Tryb zgłaszania kandydatów na członków Rady Nadzorczej Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, regulamin Rady Nadzorczej i zasady wynagradzania jej członków.

ROZPORZĄDZENIE
PREZESA RADY MINISTRÓW
z dnia 28 grudnia 1998 r.
w sprawie trybu zgłaszania kandydatów na członków Rady Nadzorczej Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, regulaminu Rady Nadzorczej i zasad wynagradzania jej członków.

Na podstawie art. 75 ust. 3 ustawy z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (Dz. U. z 2024 r. poz. 497, 863 i 1243) zarządza się, co następuje:
§  1. 
1. 
Członkowie Rady Nadzorczej Zakładu Ubezpieczeń Społecznych są powoływani przez Prezesa Rady Ministrów na wniosek ministra właściwego do spraw zabezpieczenia społecznego, złożony co najmniej na trzy miesiące przed upływem aktualnej kadencji Rady Nadzorczej, zwanej dalej "Radą".
1a. 
Organizacje, o których mowa w art. 75 ust. 1 pkt 2-4 ustawy z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych, zwanej dalej "ustawą", przekazują ministrowi właściwemu do spraw zabezpieczenia społecznego zgłoszenia kandydatów na członków Rady w terminie czterech miesięcy przed upływem aktualnej kadencji Rady.
2. 
Wniosek, o którym mowa w ust. 1, oraz zgłoszenia, o których mowa w ust. 1a, wraz z uzasadnieniem i zgodą kandydatów na kandydowanie, składa się na piśmie.
3. 
Organizacje, o których mowa w:
1)
art. 75 ust. 1 pkt 2 ustawy, po uzgodnieniu między sobą kandydatów na członków Rady, przekazują wspólnie zgłoszenia, o których mowa w ust. 1a;
2)
art. 75 ust. 1 pkt 3 ustawy, po uzgodnieniu między sobą kandydatów na członków Rady, przekazują wspólnie zgłoszenia, o których mowa w ust. 1a.
4. 
W przypadku nieuzgodnienia kandydatów, o których mowa w ust. 3, organizacje, o których mowa w ust. 3, przekazują ministrowi właściwemu do spraw zabezpieczenia społecznego kandydatury zgłoszone przez te organizacje, w terminie, o którym mowa w ust. 1a.
5. 
Minister właściwy do spraw zabezpieczenia społecznego niezwłocznie dokonuje wyboru kandydatów spośród kandydatur zgłoszonych przez organizacje, o których mowa w ust. 3, biorąc pod uwagę kompetencje zgłoszonych kandydatów, i składa wniosek, o którym mowa w ust. 1.
6. 
Do wniosku, o którym mowa w ust. 1, załącza się zgłoszenia, o których mowa w ust. 1a.
§  2. 
Pierwsze posiedzenie Rady zwołuje przewodniczący Rady nie później niż w ciągu 21 dni od dnia powołania Rady.
§  3. 
Rada może wybrać spośród swoich członków dwóch zastępców przewodniczącego Rady.
§  4. 
1. 
Pracami Rady kieruje przewodniczący Rady.
2. 
Przewodniczący Rady reprezentuje Radę na zewnątrz.
3. 
Do zadań przewodniczącego Rady należy w szczególności:
1)
ustalanie tematyki i terminu posiedzeń Rady,
2)
zawiadamianie o terminie posiedzenia Rady,
3)
przewodniczenie obradom Rady,
4)
inicjowanie i organizowanie prac Rady,
5)
nadzór merytoryczny nad działalnością Biura Rady.
4. 
Przewodniczącego Rady, w razie jego nieobecności, zastępuje jego zastępca, a w razie jego braku upoważniony inny członek Rady.
5. 
(uchylony).
§  5. 
1. 
Rada podejmuje uchwały w sprawach należących do jej zadań na posiedzeniach plenarnych.
2. 
Rada odbywa posiedzenia plenarne nie rzadziej niż raz na kwartał.
3. 
Uchwały zapadają zwykłą większością głosów, w głosowaniu jawnym, w obecności co najmniej połowy członków Rady. W razie równego podziału głosów decyduje głos osoby prowadzącej posiedzenie.
4. 
We wszystkich sprawach personalnych uchwały zapadają w głosowaniu tajnym.
5. 
Na umotywowany wniosek członka Rady Rada może zarządzić głosowanie tajne lub odtajnić głosowanie, o którym mowa w ust. 4.
6. 
W uzasadnionych przypadkach przewodniczący Rady może zarządzić głosowanie w trybie:
1)
pisemnym lub
2)
przy wykorzystaniu środków bezpośredniego porozumiewania się na odległość.
7. 
Uchwała podjęta w trybie, o którym mowa w ust. 6, jest ważna, gdy wszyscy członkowie Rady zostali powiadomieni o treści projektu uchwały oraz co najmniej połowa członków Rady wzięła udział w podejmowaniu uchwały.
§  6. 
1. 
Posiedzenia plenarne Rady zwołuje przewodniczący Rady.
2. 
Nadzwyczajne posiedzenie plenarne zwołuje przewodniczący Rady z własnej inicjatywy, na wniosek Prezesa Zakładu Ubezpieczeń Społecznych lub na wniosek co najmniej 5 członków Rady.
3. 
O terminie i tematyce posiedzenia przewodniczący Rady zawiadamia członków Rady oraz, w razie potrzeby, inne osoby, instytucje i organy, nie później niż 7 dni przed terminem posiedzenia, doręczając równocześnie materiały dotyczące tematyki obrad. W uzasadnionych przypadkach termin ten może zostać skrócony do 3 dni.
4. 
Posiedzenia Rady prowadzi przewodniczący Rady, w razie jego nieobecności - zastępca, a w przypadku jego braku upoważniony inny członek Rady.
5. 
Posiedzenia Rady są protokołowane. Protokół określa w szczególności porządek obrad, nazwiska obecnych, ilość oddanych głosów za poszczególnymi uchwałami oraz zdania odrębne.
5a. 
W przypadku zastosowania formy posiedzenia, o której mowa w § 6a ust. 2, w protokole odnotowuje się, które osoby brały udział w posiedzeniu w tej formie.
