Wnioski o rejestrację świadectw dla artykułów rolno-spożywczych o szczególnym charakterze.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA ROLNICTWA I ROZWOJU WSI1)
z dnia 12 maja 2004 r.
w sprawie wniosków o rejestrację świadectw dla artykułów rolno-spożywczych o szczególnym charakterze

Na podstawie art. 13 ust. 6 ustawy z dnia 21 grudnia 2000 r. o jakości handlowej artykułów rolno-spożywczych (Dz. U. z 2001 r. Nr 5, poz. 44, z późn. zm.2)) zarządza się, co następuje:
§  1.
Rozporządzenie określa:
1)
szczegółowe wymagania, jakim powinny odpowiadać wnioski o rejestrację świadectw dla artykułów rolno-spożywczych o szczególnym charakterze;
2)
sposób i tryb oceny oraz przekazywania wniosków, o których mowa w pkt 1, do Komisji Europejskiej.
§  2.
Wniosek o rejestrację świadectwa dla artykułu rolno-spożywczego o szczególnym charakterze, zwany dalej "wnioskiem", zawiera:
1)
specyfikację, o której mowa w art. 6 rozporządzenia Rady 2082/92/EWG z dnia 14 lipca 1992 r. w sprawie świadectw o szczególnym charakterze dla produktów rolnych i artykułów spożywczych (Dz. Urz. WE L 208, z 24.07.1992)3);
2)
nazwę grupy w rozumieniu art. 2 ust. 2 rozporządzenia Rady 2082/92/EWG oraz imiona, nazwiska albo nazwę oraz miejsce zamieszkania albo siedzibę i adres poszczególnych członków grupy, zwanej dalej "wnioskodawcą";
3)
wskazanie osoby działającej w imieniu wnioskodawcy wraz z informacją, czy osoba ta należy do grupy;
4)
wskazanie adresu do korespondencji wnioskodawcy.
§  3.
Wnioskodawca może dołączyć do wniosku dokumenty potwierdzające informacje zawarte w specyfikacji, o której mowa w § 2 pkt 1, wraz z ich wykazem.
§  4.
Wniosek dotyczy rejestracji świadectwa tylko dla jednego artykułu rolno-spożywczego o szczególnym charakterze.
§  5.
Wniosek:
1)
sporządza się w języku polskim, pismem drukowanym w czarnym kolorze;
2)
składa się w dwóch egzemplarzach, w formie papierowej oraz w formie elektronicznego nośnika informacji.
§  6.
Po otrzymaniu wniosku minister właściwy do spraw rynków rolnych, zwany dalej "ministrem", może zwrócić się do Urzędu Patentowego Rzeczypospolitej Polskiej o przekazanie na piśmie informacji, czy nie zachodzi kolizja między zgłoszoną nazwą a istniejącymi znakami towarowymi.
§  7.
1.
Sprawdzenia, czy złożony wniosek spełnia wymogi formalne, dokonuje się w terminie 14 dni od dnia wpłynięcia wniosku do ministra.
2.
W przypadku stwierdzenia, że wniosek nie spełnia wymogów formalnych, wzywa się wnioskodawcę do usunięcia braków w terminie 30 dni od dnia otrzymania wezwania.
3.
Do wniosku złożonego po uzupełnieniu braków przepis ust. 1 stosuje się odpowiednio.
4.
W przypadku nieusunięcia braków, wniosek pozostawia się bez rozpoznania.
§  8.
Datę i godzinę wpłynięcia wniosku, zgłoszoną nazwę artykułu rolno-spożywczego oraz nazwę wnioskodawcy wpisuje się do rejestru wewnętrznego do spraw wniosków o rejestrację świadectw dla artykułów rolno-spożywczych o szczególnym charakterze, zwanego dalej "rejestrem wewnętrznym wniosków".
§  9.
Minister, w terminie 7 dni od dnia wpisania informacji, o których mowa w § 8, do rejestru wewnętrznego wniosków:
1)
powiadamia o tym fakcie wnioskodawcę;
2)
przekazuje wniosek organowi opiniodawczo-doradczemu w sprawach regionalnych i tradycyjnych artykułów rolno-spożywczych, powołanemu jako organ pomocniczy ministra na podstawie art. 7 ust. 4 pkt 5 ustawy z dnia 8 sierpnia 1996 r. o Radzie Ministrów (Dz. U. z 2003 r. Nr 24, poz. 199 i Nr 80, poz. 717), zwanemu dalej "organem opiniodawczo-doradczym";
3)
ogłasza w prasie o zasięgu ogólnokrajowym oraz na stronach internetowych Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi informację o wpłynięciu wniosku, podając:
a)
datę wpłynięcia wniosku,
b)
zgłoszoną nazwę i kategorię artykułu rolno-spożywczego,
c)
nazwę wnioskodawcy,
