Metodyka obliczania emisji gazów cieplarnianych, określenia wskaźników ich emisji oraz wartości opałowej dla poszczególnych paliw i wartości energetycznej energii elektrycznej.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA ENERGII 1
z dnia 12 czerwca 2017 r.
w sprawie metodyki obliczania emisji gazów cieplarnianych, określenia wskaźników ich emisji oraz wartości opałowej dla poszczególnych paliw i wartości energetycznej energii elektrycznej 2

Na podstawie art. 30h ustawy z dnia 25 sierpnia 2006 r. o systemie monitorowania i kontrolowania jakości paliw (Dz. U. z 2016 r. poz. 1928 i 1948 oraz z 2017 r. poz. 624) zarządza się, co następuje:
§  1. 
Rozporządzenie określa:
1)
metodykę obliczania emisji gazów cieplarnianych, w przeliczeniu na jednostkę energii z paliw innych niż biopaliwa ciekłe oraz z energii elektrycznej przez podmioty realizujące Narodowy Cel Redukcyjny;
2)
wskaźniki emisji gazów cieplarnianych dla poszczególnych paliw oraz energii;
3)
emisję gazów cieplarnianych, w przeliczeniu na jednostkę energii z 2010 r.;
4)
wartość opałową dla poszczególnych paliw oraz wartość energetyczną energii elektrycznej.
§  2. 
Użyte w rozporządzeniu określenia oznaczają:
1)
emisja gazów cieplarnianych w segmencie wydobywczym - wprowadzenie do powietrza gazów cieplarnianych następujące przed wprowadzeniem surowca do rafinerii lub zakładu przetwórczego, w których wyprodukowano paliwa wymienione w tabeli 1 załącznika do rozporządzenia;
2)
bitum naturalny - każde źródło surowca:
a)
którego gęstość w złożu w miejscu wydobycia mierzona w stopniach API wynosi nie więcej niż 10 stopni,
b)
którego roczna średnia lepkość w temperaturze złoża w miejscu wydobycia wyrażona w centypuazach [cP] jest większa niż lepkość obliczona na podstawie wzoru:

Lp = 518,98e-038T,

gdzie poszczególne symbole oznaczają:

Lp - lepkość w temperaturze złoża w miejscu wydobycia wyrażoną w centypuazach [cP],

e - stałą matematyczną wynoszącą 2,7183 (liczba Eulera),

T - temperaturę wyrażoną w stopniach Celsjusza [°C],

c)
będące piaskiem bitumicznym objętym kodem CN 2714 oraz
d)
którego wydobycie odbywa się przy użyciu technik wydobycia górniczego lub termicznych metod intensyfikacji wydobycia, w których energia cieplna pochodzi głównie z innych źródeł niż samo źródło surowca;
3)
łupek naftowy - źródło surowca objętego kodem CN 2714, znajdujące się w formacji skalnej, zawierające kerogen w formie stałej;
4)
ropa naftowa konwencjonalna - ropę naftową, której gęstość mierzona w stopniach API jest większa niż 10 stopni i która nie jest surowcem objętym kodem CN 2714.
§  3. 
1. 
Emisję gazów cieplarnianych, w przeliczeniu na jednostkę energii z paliw innych niż biopaliwa ciekłe oraz z energii elektrycznej, oblicza się według wzoru:

EGHG = ,

gdzie poszczególne symbole oznaczają:

EGHG - emisję gazów cieplarnianych przez podmiot realizujący Narodowy Cel Redukcyjny [gCO2eq/MJ],

n - rodzaj paliwa oznaczonego kodem CN albo energię elektryczną,

GHGi - wskaźnik emisji gazów cieplarnianych [gCO2eq/MJ],

AF - współczynnik korygujący określony w tabeli 2 załącznika do rozporządzenia,

CE - całkowitą energię dostarczoną z paliwa lub z energii elektrycznej [MJ],

UER - wartość redukcji emisji gazów cieplarnianych w segmencie wydobywczym [gCO2eq].

