Komunikat rządu Królestwa Danii dotyczący zaproszenia do składania wniosków o wydanie zezwolenia na poszukiwanie i wydobycie węglowodorów na terenie Morza Północnego - Szósta duńska procedura przetargowa.

Komunikat rządu Królestwa Danii dotyczący zaproszenia do składania wniosków o wydanie zezwolenia na poszukiwanie i wydobycie węglowodorów na terenie Morza Północnego

Szósta duńska procedura przetargowa

(2005/C 176/06)

(Tekst mający znaczenie dla EOG)

(Dz.U.UE C z dnia 16 lipca 2005 r.)

Uwzględniając art. 3 ust. 2 lit. a) dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady 94/22/WE z dnia 30 maja 1994 r. w sprawie warunków udzielania i korzystania z zezwoleń na poszukiwanie, badanie i produkcję węglowodorów, niniejszym informuje się, zgodnie z § 12, ust. 1 lit. a) ustawy lovbekendtgørelse nr. 526 om anvendelse af Danmarks undergrund (jednolita ustawa nr 526 w sprawie użytkowania podglebia w Danii), zmienionej ustawą nr 1230 z dnia 27 grudnia 2003 r. oraz ustawą nr 442 z dnia 9 czerwca 2004 r., o zaproszeniu do składania wniosków dotyczących obszaru na terenie Morza Północnego na duńskim szelfie kontynentalnym na zachód od południka 6° 15' długości geograficznej wschodniej (Graben Centralny oraz przylegające obszary), ważnym do dnia 1 listopada 2005 r. do godziny 12.00. Jeżeli między datą opublikowania niniejszego komunikatu w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej a dniem 1 listopada 2005 r. nie upłynie okres 90 dni, wnioski można składać do dziewięćdziesiątego dnia do godziny 12.00 po opublikowaniu niniejszego komunikatu w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej.

Obszary

Można składać wnioski o wydanie zezwolenia na poszukiwanie i eksploatację węglowodorów na nieobjętych koncesjami częściach obszarów na oraz wokół Grabenu Centralnego w Morzu Północnym, por. mapa dostępna w Duńskiej Agencji Energetyki lub na jej stronie internetowej: www.ens.dk. Obszar ten jest ograniczony na północy, zachodzie i południu granicami szelfu kontynentalnego z Norwegią,Wielką Brytanią i Niemcami, a na wschodzie południkiem 6° 15' długości geograficznej wschodniej.

Można ponadto składać wnioski o wydanie zezwolenia na poszukiwania i wydobycie w niżej położonych warstwach w ramach granic następujących złóż, które są ograniczone na następujących głębokościach:

a) złoże Lulita w ramach zezwolenia 7/86, ograniczone na głębokości 3.750 m,

b) złoże Lulita w ramach zezwolenia 1/90, ograniczone na głębokości 3.750 m,

c) złoże Amalie w ramach zezwolenia 7/86, ograniczone na głębokości 5.500 m, oraz

d) złoże Syd Arne w ramach pozwolenia 7/89, ograniczone odpowiednio na głębokości 5.100 m w odniesieniu do zachodniej części złoża i na głębokości 3.200 m w odniesieniu do części wschodniej złoża.

Dane zezwolenie obejmuje zazwyczaj obszar odpowiadający rozmiarom jednego do dwóch bloków, ale w wyjątkowych przypadkach może obejmować większy obszar, np. tam gdzie występuje znikoma ilość danych. W przypadku ubiegania się o zezwolenie obejmujące obszar większy niż jeden do dwóch bloków, we wniosku należy podać uzasadnienie tego faktu.

Ustalenia i kryteria, o których mowa w art. 5 ust. 1 dyrektywy 94/22/WE, są określone w ustawie lovbekendtgørelse nr 526 om anvendelse af Danmarks undergrund (jednolita ustawa nr 526 w sprawie użytkowania podglebia w Danii) z dnia 11 czerwca 2002 r. i zostały opublikowane dnia 20 maja 2005 r. w duńskim Dzienniku Urzędowym nr 93 w ramach ogłoszeń różnych, licytacji i przetargów.

Wnioski należy przesłać na poniższy adres, pod którym można również uzyskać dalsze informacje na podstawie dyrektywy 94/55/WE:

Transport- og Energiministeriet

Energistyrelsen

Amaliegade 44

DK-1256 København K

Tel. (45) 33 92 67 00

Faks (45) 33 11 47 43

E-mail: ens@ens.dk

Strona internetowa: www.ens.dk

Informacje o przyznanych zezwoleniach zostaną prawdopodobnie ogłoszone po okresie trzech do pięciu miesięcy po upływie terminu składania wniosków.

Zmiany w prawie

Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Tabletki "dzień po" bez recepty nie będzie. Jest weto prezydenta

Dostępność bez recepty jednego z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - takie rozwiązanie zakładała zawetowana w piątek przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tzw. tabletka "dzień po" byłaby dostępna bez recepty miał być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stało na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 29.03.2024
Małżonkowie zapłacą za 2023 rok niższy ryczałt od najmu

Najem prywatny za 2023 rok rozlicza się według nowych zasad. Jedyną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawek 8,5 i 12,5 proc. Z kolei małżonkowie wynajmujący wspólną nieruchomość zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Taka zmiana weszła w życie w połowie 2023 r., ale ma zastosowanie do przychodów uzyskanych za cały 2023 r.

Monika Pogroszewska 27.03.2024
Ratownik medyczny wykona USG i zrobi test na COVID

Mimo krytycznych uwag Naczelnej Rady Lekarskiej, Ministerstwo Zdrowia zmieniło rozporządzenie regulujące uprawnienia ratowników medycznych. Już wkrótce, po ukończeniu odpowiedniego kursu będą mogli wykonywać USG, przywrócono im też możliwość wykonywania testów na obecność wirusów, którą mieli w pandemii, a do listy leków, które mogą zaordynować, dodano trzy nowe preparaty. Większość zmian wejdzie w życie pod koniec marca.

Agnieszka Matłacz 12.03.2024