanie: pkt 8.6 protokołu z dnia 13.10.2005.
4. Zasoby połowowe w Morzu Bałtyckim, w cieśninach Bełt i Sund * (debata)
– Sprawozdanie w sprawie wniosku dotyczącego rozporządzenia Rady w sprawie zachowania zasobów połowowych w wodach Morza Bałtyckiego, cieśnin Bełt i Sund poprzez zastosowanie środków technicznych oraz zmieniającego rozporządzenie (WE) nr 1434/98 [COM(2005)0086 - C6-0094/2005 - 2005/0014 (CNS)] - Komisja Rybołówstwa.
Sprawozdawca: Zdzisław Kazimierz Chmielewski (A6-0265/2005).
Głos zabrał Joe Borg (członek Komisji)
Zdzisław Kazimierz Chmielewski przedstawił sprawozdanie.
Głos zabrali: Czesław Adam Siekierski w imieniu grupy PPE-DE, Heinz Kindermann w imieniu grupy PSE, Carl Schlyter w imieniu grupy Verts/ALE, Jeffrey Titford w imieniu grupy IND/DEM, Sylwester Chruszcz i Joe Borg.
Debata została zamknięta.
Głosowanie: pkt 6.6 protokołu, z dnia 13.10.2005.
(Posiedzenie, zawieszone o godz. 10.50 w oczekiwaniu na głosowanie, zostało wznowione o godz. 11.00.)
PRZEWODNICTWO: Ingo FRIEDRICH
Wiceprzewodniczący
5. Zatwierdzenie protokołu poprzedniego posiedzenia
Głos zabrał Philip Bushill-Matthews odnosząc się do swego wystąpienia z dnia 29 września 2005 r. w związku z nieprzestrzeganiem przez Radę ustalonego czasu na turę pytań do Rady (pkt 5 protokołu z dnia 29.09.2005) i wniósł skargę, że do tej pory nie otrzymał odpowiedzi pisemnej od Rady. Złożył wniosek, aby w czasie następnej sesji plenarnej Rada nie tylko złożyła wyjaśnienia w sprawie opóźnienia, ale też przeprosiny.(Przewodniczący w odpowiedzi wyjaśnił, że Przewodniczący Parlamentu przekazał już Radzie pismo, w którym wyraził swoje krytyczne stanowisko na ten temat).
Protokół poprzedniego posiedzenia został zatwierdzony.
6. Głosowanie
Szczegóły głosowania (poprawki, głosowania odrębne, podzielone, itp.) zawarte są w załączniku 1 do protokołu.
6.1. Stanowiska księgowych w agencjach wykonawczych * (art. 131 Regulaminu) (głosowanie)
Sprawozdanie w sprawie wniosku dotyczącego rozporządzenia Komisji zmieniającego rozporządzenie (WE) nr 1653/2004 w zakresie stanowisk księgowych w agencjach wykonawczych [SEC(2005)0658 - C6-0182/2005 - 2005/0903(CNS)] - Komisja Kontroli Budżetowej.
Sprawozdawca: Szabolcs Fazakas (A6-0271/2005).
(Wymagana zwykła większość)
(Szczegóły głosowania: załącznik 1, pkt 1)
PROJEKT KOMISJI i PROJEKT REZOLUCJI LEGISLACYJNEJ
Przyjęto w jednym głosowaniu (P6_TA(2005)0370)
6.2. Wyjątkowe działania wspierające rynek * (art. 131 Regulaminu) (głosowanie)
Drugie sprawozdanie w sprawie wniosku dotyczącego rozporządzenia Rady zmieniającego rozporządzenie (EWG) nr 2759/75, rozporządzenie (EWG) nr 2771/75, rozporządzenie (EWG) nr 2777/75, rozporządzenie (WE) nr 1254/1999, rozporządzenie (WE) nr 1255/1999 i rozporządzenie (WE) nr 2529/2001 w sprawie wyjątkowych działań wspierających rynek [COM(2004)0712 - C6-0220/2004 - 2004/0254(CNS)] - Komisja Rolnictwa i Rozwoju Wsi.