2. 
Całkowitą energię dostarczoną z paliwa stanowi iloczyn ilości paliwa wyrażony w litrach [l] i wartości opałowej wyrażonej w megadżulach na litr paliwa [MJ/l].
3. 
W przypadku przerobu ropy naftowej z biokomponentem, z wyjątkiem skażalników, całkowitą energię dostarczoną z paliwa ustala się, uwzględniając stan biokomponentu po przetworzeniu. Ilość paliwa ustala się zgodnie z bilansem energetycznym i wydajnością procesu wspólnego przetwarzania, zgodnie z pkt 11.3 ppkt 15 załącznika do ustawy z dnia 25 sierpnia 2006 r. o biokomponentach i biopaliwach ciekłych (Dz. U. z 2017 r. poz. 285 i 624).
4. 
W obliczeniach, o których mowa w ust. 2 i 3, uwzględnia się ilość i rodzaj każdego biokomponentu.
5. 
Całkowitą energię dostarczoną z energii elektrycznej stanowi iloczyn przebytego dystansu wyrażonego w kilometrach [km] i zużycia energii elektrycznej przez pojazd wyrażonego w megadżulach na kilometr [MJ/krn].
6. 
Wartość redukcji emisji gazów cieplarnianych w segmencie wydobywczym (UER) uwzględnia się w obliczeniach emisji gazów cieplarnianych w przeliczeniu na jednostkę energii z paliw wymienionych w tabeli 1 w pkt 1-12 załącznika do rozporządzenia.
7. 
W obliczeniach emisji gazów cieplarnianych pochodzących z paliw oraz energii elektrycznej uwzględnia się wyłącznie wartość redukcji emisji gazów cieplarnianych w segmencie wydobywczym (UER) dla projektów redukcji emisji gazów cieplarnianych, które rozpoczęły się po dniu 1 stycznia 2011 r.:
1)
oszacowanych i zatwierdzonych zgodnie z odpowiednimi normami, w szczególności: PN - EN ISO 14064 i PN - EN ISO 14065;
2)
objętych monitorowaniem, sprawozdawczością i weryfikacją także w zakresie emisji na poziomie bazowym zgodnie z normą PN - EN ISO 14064, których wyniki posiadają stopień wiarygodności równoważny stopniowi wiarygodności określonemu w rozporządzeniu Komisji (UE) nr 600/2012 z dnia 21 czerwca 2012 r. w sprawie weryfikacji raportów na temat wielkości emisji gazów cieplarnianych i raportów dotyczących tonokilometrów oraz akredytacji weryfikatorów zgodnie z dyrektywą 2003/87/WE Parlamentu Europejskiego i Rady (Dz. Urz. UE L 181 z 12.07.2012, str. 1) oraz w rozporządzeniu Komisji (UE) nr 601/2012 z dnia 21 czerwca 2012 r. w sprawie monitorowania i raportowania w zakresie emisji gazów cieplarnianych zgodnie z dyrektywą 2003/87/WE Parlamentu Europejskiego i Rady (Dz. Urz. UE L 181 z 12.07.2012, str. 30, z późn. zm.);
3)
których weryfikacja metod szacowania została przeprowadzona zgodnie z normą PN - EN ISO 14064-3 przez organizację akredytowaną zgodnie z normą PN - EN ISO 14065.
8. 
W obliczeniach emisji gazów cieplarnianych z paliw i energii elektrycznej uwzględnia się wartość redukcji emisji gazów cieplarnianych w segmencie wydobywczym (UER) dla surowca pochodzącego z kraju innego niż surowiec, z którego zostało wyprodukowane paliwo, pod warunkiem że spełnia ona warunki określone w ust. 7.
§  4. 
1. 
Wskaźnik emisji gazów cieplarnianych (GHGi) dla:
1)
paliw bez zawartości biokomponentu oraz energii elektrycznej określa tabela 1 załącznika do rozporządzenia;
2)
biokomponentów spełniających kryteria zrównoważonego rozwoju, o których mowa w art. 28b-28bc ustawy z dnia 25 sierpnia 2006 r. o biokomponentach i biopaliwach ciekłych, oblicza się zgodnie z zasadami określonymi w załączniku do ustawy z dnia 25 sierpnia 2006 r. o biokomponentach i biopaliwach ciekłych;
3)
biokomponentów niespełniających kryteriów zrównoważonego rozwoju jest równy wartości GHGi paliwa, do którego zostały dodane;
4)
biopaliw ciekłych określa się na podstawie wskaźników emisji gazów cieplarnianych dla danego paliwa i dla biokomponentu, z których zostało wytworzone biopaliwo ciekłe.
2. 
W przypadku przerobu ropy naftowej z biokomponentem, z wyjątkiem skażalników, wskaźnik emisji gazów cieplarnianych (GHGi) dla biokomponentu w przeliczeniu na jednostkę energii oblicza się według stanu biokomponentu po przetworzeniu.
§  5. 
Emisja gazów cieplarnianych w przeliczeniu na jednostkę energii z 2010 r. wynosi 94,1 gCO2eq/MJ.
§  6. 
1. 
Wartość opałową paliw bez zawartości biokomponentów określa tabela 3 załącznika do rozporządzenia.
2. 
Wartość opałową biokomponentów określają przepisy wydane na podstawie art. 23 ust. 3 ustawy z dnia 25 sierpnia 2006 r. o biokomponentach i biopaliwach ciekłych.
3. 
Wartość opałową paliw ujmuje się jako wartość opałową paliwa bez zawartości biokomponentu, o którym mowa w ust. 1, i biokomponentu, o którym mowa w ust. 2, z których zostało wytworzone paliwo.
4. 
W obliczeniach, o których mowa w ust. 3, wartość opałowa dla biokomponentów niespełniających kryteriów zrównoważonego rozwoju jest równa wartości opałowej dla biokomponentów spełniających kryteria zrównoważonego rozwoju.
5. 
Wartość energetyczna energii elektrycznej wynosi 3,6 [MJ/kWh].
§  7. 
Rozporządzenie wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.

