Rodzaje kursów języka polskiego i adaptacyjnych dla repatrianta i kandydata na repatrianta oraz sposób ich organizacji.

ROZPORZĄDZENIE
RADY MINISTRÓW
z dnia 22 maja 2018 r.
w sprawie rodzajów kursów języka polskiego i adaptacyjnych dla repatrianta i kandydata na repatrianta oraz sposobu ich organizacji

Na podstawie art. 18 ust. 4 ustawy z dnia 9 listopada 2000 r. o repatriacji (Dz. U. z 2018 r. poz. 609) zarządza się, co następuje:
§  1. 
1. 
Rozporządzenie określa rodzaje i sposób organizacji kursów:
1)
adaptacji w społeczeństwie polskim;
2)
języka polskiego.
2. 
Kursy języka polskiego są dostosowywane do stopnia znajomości języka polskiego w mowie i piśmie, a kursy adaptacji w społeczeństwie polskim - do potrzeb repatriantów w zakresie adaptacji.
§  2. 
1. 
Dla repatriantów będących dziećmi objętymi wychowaniem przedszkolnym mogą być organizowane kursy, o których mowa w § 1, w formie zajęć w zakresie nauki języka polskiego i adaptacji w społeczeństwie polskim, dostosowanych do ich indywidualnych potrzeb.
2. 
Zajęcia, o których mowa w ust. 1, są prowadzone odpowiednio przez przedszkole lub szkołę, do której dziecko uczęszcza.
§  3. 
1. 
Dla repatriantów będących dziećmi i młodzieżą podlegającym obowiązkowi szkolnemu lub obowiązkowi nauki są organizowane - w zależności od ich indywidualnych potrzeb - kursy adaptacji w społeczeństwie polskim. Przepisy § 4 ust. 2 pkt 1, 2 i pkt 3 lit. a oraz ust. 3 i 7-9 stosuje się.
2. 
Dla repatriantów będących dziećmi i młodzieżą podlegającym obowiązkowi szkolnemu lub obowiązkowi nauki kursy języka polskiego są prowadzone w formie dodatkowej nauki języka polskiego, o której mowa w art. 165 ust. 9 ustawy z dnia 14 grudnia 2016 r. - Prawo oświatowe (Dz. U. z 2018 r. poz. 996 i 1000), zgodnie z przepisami w sprawie kształcenia osób niebędących obywatelami polskimi oraz osób będących obywatelami polskimi, które pobierały naukę w szkołach funkcjonujących w systemach oświaty innych państw.
§  4. 
1. 
Dla pełnoletnich repatriantów są organizowane kursy, o których mowa w § 1.
2. 
Kursy są organizowane w formie:
1)
kursu wieczorowego;
2)
zajęć sobotnio-niedzielnych;
3)
obozów:
a)
językowo-adaptacyjnych,
b)
języka polskiego.
3. 
Repatriant może realizować kurs w jednej lub kilku formach, o których mowa w ust. 2.
4. 
W zależności od stopnia znajomości języka polskiego, liczba godzin dydaktycznych kursu języka polskiego wynosi od 30 do 100 godzin.
5. 
Liczba godzin dydaktycznych kursu adaptacji w społeczeństwie polskim wynosi nie mniej niż 40 godzin.
6. 
Godzina dydaktyczna kursu trwa 45 minut.
7. 
Kursy są prowadzone zgodnie z programami kursów ustalanymi przez organizatora kursu, o którym mowa w art. 18 ust. 3 ustawy z dnia 9 listopada 2000 r. o repatriacji, z uwzględnieniem stopnia znajomości języka polskiego w mowie i piśmie przez repatriantów oraz ich potrzeb w zakresie adaptacji, z tym że program kursu adaptacji w społeczeństwie polskim zawiera w szczególności zagadnienia, o których mowa w art. 20h ust. 3 tej ustawy.
8. 
W przypadku gdy organizatorem kursu nie jest minister właściwy do spraw oświaty i wychowania lub minister właściwy do spraw szkolnictwa wyższego, program kursu ustalony przez organizatora kursu jest zatwierdzany odpowiednio przez ministra właściwego do spraw oświaty i wychowania lub ministra właściwego do spraw szkolnictwa wyższego.
9. 
Kursy są organizowane w miejscu wskazanym przez organizatora kursu.
§  5. 
Dla małoletniego dziecka, którego rodzic będący repatriantem uczestniczy w kursie organizowanym w formie obozu, o którym mowa odpowiednio w § 4 ust. 2 pkt 3 lit. a lub b, mogą być organizowane - w zależności od indywidualnych potrzeb tego dziecka - zajęcia w zakresie nauki języka polskiego i adaptacji w społeczeństwie polskim, dostosowane do jego indywidualnych potrzeb oraz stopnia znajomości języka polskiego.
§  6. 
Dla kandydatów na repatriantów są organizowane kursy języka polskiego. Przepisy § 4 ust. 2 pkt 1, 2 i pkt 3 lit. b, ust. 3 i 4 oraz ust. 6-9 stosuje się.
§  7. 
1. 
W przypadku gdy kurs jest organizowany poza miejscem zamieszkania repatriantów lub kandydatów na repatriantów, organizator kursu zapewnia im bezpłatne zakwaterowanie i wyżywienie, a także dojazd lub zwrot poniesionych kosztów dojazdu w wysokości udokumentowanej rachunkami, biletami lub fakturami obejmującymi cenę biletu środka transportu lub oświadczeniem o poniesieniu kosztów podróży pojazdem, obejmującym określenie trasy dojazdu z miejsca zamieszkania do miejsca organizacji kursu wskazanego przez organizatora kursu, liczbę przejechanych kilometrów oraz pojemność skokową silnika, markę i numer rejestracyjny pojazdu.
2. 
Repatriantowi lub kandydatowi na repatrianta przysługuje zwrot kosztów przejazdu na podstawie oświadczenia, o którym mowa w ust. 1, w wysokości stanowiącej iloczyn przejechanych kilometrów oraz stawki za jeden kilometr przebiegu, określonej w przepisach wydanych na podstawie art. 34a ust. 2 ustawy z dnia 6 września 2001 r. o transporcie drogowym (Dz. U. z 2017 r. poz. 2200 oraz z 2018 r. poz. 12, 79, 138, 650 i 1039).
§  8. 
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia. 1
1 Niniejsze rozporządzenie było poprzedzone rozporządzeniem Rady Ministrów z dnia 21 maja 2002 r. w sprawie rodzajów kursów języka polskiego i adaptacyjnych oraz sposobu ich organizacji dla repatrianta i członków jego najbliższej rodziny przybyłych do Rzeczypospolitej Polskiej (Dz. U. poz. 613), które utraciło moc z dniem 1 listopada 2017 r. zgodnie z art. 9 ust. 1 ustawy z dnia 7 kwietnia 2017 r. o zmianie ustawy o repatriacji oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. poz. 858).

