Nagrody i zapomogi dla funkcjonariuszy Służby Więziennej.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA SPRAWIEDLIWOŚCI
z dnia 29 listopada 2018 r.
w sprawie nagród i zapomóg dla funkcjonariuszy Służby Więziennej

Na podstawie art. 205 ustawy z dnia 9 kwietnia 2010 r. o Służbie Więziennej (Dz. U. z 2018 r. poz. 1542, 1669 i 2245) zarządza się, co następuje:
§  1. 
Rozporządzenie określa:
1)
wysokość funduszu na nagrody uznaniowe i zapomogi dla funkcjonariuszy Służby Więziennej, zwanego dalej "funduszem";
2)
sposoby ustalania i warunki zwiększania wysokości funduszu dla poszczególnych jednostek organizacyjnych Służby Więziennej, zwanych dalej "jednostkami organizacyjnymi";
3)
tryb zwiększenia funduszu o środki finansowe uzyskane z tytułu zmniejszenia uposażeń, o których mowa w art. 60h ustawy z dnia 9 kwietnia 2010 r. o Służbie Więziennej, zwanej dalej "ustawą";
4)
tryb postępowania oraz właściwość przełożonych w zakresie przyznawania i wypłaty nagród uznaniowych i zapomóg.
§  2. 
1. 
Wysokość funduszu wynosi 1,17% planowanych na dany rok kalendarzowy środków na uposażenia zasadnicze funkcjonariuszy Służby Więziennej, zwanych dalej "funkcjonariuszami", wraz z dodatkami o charakterze stałym, ujętych w części 37 budżetu państwa, pozostających w dyspozycji Ministra Sprawiedliwości.
2. 
Wysokość funduszu może być zwiększana o niewykorzystane w danym roku kalendarzowym środki na uposażenia zasadnicze wraz z dodatkami o charakterze stałym i nagrody roczne przez Dyrektora Generalnego Służby Więziennej, zwanego dalej "Dyrektorem Generalnym". W przypadku zwiększenia wysokości funduszu Dyrektor Generalny informuje Ministra Sprawiedliwości o podwyższeniu wysokości funduszu w terminie 7 dni od dnia dokonania tej zmiany.
3. 
Wysokość funduszu dla poszczególnych jednostek organizacyjnych ustala:
1)
Dyrektor Generalny - w bezpośrednio mu podległych jednostkach organizacyjnych, uwzględniając w szczególności ogólną liczbę etatów;
2)
dyrektor okręgowy Służby Więziennej, zwany dalej "dyrektorem okręgowym" - w podległych mu jednostkach organizacyjnych, uwzględniając w szczególności ogólną liczbę etatów.
3a.  1
 Ustalając wysokość funduszu dla Centralnego Zarządu Służby Więziennej, Dyrektor Generalny w porozumieniu z Szefem Inspektoratu Wewnętrznego Służby Więziennej ustala, poprzez wyodrębnienie z tego funduszu, wysokość funduszu dla Inspektoratu Wewnętrznego Służby Więziennej, uwzględniając w szczególności ogólną liczbę etatów ustanowionych dla Inspektoratu Wewnętrznego Służby Więziennej.
4. 
Minister Sprawiedliwości, na wniosek Dyrektora Generalnego, zwiększa fundusz o środki uzyskane z tytułu zmniejszenia uposażeń funkcjonariuszy, o których mowa w art. 60h ustawy. Wniosek składa się w terminie do 8 dnia miesiąca następującego po okresie rozliczeniowym.
5. 
Wniosek, o którym mowa w ust. 4, zawiera:
1)
tytuł w brzmieniu:

"Wniosek o dokonanie zmian w planie finansowym wynikający z konieczności dokonania wydatków z tytułu nagród uznaniowych za wykonywanie zadań służbowych w zastępstwie funkcjonariuszy przebywających na zwolnieniach lekarskich";

2)
nazwę jednostki organizacyjnej składającej wniosek;
3)
kwotę środków finansowych z tytułu zmniejszenia uposażeń i kwotę zwiększenia środków finansowych na wydatki z tytułu nagród uznaniowych za wykonywanie zadań służbowych w zastępstwie funkcjonariuszy przebywających na zwolnieniach lekarskich;
4)
wskazanie działu, rozdziału oraz paragrafu środków finansowych, o których mowa w pkt 3, zgodnie ze szczegółową klasyfikacją dochodów, wydatków, przychodów i rozchodów oraz środków pochodzących ze źródeł zagranicznych.
§  3. 
1. 
Przełożonym właściwym w zakresie przyznania nagród uznaniowych i zapomóg, zwanym dalej "przełożonym",

jest:

1)
przełożony określony w art. 63 ust. 2 ustawy - w przypadku funkcjonariuszy zajmujących wyższe stanowiska kierownicze w Służbie Więziennej oraz funkcjonariuszy pozostających w jego dyspozycji;
2)
kierownik jednostki organizacyjnej, w której funkcjonariusz stale pełni służbę.
2. 
Nagrody uznaniowe może przyznać także:
1)
Dyrektor Generalny - wszystkim funkcjonariuszom;
2)
dyrektor okręgowy - funkcjonariuszom pełniącym służbę w podległych mu jednostkach organizacyjnych;
3) 2
 Szef Inspektoratu Wewnętrznego Służby Więziennej, dyrektor okręgowy, Rektor-Komendant uczelni Służby Więziennej, komendant Centralnego Ośrodka Szkolenia Służby Więziennej, komendant ośrodka szkolenia Służby Więziennej, komendant ośrodka doskonalenia kadr Służby Więziennej, dyrektor zakładu karnego albo dyrektor aresztu śledczego:
a)
funkcjonariuszom delegowanym do czasowego pełnienia służby w podległych im jednostkach organizacyjnych,
b)
funkcjonariuszom pozostającym w ich dyspozycji.
3. 
Przełożony przyznaje nagrody uznaniowe z własnej inicjatywy lub na wniosek bezpośredniego przełożonego funkcjonariusza.
§  4. 
Przełożony przyznaje zapomogi z własnej inicjatywy, na pisemny wniosek funkcjonariusza, a w uzasadnionych przypadkach także na wniosek:
1)
bezpośredniego przełożonego funkcjonariusza;
2)
osoby wyznaczonej w jednostce organizacyjnej do załatwiania spraw kadrowych lub socjalnych;
3)
organizacji związku zawodowego funkcjonariuszy.
§  5. 
Wniosek o przyznanie zapomogi składa się do komórki kadrowej w jednostce organizacyjnej.
§  6. 
Nagrody uznaniowe i zapomogi wypłaca niezwłocznie jednostka organizacyjna właściwa w sprawach wypłaty uposażenia funkcjonariusza.
§  7. 
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem 1 grudnia 2018 r. 3
1 § 2 ust. 3a dodany przez § 1 pkt 1 rozporządzenia z dnia 31 maja 2023 r. (Dz.U.2023.1079) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 22 czerwca 2023 r.
2 § 3 ust. 2 pkt 3 zdanie wstępne zmienione przez § 1 pkt 2 rozporządzenia z dnia 31 maja 2023 r. (Dz.U.2023.1079) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 22 czerwca 2023 r.
3 Niniejsze rozporządzenie było poprzedzone rozporządzeniem Ministra Sprawiedliwości z dnia 22 października 2015 r. w sprawie nagród i zapomóg dla funkcjonariuszy Służby Więziennej (Dz. U. poz. 1786), które traci moc na podstawie art. 16 ust. 1 ustawy z dnia 22 marca 2018 r. o zmianie ustawy o Służbie Więziennej oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. poz. 912).

Zmiany w prawie

Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Tabletki "dzień po" bez recepty nie będzie. Jest weto prezydenta

Dostępność bez recepty jednego z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - takie rozwiązanie zakładała zawetowana w piątek przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tzw. tabletka "dzień po" byłaby dostępna bez recepty miał być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stało na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 29.03.2024
Małżonkowie zapłacą za 2023 rok niższy ryczałt od najmu

Najem prywatny za 2023 rok rozlicza się według nowych zasad. Jedyną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawek 8,5 i 12,5 proc. Z kolei małżonkowie wynajmujący wspólną nieruchomość zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Taka zmiana weszła w życie w połowie 2023 r., ale ma zastosowanie do przychodów uzyskanych za cały 2023 r.

Monika Pogroszewska 27.03.2024
Ratownik medyczny wykona USG i zrobi test na COVID

Mimo krytycznych uwag Naczelnej Rady Lekarskiej, Ministerstwo Zdrowia zmieniło rozporządzenie regulujące uprawnienia ratowników medycznych. Już wkrótce, po ukończeniu odpowiedniego kursu będą mogli wykonywać USG, przywrócono im też możliwość wykonywania testów na obecność wirusów, którą mieli w pandemii, a do listy leków, które mogą zaordynować, dodano trzy nowe preparaty. Większość zmian wejdzie w życie pod koniec marca.

Agnieszka Matłacz 12.03.2024