Sprawozdawca: Niels Busk (A6-0266/2005)
(Wymagana zwykła większość)
(Szczegóły głosowania: załącznik 1, pkt 2)
PROJEKT KOMISJI, POPRAWKI i PROJEKT REZOLUCJI LEGISLACYJNEJ
Przyjęto w jednym głosowaniu (P6_TA(2005)0371)
6.3. Rozszerzenie programu Perykles * (art. 131 Regulaminu) (głosowanie)
Sprawozdanie w sprawie wniosku dotyczącego decyzji Rady zmieniającej i rozszerzającej decyzję Rady z dnia 17 grudnia 2001 r. ustanawiającą program wymiany, pomocy i szkoleń dla ochrony euro przed fałszowaniem (program "Perykles") [COM(2005)0127 - C6-0114/2005 - 2005/0029(CNS)] - Komisja Wolności Obywatelskich, Sprawiedliwości i Spraw Wewnętrznych.
Sprawozdawca: Agustín Díaz de Mera García Consuegra (A6-0274/2005)
(Wymagana zwykła większość)
(Szczegóły głosowania: załącznik 1, pkt 3)
PROJEKT KOMISJI, POPRAWKI i PROJEKT REZOLUCJI LEGISLACYJNEJ
Przyjęto w jednym głosowaniu (P6_TA(2005)0372)
6.4. Rozszerzenie stosowania programu Perykles na dotychczas nieuczestniczące Państwa Członkowskie * (art. 131 Regulaminu) (głosowanie)
Sprawozdanie w sprawie wniosku dotyczącego decyzji Rady rozszerzającej na dotychczas nieuczestniczące Państwa Członkowskie decyzję Rady zmieniającą i rozszerzającą decyzję Rady z dnia 17 grudnia 2001 r. ustanawiającą program wymiany, pomocy i szkoleń dla ochrony euro przed fałszowaniem (program .Perykles") [COM(2005)0127 - C6-0115/2005 - 2005/0030(CNS)] - Komisja Wolności Obywatelskich, Sprawiedliwości i Spraw Wewnętrznych.
Sprawozdawca: Agustín Díaz de Mera García Consuegra (A6-0274/2005)
(Wymagana zwykła większość)
(Szczegóły głosowania: załącznik 1, pkt 4)
PROJEKT KOMISJI i PROJEKT REZOLUCJI LEGISLACYJNEJ
Przyjęto w jednym głosowaniu (P6_TA(2005)0373)
6.5. Umowy stowarzyszeniowe UE/Szwajcaria: 1. Określenie państwa odpowiedzialnego za rozpatrywanie wniosków o azyl, 2. Dorobek z Schengen * (art. 131 Regulaminu) (głosowanie końcowe)
Sprawozdania
1. w sprawie wniosku dotyczącego decyzji Rady w sprawie zawarcia w imieniu Wspólnoty Europejskiej umowy pomiędzy Wspólnotą Europejską a Szwajcarią dotyczącej kryteriów i mechanizmów określania Państwa odpowiedzialnego za rozpatrywanie wniosków o azyl złożonych w Państwie Członkowskim lub w Szwajcarii [13049/2004 - COM(2004)0593 - C6-0240/2004 - 2004/0200(CNS)]
2. w sprawie wniosku dotyczącego decyzji Rady w sprawie zawarcia w imieniu Wspólnoty Europejskiej umowy pomiędzy Unią Europejską, Wspólnotą Europejską a Konfederacją Szwajcarską w sprawie włączenia Konfederacji Szwajcarskiej we wdrożenie, stosowanie i rozwój dorobku z Schengen [13054/ 2004 - COM(2004)0593 - C6-0241/2004 - 2004/0199(CNS)] [A6-0201/2005 - 2004/0200 (CNS)] - Komisja Wolności Obywatelskich, Sprawiedliwości i Spraw Wewnętrznych.
Sprawozdawca: Timothy Kirkhope (A6-0201/2005)
Debata odbyła się dnia 06.07.2005 (pkt 13 protokołu z dnia 06.07.2005).
Poprawki i projekty decyzji zostały przyjęte dnia 7 lipca 2005 (pkt 9.3 protokołu z dnia 07.07.2005).
Sprawa została odesłana do ponownego rozpatrzenia do właściwej komisji zgodnie z art. 53 ust. 2 Regulaminu.
