Należności pieniężne otrzymywane przez funkcjonariuszy Straży Granicznej delegowanych do pełnienia służby w kontyngencie Straży Granicznej poza granicami państwa.

ROZPORZĄDZENIE
RADY MINISTRÓW
z dnia 12 września 2006 r.
w sprawie należności pieniężnych otrzymywanych przez funkcjonariuszy Straży Granicznej delegowanych do pełnienia służby w kontyngencie Straży Granicznej poza granicami państwa

Na podstawie art. 147m pkt 1 ustawy z dnia 12 października 1990 r. o Straży Granicznej (Dz. U. z 2005 r. Nr 234, poz. 1997 oraz z 2006 r. Nr 104, poz. 708 i 711 i Nr 170, poz. 1218) zarządza się, co następuje:
§  1.
Rozporządzenie określa warunki otrzymywania, rodzaj waluty oraz wysokość dodatków do uposażenia, świadczeń z tytułu uszczerbku na zdrowiu i należności z tytułu krajowej lub zagranicznej podróży służbowej oraz innych należności pieniężnych związanych z delegowaniem funkcjonariusza Straży Granicznej, zwanego dalej "funkcjonariuszem", do pełnienia służby w kontyngencie Straży Granicznej poza granicami państwa, zwanym dalej "kontyngentem", wydzielonym do udziału w realizacji zadań, o których mowa w art. 147c ustawy z dnia 12 października 1990 r. o Straży Granicznej, zwanej dalej "ustawą".
§  2.
1.
Funkcjonariusz delegowany do pełnienia służby w kontyngencie, który w związku z podjęciem lub zakończeniem pełnienia służby w kontyngencie uczestniczy w kraju w szkoleniu lub zgrupowaniu oraz innych obowiązkowych zajęciach lub czynnościach, zwanych dalej "zajęciami", otrzymuje zwrot należności za przejazd z tytułu podróży służbowej w wysokości i na warunkach określonych w przepisach w sprawie należności za podróże służbowe funkcjonariuszy Straży Granicznej, z zastrzeżeniem ust. 2-4.
2.
Funkcjonariuszowi przysługuje dieta na pokrycie zwiększonych kosztów wyżywienia za czas przejazdu i w miejscu odbywania zajęć. Jeżeli jednak funkcjonariuszowi zapewniono bezpłatne wyżywienie w miejscu odbywania zajęć, przysługuje mu dieta wyłącznie za czas przejazdu.
3.
Za czas pobytu w miejscu odbywania zajęć funkcjonariuszowi przysługuje ryczałt na dojazdy środkami komunikacji miejscowej, jeżeli nie odbywają się one w miejscu zakwaterowania.
4.
Funkcjonariuszowi nie przysługuje zwrot kosztów przejazdu do miejscowości zamieszkania i z powrotem w dniu wolnym od zajęć.
§  3.
1.
Funkcjonariusz delegowany do pełnienia służby w kontyngencie wydzielonym do udziału w realizacji zadań, o których mowa w art. 147c pkt 1-4 ustawy, otrzymuje:
1)
dodatek zagraniczny;
2)
dodatek wojenny;
3)
świadczenie z tytułu uszczerbku na zdrowiu;
4)
należności z tytułu zagranicznej podróży służbowej;
5)
ryczałt na pokrycie kosztów wyżywienia i zakwaterowania;
6)
ryczałt z tytułu delegowania.
2.
Funkcjonariusz delegowany do pełnienia służby w kontyngencie wydzielonym do udziału w realizacji zadania, o którym mowa w art. 147c pkt 5 ustawy, otrzymuje należności pieniężne, o których mowa w ust. 1 pkt 3-5.
§  4.
1.
Dodatek zagraniczny funkcjonariusz otrzymuje za każdy dzień kalendarzowy pełnienia służby poza granicami państwa, z zastrzeżeniem ust. 2.
2.
Dodatek zagraniczny nie przysługuje:
1)
