Dodatek kontrolerski dla kontrolera Komisji Nadzoru Audytowego oraz osoby nadzorującej kontrolera Komisji Nadzoru Audytowego.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA ROZWOJU I FINANSÓW 1
z dnia 29 listopada 2017 r.
w sprawie dodatku kontrolerskiego dla kontrolera Komisji Nadzoru Audytowego oraz osoby nadzorującej kontrolera Komisji Nadzoru Audytowego

Na podstawie art. 108 ust. 9 ustawy z dnia 11 maja 2017 r. o biegłych rewidentach, firmach audytorskich oraz nadzorze publicznym (Dz. U. poz. 1089) zarządza się, co następuje:
§  1. 
Rozporządzenie określa:
1)
stawki dodatku kontrolerskiego, zwanego dalej "dodatkiem", o których mowa w art. 108 ust. 1 i 2 ustawy z dnia 11 maja 2017 r. o biegłych rewidentach, firmach audytorskich oraz nadzorze publicznym, zwanej dalej "ustawą";
2)
tryb przyznawania dodatku oraz jego utraty;
3)
sposób i tryb dokonywania oceny, o której mowa w art. 107 ustawy.
§  2. 
1. 
Ocena, o której mowa w art. 107 ust. 1 i 2 ustawy, zwana dalej "oceną", jest sporządzana na piśmie.
2. 
Jeżeli termin oceny przypada w trakcie usprawiedliwionej nieobecności pracownika komórki organizacyjnej właściwej do spraw rachunkowości i rewizji finansowej w urzędzie obsługującym ministra właściwego do spraw finansów publicznych, o którym mowa w art. 106 ust. 3 ustawy, zwanego dalej "kontrolerem KNA", lub osoby nadzorującej kontrolera KNA, o której mowa w art. 106 ust. 4 ustawy, zwanej dalej "osobą nadzorującą", ocena jest dokonywana niezwłocznie po powrocie do pracy kontrolera KNA lub osoby nadzorującej.
§  3. 
1. 
Oceny kontrolera KNA dokonuje dyrektor komórki organizacyjnej właściwej do spraw rachunkowości i rewizji finansowej w urzędzie obsługującym ministra właściwego do spraw finansów publicznych, zwany dalej "oceniającym", po zasięgnięciu opinii bezpośredniego przełożonego kontrolera KNA.
2. 
Przed sporządzeniem oceny oceniający przeprowadza z kontrolerem KNA rozmowę, podczas której omawia sposób i stopień realizacji zadań przez kontrolera KNA w zakresie przeprowadzonych kontroli w okresie podlegającym ocenie.
3. 
Oceniający zapoznaje kontrolera KNA z oceną niezwłocznie po jej sporządzeniu.
4. 
Kontroler KNA potwierdza podpisem przeprowadzenie rozmowy, o której mowa w ust. 2, oraz zapoznanie się ze sporządzoną oceną.
5. 
Oryginał sporządzonej oceny włącza się do akt osobowych kontrolera KNA, a jej kopię doręcza się kontrolerowi KNA.
§  4. 
1. 
Dokonanie oceny polega na przyznaniu za każde kryterium, o którym mowa w art. 107 ust. 1 ustawy, od 0 do 10 punktów, łącznie nie więcej niż 40 punktów, oraz ustaleniu oceny końcowej.
2. 
Przy ustalaniu oceny końcowej stosuje się następującą skalę ocen:
1)
36 i więcej punktów - ocena bardzo dobra;
2)
29-35 punktów - ocena dobra;
3)
21-28 punktów - ocena zadowalająca;
4)
poniżej 21 punktów - ocena niezadowalająca.
3. 
Ocena końcowa:
1)
bardzo dobra - stanowi podstawę do przyznania dodatku w wysokości od 26% do 50%,
2)
dobra - stanowi podstawę do przyznania dodatku w wysokości od 16% do 25%,
3)
zadowalająca - stanowi podstawę do przyznania dodatku w wysokości od 6% do 15%,
4)
niezadowalająca - stanowi podstawę do przyznania dodatku w wysokości od 1% do 5%

- wynagrodzenia zasadniczego kontrolera KNA.

§  5. 
1. 
W przypadku, o którym mowa w art. 108 ust. 5 zdanie drugie ustawy, za kryterium, o którym mowa w art. 107 ust. 1 pkt 3 ustawy, przyznaje się od 0 do 10 punktów.
2. 
Uzyskanie:
1)
6 i więcej punktów - stanowi podstawę do przyznania dodatku w wysokości od 16% do 20%,
2)
poniżej 6 punktów - stanowi podstawę do przyznania dodatku w wysokości od 10% do 15%

- wynagrodzenia zasadniczego kontrolera KNA.

