Umundurowanie funkcjonariuszy celnych.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA FINANSÓW 1
z dnia 18 marca 2005 r.
w sprawie umundurowania funkcjonariuszy celnych

Na podstawie art. 40 ust. 3 ustawy z dnia 24 lipca 1999 r. o Służbie Celnej (Dz. U. z 2004 r. Nr 156, poz. 1641 i Nr 273, poz. 2703) zarządza się, co następuje:
§  1.
Rozporządzenie określa:
1)
szczegółowe zasady przydziału, okresy zużycia, wzory, kolory, normy umundurowania i oznaczeń stopni funkcjonariuszy celnych, zwanych dalej "funkcjonariuszami";
2)
szczegółowe zasady i sposób noszenia umundurowania oraz oznaczeń stopni;
3)
wysokość i warunki przyznawania równoważnika pieniężnego w zamian za umundurowanie oraz za okresowe czyszczenie munduru;
4)
przypadki, w jakich funkcjonariusze nie mają obowiązku pełnienia służby w umundurowaniu.
§  2.
Umundurowanie, oznaczenia stopni i znaki określone w rozporządzeniu są prawnie zastrzeżone dla Służby Celnej.
§  3.
1.
Uprawnienie do umundurowania powstaje z dniem mianowania funkcjonariusza do służby i wygasa z dniem zwolnienia z tej służby albo przekształcenia stosunku służbowego na podstawie art. 22a ustawy z dnia 24 lipca 1999 r. o Służbie Celnej.
2.
Prawo do ponownego przydziału poszczególnych składników umundurowania funkcjonariusz nabywa z upływem okresu ich używalności.
3.
Okresy używalności, normy i rodzaje materiałów ustala się w zależności od miejsca pełnienia służby (przydziału do komórek organizacyjnych) i charakteru wykonywanych obowiązków.
4.
Okres używalności składników umundurowania wydawanych w naturze liczy się od dnia ich wydania funkcjonariuszowi.
5.
Do okresu używalności składników umundurowania nie wlicza się okresów niepełnienia służby przez funkcjonariusza trwających nieprzerwanie dłużej niż 30 dni kalendarzowych.
6.
W przypadku korzystania przez funkcjonariusza z urlopu wypoczynkowego przepisu ust. 5 nie stosuje się.
§  4.
1.
Umundurowanie funkcjonariuszy składa się z następujących rodzajów ubiorów:
1)
służbowego;
2)
polowego;
3)
specjalnego.
2.
Ubiór polowy przysługuje funkcjonariuszom pełniącym służbę w oddziałach celnych, w komórkach organizacyjnych izb celnych właściwych w sprawach zwalczania przestępczości i dokumentacji celnej, określonych w odrębnych przepisach, oraz funkcjonariuszom załóg jednostek pływających.
3.
Ubiór specjalny przysługuje funkcjonariuszom komórek organizacyjnych właściwych w sprawach zwalczania przestępczości i dokumentacji celnej, określonych w odrębnych przepisach, oraz funkcjonariuszom załóg jednostek pływających. Komplet całoroczny, wchodzący w skład ubioru specjalnego, przysługuje wyłącznie funkcjonariuszom komórek organizacyjnych właściwych w sprawach zwalczania przestępczości - referatów grup mobilnych.
4.
Kierownik urzędu przydziela poszczególne składniki ubioru polowego i specjalnego funkcjonariuszom pełniącym służbę w komórkach organizacyjnych, o których mowa w ust. 2 i 3, na wniosek kierownika komórki organizacyjnej - przełożonego funkcjonariusza, mając na uwadze charakter wykonywanych zadań.
§  5.
1.
Zasadniczymi składnikami ubioru służbowego są:
1)
kurtka całoroczna, a dla osób na stanowiskach kierownika komórki organizacyjnej - kurtka całoroczna albo płaszcz;
2)
koszula biała;
3)
koszula w kolorze miętowym;
4)
kamizelka damska;
5)
spodnie lub spódnica;
6)
spodnie z lampasem dla osób w stopniu od nadkomisarza celnego wzwyż;
7)
marynarka;
8)
czapka;
9)
kapelusik damski;
10)
sweter typu polar;
11)
krawat (krawatka) i pasek;
12)
rękawiczki i obuwie koloru czarnego;
13)
sznur galowy.
2.
Wykaz składników ubioru służbowego, okresów używalności oraz norm umundurowania określa załącznik nr 1 do rozporządzenia.
3.
Wzory ubioru służbowego określa załącznik nr 2 do rozporządzenia.
§  6.
1.
Zasadniczymi składnikami ubioru polowego są:
1)
koszula typu polo;
2)
koszulobluza;
3)
spodnie polowe;
4)
podkoszulek;
5)
czapka letnia;
6)
czapka zimowa;
7)
rękawiczki ochronne;
8)
buty letnie na grubej podeszwie;
9)
buty wysokie na grubej podeszwie.
2.
Wykaz składników umundurowania ubioru polowego, okresów używalności i norm umundurowania określa załącznik nr 3 do rozporządzenia.
3.
Wzory ubioru polowego określa załącznik nr 4 do rozporządzenia.
§  7.
1.
Zasadniczymi składnikami ubioru specjalnego są:
1)
kombinezon jednoczęściowy;
2)
kamizelka narzędziowa;
3)
kurtka i spodnie - zestaw całoroczny;
4)
spodnie typu bermudy;
5)
kurtka i spodnie typu sztormiak;
6)
czapka typu dokerka;
7)
pas parciany;
8)
buty wysokie miękkie.
2.
Wykaz składników umundurowania ubioru specjalnego, okresów używalności i norm umundurowania określa załącznik nr 5 do rozporządzenia.
3.
Wzory ubioru specjalnego określa załącznik nr 6 do rozporządzenia.
§  8.
1.
W razie utraty lub zniszczenia składnika umundurowania przed upływem okresu jego używalności, funkcjonariusz otrzymuje bezpłatnie nowy składnik umundurowania, jeżeli utrata lub zniszczenie nastąpiły bez winy funkcjonariusza, podczas wykonywania obowiązków służbowych.
2.
W razie utraty lub zniszczenia składnika umundurowania w przypadkach innych niż określone w ust. 1, funkcjonariusz otrzymuje nowy składnik umundurowania za zwrotem wartości utraconego lub zniszczonego składnika umundurowania, jaka odpowiada wartości składnika umundurowania od dnia utraty lub zniszczenia do końca okresu używalności.
3.
Jeżeli utrata lub zniszczenie nie nastąpiły przy wykonywaniu przez funkcjonariusza obowiązków służbowych, lecz bez jego winy, w przypadkach zasługujących na szczególne uwzględnienie kierownik urzędu lub osoba przez niego upoważniona może zezwolić, na wniosek funkcjonariusza, zaopiniowany pozytywnie przez jego przełożonego, na bezpłatny przydział nowego składnika umundurowania.
§  9.
1.
Składniki umundurowania wydaje się w naturze, z tym że składniki wymienione w lp. 2-4 i 9 części 1.1 oraz lp. 2-4 i 7 części 1.2 załącznika nr 1 do rozporządzenia - po skierowaniu funkcjonariusza do zakładu krawieckiego, w którym umundurowanie będzie szyte na miarę. Koszty szycia ponosi kierownik urzędu.
2.
Składniki umundurowania służbowego wymienione w lp. 18-21 części 1.1 oraz lp. 16-19 części 1.2 załącznika nr 1 do rozporządzenia, a także obuwie (czółenka) dla kobiet wydaje się w postaci równoważnika pieniężnego na ich zakup. Zakupu dokonuje funkcjonariusz.
§  10.
1.
Funkcjonariusz jest obowiązany do posiadania kompletu umundurowania zapewniającego wykonywanie obowiązków służbowych w każdej porze roku.
2.
Umundurowanie funkcjonariusza powinno być utrzymane w należytym stanie, zapewniającym przepisowy i estetyczny wygląd zewnętrzny podczas wykonywania obowiązków służbowych.
3.
Funkcjonariusz oprócz umundurowania może nosić:
1)
teczkę lub aktówkę dowolnego wzoru, koloru czarnego lub brązowego;
2)
okulary przeciwsłoneczne i zdrowotne z przyciemnionymi szkłami;
3)
zwyczajowo przyjęty symbol żałoby;
4)
ordery i odznaczenia oraz ich baretki, zgodnie z odrębnymi przepisami, spinkę do krawata;
5)
kamizelkę w kolorze żółtym z elementami odblaskowymi z napisem "Służba Celna" podczas służby zewnętrznej, w szczególności w miejscu o natężonym ruchu pojazdów.
4.
Funkcjonariuszowi zabrania się:
1)
wykonywania w umundurowaniu czynności naruszających powagę funkcjonariusza;
2)
noszenia składników umundurowania niezgodnie z przeznaczeniem lub w połączeniu z ubraniem cywilnym albo wykazujących znaczny stopień zużycia;
3)
noszenia naszyjników, korali, bransolet i tym podobnych ozdób osobistych w sposób widoczny na umundurowaniu służbowym;
4)
dokonywania samowolnych przeróbek lub zniekształceń składników umundurowania.
5.
Noszenie innych niż określone w ust. 3 przedmiotów, oznaczeń lub emblematów dozwolone jest jedynie za zgodą kierownika urzędu.
§  11.
1.
Funkcjonariusz na umundurowaniu nosi:
1)
oznaczenie stopnia służbowego (dystynkcje);
2)
emblemat Służby Celnej oraz znak identyfikacji imiennej, a także indywidualnej.
2.
Wzory dystynkcji i emblematów określa załącznik nr 7 do rozporządzenia.
§  12.
1.
W zamian za umundurowanie funkcjonariuszowi wypłaca się raz w roku, z zastrzeżeniem ust. 2, równoważnik pieniężny, jeżeli:
1)
nie wydano poszczególnych składników umundurowania;
2)
w czasie pełnienia służby nie wydano przysługujących składników umundurowania, a nastąpiło zwolnienie ze służby;
3)
mimo upływu okresu używalności danego składnika umundurowania znajduje się on w dobrym stanie, zapewniającym przepisowy i estetyczny wygląd zewnętrzny podczas wykonywania obowiązków służbowych, oraz wyrażona została przez kierownika urzędu zgoda na przedłużenie okresu używalności tego składnika.
2.
Równoważnik nie przysługuje w zamian za składniki ubioru polowego i specjalnego.
§  13.
1.
Podstawę obliczania wysokości równoważnika stanowią przewidywane średnioroczne ceny jednostkowe składników umundurowania określone w tabelach kalkulacyjnych stanowiących załącznik nr 8 do rozporządzenia.
2.
W skład równoważnika wchodzi ryczałt za okresowe czyszczenie munduru ustalony według średnich cen usług pralniczych.
3.
Wysokość równoważnika w danym roku zwiększa się o średnioroczny wskaźnik cen towarów i usług konsumpcyjnych ogółem w poprzednim roku kalendarzowym, ogłaszany przez Prezesa Głównego Urzędu Statystycznego.
§  14.
1.
W sytuacjach, o których mowa w § 12 ust. 1 pkt 1 i 3, równoważnik pieniężny wypłaca się w terminie pięciu miesięcy od dnia powstania uprawnienia do jego wypłaty.
2.
W sytuacji, o której mowa w § 12 ust. 1 pkt 2, równoważnik pieniężny wylicza się w proporcji do okresu, za który przysługiwały dane składniki umundurowania, i wypłaca się niezwłocznie po zwolnieniu ze służby.
3.
W przypadkach, o których mowa w ust. 1 i 2, stosuje się odpowiednio przepisy § 15.
§  15.
1.
W przypadku zwolnienia ze służby albo przekształcenia stosunku służbowego na podstawie art. 22a ustawy z dnia 24 lipca 1999 r. o Służbie Celnej przed upływem okresu używalności składników umundurowania, funkcjonariusz zatrzymuje umundurowanie na własność, za zwrotem jego równowartości, z zastrzeżeniem ust. 3.
2.
Równowartość, o której mowa w ust. 1, obliczana jest według aktualnych tabel kalkulacyjnych i odpowiada wartości tych składników za okres od dnia zwolnienia ze służby do dnia upływu okresu używalności danego składnika umundurowania.
3.
Funkcjonariusz odchodzący na emeryturę lub rentę zatrzymuje składniki umundurowania bez zwrotu ich równowartości.
§  16.
Funkcjonariusz nie ma obowiązku pełnienia służby w umundurowaniu:
1)
podczas wykonywania czynności służbowych w miejscach, w których umundurowanie może być narażone na zniszczenie lub uszkodzenie;
2)
przy wykonywaniu określonych czynności służbowych, jeżeli przemawia za tym ich charakter, za zgodą lub na polecenie kierownika urzędu;
3)
w czasie narad i spotkań organizowanych poza siedzibami jednostek organizacyjnych Służby Celnej, gdy organizatorem tych spotkań nie jest Służba Celna;
4)
w okresie zaawansowanej ciąży;
5)
w innych uzasadnionych przypadkach, za zgodą kierownika urzędu.
§  17.
Dopuszcza się noszenie składników umundurowania wydanych przed wejściem w życie niniejszego rozporządzenia, według dotychczasowych wzorów, oraz składników uszytych według nowych wzorów z tkaniny znajdującej się na stanie magazynowym jednostki organizacyjnej w chwili wejścia w życie rozporządzenia, do czasu upływu okresu ich używalności, nie później jednak niż do dnia 31 grudnia 2006 r.
§  18.
Traci moc rozporządzenie Ministra Finansów z dnia 18 kwietnia 2000 r. w sprawie umundurowania funkcjonariuszy celnych (Dz. U. Nr 41, poz. 479 oraz z 2002 r. Nr 43, poz. 399).
§  19.
Rozporządzenie wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.