za okres zawieszenia w czynnościach służbowych, chyba że w wyniku postępowania karnego lub dyscyplinarnego będącego podstawą zawieszenia funkcjonariusz został uniewinniony bądź postępowanie to zostało umorzone, z wyjątkiem warunkowego umorzenia, z powodu przedawnienia lub amnestii;
2)
jeżeli funkcjonariusz otrzymuje ryczałt, o którym mowa w § 3 ust. 1 pkt 5, lub świadczenie pieniężne od strony zagranicznej na pokrycie kosztów wyżywienia i zakwaterowania.
3.
Dodatek zagraniczny przyznany funkcjonariuszowi można okresowo podwyższać ze względu na szczególne zagrożenia lub uciążliwość służby do wysokości 25 % stawki dodatku.
4.
Dodatek zagraniczny wypłaca się miesięcznie z dołu, w pierwszym dniu miesiąca, za który należność przysługuje, na wskazany przez funkcjonariusza rachunek bankowy w kraju.
§  5.
1.
Funkcjonariuszowi pełniącemu służbę w kontyngencie wydzielonym do udziału w realizacji zadań, o których mowa w art. 147c ustawy, przyznaje się:
1) 1
w przypadku zadań, o których mowa w art. 147c pkt 1-3a ustawy
-
I kategorię stawek dodatku zagranicznego;
2)
w przypadku zadań, o których mowa w art. 147c pkt 4 ustawy
-
II kategorię stawek dodatku zagranicznego;
3)
w przypadku zadań, o których mowa w art. 147c pkt 5 ustawy
-
III kategorię stawek dodatku zagranicznego.
2.
Kategorie i stawki dodatku zagranicznego dla poszczególnych stanowisk w kontyngencie określa tabela stanowiąca załącznik do rozporządzenia.
§  6.
1.
Dodatek wojenny przysługuje funkcjonariuszowi delegowanemu do pełnienia służby w kontyngencie w razie pełnienia służby w strefie działań wojennych lub na terytorium bezpośrednio sąsiadującym z tą strefą.
2.
Stawka dzienna dodatku wojennego wynosi 20 % przysługującego dodatku zagranicznego.
3.
Strefy działań wojennych oraz dzień rozpoczęcia i zakończenia w nich działań wojennych określa obwieszczenie ministra właściwego do spraw zagranicznych wydane na podstawie odrębnych przepisów.
4.
Dodatek wojenny wypłaca się miesięcznie z dołu, do dziesiątego dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym funkcjonariusz spełnił warunki do jego otrzymania, na wskazany przez funkcjonariusza rachunek bankowy w kraju.
§  7.
1.
Świadczenie z tytułu uszczerbku na zdrowiu doznanego w czasie delegowania do pełnienia służby poza granicami państwa przysługuje za każdy procent uszczerbku na zdrowiu w wysokości 60 % najniższej kwoty odszkodowania za każdy procent uszczerbku na zdrowiu funkcjonariusza, o której mowa w przepisach o odszkodowaniach przysługujących w razie wypadków i chorób pozostających w związku ze służbą w Policji.
2.
Przepis ust. 1 stosuje się odpowiednio w razie śmierci funkcjonariusza pozostającej w związku z delegowaniem do pełnienia służby poza granicami państwa.
§  8.
1.
Należności z tytułu zagranicznej podróży służbowej, o których mowa w § 3 ust. 1 pkt 4, przysługują funkcjonariuszowi na zasadach określonych w przepisach w sprawie wysokości oraz warunków ustalania należności przysługujących pracownikowi zatrudnionemu w państwowej lub samorządowej jednostce sfery budżetowej z tytułu podróży służbowej poza granicami kraju, za czas:
1)
podróży służbowej na terytorium obcego państwa poza siedzibą kontyngentu;
2)