6. 
Do protokołu załącza się teksty podjętych uchwał.
7. 
Uchwały Rady podpisuje przewodniczący Rady.
8. 
Protokół posiedzenia Rady podpisują protokolant i przewodniczący Rady, a w razie jego nieobecności osoba, która go zastępuje.
§  6a. 
1. 
Posiedzenia Rady odbywają się w miejscu wyznaczonym przez przewodniczącego Rady, z zastrzeżeniem ust. 2-7.
2. 
W uzasadnionych przypadkach przewodniczący Rady może zdecydować o odbyciu posiedzenia w formie telekonferencji, wideokonferencji lub w innej formie pozwalającej na wielostronne komunikowanie się na odległość w czasie rzeczywistym.
3. 
Jeżeli forma, o której mowa w ust. 2, ma być wyłączną dopuszczalną formą uczestniczenia w posiedzeniu, wówczas miejsca posiedzenia nie wyznacza się.
4. 
Decyzja, o której mowa w ust. 2, powinna zostać podjęta z uwzględnieniem:
1)
istnienia technicznych warunków uczestniczenia w posiedzeniu w tej formie przez członków Rady i inne osoby, których udział w posiedzeniu jest niezbędny, w szczególności pozwalających członkom Rady na swobodny udział w dyskusji i w głosowaniach;
2)
zapewnienia odpowiednich zabezpieczeń przed ingerencją w przebieg posiedzenia przez osoby nieuprawnione;
3)
zapewnienia odpowiedniego poziomu ochrony informacji przekazywanych na posiedzeniu.
5. 
Decyzja, o której mowa w ust. 2, jest niezwłocznie przekazywana członkom Rady wraz z niezbędnymi informacjami dotyczącymi sposobu, w jaki mogą oni wziąć udział w posiedzeniu w tej formie.
6. 
W przypadku stwierdzenia w czasie trwania posiedzenia w formie, o której mowa w ust. 2, braku spełnienia co najmniej jednego z warunków, o których mowa w ust. 4, osoba prowadząca posiedzenie zarządza przerwę w obradach. Dokończenie posiedzenia następuje po przywróceniu wszystkich warunków, o których mowa w ust. 4.
7. 
Do podejmowania uchwał na posiedzeniu odbywającym się w formie, o której mowa w ust. 2, stosuje się przepisy § 5 ust. 3-5. Głosowania tajne przeprowadza się, o ile zapewnione są techniczne warunki zachowania tajności głosowania.
§  7. 
1. 
Rada może powoływać stałe lub doraźne zespoły problemowe w celu opracowania projektu opinii lub stanowiska Rady w określonych sprawach.
2. 
Pracą każdego zespołu kieruje, powoływany przez Radę, jego przewodniczący.
3. 
Przewodniczący Rady może powoływać ekspertów w celu opracowania opinii lub ekspertyzy w sprawach rozpatrywanych przez Radę.
§  8. 
Do zadań zespołów problemowych należy w szczególności:
1)
wnikliwe badanie spraw należących do sfery nadzoru Rady, na podstawie sprawozdań i informacji przedstawianych Radzie przez Zarząd Zakładu Ubezpieczeń Społecznych,
2)
przedstawianie Radzie wniosków wynikających z działalności zespołów,
3)
opracowywanie projektów uchwał, wniosków oraz opinii Rady.
§  9. 
1. 
W razie potrzeby rozpatrzenia problemów wchodzących w zakres zainteresowania więcej niż jednego zespołu, mogą być organizowane wspólne posiedzenia zespołów.
2. 
Wspólne posiedzenia zespołów zwołują ich przewodniczący, informując przewodniczącego Rady o zamiarze odbycia wspólnego posiedzenia.
§  10. 
1. 
Posiedzenia zespołów stałych są zwoływane w miarę potrzeby, nie rzadziej jednak niż co 2 miesiące.
2. 
Posiedzenia zespołu stałego zwołuje jego przewodniczący co najmniej na 7 dni przed terminem posiedzenia, doręczając równocześnie materiały dotyczące tematyki obrad. W uzasadnionych przypadkach termin ten może zostać skrócony do 3 dni.
3. 
Przepisy § 5 ust. 3-5, § 6 ust. 5-8 i § 6a stosuje się odpowiednio.
§  11. 
Do zespołów doraźnych stosuje się odpowiednio przepisy § 5 ust. 3-5, § 6 ust. 5-8, § 6a i § 10 ust. 2.
§  12. 
1. 
Członkom Rady, z wyjątkiem przewodniczącego Rady i jego zastępców, w okresie pełnienia funkcji przysługuje miesięczne wynagrodzenie w wysokości 0,3 przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw bez wypłat nagród z zysku w czwartym kwartale roku poprzedniego, ogłoszonego przez Prezesa Głównego Urzędu Statystycznego, zwanego dalej "przeciętnym miesięcznym wynagrodzeniem", a przewodniczącym zespołów - miesięczne wynagrodzenie w wysokości 0,5 przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia.
2. 
Przewodniczącemu Rady w okresie pełnienia funkcji przysługuje miesięczne wynagrodzenie w wysokości jednego przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia, a jego zastępcom - miesięczne wynagrodzenie w wysokości 0,75 przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia.
3. 
Wynagrodzenie ustalone zgodnie z ust. 1 i 2 przysługuje od pierwszego dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym nastąpiło ogłoszenie przez Prezesa Głównego Urzędu Statystycznego przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia.
§  13. 
Wynagrodzenie, o którym mowa w § 12 ust. 1 i 2, należne za dany miesiąc, jest wypłacane nie później niż ostatniego dnia tego miesiąca.
§  14. 
Terminu, o którym mowa w § 1 ust. 1, nie stosuje się w przypadku powołania na pierwszą kadencję.
§  15. 
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem 1 stycznia 1999 r.