ZAŁĄCZNIKI

ZAŁĄCZNIK Nr  1

1.1. WYKAZ SKŁADNIKÓW UBIORU SŁUŻBOWEGO, OKRESÓW UŻYWALNOŚCI ORAZ NORM UMUNDUROWANIA

Lp. Składniki umundurowania Okres używalności w latach Ilość sztuk
1 Kurtka całoroczna; zamiennie płaszcz typu frencz 3 (5) 1
2 Spodnie 2 (3) 2
3 Spódnica dla funkcjonariusza celnego kobiety: zamiennie 1 spódnica i 1 spodnie 2 (3) 2
4 Kamizelka dla funkcjonariusza celnego kobiety 2 (3) 1
5 Koszula w kolorze miętowym - długi rękaw 1 (2) 2
6 Koszula w kolorze miętowym - krótki rękaw 1 (2) 2
7 Koszula w kolorze białym - długi rękaw 2 (3) 1
8 Koszula w kolorze białym - krótki rękaw 2 (3) 1
9 Marynarka 3 (4) 1
10 Czapka - zamiennie kapelusik dla kobiet 3 (4) 1
11 Sweter typu polar z obszyciami, koloru szarozielonego 3 (4) 1
12 Krawat - zamiennie krawatka dla kobiet 2 (3) 1
13 Półbuty - zamiennie czółenka dla kobiet 1 (2) 1 para
14 Szal polarowy koloru szarozielonego 3 (5) 1
15 Rękawiczki 3 (4) 1 para
16 Sznur galowy bezterminowo 1
17 Pasek do spodni 2 (3) 1
18 Bielizna osobista letnia 1 2 komplety
19 Bielizna osobista zimowa 1 2 komplety
20 Skarpety letnie i zimowe męskie 1 4 pary
21 Rajstopy 1 6 par
Uwaga:

* Płaszcz typu frencz przysługuje, według wyboru, funkcjonariuszom - kierownikom komórek organizacyjnych.

