Rodzaje oraz stężenia substancji, które powodują, że urobek jest zanieczyszczony.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA ŚRODOWISKA
z dnia 16 kwietnia 2002 r.
w sprawie rodzajów oraz stężeń substancji, które powodują, że urobek jest zanieczyszczony.

Na podstawie art. 4 ust. 2 ustawy z dnia 27 kwietnia 2001 r. o odpadach (Dz. U. Nr 62, poz. 628 i z 2002 r. Nr 41, poz. 365) zarządza się, co następuje:
§  1. 
1. 
Określa się rodzaje oraz stężenia substancji, które powodują, że urobek pochodzący z pogłębiania akwenów morskich w związku z utrzymaniem infrastruktury zapewniającej dostęp do portów, a także z pogłębiania zbiorników wodnych, stawów, cieków naturalnych, kanałów i rowów w związku z utrzymaniem i regulacją wód jest zanieczyszczony.
2. 
Rodzaje oraz stężenia substancji, o których mowa w ust. 1, określa załącznik do rozporządzenia.
§  2. 
Urobek jest zanieczyszczony, gdy stężenie co najmniej jednej z substancji osiągnęło wartość wyszczególnioną w załączniku do rozporządzenia.
§  3. 
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem 1 stycznia 2003 r.

ZAŁĄCZNIK

RODZAJE ORAZ STĘŻENIA SUBSTANCJI, KTÓRE POWODUJĄ, ŻE UROBEK POCHODZĄCY Z POGŁĘBIANIA AKWENÓW MORSKICH W ZWIĄZKU Z UTRZYMANIEM INFRASTRUKTURY ZAPEWNIAJĄCEJ DOSTĘP DO PORTÓW, A TAKŻE Z POGŁĘBIANIA ZBIORNIKÓW WODNYCH, STAWÓW, CIEKÓW NATURALNYCH, KANAŁÓW I ROWÓW W ZWIĄZKU Z UTRZYMANIEM I REGULACJĄ WÓD JEST ZANIECZYSZCZONY

1. Metalea, b

1) Arsen - w stężeniu równym lub wyższym od 30 mg/kg suchej masy

2) Chrom - w stężeniu równym lub wyższym od 200 mg/kg suchej masy

3) Cynk - w stężeniu równym lub wyższym od 1.000 mg/kg suchej masy

4) Kadm - w stężeniu równym lub wyższym od 7,5 mg/kg suchej masy

5) Miedź - w stężeniu równym lub wyższym od 150 mg/kg suchej masy

6) Nikiel - w stężeniu równym lub wyższym od 75 mg/kg suchej masy

7) Ołów - w stężeniu równym lub wyższym od 200 mg/kg suchej masy

8) Rtęć - w stężeniu równym lub wyższym od 1 mg/kg suchej masy

2. Związki organicznec

1) Wielopierścieniowe węglowodory aromatyczne (WWA)d

a) Benzo(a)antracen - w stężeniu równym lub wyższym od 1,5 mg/kg suchej masy

b) Benzo(b)fluoranten - w stężeniu równym lub wyższym od 1,5 mg/kg suchej masy

c) Benzo(k)fluoranten - w stężeniu równym lub wyższym od 1,5 mg/kg suchej masy

d) Benzo(ghi)perylen - w stężeniu równym lub wyższym od 1,0 mg/kg suchej masy

e) Benzo(a)piren - w stężeniu równym lub wyższym od 1,0 mg/kg suchej masy

f) Dibenzo(a,h)antracen - w stężeniu równym lub wyższym od 1,0 mg/kg suchej masy

g) Indeno(1,2,3-c,d)ipren - w stężeniu równym lub wyższym od 1,0 mg/kg suchej masy

2) Polichlorowane bifenyle (PCB)e

Suma kongenerów PCB 28, 52, 101, 118, 138, 153 i 180 - w stężeniu równym lub wyższym od 0,3 mg/kg suchej masy.

______

Objaśnienia:

a Pobieranie i przygotowywanie próbki reprezentatywnej do oznaczania metali: Dla prac czerpalnych na torach wodnych, w zbiornikach wodnych, ciekach naturalnych, kanałach i rowach przy głębokości czerpania do 1 m i w basenach portowych przy głębokości czerpania do 0,5 m próby pobrać chwytakiem. Dla większych głębokości czerpania pobrać próby rdzeniowe. Wymagana liczba punktów pobrania prób zależy od przewidywanej objętości prac czerpalnych:

- do 25.000 m3 urobku - 3 punkty poboru próbek,

- 25.000-100.000 m3 urobku - 4-6 punktów poboru próbek,

- 100.000-500.000 m3 urobku - 7-15 punktów poboru próbek,

- 500.000-2.000.000 m3 urobku - 16-30 punktów poboru próbek,

- powyżej 2.000.000 m3 urobku - dalszych 10 punktów poboru próbek na każdy 1 mln m3.

