Legitymacja służbowa funkcjonariusza Straży Marszałkowskiej.

ROZPORZĄDZENIE
PREZESA RADY MINISTRÓW
z dnia 18 lipca 2018 r.
w sprawie legitymacji służbowej funkcjonariusza Straży Marszałkowskiej

Na podstawie art. 21 ust. 7 ustawy z dnia 26 stycznia 2018 r. o Straży Marszałkowskiej (Dz. U. poz. 729) zarządza się, co następuje:
§  1. 
Rozporządzenie określa:
1)
wzór legitymacji służbowej funkcjonariusza Straży Marszałkowskiej, zwanego dalej "funkcjonariuszem";
2)
tryb postępowania w przypadku utraty lub odnalezienia legitymacji służbowej funkcjonariusza, zwanej dalej "legitymacją".
§  2. 
1. 
Legitymacja zawiera:
1)
aktualny wizerunek twarzy funkcjonariusza, sporządzony na podstawie fotografii o wymiarach 35x45 mm, wykonanej na jednolitym jasnym tle, mającej dobrą ostrość oraz pokazującej wyraźnie oczy i twarz; fotografia powinna przedstawiać osobę od wierzchołka głowy do górnej części barków, tak aby jej twarz zajmowała 70-80% powierzchni fotografii; powinna ona pokazywać osobę bez nakrycia głowy i okularów z ciemnymi szkłami, patrzącą na wprost, z otwartymi oczami, z naturalnym wyrazem twarzy i zamkniętymi ustami;
2)
symbol graficzny o wymiarach 11x22 mm zawierający wzór odznaki identyfikacji indywidualnej funkcjonariusza;
3)
imię i nazwisko oraz stopień funkcjonariusza;
4)
wskazanie terminu ważności legitymacji;
5)
numer legitymacji;
6)
informację o obowiązku współpracy organów oraz instytucji ze Strażą Marszałkowską i udzielania jej niezbędnej pomocy;
7)
nazwę organu wydającego legitymację.
2. 
Wzór legitymacji jest określony w załączniku do rozporządzenia.
§  3. 
1. 
W przypadku utraty legitymacji funkcjonariusz składa niezwłocznie, drogą służbową, meldunek Komendantowi Straży Marszałkowskiej. Komendant Straży Marszałkowskiej zarządza przeprowadzenie postępowania wyjaśniającego w sprawie utraty legitymacji.
2. 
Legitymację utraconą przez funkcjonariusza unieważnia Szef Kancelarii Sejmu.
3. 
W przypadku odzyskania utraconej legitymacji funkcjonariusz składa niezwłocznie, drogą służbową, meldunek Komendantowi Straży Marszałkowskiej oraz zwraca odzyskaną legitymację Komendantowi Straży Marszałkowskiej, podając w meldunku datę i okoliczności jej odzyskania.
§  4. 
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.

ZAŁĄCZNIK

WZÓR LEGITYMACJI SŁUŻBOWEJ FUNKCJONARIUSZA STRAŻY MARSZAŁKOWSKIEJ

Legitymacja służbowa funkcjonariusza Straży Marszałkowskiej ma formę karty identyfikacyjnej w formacie ID-1, zbudowanej z wielowarstwowego poliwęglanu.

Między warstwami poliwęglanu znajdują się elementy graficzne i zabezpieczające.

Karta jest dostosowana do personalizacji przy użyciu techniki grawerowania laserowego.

Awers

wzór

Objaśnienia:

1. Szaro-niebieskie tło giloszowe, z wyłączeniem pola zdjęciowego, wykonane techniką offsetową z zastosowaniem druku irysowego w układzie A-B-A. W części górnej tła występują linie giloszowe tworzące napisy w kształcie liter "SM".

2. W górnej części dokumentu widnieją naniesione techniką offsetową: godło Rzeczypospolitej Polskiej oraz napisy w kolorze czarnym "RZECZPOSPOLITA POLSKA", "THE REPUBLIC OF POLAND", "LEGITYMACJA SŁUŻBOWA" oraz "MARSHAL'S GUARD".

3. Pod napisem "LEGITYMACJA SŁUŻBOWA" znajdują się litery "Nr" wraz z czterocyfrowym numerem, grawerowane laserowo.

4. W górnej części dokumentu jest umieszczony napis "STRAŻ MARSZAŁKOWSKA", naniesiony w technice sitodruku farbą optycznie zmienną o zmienności kolorystycznej od koloru zielonego do czerwonego.

