Wykaz zakładów psychiatrycznych i zakładów leczenia odwykowego przeznaczonych do wykonywania środków zabezpieczających, ich pojemność, zasady kierowania do nich oraz postępowanie ze sprawcami w nich umieszczonymi, a także warunki zabezpieczenia tych zakładów.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA ZDROWIA
z dnia 26 lutego 2001 r.
w sprawie wykazu zakładów psychiatrycznych i zakładów leczenia odwykowego przeznaczonych do wykonywania środków zabezpieczających, ich pojemności, zasad kierowania do nich oraz postępowania ze sprawcami w nich umieszczonymi, a także warunków zabezpieczenia tych zakładów.

Na podstawie art. 201 § 3 ustawy z dnia 6 czerwca 1997 r. - Kodeks karny wykonawczy (Dz. U. Nr 90, poz. 557 i Nr 160, poz. 1083, z 1999 r. Nr 83, poz. 931 oraz z 2000 r. Nr 60, poz. 701 i Nr 120, poz. 1268) zarządza się, co następuje:
§  1.
Rozporządzenie określa:
1)
wykaz zakładów psychiatrycznych i zakładów leczenia odwykowego przeznaczonych do wykonywania środków zabezpieczających, ich pojemność oraz warunki zabezpieczenia,
2)
zasady kierowania sprawców do zakładów przeznaczonych do wykonywania środków zabezpieczających,
3)
zasady postępowania ze sprawcami umieszczonymi w zakładach psychiatrycznych i zakładach leczenia odwykowego, przeznaczonych do wykonywania środków zabezpieczających.
§  2.
Ilekroć w rozporządzeniu jest mowa o:
1)
zakładzie psychiatrycznym - należy przez to rozumieć także:
a)
oddział psychiatryczny w szpitalu psychiatrycznym i szpitalu ogólnym,
b)
klinikę psychiatryczną akademii medycznej i Instytutu Psychiatrii i Neurologii,
c)
ośrodek psychiatrii sądowej,
2)
zakładzie leczenia odwykowego - należy przez to rozumieć także:
a)
oddział odwykowy w ośrodku leczenia odwykowego,
b)
oddział odwykowy w szpitalu psychiatrycznym.
§  3.
1.
Wykaz i pojemność zakładów psychiatrycznych przeznaczonych do wykonywania środków zabezpieczających związanych z umieszczeniem sprawcy w zamkniętym zakładzie psychiatrycznym, w odniesieniu do zakładów dysponujących warunkami:
1)
podstawowego zabezpieczenia - określa załącznik nr 1 do rozporządzenia,
2)
wzmocnionego zabezpieczenia - określa załącznik nr 2 do rozporządzenia,
3)
maksymalnego zabezpieczenia - określa załącznik nr 3 do rozporządzenia.
2.
Wykaz i pojemność zakładów leczenia odwykowego przeznaczonych do wykonywania środków zabezpieczających związanych z umieszczeniem w zamkniętym zakładzie leczenia odwykowego określa załącznik nr 4 do rozporządzenia.
3. 1
Wykaz i pojemność zakładów psychiatrycznych i zakładów leczenia odwykowego dla kobiet, przeznaczonych do wykonywania środków zabezpieczających w warunkach wzmocnionego zabezpieczenia związanych z umieszczeniem sprawcy w zamkniętym zakładzie psychiatrycznym lub zakładzie leczenia odwykowego, określa załącznik nr 5 do rozporządzenia.
§  4.
Zakłady psychiatryczne dysponujące warunkami podstawowego zabezpieczenia:
1)
zapewniają stały nadzór nad sprawcami przebywającymi w zakładzie,
2)
posiadają drzwi i okna wyposażone w urządzenia uniemożliwiające sprawcom samowolne opuszczenie zakładu.
§  5.
1.
Zakłady psychiatryczne dysponujące warunkami wzmocnionego zabezpieczenia spełniają wymagania określone w § 4, a ponadto:
1)
są wyposażone w:
a)
system telewizji wewnętrznej umożliwiający obserwację drzwi wejściowych, okien zewnętrznych, sal ogólnych, izolatek oraz korytarzy,
b)
elektroniczny system sygnalizujący niekontrolowane otwarcie drzwi i okien,
2)
mają możliwość wydzielenia 10-20-łóżkowych pododdziałów,
3)
mają bezpośredni dostęp do ogrodzonego terenu rekreacyjnego,
4)
zatrudniają personel w liczbie co najmniej dwukrotnie większej niż pojemność zakładu.
2.
Zakłady leczenia odwykowego spełniają wymagania przewidziane dla zakładów psychiatrycznych dysponujących warunkami wzmocnionego zabezpieczenia.
§  6.
Zakłady psychiatryczne dysponujące warunkami maksymalnego zabezpieczenia spełniają wymagania określone w § 4 i § 5 ust. 1, a ponadto:
1)
dysponują systemem sygnalizujących zagrożenie osobistych elektronicznych urządzeń alarmowych, w które jest wyposażony personel,
2)
są otoczone oświetlonym, nadzorowanym za pośrednictwem telewizji wewnętrznej gładkim murem o wysokości co najmniej 5,5 m lub dysponują innymi zabezpieczeniami o porównywalnej skuteczności, uniemożliwiającymi samowolne oddalenie sprawcy,
3)
zatrudniają personel w liczbie co najmniej dwu i półkrotnie większej niż pojemność zakładu, w tym personel sprawujący ochronę nad sprawcami czynów zabronionych w liczbie nie mniejszej niż jedna trzecia pojemności zakładu.
§  7.
1.
W celu zapewnienia właściwego wyboru miejsca wykonywania środka zabezpieczającego i prawidłowego kierowania sprawców, sąd może zasięgnąć opinii Instytutu Psychiatrii i Neurologii, zwanego dalej "Instytutem".
