Stypendia za osiągnięcia i inicjatywy podejmowane na rzecz współpracy polsko-węgierskiej.

ROZPORZĄDZENIE
PREZESA RADY MINISTRÓW
z dnia 14 listopada 2018 r.
w sprawie stypendiów za osiągnięcia i inicjatywy podejmowane na rzecz współpracy polsko-węgierskiej

Na podstawie art. 28 ust. 2 ustawy z dnia 8 lutego 2018 r. o Instytucie Współpracy Polsko-Węgierskiej im. Wacława Felczaka (Dz. U. poz. 538) zarządza się, co następuje:
§  1. 
Rozporządzenie określa szczegółowe warunki i tryb przyznawania oraz pozbawiania stypendiów za osiągnięcia i inicjatywy podejmowane na rzecz współpracy polsko-węgierskiej, zwane dalej "stypendiami", oraz rodzaje i wysokość tych stypendiów.
§  2. 
Stypendia przyznaje się osobom, o których mowa w art. 28 ust. 1 ustawy z dnia 8 lutego 2018 r. o Instytucie Współpracy Polsko-Węgierskiej im. Wacława Felczaka, zwanej dalej "ustawą".
§  3. 
Ustanawia się następujące rodzaje stypendiów:
1)
stypendia na realizację badań naukowych;
2)
stypendia na utrzymywanie kontaktów i współpracę z ośrodkami akademickimi, eksperckimi, naukowymi, kulturalnymi i politycznymi mającymi siedzibę na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej i na Węgrzech;
3)
stypendia na przygotowanie publikacji mających znaczenie dla rozwoju współpracy polsko-węgierskiej, w zakresie ustawowego celu i zadań Instytutu Współpracy Polsko-Węgierskiej im. Wacława Felczaka, zwanego dalej "Instytutem", w szczególności w obszarze bezpieczeństwa, polityki, spraw społecznych, gospodarki, nauki i oświaty, kultury i sportu.
§  4. 
Dyrektor Instytutu zamieszcza w Biuletynie Informacji Publicznej na stronie podmiotowej Instytutu:
1)
informacje o miejscu i terminie składania oraz treści wniosków o przyznanie stypendium;
2)
informacje o warunkach i trybie przyznawania stypendiów;
3)
treść rozstrzygnięć Dyrektora Instytutu w sprawie przyznania albo odmowy przyznania stypendium.
§  5. 
1. 
Dyrektor Instytutu przyznaje stypendium na wniosek osoby ubiegającej się o jego przyznanie, zwanej dalej "wnioskodawcą".
2. 
Wniosek o przyznanie stypendium, zwany dalej "wnioskiem o stypendium", zawiera:
1)
imię lub imiona, nazwisko i adres wnioskodawcy;
2)
informacje o osiągnięciach naukowych, popularyzatorskich i artystycznych wnioskodawcy mających znaczenie dla współpracy polsko-węgierskiej, wraz z dokumentacją;
3)
program stypendium obejmujący zadania, na które ma być przeznaczone stypendium, plan wydatków pokrywanych ze stypendium oraz harmonogram prac w okresie wypłacania stypendium;
4)
opinię opiekuna naukowego, w przypadku wniosku uczestnika studiów doktoranckich.
§  6. 
1. 
Wniosek o stypendium opiniuje komisja ekspertów.
2. 
Komisję ekspertów powołuje i odwołuje Dyrektor Instytutu spośród pracowników Instytutu i osób niebędących pracownikami Instytutu, posiadających wiedzę i doświadczenie we współpracy polsko-węgierskiej.
3. 
Komisja ekspertów proponuje wysokość stypendium, kierując się:
1)
proponowanym programem stypendium;
2)
planem wydatków pokrywanych ze stypendium;
3)
oceną zasadności kosztów wykazanych w planie wydatków, ich rynkową ceną i efektywnością gospodarowania środkami finansowymi w ramach stypendium.
4. 
Komisja ekspertów opiniuje wniosek o stypendium w terminie 30 dni od dnia otrzymania wniosku.
5. 
Dyrektor Instytutu, na wniosek komisji ekspertów, może przedłużyć termin, o którym mowa w ust. 4.
6. 
W przypadku nieprzedstawienia przez komisję ekspertów opinii w terminie określonym w ust. 4 lub 5, Dyrektor Instytutu rozstrzyga o przyznaniu stypendium z pominięciem opinii komisji ekspertów.
§  7. 
1. 
Eksperci oceniający wnioski o stypendium będący jednocześnie pracownikami Instytutu nie otrzymują dodatkowego wynagrodzenia z tytułu wykonywania obowiązków eksperta.
2. 
Eksperci oceniający wnioski o stypendium niebędący pracownikami Instytutu otrzymują za ocenę wniosków o stypendium wynagrodzenie na zasadach i w wysokości określonej w umowie zawartej z Dyrektorem Instytutu.
§  8. 
1. 
Dyrektor Instytutu przyznaje albo odmawia przyznania stypendium, po zapoznaniu się z opinią komisji ekspertów, z zastrzeżeniem § 6 ust. 6, biorąc pod uwagę następujące kryteria:
1)
osiągnięcia naukowe wnioskodawcy we współpracy polsko-węgierskiej, w tym publikacje i badania naukowe;
2)
znaczenie proponowanego programu stypendium dla dialogu i porozumienia we współpracy polsko-węgierskiej;
3)
adekwatność wysokości stypendium do proponowanego programu stypendium.
2. 
Dyrektor Instytutu rozstrzyga o przyznaniu albo odmowie przyznania stypendium w terminie 3 miesięcy od dnia upływu terminu składania wniosków o przyznanie stypendium.
§  9. 
1. 
Stypendium przyznaje się w formie kwoty wypłacanej jednorazowo albo świadczenia miesięcznego przyznanego na czas określony.
2. 
Stypendium może zostać przyznane na okres od jednego do dwunastu miesięcy.
§  10. 
1. 
Wysokość stypendium nie może być niższa niż jednokrotność i wyższa niż 24-krotność przeciętnego wynagrodzenia w gospodarce narodowej w poprzednim roku kalendarzowym, ogłaszanego przez Prezesa Głównego Urzędu Statystycznego w Dzienniku Urzędowym Rzeczypospolitej Polskiej "Monitor Polski".
2. 
Miesięczna wysokość stypendium wypłacanego w formie świadczenia okresowego nie może być wyższa niż trzykrotność wynagrodzenia, o którym mowa w ust. 1.
3. 
Stypendium nie można łączyć z finansowaniem lub dofinansowaniem przedsięwzięcia na rzecz współpracy polsko - węgierskiej, o którym mowa w art. 29 ust. 1 ustawy.
§  11. 
1. 
Osoba, której przyznano stypendium, zwana dalej "stypendystą", jest obowiązana do:
1)
wykonania programu stypendium;
2)
przedstawiania bieżących wyników realizacji programu stypendium, w każdym czasie, na żądanie Dyrektora Instytutu;
3)
przedstawiania okresowych sprawozdań z wykonania programu stypendium oraz z wykorzystania kwoty stypendium, w terminach określonych w umowie o przyznanie stypendium, zwanej dalej "umową".
2. 
W uzasadnionych przypadkach stypendysta może ubiegać się o przedłużenie terminu wykonania zobowiązań określonych w ust. 1 lub wystąpić o zwiększenie kwoty przyznanego stypendium.
§  12. 
Podstawę wypłaty stypendium stanowi umowa, która określa:
1)
działanie, na które ma być przeznaczone stypendium;
2)
program stypendium - plan pracy w okresie pobierania stypendium;
3)
harmonogram realizacji programu stypendium;
4)
wysokość stypendium oraz termin i sposób płatności;
5)
tryb kontroli wykonania umowy;
6)
termin i sposób rozliczenia stypendium.
§  13. 
1. 
Dyrektor Instytutu pozbawia stypendystę stypendium, w przypadku gdy stypendysta nie realizuje zobowiązań określonych w § 11 ust. 1 lub w umowie.
2. 
Stypendysta, którego Dyrektor Instytutu pozbawił stypendium, jest obowiązany do zwrotu całej kwoty pobranego stypendium.
3. 
Dyrektor Instytutu zawiadamia stypendystę o pozbawieniu stypendium w terminie 7 dni od dnia podjęcia decyzji o pozbawieniu stypendium i nie później niż w terminie dwóch miesięcy od dnia powzięcia wiadomości o okolicznościach uzasadniających pozbawienie stypendium. W zawiadomieniu wskazuje się:
1)
przyczyny pozbawienia stypendium;
2)
kwotę należności podlegającej zwrotowi i termin jej zwrotu;
3)
możliwość złożenia wniosku, o którym mowa w ust. 4.
4. 
Dyrektor Instytutu, na wniosek stypendysty, może obniżyć kwotę przyznanego stypendium, rozłożyć należność z tytułu zwrotu pobranego stypendium na raty lub ją umorzyć w całości lub w części, jeżeli stypendysta nie zrealizował zobowiązań określonych w § 11 ust. 1 lub w umowie, z przyczyn od niego niezależnych, w szczególności z powodu:
1)
braku możliwości osiągnięcia zakładanych celów naukowych i badawczych, niemożliwych do przewidzenia w chwili składania wniosku o stypendium potwierdzonej opinią komisji ekspertów;
2)
czasowej niezdolności do realizacji warunków stypendium spowodowanej chorobą;
3)
sprawowania osobistej opieki nad dzieckiem do 4. roku życia lub dzieckiem posiadającym orzeczenie o niepełnosprawności lub orzeczenie o stopniu niepełnosprawności.
§  14. 
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.