* Dla funkcjonariuszy pełniących służbę w Ministerstwie Finansów dla lp. 2-13, 15 i 17 okres używalności wydłuża się o 1 rok, dla lp. 1 i 14 - o 2 lata.

* Dla lp. 18-21 wydawany jest ekwiwalent pieniężny na zakup.

1.2. WYKAZ SKŁADNIKÓW UBIORU SŁUŻBOWEGO, OKRESÓW UŻYWALNOŚCI ORAZ NORM UMUNDUROWANIA FUNKCJONARIUSZY KOMÓREK ORGANIZACYJNYCH WŁAŚCIWYCH W SPRAWACH ZWALCZANIA PRZESTĘPCZOŚCI, DOKUMENTACJI CELNEJ ORAZ ZAŁÓG JEDNOSTEK PŁYWAJĄCYCH

Lp. Składniki umundurowania Okres używalności w latach Ilość sztuk
1 Kurtka całoroczna; zamiennie płaszcz typu frencz 6 1
2 Spodnie 3 1
3 Spódnica dla funkcjonariusza celnego kobiety: zamiennie 1 spódnica i 1 spodnie 3 1
4 Kamizelka dla funkcjonariusza celnego kobiety 4 1
5 Koszula w kolorze białym - długi rękaw 2 1
6 Koszula w kolorze białym - krótki rękaw 2 1
7 Marynarka 4 1
8 Czapka - zamiennie kapelusik dla kobiet 4 1
9 Sweter typu polar z obszyciami, koloru szarozielonego lub czarnego 3 1
10 Krawat - zamiennie krawatka dla kobiet 4 1
11 Półbuty - zamiennie czółenka dla kobiet 3 1 para
12 Szal polarowy koloru czarnego lub granatowego 6 1
13 Rękawiczki 4 1 para
14 Sznur galowy bezterminowo 1
15 Pasek do spodni 3 1
16 Bielizna osobista letnia 1 3 komplety
17 Bielizna osobista zimowa 1 3 komplety
18 Skarpety letnie i zimowe męskie 1 6 par
19 Rajstopy 1 10 par

Uwaga:

* Płaszcz typu frencz przysługuje, według wyboru, funkcjonariuszom - kierownikom komórek organizacyjnych.

* Dla lp. 16-19 wydawany jest równoważnik pieniężny na zakup.

1.3. CHARAKTERYSTYKA MATERIAŁOWA SKŁADNIKÓW UMUNDUROWANIA UBIORU SŁUŻBOWEGO FUNKCJONARIUSZY CELNYCH

Nazwa sortu Charakterystyka tkanin i gramatura
Marynarka koloru szarozielonego gabardyna 420 g/m.b.; 45 % wełna, 55 % PE
Kamizelka dla funkcjonariusza celnego kobiety, koloru szarozielonego gabardyna 420 g/m.b.; 45 % wełna, 55 % PE
Spodnie koloru szarozielonego gabardyna 420 g/m.b.; 45 % wełna, 55 % PE
Spódnica koloru szarozielonego dla funkcjonariusza celnego gabardyna 420 g/m.b.; 45 % wełna, 55 % PE
Koszula w kolorze miętowym z długim i krótkim rękawem 105 g/m2, minimum 35 % bawełna
Koszula wyjściowa w kolorze białym z długim i krótkim rękawem 105 g/m2, minimum 35 % bawełna
Krawat ciemnozielony; zamiennie krawatka dla kobiet poliester 100 %, długość min. 150 cm
Kurtka całoroczna koloru szarozielonego z odpinaną podpinką oraz bezrękawnikiem; zamiennie dla funkcjonariuszy na stanowiskach kierowników komórek organizacyjnych płaszcz tkanina zewnętrzna nylon, podpinka ocieplana 100 g/m2; płaszcz typu frencz z tkaniny carmen (67 % poliester, 33 % wiskoza), 260 g/m2, z podszewką (50 % AC, 50 % CV)
Sweter typu polar z obszyciami, koloru szarozielonego lub czarnego 300 g/m2, wykończenie antypilingowe; obszycie bawełna 100 %
Rękawiczki zimowe do munduru wyjściowego, koloru czarnego skóra lub materiał skóropodobny
Szalik koloru szarozielonego tkanina typu polar, 300 g/m2
Czapka koloru szarozielonego dla funkcjonariusza celnego mężczyzny gabardyna 420 g/m.b.; 45 % wełna, 55 % PE
Kapelusik koloru szarozielonego dla funkcjonariusza celnego kobiety filc kapeluszowy; gabardyna 420 g/m.b.; 45 % wełna, 55 % PE
Czapka polowa zimowa koloru szarozielonego 230 g/m2, bawełna 100 %
Sznur galowy w kolorze srebrnym bawełna z poliestrem
Bielizna osobista letnia bawełna
Bielizna osobista zimowa bawełna
Kalesony bawełna
Skarpety letnie koloru czarnego minimum 50 % bawełna
Skarpety zimowe koloru czarnego minimum 50 % wełna
Rajstopy koloru beżowego włókno chemiczne
Półbuty do munduru wyjściowego, koloru czarnego, zamiennie czółenka dla funkcjonariusza celnego kobiety skóra licowa
Pasek do spodni, koloru czarnego skóra

1.4. CHARAKTERYSTYKA SKŁADNIKÓW UMUNDUROWANIA FUNKCJONARIUSZY CELNYCH I SPOSÓB NOSZENIA UMUNDUROWANIA

1. Czapka służbowa wykonana jest z gabardyny w kolorze szarozielonym, z otokiem aksamitnym koloru ciemnozielonego, o wysokości ronda 5 cm. Daszek lakierowany na czarno, nad daszkiem jest pasek skórzany koloru czarnego, o szerokości 1,3 cm, przypięty do otoku dwoma małymi guzikami. Na czapce nad otokiem umieszczony jest wizerunek orła ze wstęgą z napisem "SŁUŻBA CELNA", w kolorze srebrnym, tłoczony w metalu lub, w przypadku czapki kierownika komórki organizacyjnej, haftowany mechanicznie. Rondo czapki powinno zawierać usztywniacz zapewniający regularny owal. Zabrania się wyjmowania usztywniacza z czapki. Czapkę nosi się prosto nałożoną na głowę. Krawędź daszka powinna znajdować się na wysokości około 2 cm nad linią brwi.

Dla stopnia od nadkomisarza celnego wzwyż na otoku umieszcza się taśmę koloru srebrnego, szerokości 17 mm, ułożoną w kształcie wężyka o wysokości 25 mm.

Na daszku umieszczone są następujące oznaczenia:

1) krajowy komisarz celny, generalny komisarz celny, nadkomisarz celny, komisarz celny, podkomisarz celny, starszy aspirant celny - dwa płaskie sznury koloru srebrnego, szerokości 6 mm;

2) aspirant celny, młodszy aspirant celny, starszy dyspozytor celny, dyspozytor celny - jeden płaski sznur koloru srebrnego, szerokości 6 mm;

3) młodszy dyspozytor celny, starszy rewident celny, rewident celny, młodszy rewident celny, aplikant celny - czapki bez płaskiego sznura.