(Wymagana zwykła większość)
(Szczegóły głosowania: załącznik 1, pkt 5)
PROJEKT REZOLUCJI LEGISLACYJNEJ 1
Przyjęto w jednym głosowaniu (P6_TA(2005)0374)
PROJEKT REZOLUCJI LEGISLACYJNEJ 2
Przyjęto w jednym głosowaniu (P6_TA(2005)0365)
6.6. Zasoby połowowe w Morzu Bałtyckim, w cieśninach Bełt i Sund * (art. 131 Regulaminu) (głosowanie)
Sprawozdanie w sprawie wniosku dotyczącego rozporządzenia Rady w sprawie zachowania zasobów połowowych w wodach Morza Bałtyckiego, cieśnin Bełt i Sund poprzez zastosowanie środków technicznych oraz zmieniającego rozporządzenie (WE) nr 1434/98 [COM(2005)0086 - C6-0094/2005 - 2005/0014 (CNS)] - Komisja Rybołówstwa.
Sprawozdawca: Zdzisław Kazimierz Chmielewski (A6-0265/2005)
(Wymagana zwykła większość)
(Szczegóły głosowania: załącznik 1, pkt 6)
PROJEKT KOMISJI, POPRAWKI i PROJEKT REZOLUCJI LEGISLACYJNEJ
Przyjęto w jednym głosowaniu (P6_TA(2005)0376)
6.7. Wniosek o uchylenie immunitetu parlamentarnego Vladimíra Železnego (pierwszy wniosek) (art. 131 Regulaminu) (głosowanie)
Sprawozdanie w sprawie wniosku o uchylenie immunitetu parlamentarnego Vladimíra Železnego [2004/ 2173(IMM)] - Komisja Prawna. Sprawozdawca: Maria Berger (A6-0289/2005)
(Wymagana zwykła większość)
(Szczegóły głosowania: załącznik 1, pkt 7)
PROJEKT DECYZJI
Przyjęto w jednym głosowaniu (P6_TA(2005)0377)
6.8. Wniosek o uchylenie immunitetu Vladimíra Železnego (drugi wniosek) (art. 131 Regulaminu) (głosowanie)
Sprawozdanie w sprawie wniosku o uchylenie immunitetu Vladimíra Železnego (drugi wniosek) [2005/2010(IMM)] - Komisja Prawna.
Sprawozdawca: Maria Berger (A6-0290/2005)
(Wymagana zwykła większość)
(Szczegóły głosowania: załącznik 1, pkt 8)
PROJEKT DECYZJI
Przyjęto w jednym głosowaniu (P6_TA(2005)0378)
6.9. Wniosek o uchylenie immunitetu Vladimíra Železnego (trzeci wniosek) (art. 131 Regulaminu) (głosowanie)
Sprawozdanie w sprawie wniosku o uchylenie immunitetu Vladimíra Železnego (trzeci wniosek) [2005/ 2011(IMM)] - Komisja Prawna. Sprawozdawca: Maria Berger (A6-0291/2005)
(Wymagana zwykła większość)
(Szczegóły głosowania: załącznik 1, pkt 9)
PROJEKT DECYZJI
Przyjęto w jednym głosowaniu (P6_TA(2005)0379)
6.10. Współpraca europejska na rzecz zagwarantowania jakości kształcenia wyższego ***I (głosowanie)
Sprawozdanie w sprawie wniosku dotyczącego zalecenia Rady i Parlamentu Europejskiego w sprawie dalszej europejskiej współpracy w zakresie zapewniania jakości kształcenia w szkolnictwie wyższym [COM(2004) 0642 - C6-0142/2004 - 2004/0239(COD)] - Komisja Kultury i Edukacji. Sprawozdawca: Ljudmila Novak (A6-0261/2005)
(Wymagana zwykła większość)
(Szczegóły głosowania: załącznik 1, pkt 10)
PROJEKT KOMISJI
Zatwierdzony w formie poprawionej (P6_TA(2005)0380)
PROJEKT REZOLUCJI LEGISLACYJNEJ
Przyjęto (P6_TA(2005)0380)
6.11. Perspektywy stosunków handlowych UE/Chiny (głosowanie)
Sprawozdanie w sprawie perspektyw stosunków handlowych między Unią Europejską a Chinami [2005/ 2015 (INI)] - Komisja Handlu Zagranicznego. Sprawozdawca: Caroline Lucas (A6-0262/2005)
Debata odbyła się dnia 29.09.2005 (pkt 5 protokołu z dnia 29.09.2005 i pkt 14 protokołu z dnia 29.09.2005).
(Wymagana zwykła większość)
(Szczegóły głosowania: załącznik 1, pkt 11)
PROJEKT REZOLUCJI Przyjęto (P6_TA(2005)03S1)
W związku z głosowaniem głos zabrali:
– Ignasi Guardans Cambó w imieniu grupy ALDE zaproponował poprawkę ustną do poprawki 3, która została przyjęta.