Zmiany w prawie

Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Tabletki "dzień po" bez recepty nie będzie. Jest weto prezydenta

Dostępność bez recepty jednego z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - takie rozwiązanie zakładała zawetowana w piątek przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tzw. tabletka "dzień po" byłaby dostępna bez recepty miał być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stało na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 29.03.2024
Małżonkowie zapłacą za 2023 rok niższy ryczałt od najmu

Najem prywatny za 2023 rok rozlicza się według nowych zasad. Jedyną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawek 8,5 i 12,5 proc. Z kolei małżonkowie wynajmujący wspólną nieruchomość zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Taka zmiana weszła w życie w połowie 2023 r., ale ma zastosowanie do przychodów uzyskanych za cały 2023 r.

Monika Pogroszewska 27.03.2024
Ratownik medyczny wykona USG i zrobi test na COVID

Mimo krytycznych uwag Naczelnej Rady Lekarskiej, Ministerstwo Zdrowia zmieniło rozporządzenie regulujące uprawnienia ratowników medycznych. Już wkrótce, po ukończeniu odpowiedniego kursu będą mogli wykonywać USG, przywrócono im też możliwość wykonywania testów na obecność wirusów, którą mieli w pandemii, a do listy leków, które mogą zaordynować, dodano trzy nowe preparaty. Większość zmian wejdzie w życie pod koniec marca.

Agnieszka Matłacz 12.03.2024