Zmiany w prawie

Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Tabletki "dzień po" bez recepty nie będzie. Jest weto prezydenta

Dostępność bez recepty jednego z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - takie rozwiązanie zakładała zawetowana w piątek przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tzw. tabletka "dzień po" byłaby dostępna bez recepty miał być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stało na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 29.03.2024
Małżonkowie zapłacą za 2023 rok niższy ryczałt od najmu

Najem prywatny za 2023 rok rozlicza się według nowych zasad. Jedyną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawek 8,5 i 12,5 proc. Z kolei małżonkowie wynajmujący wspólną nieruchomość zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Taka zmiana weszła w życie w połowie 2023 r., ale ma zastosowanie do przychodów uzyskanych za cały 2023 r.

Monika Pogroszewska 27.03.2024
Ratownik medyczny wykona USG i zrobi test na COVID

Mimo krytycznych uwag Naczelnej Rady Lekarskiej, Ministerstwo Zdrowia zmieniło rozporządzenie regulujące uprawnienia ratowników medycznych. Już wkrótce, po ukończeniu odpowiedniego kursu będą mogli wykonywać USG, przywrócono im też możliwość wykonywania testów na obecność wirusów, którą mieli w pandemii, a do listy leków, które mogą zaordynować, dodano trzy nowe preparaty. Większość zmian wejdzie w życie pod koniec marca.

Agnieszka Matłacz 12.03.2024