2. Czapka polowa zimowa wykonana jest z gabardyny w kolorze szarozielonym lub czarnym, z klapkami z tkaniny futerkowej, na przodzie czapki umieszczony jest wizerunek orła ze wstęgą z napisem "SŁUŻBA CELNA", w kolorze srebrnym, tłoczony w metalu. Czapkę nosi się prosto nałożoną na głowę. Krawędź czapki powinna znajdować się na wysokości około 2 cm nad linią brwi. Przy niskich temperaturach czapkę można nosić z opuszczonymi klapkami wiązanymi do tyłu lub pod podbródkiem.

3. Czapka polowa letnia z daszkiem typu sportowego jest w kolorze szarozielonym lub czarnym. Na czapce znajduje się wizerunek orła w kolorze srebrnym z napisem "SŁUŻBA CELNA", haftowany metodą mechaniczną, na zielonym lub czarnym tle. Czapkę nosi się prosto nałożoną na głowę. Krawędź daszka powinna znajdować się na wysokości około 2 cm nad linią brwi.

4. Marynarka gabardynowa w kolorze ciemnozielonym, jednorzędowa, z wykładanym kołnierzem, zapinana z przodu na cztery guziki z wizerunkiem orła. Na piersiach i bokach marynarki, poniżej linii pasa, naszyte kieszenie nakładane z fałdkami i klapkami. Rękawy gładkie, bez mankietów. Na kołnierzu marynarki funkcjonariuszy w stopniu od nadkomisarza celnego wzwyż znajduje się wyhaftowany ręcznie wizerunek orła.

5. Spodnie krajowego komisarza celnego, generalnego komisarza celnego i nadkomisarza celnego mają przy bocznych szwach naszyte lampasy o szerokości 2,5 cm każdy i wypustki w kolorze ciemnozielonym.

6. Sweter służbowy typu polar w kolorze ciemnozielonym lub czarnym wykonany z materiału polar, wzmocniony tkaniną w przedniej i tylnej części barków oraz na łokciach rękawów. Z tej samej tkaniny naszyte nakładane kieszenie z patkami na lewej piersi i lewym rękawie oraz naramienniki.

7. Guziki zewnętrzne, z wizerunkiem orła, do marynarki (kamizelki) służbowej wykonane są z metalu oksydowanego. Pozostałe guziki bez wizerunku orła są wykonane z tworzywa sztucznego w kolorze szarozielonym lub czarnym. Wszystkie guziki wewnętrzne - kryte są wykonane bez wizerunku orła.

8. Kamizelka ostrzegawcza jest z dzianiny w kolorze żółtym z elementami odblaskowymi, zapinana z przodu na klamrę zaciskową. Na górnej części pleców jest naszyty duży odblaskowy napis "SŁUŻBA CELNA". Na górnym lewym przodzie jest naszyty odblaskowy napis "SŁUŻBA CELNA", na prawym górnym przodzie - pas z taśmy odblaskowej. W dolnej części kamizelki na całym obwodzie są dwa pasy z taśmy odblaskowej. Kamizelkę ostrzegawczą z elementami odblaskowymi nosi się na przedmiotach umundurowania w trakcie wykonywania zadań na drogach w celu poprawienia widoczności funkcjonariusza. Dopuszcza się noszenie kamizelki przez funkcjonariuszy do ubioru cywilnego w trakcie wykonywania zadań służbowych, w tym operacyjnych.

9. Dystynkcje są wykonane z gabardyny w kolorze szarozielonym, z oznaczeniami stopni wykonanymi do:

1) ubioru służbowego - haftem mechanicznym w kolorze srebrnym na nasuwkach na pagony w kolorze szarozielonym;

2) ubioru polowego i specjalnego - haftem mechanicznym w kolorze srebrnym na nasuwkach na pagony w kolorze szarozielonym lub czarnym.

10. Dystynkcje umieszcza się na taśmie otokowej czapki służbowej oraz na naramiennikach (pagonach) marynarki gabardynowej, kurtki, swetra, bluzy oraz koszuli służbowej.

11. Emblemat jest znakiem wykonanym z materiału, haftem mechanicznym, o wysokości 112 mm i szerokości 95 mm, z napisem "SŁUŻBA CELNA" u góry, godłem państwowym w otoczeniu napisu "Rzeczpospolita Polska" w kolorze srebrnym oraz symbolem merkuriusza. Umieszczony jest on na lewym ramieniu, 4 cm od górnego szwu rękawa. Na prawym ramieniu ubioru polowego lub specjalnego można w ten sposób umieścić emblematy poszczególnych komórek organizacyjnych, o średnicy 80 mm.

12. Znak identyfikacji imiennej obejmujący pierwszą literę imienia oraz nazwisko funkcjonariusza, w kolorze białym, wykonany jest z czarnego tworzywa. Identyfikator nosi się na marynarce, swetrze lub koszuli letniej po prawej stronie klatki piersiowej. Znak identyfikacji indywidualnej jest znakiem wykonanym z metalu, o wysokości 36 mm i szerokości 26 mm, z wytłoczonym godłem państwowym u góry, napisem "SŁUŻBA CELNA" w środku i wygrawerowanym kolejnym numerem, którego godło, napis oraz tło numeru są srebrzone, pozostała część - oksydowana. Znak nosi się na wypustce lewej górnej kieszeni umundurowania.

13. Obuwie skórzane jest koloru czarnego. Wierzchy obuwia nie mogą być ozdobnie wyszywane, wytłaczane ani dziurkowane. Półbuty męskie są z przodu sznurowane.

14. Sposób umieszczenia napisów "SŁUŻBA CELNA" na poszczególnych składnikach umundurowania:

1) z tyłu kurtki całorocznej, swetra typu polar, kurtki typu CWU, kombinezonu, kamizelki nasobnej - format 31 x 17 cm, wyrazy umieszczone w dwóch rzędach, tło koloru szarozielonego lub czarnego, litery białe odblaskowe o wymiarach 4 x 5 cm;

2) na lewej piersi kurtki całorocznej, swetra typu polar, kurtki typu CWU, kombinezonu, kamizelki nasobnej - format 14 x 7 cm, wyrazy umieszczone w dwóch rzędach, tło koloru szarozielonego lub czarnego, litery białe odblaskowe o wymiarach 1,75 x 2 cm;

3) na plecach kompletu całorocznego - format 40 x 10 cm, wyrazy w jednej linii, tło koloru czarnego, litery białe odblaskowe o wymiarach 2,8 x 4,5 cm;

4) na lewej piersi kompletu całorocznego - format 14 x 3 cm, wyrazy w jednej linii, tło koloru czarnego, litery białe odblaskowe o wymiarach 1 x 2 cm;

5) na lewej piersi koszulki typu polo, koszulobluzy, podkoszulka - format 13 x 2 cm, białe odblaskowe litery o wymiarach 1 x 1,4 cm na tle szarozielonym, czarnym lub błękitnym.

15. Ubiór służbowy w zestawie: marynarka ze sznurem galowym lub kamizelka, koszula koloru białego i spodnie służbowe lub spódnica wraz z czapką lub kapelusikiem nosi się w związku ze szczególnymi sytuacjami, takimi jak: oficjalne spotkania, mianowanie na wyższy stopień, okoliczności reprezentacyjne lub inne ważne uroczystości. W pozostałych przypadkach ubiór służbowy występuje w zestawie codziennym, łączącym koszulę w kolorze miętowym oraz spodnie lub spódnicę z innymi składnikami: swetrem, bezrękawnikiem lub kamizelką. Osoba pełniąca funkcje kierownika komórki organizacyjnej może na co dzień używać również koszul białych. Górna krawędź kołnierzyka koszuli służbowej powinna wystawać nieco ponad kołnierz marynarki.

