Udzielanie odroczeń obowiązkowej zasadniczej służby wojskowej.

ROZPORZĄDZENIE
RADY MINISTRÓW
z dnia 28 sierpnia 2024 r.
w sprawie udzielania odroczeń obowiązkowej zasadniczej służby wojskowej

Na podstawie art. 158 ust. 3 ustawy z dnia 11 marca 2022 r. o obronie Ojczyzny (Dz. U. z 2024 r. poz. 248, 834, 1089, 1222 i 1248) zarządza się, co następuje:
§  1. 
Rozporządzenie określa tryb udzielania odroczeń obowiązkowej zasadniczej służby wojskowej oraz zakres dokumentacji, którą należy dołączyć do wniosku o udzielenie odroczenia.
§  2. 
1. 
Wniosek, o którym mowa w art. 158 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2022 r. o obronie Ojczyzny, zwanej dalej "ustawą", składa się do szefa wojskowego centrum rekrutacji właściwego ze względu na miejsce pobytu stałego albo pobytu czasowego trwającego ponad 3 miesiące.
2. 
Po przeprowadzonym postępowaniu administracyjnym właściwy szef wojskowego centrum rekrutacji podejmuje decyzję w zakresie odroczenia obowiązkowej zasadniczej służby wojskowej i przekazuje tę decyzję zainteresowanej osobie w terminie określonym w ustawie z dnia 14 czerwca 1960 r. - Kodeks postępowania administracyjnego (Dz. U. z 2024 r. poz. 572).
§  3. 
Do wniosku o udzielenie odroczenia obowiązkowej zasadniczej służby wojskowej ze względu na wybór na posła, w tym do Parlamentu Europejskiego, lub senatora - od dnia ogłoszenia wyników wyboru do dnia wygaśnięcia mandatu, albo ze względu na kandydowanie do Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej, Senatu Rzeczypospolitej Polskiej lub Parlamentu Europejskiego - do dnia ogłoszenia wyników wyborów, osoba składająca wniosek dołącza dokumentację zawierającą:
1)
nazwisko i imię (imiona), numer PESEL, adres zamieszkania;
2)
informację o okolicznościach uzasadniających udzielenie odroczenia;
3)
zaświadczenie Państwowej Komisji Wyborczej odpowiednio o:
a)
wyborze na posła, w tym do Parlamentu Europejskiego, lub senatora,
b)
kandydowaniu do Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej, Senatu Rzeczypospolitej Polskiej lub Parlamentu Europejskiego.
§  4. 
1. 
Do wniosku o udzielenie odroczenia obowiązkowej zasadniczej służby wojskowej ze względu na konieczność sprawowania bezpośredniej opieki nad członkiem rodziny wspólnie zamieszkującym osoba składająca wniosek dołącza dokumentację zawierającą:
1)
nazwisko i imię (imiona), numer PESEL, adres zamieszkania;
2)
stopień pokrewieństwa względem członka rodziny;
3)
nazwisko i imię (imiona), numer PESEL, jeżeli został nadany, oraz adres zamieszkania członka rodziny;
4)
uzasadnienie konieczności sprawowania przez osobę składającą wniosek bezpośredniej opieki nad członkiem rodziny.
2. 
Do wniosku, o którym mowa w ust. 1, osoba składająca wniosek dołącza również odpowiednio do okoliczności sprawy:
1)
oświadczenie osoby składającej wniosek lub członka jej rodziny o braku innych pełnoletnich członków rodziny, bliższych lub równych stopniem pokrewieństwa, obowiązanych do sprawowania opieki;
2)
orzeczenie o uznaniu członka rodziny za całkowicie niezdolnego do pracy i do samodzielnej egzystencji, wydane na podstawie ustawy z dnia 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych (Dz. U. z 2023 r. poz. 1251, 1429 i 1672 oraz z 2024 r. poz. 834, 858 i 1243), ustawy z dnia 20 grudnia 1990 r. o ubezpieczeniu społecznym rolników (Dz. U. z 2024 r. poz. 90 i 1243), ustawy z dnia 10 grudnia 1993 r. o zaopatrzeniu emerytalnym żołnierzy zawodowych oraz ich rodzin (Dz. U. z 2024 r. poz. 242 i 1243), ustawy z dnia 18 lutego 1994 r. o zaopatrzeniu emerytalnym funkcjonariuszy Policji, Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego, Agencji Wywiadu, Służby Kontrwywiadu Wojskowego, Służby Wywiadu Wojskowego, Centralnego Biura Antykorupcyjnego, Straży Granicznej, Straży Marszałkowskiej, Służby Ochrony Państwa, Państwowej Straży Pożarnej, Służby Celno-Skarbowej i Służby Więziennej oraz ich rodzin (Dz. U. z 2024 r. poz. 1121 i 1243), lub orzeczenie o uznaniu członka rodziny za zaliczonego do znacznego stopnia niepełnosprawności w rozumieniu ustawy z dnia 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych (Dz. U. z 2024 r. poz. 44, 858, 1089 i 1165).
§  5. 
1. 
Do wniosku o udzielenie odroczenia obowiązkowej zasadniczej służby wojskowej ze względu na pobieranie nauki w przypadkach określonych w art. 158 ust. 1 pkt 4-6 ustawy osoba składająca wniosek dołącza dokumentację zawierającą:
1)
nazwisko i imię (imiona), numer PESEL, adres zamieszkania;
2)
nazwę uczelni, w której odbywa lub będzie odbywać studia, albo nazwę szkoły ponadpodstawowej lub artystycznej realizującej kształcenie ogólne w zakresie liceum ogólnokształcącego, do której uczęszcza lub będzie uczęszczać;
3)
zaświadczenie rektora uczelni albo dyrektora szkoły ponadpodstawowej lub artystycznej realizującej kształcenie ogólne w zakresie liceum ogólnokształcącego, o którym mowa w art. 158 ust. 2 ustawy.
2. 
Jeżeli zaświadczenie, o którym mowa w ust. 1 pkt 3, zostało wydane w języku obcym, osoba składająca wniosek dołącza do niego także tłumaczenie tego zaświadczenia na język polski dokonane przez tłumacza przysięgłego.
§  6. 
Do wniosku o udzielenie odroczenia obowiązkowej zasadniczej służby wojskowej ze względu na wystąpienie ważnych spraw osobistych lub rodzinnych osoba składająca wniosek dołącza dokumentację zawierającą:
1)
nazwisko i imię (imiona), numer PESEL, adres zamieszkania;
2)
informacje o okolicznościach uzasadniających udzielenie odroczenia;
3)
dokumenty potwierdzające stan faktyczny uzasadniający złożony wniosek.
§  7. 
Rozporządzenie wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia. 1
1 Niniejsze rozporządzenie było poprzedzone rozporządzeniem Rady Ministrów z dnia 8 maja 2015 r. w sprawie warunków i trybu udzielania odroczeń zasadniczej służby wojskowej (Dz. U. poz. 809), które utraciło moc z dniem 24 października 2023 r. zgodnie z art. 821 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2022 r. o obronie Ojczyzny (Dz. U. z 2024 r. poz. 248, 834, 1089, 1222 i 1248).