Zmiany w prawie

Bez kary za brak lekarza w karetce do połowy przyszłego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz trzeci czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa medycznego. Ostatnio termin wyznaczono na koniec tego roku, teraz ma to być czerwiec 2025 r.

Beata Dązbłaż 23.09.2024
Darowizny dla ofiar powodzi z zerową stawką VAT

Można już stosować zerową stawkę VAT na darowizny dla ofiar powodzi - rozporządzenie w tej sprawie obowiązuje od 18 września, ale z możliwością stosowania go do darowizn towarów i nieodpłatnych usług przekazanych począwszy od 12 września do 31 grudnia 2024 r. Stawka 0 proc. będzie stosowana do darowizn wszelkiego rodzaju towarów lub usług niezbędnych do wsparcia poszkodowanych.

Monika Sewastianowicz 18.09.2024
Lewiatan: Za reformę płacy minimalnej będą musieli zapłacić pracodawcy

Projekt ustawy o minimalnym wynagrodzeniu jest słaby legislacyjnie. Nie tylko nie realizuje celów zawartych w unijnej dyrektywie, ale może przyczynić się do pogłębienia problemów firm i spadku zatrudnienia. Nie poprawi też jakości pracy w naszym kraju. Utrwala zwiększanie presji płacowej – uważa Konfederacja Lewiatan.

Grażyna J. Leśniak 10.09.2024
Od dziś ważna zmiana dla niektórych kierowców

Nowe przepisy, które zaczną obowiązywać od wtorku, 10 września, zakładają automatyczny zwrot prawa jazdy, bez konieczności składania wniosku. Zmiana ma zapobiegać sytuacji, w której kierowcy, nieświadomi obowiązku, byli karani za prowadzenie pojazdu, mimo formalnego odzyskania uprawnień.

Robert Horbaczewski 09.09.2024
Będą zmiany w ustawie o działaniach antyterrorystycznych oraz w ustawie o ABW oraz AW

Rząd przyjął we wtorek projekt przepisów, który dostosowuje polskie prawo do przepisów Unii Europejskiej, które dotyczą przeciwdziałania rozpowszechnianiu w Internecie treści o charakterze terrorystycznym. Wprowadzony zostanie mechanizm wydawania i weryfikowania nakazów usunięcia lub uniemożliwienia dostępu do takich treści. Za egzekwowanie nowych przepisów odpowiedzialny będzie szef Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego. Od jego decyzji będzie się można odwołać do sądu.

Grażyna J. Leśniak 03.09.2024
Ustawa o rencie wdowiej niekonstytucyjna?

O zawetowanie ustawy o tzw. wdowich emeryturach jako aktu dyskryminującego część obywateli zwróciła się do prezydenta Andrzeja Dudy jedna z emerytek. W jej przekonaniu uchwalona 26 lipca 2024 r. ustawa narusza art. 32 Konstytucji, ponieważ wprowadza zasady dyskryminujące dużą część seniorów. Czy prezydent zdążył się z nią zapoznać – nie wiadomo. Bo petycja wpłynęła do Kancelarii Prezydenta 6 sierpnia, a już 9 sierpnia ustawa została podpisana.

Grażyna J. Leśniak 31.08.2024