16. Krawat w kolorze ciemnozielonym nosi się wiązany podwójnym węzłem, do wysokości klamry paska od spodni. Węzeł powinien ściśle przylegać do kołnierzyka koszuli. Dopuszcza się noszenie spinki do krawata w kolorze srebrnym.

17. W okresie letnim, gdy koszula z krótkimi rękawami jest ubiorem zewnętrznym, nosi się ją z krawatem lub krawatką do czapki służbowej lub kapelusika albo bez krawata lub krawatki do czapki polowej letniej.

18. Sznur galowy wykonany jest pojedynczym splotem (warkoczem), a dla osób w stopniu od nadkomisarza celnego - podwójnym. Sznur nosi się do marynarki służbowej po prawej stronie.

19. W przypadku zmiany miejsca pełnienia służby na komórkę organizacyjną, dla której nie jest przewidziany ubiór polowy lub specjalny, ubiór ten podlega zwrotowi oprócz koszulobluz, koszul, podkoszulka. Składniki te nie mogą być używane jako element ubioru służbowego. W przypadku przejścia do komórki organizacyjnej, w której przysługuje ubiór polowy lub specjalny, funkcjonariusz może zatrzymać koszule koloru miętowego, bez prawa ich użytkowania. Przy czasowym przeniesieniu funkcjonariusza do takiej komórki, o rodzajach i ilości wydanych składników rozstrzyga kierownik urzędu na wniosek przełożonego.

20. Składniki ubioru polowego w kolorze czarnym przysługują wyłącznie funkcjonariuszom komórek zwalczania przestępczości i dokumentacji celnej oraz załóg jednostek pływających. Składniki ubioru polowego w kolorze ciemnoniebieskim, wraz z ubraniem typu sztormiak, spodniami typu bermudy i butami wysokimi miękkimi, noszą wyłącznie załogi jednostek pływających.

21. Komplet całoroczny wchodzący w skład ubioru specjalnego może być wydany tylko funkcjonariuszom komórek zwalczania przestępczości - grup mobilnych. Funkcjonariuszom tym przydziela się obuwie polowe o podwyższonym stopniu trwałości (z membraną).

ZAŁĄCZNIK Nr  2

WZORY UBIORU SŁUŻBOWEGO

wzór

Funkcjonariusz celny mężczyzna w ubiorze służbowym, ubrany w czapkę, spodnie z marynarką.

Funkcjonariusz celny kobieta w ubiorze służbowym, ubrany w kapelusik, spodnie lub spódnicę, marynarkę lub kamizelkę, koszulę koloru miętowego lub białego i krawatkę.

wzór

Funkcjonariusz celny mężczyzna w ubiorze służbowym.

Funkcjonariusz celny kobieta w ubiorze służbowym.

wzór

Funkcjonariusz w stopniu krajowego komisarza celnego, generalnego komisarza celnego i nadkomisarza celnego w ubiorze służbowym, ubrany w spodnie z lampasami, koszulę koloru białego i marynarkę ze sznurem galowym.

Funkcjonariusz celny w ubiorze służbowym, ubrany w płaszcz typu frencz.

wzór

Funkcjonariusz celny w ubiorze służbowym, ubrany w kurtkę całoroczną koloru szarozielonego.

Funkcjonariusz celny w ubiorze służbowym, ubrany w sweter typu polar.

ZAŁĄCZNIK Nr  3

3.1. WYKAZ SKŁADNIKÓW UMUNDUROWANIA UBIORU POLOWEGO, OKRESÓW UŻYWALNOŚCI I NORM UMUNDUROWANIA FUNKCJONARIUSZY KOMÓREK ORGANIZACYJNYCH WŁAŚCIWYCH W SPRAWACH ZWALCZANIA PRZESTĘPCZOŚCI, DOKUMENTACJI CELNEJ, ZAŁÓG JEDNOSTEK PŁYWAJĄCYCH ORAZ ODDZIAŁÓW CELNYCH

Lp. Składniki umundurowania Okres używalności w latach Ilość sztuk
1 Koszula typu polo koloru szarozielonego lub czarnego, lub ciemnoniebieskiego 2 2
2 Koszulobluza z długim rękawem, koloru szarozielonego lub czarnego 2 1
3 Koszulobluza z krótkim rękawem, koloru szarozielonego lub czarnego 2 1
4 Koszulobluza z krótkim rękawem, koloru ciemnoniebieskiego 2 2
5 Spodnie polowe koloru szarozielonego lub czarnego 2 2
6 Podkoszulek z krótkim rękawem, koloru szarozielonego lub czarnego 1 2
7 Czapka polowa letnia koloru szarozielonego lub czarnego, lub ciemnoniebieskiego 2 1
8 Czapka polowa zimowa 3 1
9 Rękawiczki ochronne z powłoką antypoślizgową 3 1 para
10 Buty letnie na grubej podeszwie 3 (2) 1 para
11 Buty wysokie na grubej podeszwie 4 (2) 1 para
Uwaga:

* Dla funkcjonariuszy pełniących służbę w oddziałach celnych dla lp. 10 i 11 okres używalności wynosi 2 lata.

3.2. CHARAKTERYSTYKA MATERIAŁOWA SKŁADNIKÓW UMUNDUROWANIA UBIORU POLOWEGO FUNKCJONARIUSZY CELNYCH

Nazwa sortu Charakterystyka tkanin i gramatura
Koszulka typu polo koloru szarozielonego lub ciemnoniebieskiego 230 g/m2, bawełna 100 %
Koszulka typu polo koloru czarnego 180 g/m2, bawełna 100 %
Koszulobluza koloru szarozielonego, czarnego lub ciemnoniebieskiego, z długim i krótkim rękawem bawełna 100 %,

splot gabardynowy 2 x 1; 200 +/- 5 g/m2

Spodnie polowe koloru szarozielonego lub czarnego bawełna 100 %,

splot gabardynowy 4 x 1; 370 +/- 5 g/m2

Podkoszulek z krótkim rękawem koloru szarozielonego 120-160 g/m2
Podkoszulek z krótkim rękawem koloru czarnego 180 g/m2, bawełna 100 %
Rękawiczki ochronne koloru czarnego, z powłoką antypoślizgową tkanina oddychająca ciepłochłonna
Czapka polowa letnia koloru szarozielonego, czarnego lub ciemnoniebieskiego 230 g/m2, bawełna 100 %
Czapka polowa zimowa koloru czarnego tkanina typu polar, 300 g/m2
Buty letnie oraz buty wysokie, koloru czarnego, na grubej podeszwie skóra licowa
Buty letnie oraz buty wysokie, koloru czarnego, na grubej podeszwie, do ubioru polowego czarnego skóra licowa z membraną

ZAŁĄCZNIK Nr  4

WZORY UBIORU POLOWEGO

wzór

Funkcjonariusz oddziału celnego w ubiorze polowym, ubrany w spodnie polowe, kurtkę całoroczną koloru szarozielonego, czapkę polową letnią koloru szarozielonego lub kaptur oraz buty wysokie na grubej podeszwie.

wzór

Funkcjonariusz oddziału celnego w ubiorze polowym koloru szarozielonego, ubrany w spodnie polowe oraz koszulobluzę z długim lub krótkim rękawem, czapkę polową letnią, buty wysokie na grubej podeszwie.

wzór

Funkcjonariusz w ubiorze polowym koloru czarnego, ubrany w koszulobluzę z długim lub krótkim rękawem i spodnie, czapkę polową, buty wysokie na grubej podeszwie.

wzór

Funkcjonariusz w ubiorze polowym koloru czarnego, ubrany w spodnie polowe, sweter typu polar, czapkę polową letnią, buty wysokie na grubej podeszwie.

wzór

Czapka polowa letnia koloru szarozielonego z emblematem orła i napisem "Służba Celna", wykonanymi haftem maszynowym.

wzór

Czapka polowa zimowa koloru szarozielonego z emblematem orła i napisem "Służba Celna", wykonanymi haftem maszynowym.

wzór

Czapka polowa zimowa koloru czarnego z emblematem orła i napisem "Służba Celna", wykonanymi haftem mechanicznym.

wzór

Czapka polowa koloru czarnego i ciemnoniebieskiego z emblematem orła i napisem "Służba Celna", wykonanymi haftem mechanicznym.