– Daniel Caspary w imieniu grupy PPE-DE,zaproponował poprawki ustne do poprawek 12 i 14 (obydwie poprawki ustne zostały przyjęte).
– Przewodniczący stwierdził, że w związku z nieobecnością autorki poprawki, Alessandry Mussolini, zaproponowana przez nią poprawka ustna dotycząca utworzenia ust. 46 a (nowego) nie może zostać przedstawiona.
7. Oficjalne powitanie
W imieniu Parlamentu Przewodniczący przywitał delegację z Chin, pod przewodnictwem Wang Yingfan, która zajęła miejsce na trybunie honorowej.
Głos zabrał Frank Vanhecke w sprawie składu niniejszej delegacji.
8. Głosowanie (ciąg dalszy)
8.1. Iran (głosowanie)
Projekty rezolucji B6-0536/2005, B6-0537/2005, B6-0538/2005, B6-0539/2005, B6-0543/2005 i B6-0546/2005
(Wymagana zwykła większość)
(Szczegóły głosowania: załącznik 1, pkt 12)
PROJEKT REZOLUCJI B6-0536/2005
Odrzucony
PROJEKT REZOLUCJI RC-B6-0537/2005
(zastępujący B6-0537/2005, B6-0538/2005, B6-0539/2005 i B6-0546/2005):
złożony przez następujących posłów:
– Michael Gahler i Jana Hybášková w imieniu grupy PPE-DE,
– Véronique De Keyser, Pasqualina Napoletano i Lilii Gruber w imieniu grupy PSE,
– Annemie Neyts-Uyttebroeck w imieniu grupy ALDE,
– Romano Maria La Russa, Ģirts Valdis Kristovskis i Gintaras Didžiokas w imieniu grupy UEN
Przyjęto (P6_TA(2005)0382)
Głos zabrały następujące osoby:
– Sophia in 't Veld w imieniu grupy ALDE przedstawiła poprawkę ustną do wprowadzenia w ust.14, która została przyjęta;
– Angelika Beer w imieniu grupy Verts/ALE przedstawiła poprawkę ustną do wprowadzenia jako ust. 20 a (nowy) która została przyjęta.
(Wniosek w sprawie rezolucji B6-0543/2005 stał się bezprzedmiotowy.)
8.2. Sytuacja w Etiopii (głosowanie)
Projekty rezolucji B6-0540/2005, B6-0541/2005, B6-0542/2005, B6-0544/2005 i B6-0545/2005
(Wymagana zwykła większość)
(Szczegóły głosowania: załącznik 1, pkt 13)
PROJEKT REZOLUCJI RC-B6-0540/2005
(zastępujący B6-0540/2005, B6-0541/2005, B6-0542/2005, B6-0544/2005 i B6-0545/2005):
złożony przez następujących posłów:
– Anders Wijkman, Valdis Dombrovskis, Michael Gahler, Mario Mantovani i Rainer Wieland w imieniu grupy PPE-DE,
– Pasąualina Napoletano, Véronique De Keyser i Miguel Angel Martínez Martínez w imieniu grupy PSE,
– Fiona Hall w imieniu grupy ALDE,
– Margrete Auken i Frithjof Schmidt w imieniu grupy Verts/ALE,
– Luisa Morgantini i Gabriele Zimmer w imieniu grupy GUE/NGL,
– Ģirts Valdis Kristovskis i Eoin Ryan w imieniu grupy UEN
Przyjęto (P6_TA(2005)03S3)
Głos zabrały następujące osoby:
– Anders Wijkman przedstawił poprawki ustne do ustępów 1, 7, 8,14 a (nowego), 15, punktu uzasadnienia G a (nowego), punktu uzasadnienia G b (nowego) i punktu uzasadnienia H (wszystkie poprawki ustne zostały przyjęte);
– Fiona Hall przedstawiła poprawkę ustną do wprowadzenia w nowym ustępie po ustępie 2, która została przyjęta;
– Hannes Swoboda w sprawie przebiegu głosowania.