Reprezentatywną próbkę w ilości równej lub większej niż 1 kg należy wysuszyć w temperaturze pokojowej do stałej masy, przesiać przez sito nylonowe 2 mm. Stężenie substancji oznaczać we frakcji urobku o uziarnieniu <2 mm - w celu wyeliminowania materiałów niebędących składnikami urobku, takich jak: kawałki złomu metali, kawałki drewna, muszle, fragmenty żużlu, okruchy farb i lakierów, zestalone kawałki smoły czy asfaltu itp.

Z odsianej frakcji urobku <2 mm, po skwartowaniu, pobrać 100 g próbkę analityczną i utrzeć do ziaren <0,063 mm w moździerzu agatowym w celu uzyskania rozdrobnionej próbki.

b Oznaczanie metali - metodą ICP - AES (spektrometria emisyjna ze wzbudzeniem plazmowym) lub ASA (absorpcyjna spektrometria atomowa) po roztworzeniu rozdrobnionych próbek roztworem kwasu solnego (1+4).

c Pobieranie i przygotowywane próbki reprezentatywnej do oznaczania związków organicznych: Dla prac czerpalnych na torach wodnych, w zbiornikach wodnych, ciekach naturalnych, kanałach i rowach przy głębokości czerpania do 1 m i w basenach portowych przy głębokości czerpania do 0,5 m próby pobrać chwytakiem. Dla większych głębokości czerpania pobrać próby rdzeniowe. Wymagana liczba punktów pobrania prób zależy od przewidywanej objętości prac czerpalnych:

- do 25.000 m3 urobku - 3 punkty poboru próbek,

- 25.000-100.000 m3 urobku - 4-6 punktów poboru próbek,

- 100.000-500.000 m3 urobku - 7-15 punktów poboru próbek,

- 500.000-2.000.000 m3 urobku - 16-30 punktów poboru próbek,

- powyżej 2.000.000 m3 urobku - dalszych 10 punktów poboru próbek na każdy 1 mln m3.

Reprezentatywną próbkę urobku w ilości równej lub większej od 1 kg, przeznaczoną do oznaczeń związków organicznych, pobrać do szklanych naczyń i transportować w chłodziarkach, ewentualnie w torbach chłodniczych, po przywiezieniu do laboratorium suszyć w liofilizatorach.

d Oznaczanie wielopierścieniowych węglowodorów aromatycznych - metodą GC - MSD (chromatografia gazowa z detektorem spektrometrii masowej), metodą HPLC (wysokosprawna chromatografia cieczowa) lub równorzędną w ekstraktach dichlorometanowych uzyskanych po ekstrakcji próbek dichlorometanem.

e Oznaczanie polichlorowanych bifenyli - metodą GC - ECD (chromatografia gazowa z detektorem wychwytu elektronów) lub GC - MSD (chromatografia gazowa z detektorem spektrometrii masowej) w ekstraktach acetonowych uzyskanych po ekstrakcji próbek mieszaniną heksan/aceton.

Zmiany w prawie

Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Tabletki "dzień po" bez recepty nie będzie. Jest weto prezydenta

Dostępność bez recepty jednego z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - takie rozwiązanie zakładała zawetowana w piątek przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tzw. tabletka "dzień po" byłaby dostępna bez recepty miał być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stało na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 29.03.2024
Małżonkowie zapłacą za 2023 rok niższy ryczałt od najmu

Najem prywatny za 2023 rok rozlicza się według nowych zasad. Jedyną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawek 8,5 i 12,5 proc. Z kolei małżonkowie wynajmujący wspólną nieruchomość zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Taka zmiana weszła w życie w połowie 2023 r., ale ma zastosowanie do przychodów uzyskanych za cały 2023 r.

Monika Pogroszewska 27.03.2024
Ratownik medyczny wykona USG i zrobi test na COVID

Mimo krytycznych uwag Naczelnej Rady Lekarskiej, Ministerstwo Zdrowia zmieniło rozporządzenie regulujące uprawnienia ratowników medycznych. Już wkrótce, po ukończeniu odpowiedniego kursu będą mogli wykonywać USG, przywrócono im też możliwość wykonywania testów na obecność wirusów, którą mieli w pandemii, a do listy leków, które mogą zaordynować, dodano trzy nowe preparaty. Większość zmian wejdzie w życie pod koniec marca.

Agnieszka Matłacz 12.03.2024