przejazdu z obszaru działania kontyngentu do kraju i z powrotem w uzasadnionych przypadkach służbowych lub losowych.
2.
W przypadku gdy podróż służbowa, o której mowa w ust. 1 pkt 2, odbywa się wyłącznie na terytorium państwa, do którego skierowano kontyngent, i trwa:
1)
do 12 godzin - dieta na pokrycie kosztów wyżywienia i inne drobne wydatki nie przysługuje;
2)
ponad 12 godzin - dieta przysługuje w wysokości 70 % diety określonej w przepisach, o których mowa w ust. 1, z zastrzeżeniem ust. 3.
3.
Dieta na pokrycie kosztów wyżywienia i innych drobnych wydatków w przypadkach, o których mowa w ust. 1 pkt 2 i ust. 2, nie przysługuje, jeżeli funkcjonariusz otrzymuje ryczałt, o którym mowa w § 3 ust. 1 pkt 5, lub świadczenie pieniężne od strony zagranicznej na pokrycie kosztów wyżywienia i zakwaterowania.
4.
Należności z tytułu zagranicznej podróży służbowej wypłaca się w formie wskazanej przez funkcjonariusza miesięcznie z dołu, do dziesiątego dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym funkcjonariusz spełnił warunki do ich otrzymania.
§  9.
1.
Ryczałt na pokrycie kosztów wyżywienia i zakwaterowania funkcjonariusz otrzymuje w przypadku, gdy w miejscu pełnienia służby poza granicami państwa nie zapewniono mu bezpłatnego wyżywienia i zakwaterowania bądź świadczenia pieniężnego od strony zagranicznej na pokrycie kosztów wyżywienia i zakwaterowania, z zastrzeżeniem ust. 3.
2.
Ryczałt, o którym mowa w ust. 1, stanowi równowartość 50 % diety na pokrycie kosztów wyżywienia i innych drobnych wydatków oraz limitów na pokrycie kosztów noclegu, określonych w przepisach w sprawie wysokości oraz warunków ustalania należności przysługujących pracownikowi zatrudnionemu w państwowej lub samorządowej jednostce sfery budżetowej z tytułu podróży służbowej poza granicami kraju.
3.
W przypadku gdy funkcjonariusz otrzymuje świadczenie pieniężne od strony zagranicznej na pokrycie kosztów wyżywienia i zakwaterowania w wysokości niższej niż ryczałt na pokrycie kosztów wyżywienia i zakwaterowania, przysługuje mu wyrównanie do wysokości tego ryczałtu.
4.
Ryczałt, o którym mowa w ust. 1, wypłaca się zaliczkowo z góry, w gotówce, w pierwszym dniu roboczym każdego miesiąca służby poza granicami państwa.
§  10.
1.
Ryczałt z tytułu delegowania funkcjonariusz otrzymuje jednorazowo w wysokości kwoty bazowej ustalonej w ustawie budżetowej dla funkcjonariuszy.
2.
Ryczałt z tytułu delegowania wypłaca się niezwłocznie po wydaniu rozkazu personalnego o delegowaniu funkcjonariusza do pełnienia służby w kontyngencie pod warunkiem złożenia przez funkcjonariusza zobowiązania do jego zwrotu w przypadku niewzięcia udziału w kontyngencie.
§  11.
1.
Należności, o których mowa w § 3 ust. 1, wypłaca się w złotych, z wyjątkiem należności wymienionych w pkt 4 i 5, które wypłaca się w dolarach amerykańskich.
2.
Należności, o których mowa w § 3 ust. 1 pkt 1 i 2, ustala się według średniego kursu dolara amerykańskiego w Narodowym Banku Polskim, obowiązującego w pierwszym dniu miesiąca kalendarzowego poprzedzającego miesiąc, za który należność przysługuje.
§  12.
Rozporządzenie wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.