Zmiany w prawie

Bez kary za brak lekarza w karetce do połowy przyszłego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz trzeci czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa medycznego. Ostatnio termin wyznaczono na koniec tego roku, teraz ma to być czerwiec 2025 r.

Beata Dązbłaż 23.09.2024
Darowizny dla ofiar powodzi z zerową stawką VAT

Można już stosować zerową stawkę VAT na darowizny dla ofiar powodzi - rozporządzenie w tej sprawie obowiązuje od 18 września, ale z możliwością stosowania go do darowizn towarów i nieodpłatnych usług przekazanych począwszy od 12 września do 31 grudnia 2024 r. Stawka 0 proc. będzie stosowana do darowizn wszelkiego rodzaju towarów lub usług niezbędnych do wsparcia poszkodowanych.

Monika Sewastianowicz 18.09.2024
Lewiatan: Za reformę płacy minimalnej będą musieli zapłacić pracodawcy

Projekt ustawy o minimalnym wynagrodzeniu jest słaby legislacyjnie. Nie tylko nie realizuje celów zawartych w unijnej dyrektywie, ale może przyczynić się do pogłębienia problemów firm i spadku zatrudnienia. Nie poprawi też jakości pracy w naszym kraju. Utrwala zwiększanie presji płacowej – uważa Konfederacja Lewiatan.

Grażyna J. Leśniak 10.09.2024
Od dziś ważna zmiana dla niektórych kierowców

Nowe przepisy, które zaczną obowiązywać od wtorku, 10 września, zakładają automatyczny zwrot prawa jazdy, bez konieczności składania wniosku. Zmiana ma zapobiegać sytuacji, w której kierowcy, nieświadomi obowiązku, byli karani za prowadzenie pojazdu, mimo formalnego odzyskania uprawnień.

Robert Horbaczewski 09.09.2024
Będą zmiany w ustawie o działaniach antyterrorystycznych oraz w ustawie o ABW oraz AW

Rząd przyjął we wtorek projekt przepisów, który dostosowuje polskie prawo do przepisów Unii Europejskiej, które dotyczą przeciwdziałania rozpowszechnianiu w Internecie treści o charakterze terrorystycznym. Wprowadzony zostanie mechanizm wydawania i weryfikowania nakazów usunięcia lub uniemożliwienia dostępu do takich treści. Za egzekwowanie nowych przepisów odpowiedzialny będzie szef Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego. Od jego decyzji będzie się można odwołać do sądu.

Grażyna J. Leśniak 03.09.2024
Ustawa o rencie wdowiej niekonstytucyjna?

O zawetowanie ustawy o tzw. wdowich emeryturach jako aktu dyskryminującego część obywateli zwróciła się do prezydenta Andrzeja Dudy jedna z emerytek. W jej przekonaniu uchwalona 26 lipca 2024 r. ustawa narusza art. 32 Konstytucji, ponieważ wprowadza zasady dyskryminujące dużą część seniorów. Czy prezydent zdążył się z nią zapoznać – nie wiadomo. Bo petycja wpłynęła do Kancelarii Prezydenta 6 sierpnia, a już 9 sierpnia ustawa została podpisana.

Grażyna J. Leśniak 31.08.2024