§  6. 
1. 
W terminie 3 dni od dnia sporządzenia oceny albo 14 dni od dnia objęcia stanowiska związanego z przeprowadzaniem kontroli oceniający występuje do dyrektora generalnego urzędu obsługującego ministra właściwego do spraw finansów publicznych, zwanego dalej "dyrektorem generalnym", z wnioskiem o przyznanie dodatku dla kontrolera KNA.
2. 
We wniosku wskazuje się proponowaną wysokość dodatku, okres, na który ma być przyznany dodatek, oraz uzasadnienie.
3. 
Dyrektor generalny ustala wysokość dodatku w terminie 14 dni od dnia otrzymania wniosku. Dyrektor generalny może ustalić inną niż proponowana wysokość dodatku. Przepisy § 4 ust. 3 i § 5 ust. 2 stosuje się.
4. 
Dyrektor generalny zawiadamia na piśmie kontrolera KNA oraz oceniającego o przyznanej wysokości dodatku, wskazując datę, od której przysługuje dodatek w tej wysokości.
§  7. 
O utracie uprawnienia do dodatku dyrektor generalny informuje kontrolera KNA na piśmie w terminie 7 dni od dnia powzięcia informacji o zaistnieniu przesłanki, o której mowa w art. 108 ust. 7 pkt 1 lub 2 ustawy, wskazując datę, od której kontroler KNA utracił uprawnienie do dodatku.
§  8. 
W przypadku ustania przesłanki, o której mowa w art. 108 ust. 7 pkt 2 ustawy, oceniający niezwłocznie występuje do dyrektora generalnego z wnioskiem o przyznanie dla kontrolera KNA dodatku w wysokości wynikającej z:
1)
ostatniej dokonanej oceny albo
2)
oceny dokonanej zgodnie z § 2 ust. 2 - w przypadku gdy termin planowanej oceny przypadł w trakcie usprawiedliwionej nieobecności kontrolera KNA.
§  9. 
1. 
Dokonanie oceny osoby nadzorującej polega na przyznaniu za każde kryterium, o którym mowa w art. 107 ust. 2 ustawy, od 0 do 10 punktów, łącznie nie więcej niż 20 punktów, oraz ustaleniu oceny końcowej.
2. 
Przy ustalaniu oceny końcowej stosuje się następującą skalę ocen:
1)
18 i więcej punktów - ocena bardzo dobra;
2)
15-17 punktów - ocena dobra;
3)
11-14 punktów - ocena zadowalająca;
4)
poniżej 11 punktów - ocena niezadowalająca.
3. 
Ocena końcowa:
1)
bardzo dobra - stanowi podstawę do przyznania dodatku w wysokości od 16% do 20%,
2)
dobra - stanowi podstawę do przyznania dodatku w wysokości od 11% do 15%,
3)
zadowalająca - stanowi podstawę do przyznania dodatku w wysokości od 6% do 10%,
4)
niezadowalająca - stanowi podstawę do przyznania dodatku w wysokości od 1% do 5%

- wynagrodzenia zasadniczego osoby nadzorującej.

4. 
W przypadku osoby nadzorującej, która nabywa uprawnienie do dodatku po raz pierwszy, za kryterium, o którym mowa w art. 108 ust. 5 zdanie drugie ustawy, przyznaje się od 0 do 10 punktów.
5. 
Uzyskanie:
1)
6 i więcej punktów - stanowi podstawę do przyznania dodatku w wysokości od 11% do 15%,
2)
poniżej 6 punktów - stanowi podstawę do przyznania dodatku w wysokości od 5% do 10%

- wynagrodzenia zasadniczego osoby nadzorującej.

6. 
Przepisy § 3, § 6 ust. 1, 2 i 4, § 7 i § 8 stosuje się odpowiednio.
7. 
Przy ustalaniu przez dyrektora generalnego wysokości dodatku dla osoby nadzorującej przepisy ust. 3 i 5 oraz § 6 ust. 3 zdanie pierwsze i drugie stosuje się odpowiednio.
§  10. 
W terminie 14 dni od dnia wejścia w życie rozporządzenia oceniający występuje do dyrektora generalnego z wnioskiem o przyznanie dodatku dla kontrolera KNA lub osoby nadzorującej zatrudnionych w komórce organizacyjnej właściwej do spraw rachunkowości i rewizji finansowej w urzędzie obsługującym ministra właściwego do spraw finansów publicznych przed dniem wejścia w życie rozporządzenia.
§  11. 
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.
1 Minister Rozwoju i Finansów kieruje działem administracji rządowej - finanse publiczne, na podstawie § 1 ust. 2 pkt 2 rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 30 września 2016 r. w sprawie szczegółowego zakresu działania Ministra Rozwoju i Finansów (Dz. U. poz. 1595).

Zmiany w prawie

Rząd chce zmieniać obwiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Tabletki "dzień po" bez recepty nie będzie. Jest weto prezydenta

Dostępność bez recepty jednego z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - takie rozwiązanie zakładała zawetowana w piątek przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tzw. tabletka "dzień po" byłaby dostępna bez recepty miał być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stało na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 29.03.2024
Małżonkowie zapłacą za 2023 rok niższy ryczałt od najmu

Najem prywatny za 2023 rok rozlicza się według nowych zasad. Jedyną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawek 8,5 i 12,5 proc. Z kolei małżonkowie wynajmujący wspólną nieruchomość zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Taka zmiana weszła w życie w połowie 2023 r., ale ma zastosowanie do przychodów uzyskanych za cały 2023 r.

Monika Pogroszewska 27.03.2024
Ratownik medyczny wykona USG i zrobi test na COVID

Mimo krytycznych uwag Naczelnej Rady Lekarskiej, Ministerstwo Zdrowia zmieniło rozporządzenie regulujące uprawnienia ratowników medycznych. Już wkrótce, po ukończeniu odpowiedniego kursu będą mogli wykonywać USG, przywrócono im też możliwość wykonywania testów na obecność wirusów, którą mieli w pandemii, a do listy leków, które mogą zaordynować, dodano trzy nowe preparaty. Większość zmian wejdzie w życie pod koniec marca.

Agnieszka Matłacz 12.03.2024