Udzielanie pomocy de minimis na realizację przedsięwzięć wydawniczych promujących eksport.

ROZPORZĄDZENIE
RADY MINISTRÓW
z dnia 19 października 2004 r.
w sprawie udzielania pomocy de minimis na realizację przedsięwzięć wydawniczych promujących eksport

Na podstawie art. 4a ust. 2 ustawy z dnia 9 listopada 2000 r. o utworzeniu Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości (Dz. U. Nr 109, poz. 1158, z późn. zm.1)) zarządza się, co następuje:
§  1.
1.
Rozporządzenie określa przeznaczenie, warunki dopuszczalności oraz tryb udzielania pomocy finansowej dotyczącej przedsięwzięć wydawniczych, o której mowa w art. 4a ust.1 ustawy z dnia 9 listopada 2000 r. o utworzeniu Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości, zwanej dalej "pomocą".
2.
Pomoc jest udzielana jako pomoc de minimis zgodnie z przepisami rozporządzenia nr 69/2001 z dnia 12 stycznia 2001 r. w sprawie zastosowania art. 87 i 88 Traktatu WE w odniesieniu do pomocy w ramach zasady de minimis (Dz. Urz. WE L 10 z 13.01.2001).
3.
Pomoc może być udzielana nie dłużej niż do dnia 30 czerwca 2007 r.
§  2.
1.
Pomoc może być udzielana jako dotacja dla przedsiębiorców wykonujących działalność gospodarczą na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej na pokrycie części kosztów przedsięwzięć wydawniczych promujących eksport, zwanych dalej "przedsięwzięciami wydawniczymi".
2.
Pomoc nie może być udzielona na publikację materiałów reklamowych indywidualnego przedsiębiorcy.
3.
Pomocy nie udziela się:
1)
przedsiębiorcom wykonującym działalność gospodarczą w sektorze transportu;
2)
w zakresie działalności związanej z produkcją, przetwarzaniem i wprowadzaniem do obrotu produktów rolnych, rybołówstwa i rybactwa, wymienionych w załączniku I do Traktatu ustanawiającego Wspólnotę Europejską;
3)
jeżeli byłaby bezpośrednio związana z ilością eksportowanych produktów, utworzeniem i funkcjonowaniem sieci dystrybucyjnej lub innymi wydatkami bieżącymi związanymi z prowadzeniem działalności eksportowej;
4)
jeżeli byłaby uwarunkowana pierwszeństwem użycia towarów produkcji krajowej.
§  3.
Minister właściwy do spraw gospodarki może udzielić pomocy, jeżeli:
1)
najpóźniej na 60 dni przez terminem realizacji przedsięwzięcia wydawniczego przedsiębiorca złoży kompletny wniosek o dofinansowanie przedsięwzięcia wydawniczego, zwany dalej "wnioskiem", wraz z wymaganymi dokumentami;
2)
przedsiębiorca realizujący przedsięwzięcie wydawnicze:
a)
nie posiada zaległości podatkowych i zaległości z tytułu składek wobec Zakładu Ubezpieczeń Społecznych,
b)
nie otrzymał pomocy publicznej na realizację tego przedsięwzięcia z innych źródeł,
c)
w okresie kolejnych 3 lat poprzedzających dzień złożenia wniosku nie otrzymał pomocy de minimis, której wartość brutto, łącznie z pomocą, o którą się ubiega, przekraczałaby równowartość 100 tys. euro,
d)
należycie wypełnia zobowiązania wynikające z innych umów dotyczących przedsięwzięć w zakresie promocji eksportu zawartych z ministrem właściwym do spraw gospodarki.
§  4.
1.
Wniosek powinien zawierać:
1)
informacje dotyczące przedsiębiorcy realizującego przedsięwzięcie wydawnicze;
2)
informacje dotyczące pomocy de minimis uzyskanej przez przedsiębiorcę w okresie kolejnych 3 lat poprzedzających dzień złożenia wniosku;
3)
informacje dotyczące przedsięwzięcia wydawniczego, w tym jego kosztorys i źródła finansowania;
4)
oświadczenie przedsiębiorcy realizującego przedsięwzięcie wydawnicze o spełnieniu warunków, o których mowa w § 3 pkt 2 lit. a i b.
2.
Wniosek sporządza się zgodnie z wzorem stanowiącym załącznik do rozporządzenia.
3.
Do wniosku dołącza się następujące dokumenty:
1)
kopię aktualnego zaświadczenia o wpisie do ewidencji działalności gospodarczej albo kopię aktualnego odpisu z Krajowego Rejestru Sądowego;
2)
kopię zaświadczenia o nadaniu numeru identyfikacyjnego w krajowym rejestrze podmiotów gospodarki narodowej REGON;
3)
kopię decyzji o nadaniu numeru identyfikacji podatkowej;
4)
kopie wszystkich zaświadczeń o pomocy de minimis uzyskanej w okresie kolejnych 3 lat poprzedzających dzień złożenia wniosku.
4.
Przedsiębiorca składa wniosek wraz z wymaganymi dokumentami w trzech egzemplarzach.
5.
Kopie składanych dokumentów należy poświadczyć za zgodność z oryginałem.
6.
Minister właściwy do spraw gospodarki rozpatruje wniosek w terminie nieprzekraczającym 45 dni od dnia jego wpływu.
7.
Wnioskowi, który nie spełnia wymogów określonych w ust. 1-5 i nie został poprawiony lub uzupełniony w wyznaczonym terminie, nie dłuższym niż 7 dni, nie nadaje się dalszego biegu.
8.
Minister właściwy do spraw gospodarki ocenia projektowane przedsięwzięcie wydawnicze, biorąc pod uwagę następujące kryteria:
1)
proeksportowy i zbiorowy charakter wydawnictwa;
2)
zawartość merytoryczną;
3)
przeznaczenie, sposób dystrybucji;
4)
nakład;
5)
wersje językowe, w szczególności liczbę wersji, wybrane języki;
6)
przydatność w działalności promocyjnej urzędu obsługującego ministra właściwego do spraw gospodarki oraz placówek ekonomiczno-handlowych za granicą;
7)
budżet przedsięwzięcia wydawniczego, źródła jego finansowania;
8)
niezbędność uzyskania pomocy dla realizacji przedsięwzięcia wydawniczego.
9.
Podstawą udzielenia pomocy jest umowa o dotację zawarta z przedsiębiorcą realizującym przedsięwzięcie wydawnicze.
§  5.
1.
Do kosztów kwalifikujących się do objęcia pomocą zalicza się koszty: zakupu papieru, druku, składu, łamania i naświetlania oraz tłoczenia płyt.
2.
Poniesione koszty należy udokumentować poświadczonymi za zgodność z oryginałem kopiami faktur lub rachunków oraz dokumentów potwierdzających dokonanie płatności.
3.
Wielkość pomocy nie może przekroczyć 50 % kosztów realizacji przedsięwzięcia wydawniczego, kwalifikujących się do objęcia pomocą, z wyłączeniem podatku od towarów i usług.
§  6.
1.
Wymogu zachowania terminu złożenia wniosku, o którym mowa w § 3 pkt 1, nie stosuje się w okresie 3 miesięcy od dnia wejścia w życie rozporządzenia.
2.
W przypadku przedsięwzięć wydawniczych realizowanych w 2004 r. wnioski mogą być składane najpóźniej do dnia 15 listopada 2004 r.
§  7.
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.
______