ZAŁĄCZNIK 

TABELA KATEGORII I STAWEK DODATKU ZAGRANICZNEGO DLA FUNKCJONARIUSZY DELEGOWANYCH DO PEŁNIENIA SŁUŻBY W KONTYNGENCIE STRAŻY GRANICZNEJ POZA GRANICAMI PAŃSTWA

Lp. Stanowisko Stawka dzienna dodatku w USD
kategoria I kategoria II kategoria III
1 Dowódca kontyngentu 65,00 60,00 55,00
2 Zastępca dowódcy kontyngentu Szef logistyki kontyngentu 50,00 45,00 40,00
3 Oficer sztabowy kontyngentu Oficer szkoleniowy

Dowódca plutonu

Lekarz

45,00 40,00 35,00
4 Dowódca drużyny

Pomocnik szefa logistyki

Szef kompanii

42,00 37,00 32,00
5 Specjalista zespołu logistyki 39,00 34,00 29,00
6 Strażnik graniczny 35,00 30,00 25,00
1 § 5 ust. 1 pkt 1 zmieniony przez § 1 rozporządzenia z dnia 4 lutego 2008 r. (Dz.U.08.27.155) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 5 marca 2008 r.

Zmiany w prawie

Małżonkowie zapłacą za 2023 rok niższy ryczałt od najmu

Najem prywatny za 2023 rok rozlicza się według nowych zasad. Jedyną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawek 8,5 i 12,5 proc. Z kolei małżonkowie wynajmujący wspólną nieruchomość zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Taka zmiana weszła w życie w połowie 2023 r., ale ma zastosowanie do przychodów uzyskanych za cały 2023 r.

Monika Pogroszewska 27.03.2024
Ratownik medyczny wykona USG i zrobi test na COVID

Mimo krytycznych uwag Naczelnej Rady Lekarskiej, Ministerstwo Zdrowia zmieniło rozporządzenie regulujące uprawnienia ratowników medycznych. Już wkrótce, po ukończeniu odpowiedniego kursu będą mogli wykonywać USG, przywrócono im też możliwość wykonywania testów na obecność wirusów, którą mieli w pandemii, a do listy leków, które mogą zaordynować, dodano trzy nowe preparaty. Większość zmian wejdzie w życie pod koniec marca.

Agnieszka Matłacz 12.03.2024
Jak zgłosić zamiar głosowania korespondencyjnego w wyborach samorządowych

Nie wszyscy wyborcy będą mogli udać się osobiście 7 kwietnia, aby oddać głos w obwodowych komisjach wyborczych. Dla nich ustawodawca wprowadził instytucję głosowania korespondencyjnego jako jednej z tzw. alternatywnych procedur głosowania. Przypominamy zasady, terminy i procedurę tego udogodnienia dla wyborców z niepełnosprawnością, seniorów i osób w obowiązkowej kwarantannie.

Artur Pytel 09.03.2024
Tabletka "dzień po" bez recepty - Sejm uchwalił nowelizację

Bez recepty dostępny będzie jeden z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - zakłada uchwalona w czwartek nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tabletka będzie dostępna bez recepty ma być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stoi na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 22.02.2024
Data 30 kwietnia dla wnioskodawcy dodatku osłonowego może być pułapką

Choć ustawa o dodatku osłonowym wskazuje, że wnioski można składać do 30 kwietnia 2024 r., to dla wielu mieszkańców termin ten może okazać się pułapką. Datą złożenia wniosku jest bowiem data jego wpływu do organu. Rząd uznał jednak, że nie ma potrzeby doprecyzowania tej kwestii. A już podczas rozpoznawania poprzednich wniosków, właśnie z tego powodu wielu mieszkańców zostało pozbawionych świadczeń.

Robert Horbaczewski 21.02.2024
Standardy ochrony dzieci. Placówki medyczne mają pół roku

Lekarz czy pielęgniarka nie będą mogli się tłumaczyć, że nie wiedzieli komu zgłosić podejrzenie przemocy wobec dziecka. Placówki medyczne obowiązkowo muszą opracować standardy postępowania w takich sytuacjach. Przepisy, które je do tego obligują wchodzą właśnie w życie, choć dają jeszcze pół roku na przygotowania. Brak standardów będzie zagrożony grzywną. Kar nie przewidziano natomiast za ich nieprzestrzeganie.

Katarzyna Nocuń 14.02.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.2006.172.1233

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Należności pieniężne otrzymywane przez funkcjonariuszy Straży Granicznej delegowanych do pełnienia służby w kontyngencie Straży Granicznej poza granicami państwa.
Data aktu: 12/09/2006
Data ogłoszenia: 28/09/2006
Data wejścia w życie: 13/10/2006