ZAŁĄCZNIK

Tabela 1. Wskaźniki emisji gazów cieplarnianych dla poszczególnych paliw i energii elektrycznej

Lp. Źródło surowca lub proces Rodzaj paliwa lub energia elektryczna GHGi - wskaźnik emisji gazów cieplarnianych w przeliczeniu na jednostkę energii w cyklu życia paliw i energii elektrycznej (gC02eq/MJ)
1 Ropa naftowa konwencjonalna Benzyna silnikowa bez zawartości biokomponentów 93,3
2 Paliwo ciekłe z gazu ziemnego
3 Paliwo ciekłe z węgla
4 Bitum naturalny
5 Łupek naftowy
6 Ropa naftowa konwencjonalna Olej napędowy bez zawartości biokomponentów i olej do silników statków żeglugi śródlądowej 95,1
7 Paliwo ciekłe z gazu ziemnego
8 Paliwo ciekłe z węgla
9 Bitum naturalny
10 Łupek naftowy
11 Jakiekolwiek źródła kopalne Gaz skroplony (LPG) przeznaczony do silnika o zapłonie iskrowym 73,6
12 Gaz ziemny, mieszanka UE Sprężony gaz ziemny (CNG) przeznaczony do silnika o zapłonie iskrowym 69,3
13 Gaz ziemny, mieszanka UE Skroplony gaz ziemny (LNG) przeznaczony do silnika o zapłonie iskrowym 74,5
14 Odpady z tworzyw sztucznych pochodzące z surowców kopalnych Biowęglowodory ciekłe 86,0
15 Energia elektryczna Energia elektryczna 221,7

Tabela 2. Współczynnik korygujący wydajność układu napędowego w związku z rodzajem silnika

Rodzaj silnika Współczynnik korygujący wydajność układu napędowego
Silnik spalinowy wewnętrznego spalania 1
Elektryczny mechanizm napędowy o napędzie akumulatorowym 0,4
Elektryczny mechanizm napędowy o napędzie w postaci wodorowego ogniwa paliwowego 0,4

Tabela 3. Wartość opałowa paliw bez zawartości biokomponentów

Lp. Rodzaj paliwa Wartość opałowa wg wagi [MJ/kg] Wartość opałowa wg objętości [MJ/l]
1 Benzyna silnikowa 43,0 32,0
2 Olej napędowy i olej do silników statków żeglugi 43,0 36,0
3 Gaz skroplony (LPG) 46,0 24,9
4 Sprężony gaz ziemny (CNG) 45,1 -
5 Skroplony gaz ziemny (LNG) 49,2 -
1 Minister Energii kieruje działem administracji rządowej - energia, na podstawie § 1 ust. 2 pkt 1 rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 9 grudnia 2015 r. w sprawie szczegółowego zakresu działania Ministra Energii (Dz. U. poz. 2087).
2 Niniejsze rozporządzenie w zakresie swojej regulacji wdraża dyrektywę Rady (UE) 2015/652 z dnia 20 kwietnia 2015 r. ustanawiającą metody obliczania i wymogi w zakresie sprawozdawczości zgodnie z dyrektywą 98/70/WE Parlamentu Europejskiego i Rady odnoszącą się do jakości benzyny i olejów napędowych (Dz. Urz. UE L 107 z 25.04.2015, str. 26 oraz Dz. Urz. UE L 129 z 27.05.2015, str. 53).

Zmiany w prawie

Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Tabletki "dzień po" bez recepty nie będzie. Jest weto prezydenta

Dostępność bez recepty jednego z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - takie rozwiązanie zakładała zawetowana w piątek przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tzw. tabletka "dzień po" byłaby dostępna bez recepty miał być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stało na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 29.03.2024
Małżonkowie zapłacą za 2023 rok niższy ryczałt od najmu

Najem prywatny za 2023 rok rozlicza się według nowych zasad. Jedyną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawek 8,5 i 12,5 proc. Z kolei małżonkowie wynajmujący wspólną nieruchomość zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Taka zmiana weszła w życie w połowie 2023 r., ale ma zastosowanie do przychodów uzyskanych za cały 2023 r.

Monika Pogroszewska 27.03.2024
Ratownik medyczny wykona USG i zrobi test na COVID

Mimo krytycznych uwag Naczelnej Rady Lekarskiej, Ministerstwo Zdrowia zmieniło rozporządzenie regulujące uprawnienia ratowników medycznych. Już wkrótce, po ukończeniu odpowiedniego kursu będą mogli wykonywać USG, przywrócono im też możliwość wykonywania testów na obecność wirusów, którą mieli w pandemii, a do listy leków, które mogą zaordynować, dodano trzy nowe preparaty. Większość zmian wejdzie w życie pod koniec marca.

Agnieszka Matłacz 12.03.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.2017.1294

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Metodyka obliczania emisji gazów cieplarnianych, określenia wskaźników ich emisji oraz wartości opałowej dla poszczególnych paliw i wartości energetycznej energii elektrycznej.
Data aktu: 12/06/2017
Data ogłoszenia: 30/06/2017
Data wejścia w życie: 15/07/2017