d)
informację o możliwości złożenia zastrzeżenia przez każdego, kto ma w tym uzasadniony interes ekonomiczny lub prawny, w terminie 30 dni od dnia ogłoszenia informacji.
§  10.
Zastrzeżenie, o którym mowa w § 9 pkt 3 lit. d, zwane dalej "zastrzeżeniem", powinno zawierać:
1)
imię i nazwisko albo nazwę oraz miejsce zamieszkania albo siedzibę i adres wnoszącego zastrzeżenie;
2)
wskazanie uzasadnionego interesu ekonomicznego lub prawnego wnoszącego zastrzeżenie.
§  11.
Do zastrzeżenia stosuje się odpowiednio przepisy § 5 i 7.
§  12.
O kolejności opiniowania wniosków decyduje data i godzina wpłynięcia wniosku, wpisane do rejestru wewnętrznego wniosków.
§  13.
1.
W przypadku niewniesienia zastrzeżenia organ opiniodawczo-doradczy, w terminie 60 dni od dnia upływu terminu na wniesienie zastrzeżenia, wydaje opinię w zakresie spełniania wymagań określonych w art. 2 i 4-6 rozporządzenia Rady 2082/92/EWG.
2.
Przed wydaniem opinii, o której mowa w ust. 1, minister może wystąpić do wnioskodawcy o uzupełnienie lub wyjaśnienie, w wyznaczonym terminie, informacji zawartych we wniosku.
3.
Minister, biorąc pod uwagę opinię organu opiniodawczo-doradczego, w terminie 14 dni od dnia jej wydania:
1)
przekazuje wniosek do Komisji Europejskiej albo
2)
w drodze decyzji odmawia przekazania wniosku do Komisji Europejskiej.
§  14.
W przypadku wniesienia zastrzeżenia, do rejestru wewnętrznego wniosków wpisuje się datę jego wpływu.
§  15.
Minister w terminie 7 dni od dnia wpisania zastrzeżenia do rejestru wewnętrznego wniosków:
1)
powiadamia o tym fakcie wnioskodawcę i wnoszącego zastrzeżenie;
2)
przekazuje zastrzeżenie organowi opiniodawczo-doradczemu.
§  16.
1.
Opinię w zakresie spełniania wymagań określonych w art. 2 i 4-6 rozporządzenia Rady 2082/92/EWG oraz zasadności wniesionego zastrzeżenia organ opiniodawczo-doradczy wydaje w terminie 60 dni od dnia przekazania mu zastrzeżenia przez ministra.
2.
Przed wydaniem opinii, o której mowa w ust. 1, minister może wystąpić do wnioskodawcy lub wnoszącego zastrzeżenie o uzupełnienie lub wyjaśnienie, w wyznaczonym terminie, informacji zawartych we wniosku lub w zastrzeżeniu.
3.
Minister, biorąc pod uwagę opinię organu opiniodawczo-doradczego, w terminie 14 dni od dnia jej wydania:
1)
wydaje decyzję o przekazaniu wniosku do Komisji Europejskiej i oddaleniu zastrzeżenia - w przypadku gdy wniosek jest zasadny, a zastrzeżenie jest niezasadne;
2)
w drodze decyzji odmawia przekazania wniosku do Komisji Europejskiej i umarza postępowanie w zakresie złożonego zastrzeżenia - w przypadku gdy wniosek jest niezasadny;
3)
wzywa wnioskodawcę i wnoszącego zastrzeżenie do złożenia, w wyznaczonym terminie, wspólnego wniosku - w przypadku gdy wniosek i zastrzeżenie są zasadne.
4.
W przypadku, o którym mowa w ust. 3 pkt 1, minister przekazuje wniosek do Komisji Europejskiej, jeżeli decyzja stanie się ostateczna.
§  17.
1.
W przypadku złożenia wspólnego wniosku, o którym mowa w § 16 ust. 3 pkt 3, minister przekazuje wniosek organowi opiniodawczo-doradczemu.
2.
Organ opiniodawczo-doradczy wydaje opinię w zakresie spełniania wymagań określonych w art. 2 i 4-6 rozporządzenia Rady 2082/92/EWG, w terminie 30 dni od dnia przekazania mu wspólnego wniosku przez ministra.
3.
Minister, biorąc pod uwagę opinię organu opiniodawczo-doradczego, w terminie 14 dni od dnia jej wydania:
1)
przekazuje wniosek do Komisji Europejskiej albo
2)
w drodze decyzji odmawia przekazania wniosku do Komisji Europejskiej.
§  18.
W przypadku niezłożenia wspólnego wniosku minister, w drodze decyzji, odmawia przekazania wniosku, o którym mowa w § 16 ust. 3 pkt 3, do Komisji Europejskiej, w terminie 7 dni od dnia upływu wyznaczonego terminu na złożenie wspólnego wniosku.
§  19.
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.
______

1) Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi kieruje działem administracji rządowej - rynki rolne, na podstawie § 1 ust. 2 pkt 3 rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 4 maja 2004 r. w sprawie szczegółowego zakresu działania Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi (Dz. U. Nr 106, poz. 1125).

2) Zmiany wymienionej ustawy zostały ogłoszone w Dz. U. z 2001 r. Nr 154, poz. 1802, z 2002 r. Nr 135, poz. 1145 i Nr 166, poz. 1360, z 2003 r. Nr 208, poz. 2020 i Nr 223, poz. 2220 i 2221 oraz z 2004 r. Nr 42, poz. 386 i Nr 96, poz. 959.

3) Dane dotyczące ogłoszenia rozporządzenia Rady 2082/92/EWG, zamieszczone w niniejszym rozporządzeniu, dotyczą ogłoszenia tego aktu w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej - wydanie specjalne.

Zmiany w prawie

Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Tabletki "dzień po" bez recepty nie będzie. Jest weto prezydenta

Dostępność bez recepty jednego z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - takie rozwiązanie zakładała zawetowana w piątek przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tzw. tabletka "dzień po" byłaby dostępna bez recepty miał być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stało na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 29.03.2024
Małżonkowie zapłacą za 2023 rok niższy ryczałt od najmu

Najem prywatny za 2023 rok rozlicza się według nowych zasad. Jedyną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawek 8,5 i 12,5 proc. Z kolei małżonkowie wynajmujący wspólną nieruchomość zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Taka zmiana weszła w życie w połowie 2023 r., ale ma zastosowanie do przychodów uzyskanych za cały 2023 r.

Monika Pogroszewska 27.03.2024
Ratownik medyczny wykona USG i zrobi test na COVID

Mimo krytycznych uwag Naczelnej Rady Lekarskiej, Ministerstwo Zdrowia zmieniło rozporządzenie regulujące uprawnienia ratowników medycznych. Już wkrótce, po ukończeniu odpowiedniego kursu będą mogli wykonywać USG, przywrócono im też możliwość wykonywania testów na obecność wirusów, którą mieli w pandemii, a do listy leków, które mogą zaordynować, dodano trzy nowe preparaty. Większość zmian wejdzie w życie pod koniec marca.

Agnieszka Matłacz 12.03.2024