ZAŁĄCZNIK Nr  5

5.1. WYKAZ SKŁADNIKÓW UMUNDUROWANIA UBIORU SPECJALNEGO, OKRESÓW UŻYWALNOŚCI I NORM UMUNDUROWANIA FUNKCJONARIUSZY KOMÓREK WŁAŚCIWYCH W SPRAWACH ZWALCZANIA PRZESTĘPCZOŚCI, DOKUMENTACJI CELNEJ ORAZ ZAŁÓG JEDNOSTEK PŁYWAJĄCYCH

Lp. Składniki umundurowania Okres używalności w latach Ilość sztuk
1 Kombinezon jednoczęściowy koloru czarnego 2 1
2 Kamizelka narzędziowa nasobna, koloru czarnego 3 1
3 Kurtka całoroczna krótka typu CWU koloru czarnego 4 1
4 Komplet całoroczny: kurtka i spodnie 4 1
5 Buty koloru ciemnoniebieskiego wysokie, miękkie, na podeszwie antypoślizgowej 2 1 para
6 Czapka typu dokerka koloru czarnego lub ciemnoniebieskiego 3 1
7 Pas główny parciany koloru czarnego 3 1
8 Kurtka i spodnie - ubranie typu sztormiak koloru ciemnoniebieskiego 4 1
9 Spodnie typu bermudy koloru ciemnoniebieskiego 2 1
5.2. CHARAKTERYSTYKA MATERIAŁOWA SKŁADNIKÓW UMUNDUROWANIA UBIORU SPECJALNEGO FUNKCJONARIUSZY CELNYCH
Nazwa sortu Charakterystyka tkanin i gramatura
Komplet (kurtka, spodnie) całoroczny z ocieplaczem, koloru czarnego laminat 3-warstwowy, paroprzepuszczalny i wodoszczelny; materiał wierzchni 100 % PES; membrana (PTFE lub podobna); masa powierzchniowa od 250 do 260 g/m2; min. 1.000 cm słupa wody; oddychalność
Kurtka krótka typu CWU koloru czarnego z podpinką i odpinanym bezrękawnikiem tkanina podszewkowa z poliestru pikowana, ocieplana tkaniną typu owata o masie powierzchniowej 100 g/m2; bezrękawnik z możliwością odpięcia
Kombinezon jednoczęściowy koloru czarnego 230 g/m2, bawełna 100 %
Kamizelka nasobna - narzędziowa koloru czarnego nylon typu codura, podszewka bawełniana
Czapka typu dokerka koloru czarnego tkanina typu polar, 300 g/m2
Czapka typu dokerka koloru ciemnoniebieskiego tkanina typu polar, 300 g/m2, z membraną
Pas główny parciany koloru czarnego nylon typu codura
Torba na umundurowanie dla funkcjonariuszy celnych wyodrębnionych komórek nylon typu codura
Spodnie typu bermudy koloru ciemnoniebieskiego 230 g/m2, bawełna 100 %
Ubranie (kurtka, spodnie) typu sztormiak koloru ciemnoniebieskiego 3-warstwowa, izotermiczna; warstwa wewnętrzna z materiału nieabsorbującego wilgoci; środkowa warstwa izolacyjna; warstwa zewnętrzna pokryta powłoką ceramiczną chroniącą przed działaniem soli i czynników atmosferycznych oraz zwiększająca wytrzymałość na uszkodzenia mechaniczne; wodoodporne szwy typu "fiberlock" zapewniające mocne trzymanie się przędzy z podstawową nicią; wodoodporny niekorodujący zamek błyskawiczny; kaptur i mankiety z możliwością regulacji; kołnierz ocieplany podszewką; wymiana powietrza - min. 5 tys. g/m2/24 h; wodoodporność - min. 15 tys. mm słupa wody/cm2
Buty koloru ciemnoniebieskiego wysokie, miękkie, na podeszwie antypoślizgowej tkanina syntetyczna, kauczukowa podeszwa

ZAŁĄCZNIK Nr  6

WZORY UBIORU SPECJALNEGO

wzór

Funkcjonariusz w ubiorze specjalnym koloru czarnego, ubrany w kurtkę typu CWU, spodnie polowe, czapkę polową lub kaptur, buty wysokie na grubej podeszwie.

wzór

Funkcjonariusz referatu grup mobilnych w ubiorze specjalnym koloru czarnego - komplecie całorocznym, z czapką zimową i butami wysokimi na grubej podeszwie.

wzór

Funkcjonariusz w ubiorze specjalnym koloru czarnego, ubrany w kombinezon jednoczęściowy, kamizelkę nasobną - narzędziową, czapkę typu dokerka, buty wysokie na grubej podeszwie.

wzór

Funkcjonariusz załogi jednostki pływającej w ubiorze koloru ciemnoniebieskiego, ubrany w spodnie typu bermudy, koszulobluzę z krótkim rękawem, czapkę polową, buty polowe letnie.

wzór

Funkcjonariusz załogi jednostki pływającej w ubiorze specjalnym koloru ciemnoniebieskiego, ubrany w ubranie typu sztormiak, czapkę typu dokerka, buty miękkie wysokie.

wzór

Czapka typu dokerka koloru czarnego lub ciemnoniebieskiego z emblematem orła i napisem "Służba Celna", umieszczonymi na środku otoczki czapki, wykonanymi haftem mechanicznym.

ZAŁĄCZNIK Nr  7

WZORY DYSTYNKCJI I EMBLEMATÓW

wzór

Oznaczenia stopni służbowych na czapkach i kapelusikach funkcjonariuszy celnych - mężczyzn i kobiet

krajowy komisarz celny

wzór

generalny komisarz celny

wzór

nadkomisarz celny

wzór

komisarz celny, podkomisarz celny, starszy aspirant celny

wzór

aspirant celny, młodszy aspirant celny, starszy dyspozytor celny, dyspozytor celny

wzór

młodszy dyspozytor celny, starszy rewident celny, rewident celny, młodszy rewident celny, aplikant celny

wzór

wzór

Wizerunek orła ze wstęgą z napisem "Służba Celna" noszony na umundurowaniu funkcjonariuszy celnych