8.3. Edukacja jako fundament procesu lizbońskiego (głosowanie)
Sprawozdanie w sprawie edukacji jako fundamentu procesu lizbońskiego [2004/2272(INI)] - Komisja Kultury i Edukacji. Sprawozdawca: Guy Bono (A6-0245/2005)
(Wymagana zwykła większość)
(Szczegóły głosowania: załącznik 1, pkt 14)
PROJEKT REZOLUCJI
Przyjęto (P6_TA(2005)0384)
8.4. Integracja imigrantów za pośrednictwem systemu oświaty i szkolnictwa wielojęzycznego (głosowanie)
Sprawozdanie w sprawie integracji imigrantów w Europie za pośrednictwem systemu oświaty i szkolnictwa wielojęzycznego [2004/2267(INI)] - Komisja Kultury i Edukacji. Sprawozdawca: Miguel Portas (A6-0243/2005)
(Wymagana zwykła większość)
(Szczegóły głosowania: załącznik 1, pkt 15)
PROJEKT REZOLUCJI
Przyjęto (P6_TA(2005)0385)
8.5. Cyrk, część składowa kultury (głosowanie)
Sprawozdanie w sprawie nowych wyzwań stojących przed cyrkiem stanowiącym część składową kultury europejskiej [2004/2266(INI)] - Komisja Kultury i Edukacji. Sprawozdawca: Doris Pack (A6-0237/2005)
(Wymagana zwykła większość)
(Szczegóły głosowania: załącznik 1, pkt 16)
PROJEKT REZOLUCJI
Przyjęto (P6_TA(2005)0386)
W związku z głosowaniem głos zabrali:
– Michael Cashman w sprawie głosowania nad punktem uzasadnienia F i Christopher Beazley w sprawie ww. wypowiedzi.
8.6. Zagadnienia urbanistyczne w kontekście rozszerzenia (głosowanie)
Sprawozdanie w sprawie zagadnień urbanistycznych w kontekście rozszerzenia [2004/2258(INI)] - Komisja Rozwoju Regionalnego.
Sprawozdawca: Jean Marie Beaupuy (A6-0272/2005)
(Wymagana zwykła większość)
(Szczegóły głosowania: załącznik 1, pkt 17)
PROJEKT REZOLUCJI
Przyjęto (P6_TA(2005)03787)
8.7. Kobiety a ubóstwo w Unii Europejskiej (głosowanie)
Sprawozdanie w sprawie kobiet a ubóstwa w Unii Europejskiej [2004/2217(INI)] - Komisja Praw Kobiet i Równouprawnienia.
Sprawozdawca: Anna Záborská (A6-0273/2005)
(Wymagana zwykła większość)
(Szczegóły głosowania: załącznik 1, pkt 18)
PROJEKT REZOLUCJI
Przyjęto (P6_TA(2005)0388)
9. Wyjaśnienia dotyczące głosowania
Pisemne wyjaśnienia dotyczące sposobu głosowania:
Pisemne wyjaśnienia złożone zgodnie z art. 163 ust. 3 Regulaminu zamieszczone zostaną w pełnym sprawozdaniu z niniejszego posiedzenia.
Ustne wyjaśnienia dotyczące głosowania:
Sprawozdanie Miguel Portas - A6-0243/2005
– Andreas Mölzer, Frank Vanhecke i Philip Claeys
Sprawozdanie Jean Marie Beaupuy - A6-02 72/200 5
– Carlo Fatuzzo
Wspólny projekt rezolucji RC-B6-0637/2005:
– Charles Tannock
10. Korekty do głosowania
Korekty do głosowania znajdują się na stronie internetowej "Séance en direct", w części "Résultats des votes (appels nominaux)/Results of votes (Roll call votes)" oraz w wersji wydrukowanej w załączniku 2. "Wyniki głosowania imiennego".
Wersja elektroniczna dostępna na stronach Europarl będzie regularnie aktualizowana przez okres maksymalnie dwóch tygodni licząc od dnia głosowania.
Lista korekt do głosowania zostanie następnie zamknięta w celu jej przetłumaczenia i opublikowania w Dzienniku Urzędowym.
11. Skład Parlamentu
Wojciech Wierzejski poinformował Przewodniczącego pismem z dnia 4 października 2005 r., że został wybrany na posła w parlamencie polskim z dniem 19 listopada 2005. Funkcja ta jest niepołączalna ze sprawowaniem mandatu posła do PE, zgodnie z art. 7 ust. 2 Aktu dotyczącego wyboru członków Parlamentu Europejskiego w powszechnych wyborach bezpośrednich, w związku z tym, Parlament stwierdza wakat jego funkcji poczynając od 19 października 2005 r.