1) Zmiany wymienionej ustawy zostały ogłoszone w Dz. U. z 2002 r. Nr 25, poz. 253, Nr 66, poz. 596 i Nr 216, poz. 1824 oraz z 2004 r. Nr 145, poz. 1537.

ZAŁĄCZNIK

WZÓR

Wniosek o dofinansowanie przedsięwzięcia wydawniczego

Zmiany w prawie

Małżonkowie zapłacą za 2023 rok niższy ryczałt od najmu

Najem prywatny za 2023 rok rozlicza się według nowych zasad. Jedyną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawek 8,5 i 12,5 proc. Z kolei małżonkowie wynajmujący wspólną nieruchomość zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Taka zmiana weszła w życie w połowie 2023 r., ale ma zastosowanie do przychodów uzyskanych za cały 2023 r.

Monika Pogroszewska 27.03.2024
Ratownik medyczny wykona USG i zrobi test na COVID

Mimo krytycznych uwag Naczelnej Rady Lekarskiej, Ministerstwo Zdrowia zmieniło rozporządzenie regulujące uprawnienia ratowników medycznych. Już wkrótce, po ukończeniu odpowiedniego kursu będą mogli wykonywać USG, przywrócono im też możliwość wykonywania testów na obecność wirusów, którą mieli w pandemii, a do listy leków, które mogą zaordynować, dodano trzy nowe preparaty. Większość zmian wejdzie w życie pod koniec marca.

Agnieszka Matłacz 12.03.2024
Jak zgłosić zamiar głosowania korespondencyjnego w wyborach samorządowych

Nie wszyscy wyborcy będą mogli udać się osobiście 7 kwietnia, aby oddać głos w obwodowych komisjach wyborczych. Dla nich ustawodawca wprowadził instytucję głosowania korespondencyjnego jako jednej z tzw. alternatywnych procedur głosowania. Przypominamy zasady, terminy i procedurę tego udogodnienia dla wyborców z niepełnosprawnością, seniorów i osób w obowiązkowej kwarantannie.

Artur Pytel 09.03.2024
Tabletka "dzień po" bez recepty - Sejm uchwalił nowelizację

Bez recepty dostępny będzie jeden z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - zakłada uchwalona w czwartek nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tabletka będzie dostępna bez recepty ma być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stoi na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 22.02.2024
Data 30 kwietnia dla wnioskodawcy dodatku osłonowego może być pułapką

Choć ustawa o dodatku osłonowym wskazuje, że wnioski można składać do 30 kwietnia 2024 r., to dla wielu mieszkańców termin ten może okazać się pułapką. Datą złożenia wniosku jest bowiem data jego wpływu do organu. Rząd uznał jednak, że nie ma potrzeby doprecyzowania tej kwestii. A już podczas rozpoznawania poprzednich wniosków, właśnie z tego powodu wielu mieszkańców zostało pozbawionych świadczeń.

Robert Horbaczewski 21.02.2024
Standardy ochrony dzieci. Placówki medyczne mają pół roku

Lekarz czy pielęgniarka nie będą mogli się tłumaczyć, że nie wiedzieli komu zgłosić podejrzenie przemocy wobec dziecka. Placówki medyczne obowiązkowo muszą opracować standardy postępowania w takich sytuacjach. Przepisy, które je do tego obligują wchodzą właśnie w życie, choć dają jeszcze pół roku na przygotowania. Brak standardów będzie zagrożony grzywną. Kar nie przewidziano natomiast za ich nieprzestrzeganie.

Katarzyna Nocuń 14.02.2024