wzór

Merkuriusz

wzór

Emblemat Służby Celnej

wzór

Emblemat funkcjonariuszy komórek zwalczania przestępczości i dokumentacji celnej

wzór

Emblemat funkcjonariuszy załóg jednostek pływających

wzór

Emblemat funkcjonariuszy - przewodników psów służbowych

wzór

Nasuwka na pagon i sposób umieszczenia emblematu Służby Celnej

wzór

Sznur do ubioru służbowego ze splotem

ZAŁĄCZNIK Nr  8

8.1. TABELA KALKULACYJNA RÓWNOWAŻNIKA PIENIĘŻNEGO W ZAMIAN ZA UMUNDUROWANIE DLA FUNKCJONARIUSZA CELNEGO MĘŻCZYZNY

Lp. Składniki umundurowania Jednostka miary Ilość Okres używalności (w latach) Wartość ogółem (w zł) Równoważnik roczny
1 Marynarka szt. 1 3 (4) 200,00 66,67 (50,00)
2 Spodnie z regulacją szt. 2 2 (3) 194,00 97,00 (64,66)
3 Czapka szt. 1 3 (4) 50,60 16,87 (12,65)
4 Kurtka całoroczna z bezrękawnikiem szt. 1 3 (5) 256,00 85,33 (51,20)
5 Koszula miętowa z krótkim rękawem szt. 2 1 (2) 61,38 (30,69) 61,38 (30,69)
6 Koszula miętowa z długim rękawem szt. 2 1 (2) 63,58 (31,79) 63,58 (31,79)
7 Koszula biała z krótkim rękawem szt. 1 2 (3) 30,69 15,35 (10,23)
8 Koszula biała z długim rękawem szt. 1 2 (3) 31,79 15,90 (10,59)
9 Sweter typu polar, z obszyciami szt. 1 3 (4) 97,00 32,33 (24,27)
10 Krawat szt. 1 2 (3) 8,90 4,45 (2,96)
11 Pasek szt. 1 2 (3) 12,00 6,00 (4,00)
12 Półbuty para 1 1 (2) 75,00 75,00 (37,50)
13 Szal polarowy szt. 1 3 (5) 9,00 3,00 (1,80)
14 Rękawiczki skórzane para 1 3 (4) 52,50 17,50 (13,12)
15 Bielizna osobista zimowa kpl. 2 1 77,50 77,50
16 Bielizna osobista letnia kpl. 2 1 39,00 39,00
17 Skarpety zimowe para 2 1 13,32 13,32
18 Skarpety letnie para 2 1 9,00 9,00
19 Sznur galowy szt. 1 bezterminowo 36,00 0,00
20 Czyszczenie munduru - ryczałt 1 1 68,00 68,00
Razem 1.385,26 767,18 (552,45)
Uwaga:

* Dla funkcjonariuszy mężczyzn pełniących służbę w Ministerstwie Finansów dla lp. 1-3, 5-12 i 14 okres używalności wydłuża się o 1 rok, dla lp. 4 i 13 - o 2 lata.

8.2. TABELA KALKULACYJNA RÓWNOWAŻNIKA PIENIĘŻNEGO W ZAMIAN ZA UMUNDUROWANIE DLA FUNKCJONARIUSZA CELNEGO KOBIETY

Lp. Składniki umundurowania Jednostka miary Ilość Okres używalności (w latach) Wartość ogółem (w zł) Równoważnik roczny
1 Marynarka szt. 1 3 (4) 200,00 66,67 (50,00)
2 Spódnica szt. 2 2 (3) 136,00 68,00 (34,00)
2a Spodnie szt. 2 2 (3) 194,00 97,00 (64,66)
3 Kamizelka do munduru szt. 1 2 (3) 70,00 35,00 (23,33)
4 Kapelusik szt. 1 3 (4) 74,00 24,67 (18,50)
5 Kurtka całoroczna z bezrękawnikiem szt. 1 3 (5) 256,00 85,33 (51,20)
6 Koszula miętowa z krótkim rękawem szt. 2 1 (2) 61,38 61,38 (30,69)
7 Koszula miętowa z długim rękawem szt. 2 1 (2) 63,58 63,58 (31,79)
8 Koszula biała z krótkim rękawem szt. 1 2 (3) 30,69 15,35 (10,23)
9 Koszula biała z długim rękawem szt. 1 2 (3) 31,79 15,90 (10,59)
10 Sweter typu polar, z obszyciami szt. 1 3 (4) 97,00 32,33 (24,25)
11 Krawatka szt. 1 2 (3) 8,90 4,45 (2,96)
12 Pasek szt. 1 2 (3) 12,00 6,00 (4,00)
13 Czółenka para 1 1 (2) 75,00 75,00 (37,50)
14 Szal polarowy szt. 1 3 (5) 9,00 3,00 (1,80)
15 Rękawiczki skórzane para 1 3 (4) 52,50 17,50 (13,12)
16 Bielizna osobista zimowa kpl. 2 1 56,90 56,90
17 Bielizna osobista letnia kpl. 2 1 51,70 51,70
18 Rajstopy para 6 1 34,50 34,50
19 Sznur galowy szt. 1 bezterminowo 36,00 0,00
20 Czyszczenie munduru - ryczałt 1 1 68,00 68,00
Razem 1.424,94 785,26 (566,39)

Uwaga:

* Dla funkcjonariuszy kobiet pełniących służbę w Ministerstwie Finansów dla lp. 1-4, 6-13 i 15 okres używalności wydłuża się o 1 rok, dla lp. 5 i 14 - o 2 lata.

* Wartość sortów przy opcji wyboru spodni w miejsce spódnicy wynosić będzie 1.482,94 zł; równoważnik: 814,24 zł lub dla funkcjonariuszy kobiet pełniących służbę w Ministerstwie Finansów 585,75 zł.

8.3. TABELA KALKULACYJNA RÓWNOWAŻNIKA PIENIĘŻNEGO W ZAMIAN ZA UMUNDUROWANIE DLA FUNKCJONARIUSZA KOMÓRKI ZWALCZANIA PRZESTĘPCZOŚCI, DOKUMENTACJI CELNEJ ORAZ ZAŁOGI JEDNOSTKI PŁYWAJĄCEJ - MĘŻCZYZNY

Lp. Składniki umundurowania Jednostka miary Ilość Okres używalności (w latach) Wartość ogółem (w zł) Równoważnik roczny
1 Marynarka szt. 1 4 200,00 50,00
2 Spodnie z regulacją szt. 1 3 97,00 32,33
3 Czapka szt. 1 4 50,60 12,65
4 Kurtka całoroczna z bezrękawnikiem szt. 1 6 256,00 42,67
5 Koszula biała z krótkim rękawem szt. 1 2 30,69 15,35
6 Koszula biała z długim rękawem szt. 1 2 31,79 15,90
7 Sweter typu polar, z obszyciami szt. 1 3 97,00 32,33
8 Krawat szt. 1 4 8,90 2,23
9 Pasek szt. 1 3 12,00 4,00
10 Półbuty para 1 3 75,00 25,00
11 Szal polarowy szt. 1 6 9,00 1,50
12 Rękawiczki skórzane para 1 4 52,50 13,13
13 Bielizna osobista zimowa kpl. 3 1 116,25 116,25
14 Bielizna osobista letnia kpl. 3 1 58,50 58,50
15 Skarpety zimowe para 3 1 19,98 19,98
16 Skarpety letnie para 3 1 13,50 13,50
17 Sznur galowy szt. 1 bezterminowo 36,00 0,00
18 Czyszczenie munduru - ryczałt 2 1 136,00 136,00
Razem 1.300,71 561,32

8.4. TABELA KALKULACYJNA RÓWNOWAŻNIKA PIENIĘŻNEGO W ZAMIAN ZA UMUNDUROWANIE DLA FUNKCJONARIUSZA KOMÓRKI ZWALCZANIA PRZESTĘPCZOŚCI, DOKUMENTACJI CELNEJ ORAZ ZAŁOGI JEDNOSTKI PŁYWAJĄCEJ - KOBIETY