12. Decyzje w sprawie niektórych dokumentów
Przydzielenie komisjom
komisji JUR]
– Wspólnotowy program działań w dziedzinie ochrony konsumentów na lata 2007-2013 (COM(2005) 0115 [02] - C6-0225/2005 - 2005/0042B(COD))
odesłany komisja przedm. właśc: IMCO
opinia: BUDG, ENVI, JURI
13. Wprowadzenie do obiegu banknotów o nominałach 1 i 2 euro (pisemne oświadczenie)
Pisemne oświadczenie 38/2005 na temat wprowadzenia do obiegu banknotów o nominałach 1 i 2 euro, złożone przez Amalię Sartori, do dnia 13.10.2005 zostało podpisane przez większość posłów do Parlamentu, toteż zgodnie z art. 116 ust. 4 Regulaminu zostanie ono przekazane wymienionym w nim instytucjom i opublikowane, z podaniem nazwisk sygnatariuszy, w tekstach przyjętych w trakcie obrad w dniu 25.10.2005 (P6_TA(2005)0399).
14. Przekazanie tekstów przyjętych w trakcie posiedzenia
Zgodnie z art. 172 ust. 2 Regulaminu, protokół niniejszego posiedzenia zostanie poddany pod głosowanie Parlamentu na początku następnego posiedzenia.
Za zgodą Parlamentu przyjęte akty zostaną przekazane instytucjom, do których są skierowane.
15. Kalendarz następnych posiedzeń
Następne posiedzenia odbędą się w dniach od 24.10.2005 do 27.10.2005.
16. Przerwa w obradach
Nastąpiła przerwa w obradach Parlamentu Europejskiego.
Posiedzenie zostało zamknięte o godzinie 12.15.
Julian Priestley |
Josep Borrell Fontelles |
Sekretarz Generalny |
Przewodniczący |
LISTA OBECNOŚCI
Podpisali:
Adamou, Agnoletto, Allister, Alvaro, Andersson, Andrejevs, Andria, Andrikienė, Antoniozzi, Arif, Arnaoutakis, Ashworth, Assis, Atkins, Attard-Montalto, Attwooll, Aubert, Audy, Auken, Ayala Sender, Aylward, Ayuso González, Bachelot-Narąuin, Baco, Badia I Cutchet, Barón Crespo, Batten, Battilocchio, Batzeli, Bauer, Beaupuy, Beazley, Becsey, Beer, Beglitis, Belder, Belet, Belohorská, Bennahmias, Beňová, Berend, Berès, Berger, Berlinguer, Berman, Blokland, Bloom, Bobošíiková, Böge, Bösch, Bonino, Bono, Bonsignore, Booth, Borghezio, Borrell Fontelles, Bourlanges, Bourzai, Bowis, Bowles, Bradbourn, Braghetto, Mihael Brejc, Brepoels, Breyer, Březina, Brie, Brok, Brunetta, Budreikaitė, van Buitenen, Buitenweg, Bullmann, van den Burg, Bushill-Matthews, Busk, Busquin, Busuttil, Buzek, Cabrnoch, Calabuig Rull, Callanan, Camre, Capoulas Santos, Carlotti, Carlshamre, Carollo, Casa, Casaca, Cashman, Caspary, Castex, Castiglione, del Castillo Vera, Catania, Cavada, Cederschiöld, Cercas, Chatzimarkakis, Chichester, Chmielewski, Christensen, Chruszcz, Cirino Pomicino, Claeys, Clark, Coelho, Cohn-Bendit, Corbett, Corbey, Cornillet, Correia, Costa, Cottigny, Coûteaux, Cramer, Crowley, Marek Aleksander Czarnecki, D'Alema, Daul, Davies, de Brún, Degutis, Dehaene, De Keyser, Demetriou, Deprez, De Rossa, De Sarnez, Descamps, Désir, Deß, Deva, De Veyrac, De Vits, Díaz de Mera García Consuegra, Didžiokas, Díez González, Dillen, Dimitrakopoulos, Dionisi, Dobolyi, Dombrovskis, Doorn, Douay, Dover, Doyle, Duchoň, Duff, Duka-Zólyomi, Duquesne, Ebner, El