5. Po lewej stronie środkowej części legitymacji znajduje się pole zdjęcia z liniami giloszowymi wykonanymi w technice druku offsetowego. W prawym dolnym rogu pola zdjęcia umiejscowiono element w formie liter "SM", wykonany farbą irydyscentną w technice sitodruku.

6. Po prawej stronie środkowej części legitymacji jest umieszczony symbol graficzny zawierający wzór odznaki identyfikacji indywidualnej funkcjonariusza Straży Marszałkowskiej, jako element reliefowy wykonany techniką offsetową.

7. Pod symbolem graficznym zawierającym wzór odznaki identyfikacji indywidualnej funkcjonariusza Straży Marszałkowskiej jest umieszczony napis w kolorze czarnym "WAŻNA DO".

8. W dolnej części legitymacji, pod polem zdjęciowym są umieszczone napisy rubryk wykonane techniką offsetową w kolorze czarnym: "STOPIEŃ SŁUŻBOWY", "IMIĘ I NAZWISKO".

9. Na powierzchni awersu umieszczono wyczuwalne w dotyku elementy graficzne wykonane w technice transparentnego grawerowania laserowego (TLE).

Rewers

wzór

Objaśnienia:

1. Szaro-niebieskie tło giloszowe, wykonane techniką offsetową z zastosowaniem druku irysowego w układzie A-B-A. W części górnej tła, powyżej białego paska, linie giloszowe tworzą napisy w kształcie liter "SM".

2. W górnej części legitymacji jest umieszczony element graficzny tworzący biało-czerwony pasek, wykonany przy pomocy specjalnego rastra w postaci liter "RP" z zastosowaniem mikrodruku, techniką offsetową.

3. Nad górną i pod dolną krawędzią biało-czerwonego paska są umieszczone mikroteksty "STRAŻ MARSZAŁKOWSKA".

4. W środkowej części legitymacji jest umieszczony tekst w kolorze czarnym "ORGANY ADMINISTRACJI RZĄDOWEJ, SAMORZĄDU TERYTORIALNEGO ORAZ INSTYTUCJE PAŃSTWOWE SĄ OBOWIĄZANE, W ZAKRESIE SWOJEGO DZIAŁANIA, DO WSPÓŁPRACY ZE STRAŻĄ MARSZAŁKOWSKĄ, A W SZCZEGÓLNOŚCI DO UDZIELENIA POMOCY W REALIZACJI JEJ ZADAŃ" oraz z prawej strony poniżej "SZEF KANCELARII SEJMU", "CHIEF OF THE CHANCELLERY OF THE SEJM OF THE REPUBLIC OF POLAND".

5. W lewym dolnym rogu legitymacji znajduje się miejsce na pomniejszony powtórzony wizerunek funkcjonariusza nanoszony techniką grawerowania laserowego.

Zmiany w prawie

Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Tabletki "dzień po" bez recepty nie będzie. Jest weto prezydenta

Dostępność bez recepty jednego z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - takie rozwiązanie zakładała zawetowana w piątek przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tzw. tabletka "dzień po" byłaby dostępna bez recepty miał być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stało na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 29.03.2024
Małżonkowie zapłacą za 2023 rok niższy ryczałt od najmu

Najem prywatny za 2023 rok rozlicza się według nowych zasad. Jedyną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawek 8,5 i 12,5 proc. Z kolei małżonkowie wynajmujący wspólną nieruchomość zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Taka zmiana weszła w życie w połowie 2023 r., ale ma zastosowanie do przychodów uzyskanych za cały 2023 r.

Monika Pogroszewska 27.03.2024
Ratownik medyczny wykona USG i zrobi test na COVID

Mimo krytycznych uwag Naczelnej Rady Lekarskiej, Ministerstwo Zdrowia zmieniło rozporządzenie regulujące uprawnienia ratowników medycznych. Już wkrótce, po ukończeniu odpowiedniego kursu będą mogli wykonywać USG, przywrócono im też możliwość wykonywania testów na obecność wirusów, którą mieli w pandemii, a do listy leków, które mogą zaordynować, dodano trzy nowe preparaty. Większość zmian wejdzie w życie pod koniec marca.

Agnieszka Matłacz 12.03.2024