Lp. Składniki umundurowania Jednostka miary Ilość Okres używalności (w latach) Wartość ogółem (w zł) Równoważnik roczny
1 Marynarka szt. 1 4 200,00 50,00
2 Spódnica szt. 1 3 68,00 22,67
2a Spodnie szt. 1 3 97,00 32,33
3 Kamizelka do munduru szt. 1 4 70,00 17,50
4 Kapelusik szt. 1 4 74,00 18,50
5 Kurtka całoroczna z bezrękawnikiem szt. 1 6 256,00 42,67
6 Koszula biała z krótkim rękawem szt. 1 2 30,69 15,35
7 Koszula biała z długim rękawem szt. 1 2 31,79 15,90
8 Sweter typu polar, z obszyciami szt. 1 3 97,00 32,33
9 Krawatka szt. 1 4 8,90 2,23
10 Pasek szt. 1 3 12,00 4,00
11 Czółenka para 1 3 75,00 25,00
12 Szal polarowy szt. 1 6 9,00 1,50
13 Rękawiczki skórzane para 1 4 52,50 13,13
14 Bielizna osobista zimowa kpl. 3 1 85,35 85,35
15 Bielizna osobista letnia kpl. 3 1 77,55 77,55
16 Rajstopy para 10 1 57,50 57,50
17 Sznur galowy szt. 1 bezterminowo 36,00 0,00
18 Czyszczenie munduru - ryczałt 2 1 136,00 136,00
Razem 1.377,28 616,18

Uwaga:

* Wartość sortów przy opcji wyboru spodni w miejsce spódnicy wynosić będzie odpowiednio 1.406,28 zł, równoważnik - 625,85 zł.

8.5. TABELA KALKULACYJNA UBIORU POLOWEGO, ZA KTÓRY NIE PRZYSŁUGUJE EKWIWALENT PIENIĘŻNY

Lp. Składniki umundurowania Jednostka miary Ilość Okres używalności

(w latach)

Wartość

ogółem (w zł)

1 Spodnie polowe szt. 2 2 202,40
2 Koszula typu polo szt. 2 2 77,00
3 Koszulobluza z krótkim rękawem szt. 1 2 50,00
4 Koszulobluza z długim rękawem szt. 1 2 50,00
5 Czapka polowa letnia szt. 1 2 19,80
6 Czapka polowa zimowa szt. 1 3 44,50
7 Podkoszulek szt. 2 1 50,30
8 Rękawiczki ochronne para 1 3 100,00
9 Buty letnie na grubej podeszwie para 1 2 (3) 94,00 (250,00)
10 Buty polowe wysokie para 1 2 (4) 140,00 (450,00)
Razem 828,00 (1.294,00)

Uwaga:

* Dla lp. 9 i 10 ceny w nawiasach wynikają z innego rodzaju materiałów i okresów używalności i dotyczą funkcjonariuszy referatów grup mobilnych.

8.6. TABELE KALKULACYJNE UBIORU SPECJALNEGO, ZA KTÓRY NIE PRZYSŁUGUJE EKWIWALENT PIENIĘŻNY

Lp. Składniki umundurowania Jednostka miary Ilość Okres używalności

(w latach)

Wartość ogółem

(w zł)

1 Kurtka całoroczna krótka typu CWU szt. 1 4 231,00
2 Czapka typu dokerka szt. 1 3 24,00
3 Komplet całoroczny kpl. 1 4 1.450,00
4 Kamizelka narzędziowa nasobna szt. 1 3 168,00
5 Kombinezon jednoczęściowy szt. 1 2 158,00
6 Pas główny parciany szt. 1 3 28,00
Razem 2.059,00
Lp. Składniki umundurowania (załogi jednostek pływających) Jednostka miary Ilość Okres używalności

(w latach)

Wartość

ogółem (w zł)

1 Kurtka całoroczna krótka typu CWU szt. 1 4 231,00
2 Czapka typu dokerka szt. 1 3 24,00
3 Kamizelka narzędziowa nasobna szt. 1 3 168,00
4 Kombinezon jednoczęściowy szt. 1 2 158,00
5 Buty wysokie, miękkie, na podeszwie antypoślizgowej szt. para 2 110,00
6 Pas główny parciany szt. 1 3 28,00
7 Ubranie typu sztormiak kpl. 1 4 2.000,00
8 Spodnie typu bermudy szt. 1 2 50,00
Razem 2.769,00
1 Minister Finansów kieruje działem administracji rządowej - finanse publiczne, na podstawie § 1 ust. 2 pkt 2 rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 11 czerwca 2004 r. w sprawie szczegółowego zakresu działania Ministra Finansów (Dz. U. Nr 134, poz. 1427).

Zmiany w prawie

Małżonkowie zapłacą za 2023 rok niższy ryczałt od najmu

Najem prywatny za 2023 rok rozlicza się według nowych zasad. Jedyną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawek 8,5 i 12,5 proc. Z kolei małżonkowie wynajmujący wspólną nieruchomość zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Taka zmiana weszła w życie w połowie 2023 r., ale ma zastosowanie do przychodów uzyskanych za cały 2023 r.

Monika Pogroszewska 27.03.2024
Ratownik medyczny wykona USG i zrobi test na COVID

Mimo krytycznych uwag Naczelnej Rady Lekarskiej, Ministerstwo Zdrowia zmieniło rozporządzenie regulujące uprawnienia ratowników medycznych. Już wkrótce, po ukończeniu odpowiedniego kursu będą mogli wykonywać USG, przywrócono im też możliwość wykonywania testów na obecność wirusów, którą mieli w pandemii, a do listy leków, które mogą zaordynować, dodano trzy nowe preparaty. Większość zmian wejdzie w życie pod koniec marca.

Agnieszka Matłacz 12.03.2024
Jak zgłosić zamiar głosowania korespondencyjnego w wyborach samorządowych

Nie wszyscy wyborcy będą mogli udać się osobiście 7 kwietnia, aby oddać głos w obwodowych komisjach wyborczych. Dla nich ustawodawca wprowadził instytucję głosowania korespondencyjnego jako jednej z tzw. alternatywnych procedur głosowania. Przypominamy zasady, terminy i procedurę tego udogodnienia dla wyborców z niepełnosprawnością, seniorów i osób w obowiązkowej kwarantannie.

Artur Pytel 09.03.2024
Tabletka "dzień po" bez recepty - Sejm uchwalił nowelizację

Bez recepty dostępny będzie jeden z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - zakłada uchwalona w czwartek nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tabletka będzie dostępna bez recepty ma być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stoi na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 22.02.2024
Data 30 kwietnia dla wnioskodawcy dodatku osłonowego może być pułapką

Choć ustawa o dodatku osłonowym wskazuje, że wnioski można składać do 30 kwietnia 2024 r., to dla wielu mieszkańców termin ten może okazać się pułapką. Datą złożenia wniosku jest bowiem data jego wpływu do organu. Rząd uznał jednak, że nie ma potrzeby doprecyzowania tej kwestii. A już podczas rozpoznawania poprzednich wniosków, właśnie z tego powodu wielu mieszkańców zostało pozbawionych świadczeń.

Robert Horbaczewski 21.02.2024
Standardy ochrony dzieci. Placówki medyczne mają pół roku

Lekarz czy pielęgniarka nie będą mogli się tłumaczyć, że nie wiedzieli komu zgłosić podejrzenie przemocy wobec dziecka. Placówki medyczne obowiązkowo muszą opracować standardy postępowania w takich sytuacjach. Przepisy, które je do tego obligują wchodzą właśnie w życie, choć dają jeszcze pół roku na przygotowania. Brak standardów będzie zagrożony grzywną. Kar nie przewidziano natomiast za ich nieprzestrzeganie.

Katarzyna Nocuń 14.02.2024