Khadraoui, Esteves, Estrela, Ettl, Eurlings, Jillian Evans, Jonathan Evans, Robert Evans, Falbr, Farage, Fatuzzo, Fava, Fazakas, Ferber, Fernandes, Fernández Martín, Anne Ferreira, Elisa Ferreira, Figueiredo, Flasarová, Flautre, Florenz, Foglietta, Fontaine, Fotyga, Fourtou, Fraga Estévez, Frassoni, Freitas, Friedrich, Fruteau, Gahler, Gál, Gaľa, Galeote Quecedo, García-Margallo y Marfil, García Pérez, Gargani, Garriga Polledo, Gauzès, Gawronski, Gebhardt, Gentvilas, Geremek, Geringer de Oedenberg, Gibault, Gierek, Giertych, Gill, Gklavakis, Glante, Glattfelder, Goebbels, Goepel, Golik, Gollnisch, Gomolka, Goudin, Genowefa Grabowska, Grabowski, Graefe zu Baringdorf, Gräßle, de Grandes Pascual, Grech, Griesbeck, Gröner, de Groen-Kouwenhoven, Grosch, Grossetête, Gruber, Guardans Cambó, Guerreiro, Guidoni, Gutiérrez-Cortines, Guy-Quint, Gyürk, Hänsch, Hall, Hammerstein Mintz, Hamon, Handzlik, Hannan, Harangozó, Harbour, Harkin, Harms, Hasse Ferreira, Hassi, Hatzidakis, Haug, Hazan, Heaton-Harris, Hedh, Hedkvist Petersen, Hegyi, Helmer, Henin, Hennicot-Schoepges, Herczog, Herranz García, Herrero-Tejedor, Hieronymi, Higgins, Hökmark, Honeyball, Hoppenstedt, Horáček, Howitt, Hudacký, Hudghton, Hughes, in 't Veld, Isler Béguin, Itälä, Iturgaiz Angulo, Jackson, Jäätteenmäki, Jałowiecki, Janowski, Járóka, Jarzembowski, Jeggle, Jensen, Joan í Marí, Jöns, Jørgensen, Jonckheer, Jordan Cizelj, Juknevičienė, Jelko Karin, Kaczmarek, Kallenbach, Kamall, Karas, Karatzaferis, Karim, Kasoulides, Kaufmann, Tunne Kelam, Kilroy-Silk, Kindermann, Kirkhope, Klamt, Klaß, Klich, Klinz, Knapman, Koch, Koch-Mehrin, Kohlíček, Konrad, Korhola, Kósáné Kovács, Koterec, Kozlík, Krahmer, Krarup, Krasts, Kratsa-Tsagaropoulou, Krehl, Kreissl-Dörfler, Kristensen, Kristovskis, Krupa, Kuc, Kuhne, Kułakowski, Kušķis, Kusstatscher, Kuźmiuk, Lagendijk, Lamassoure, Lambert, Lambrinidis, Landsbergis, Lang, Langen, Langendries, Laperrouze, La Russa, Lauk, Lavarra, Lax, Lechner, Le Foll, Lehideux, Lehne, Lehtinen, Leichtfried, Leinen, Jean-Marie Le Pen, Marine Le Pen, Le Rachinel, Letta, Lévai, Janusz Lewandowski, Liberadzki, Libicki, Lichtenberger, Lienemann, Liotard, Lombardo, López-Istúriz White, Louis, Lucas, Ludford, Lulling, Lynne, Maat, Maaten, McAvan, McDonald, McGuinness, McMillan-Scott, Madeira, Malmström, Manders, Maňka, Thomas Mann, Mantovani, Markov, Marques, Martens, David Martin, Hans-Peter Martin, Martínez, Martínez Martínez, Masiel, Masip Hidalgo, Maštálka, Mastenbroek, Mathieu, Mato Adrover, Matsakis, Matsouka, Mauro, Mavrommatis, Mayer, Mayor Oreja, Medina Ortega, Meijer, Méndez de Vigo, Meyer Pleite, Miguélez Ramos, Mikko, Mikolášik, Milián Mon, Mitchell, Mölzer, Montoro Romero, Moraes, Moreno Sánchez, Morgan, Morillon, Moscovici, Mote, Mulder, Musacchio, Muscardini, Muscat, Musotto, Musumeci, Myller, Napoletano, Newton Dunn, Nicholson, Nicholson of Winterbourne, Niebler, van Nistelrooij, Novak, Obiols i Germà, Olajos, Olbrycht, Ó Neachtain, Onesta, Onyszkiewicz, Oomen-Ruijten, Ortuondo Larrea, Őry, Ouzký, Oviir, Paasilinna, Pack, Borut Pahor, Panayotopoulos-Cassiotou, Pannella, Panzeri, Papadimoulis, Papastamkos, Parish, Patrie, Pavilionis, Pęk, Pflüger, Piecyk, Pieper, Pīks, Pinheiro, Pinior, Piotrowski, Pirilli, Piskorski, Pistelli, Pittella, Pleguezuelos Aguilar, Pleštinská, Podestà, Podkański, Poettering, Poignant, Polfer, Pomés Ruiz, Posselt, Prets, Prodi, Purvis, Queiró, Quisthoudt-Rowohl, Rack, Radwan, Rapkay, Rasmussen, Remek, Resetarits, Reul, Reynaud, Ribeiro e Castro, Riera Madurell, Ries, Riis-Jørgensen, Rivera, Rizzo, Rogalski, Roithová, Romagnoli, Romeva i Rueda, Roszkowski, Roth-Behrendt, Rothe, Rouček, Roure, Rudi Ubeda, Rübig, Rühle, Rutowicz, Ryan, Sacconi, Saïfi, Sakalas, Salinas García, Samaras, Samuelsen, Sánchez Presedo, Santoro, dos Santos, Sartori, Saryusz-Wolski, Savi, Sbarbati, Schapira, Scheele, Schenardi, Schierhuber, Schlyter, Schmidt, Ingo Schmitt, Pál Schmitt, Schnellhardt, Schöpflin, Schröder, Schroedter, Schulz, Schwab, Seeber, Seeberg, Segelström, Seppänen, Siekierski, Sifunakis, Silva Peneda, Sinnott, Siwiec, Sjöstedt, Skinner, Škottová, Smith, Sommer, Sonik, Sornosa Martínez, Spautz, Speroni, Staes, Staniszewska, Starkevičiūtė, Šťastny, Stenzel, Sterckx, Stevenson, Stihler, Stockmann, Strejček, Strož, Stubb, Sturdy, Sudre, Surján, Svensson, Swoboda, Szájer, Szejna, Szent-Iványi, Szymański, Tabajdi, Tajani, Takkula, Tannock, Tarabella, Tarand, Tatarella, Thomsen, Thyssen, Titford, Titley, Toia, Tomczak, Toubon, Toussas, Trakatellis, Trautmann, Triantaphyllides, Tzampazi, Uca, Ulmer, Väyrynen, Vakalis, Valenciano Martínez-Orozco, Vanhecke, Van Hecke, Van Lancker, Van Orden, Varela Suanzes-Carpegna, Varvitsiotis, Vatanen, Vaugrenard, Ventre, Verges, Vergnaud, Vernola, Vidal-Quadras Roca, Vincenzi, Vlasák, Vlasto, Voggenhuber, Wagenknecht, Wallis, Walter, Henri Weber, Manfred Weber, Weiler, Weisgerber, Westlund, Whitehead, Whittaker, Wieland, Wijkman, Wise, von Wogau, Wortmann-Kool, Wuermeling, Wurtz, Wynn, Xenogiannakopoulou, Yañez-Barnuevo García, Záborská, Zahradil, Zaleski, Zani, Zapałowski, Zappalà, Zatloukal, Ždanoka, Železný, Zieleniec, Zīle, Zimmer, Zingaretti, Zvĕřina
Obserwatorzy
Ali Nedzhmi, Anastase Roberta Alma, Arabadjiev Alexander, Athanasiu Alexandru, Bliznashki Georgi, Christova Christina Velcheva, Cioroianu Adrian Mihai, Corlăţean Titus, Creţu Corina, Creţu Gabriela, Dincu Vasile, Duca Viorel Senior, Dumitrescu Cristian, Hogea Vlad Gabriel, Husmenova Filiz, Iacob Ridzi Monica Maria, Dchev Stanimir, Ivanova Iglika, Kazak Tchetin, Kelemen Atilla Béla Ladislau, Kirilov Evgeni, Kónya-Hamar Sándor, Marinescu Marian-Jean, Mihăescu Eugen, Morţun Alexandru Ioan, Muscă Monica Octavia, Nicolae Şerban, Parvanova Antonyia, Paşcu Ioan Mircea, Petre Maria, Podgorean Radu, Popa Nicolae Vlad, Popeangă Petre, Sărbu Daciana Octavia, Shouleva Lydia, Sofianski Stefan, Ttrle Radu, Vigenin Kristian, Zgonea Yaleriu Ştefan