2.
W celu zasięgnięcia opinii, o której mowa w ust. 1, przed umieszczeniem sprawcy w zamkniętym zakładzie psychiatrycznym, sąd przesyła Instytutowi orzeczenie o zastosowaniu środka zabezpieczającego wraz z opinią biegłych o stanie zdrowia psychicznego sprawcy, w celu wskazania miejsca wykonywania środka zabezpieczającego.
3.
Instytut, po otrzymaniu dokumentów, o których mowa w ust. 2, w terminie miesiąca przesyła sądowi propozycję miejsca wykonywania środka zabezpieczającego wraz z jej uzasadnieniem.
§  8.
1.
Do zakładu psychiatrycznego dysponującego warunkami maksymalnego zabezpieczenia kieruje się sprawcę, jeżeli:
1)
powtarzające się zachowania zagrażające życiu lub zdrowiu innych osób lub powodujące niszczenie przedmiotów znacznej wartości nie mogą być opanowane w zakładzie psychiatrycznym dysponującym warunkami wzmocnionego zabezpieczenia,
2)
niemożliwe jest zapobieżenie samowolnemu oddaleniu z zakładu dysponującego wzmocnionymi warunkami zabezpieczenia sprawcy stwarzającego znaczne zagrożenie poza zakładem.
2.
Do zakładu psychiatrycznego dysponującego warunkami wzmocnionego zabezpieczenia kieruje się sprawcę, jeżeli:
1)
zachowania zagrażające życiu lub zdrowiu innych osób lub powodujące niszczenie przedmiotów znacznej wartości nie mogą być opanowane w zakładzie dysponującym warunkami podstawowego zabezpieczenia,
2)
niemożliwe jest zapobieżenie samowolnemu oddaleniu z zakładu dysponującego warunkami podstawowego zabezpieczenia sprawcy stwarzającego zagrożenie poza zakładem.
3.
Do zakładu psychiatrycznego dysponującego warunkami podstawowego zabezpieczenia kieruje się sprawcę niespełniającego kryteriów, o których mowa w ust. 1 i 2.
§  9.
Do zakładu leczenia odwykowego, o którym mowa w § 5 ust. 2, sąd kieruje sprawcę na podstawie art. 96 Kodeksu karnego.
§  10.
Wskazując miejsce wykonywania środka zabezpieczającego, uwzględnia się dodatkowo:
1)
rodzaj czynów zabronionych, których dopuścił się sprawca w przeszłości,
2)
rodzaj, częstość i skutki zachowań agresywnych lub ucieczkowych w przeszłości,
3)
aktualny stan zdrowia, w tym zaburzenia psychiczne i choroby współistniejące,
4)
uzależnienie od alkoholu lub innego środka odurzającego,
5)
związek pomiędzy zaburzeniami psychicznymi a zachowaniami niebezpiecznymi,
6)
ogólną sprawność fizyczną,
7)
szczególne wskazania do postępowania leczniczego i rehabilitacyjnego,
8)
przebieg i wyniki dotychczasowego leczenia i rehabilitacji.
§  11.
1.
Sprawca, wobec którego wykonywany jest środek zabezpieczający, jest objęty zaplanowanym i zindywidualizowanym postępowaniem leczniczym, terapeutycznym i rehabilitacyjnym, a także resocjalizacyjnym, którego celem jest poprawa stanu jego zdrowia i zachowania, w stopniu umożliwiającym powrót do życia w społeczeństwie i dalsze leczenie w warunkach poza zakładem.
2.
Zajęcia rehabilitacyjne organizowane są zgodnie z rozporządzeniem Ministra Zdrowia i Opieki Społecznej z dnia 20 października 1995 r. w sprawie organizowania zajęć rehabilitacyjnych w szpitalach psychiatrycznych i nagradzania uczestników tych zajęć (Dz. U. Nr 127, poz. 614).
§  12.
Środki przymusu bezpośredniego stosuje się zgodnie z rozporządzeniem Ministra Zdrowia i Opieki Społecznej z dnia 23 sierpnia 1995 r. w sprawie sposobu stosowania przymusu bezpośredniego (Dz. U. Nr 103, poz. 514).
§  13.
1.
W ramach postępowania ze sprawcami, w celu zapewnienia prawidłowego postępowania leczniczego, terapeutycznego, rehabilitacyjnego i resocjalizacyjnego, możliwe jest przenoszenie sprawców w trakcie wykonywania środka zabezpieczającego do zakładu psychiatrycznego lub odwykowego dysponującego odpowiednimi zabezpieczeniami oraz odpowiednimi możliwościami leczniczymi, terapeutycznymi, rehabilitacyjnymi i resocjalizacyjnymi.
2.
Pobyt sprawcy w zakładzie psychiatrycznym dysponującym warunkami wzmocnionego i maksymalnego zabezpieczenia nie powinien trwać dłużej, niż jest to konieczne dla zmniejszenia zagrożenia sprawcy dla otoczenia i jego skłonności do ucieczek.
§  14.
1.
Z wnioskiem o przeniesienie, o którym mowa w § 13 ust. 1, występuje do sądu kierownik zakładu, w którym sprawca przebywa. We wniosku należy podać powody uzasadniające konieczność przeniesienia sprawcy do innego zakładu i dołączyć:
1)
orzeczenie sądu o zastosowaniu środka zabezpieczającego,
2)
opinię biegłych psychiatrów i ewentualnie inne opinie.
2.
O przeniesienie do innego zakładu zwracać się może do sądu sam sprawca lub jego przedstawiciel ustawowy. W takich przypadkach zakład, w którym sprawca przebywa, przesyła do sądu dokumentację, o której mowa w ust. 1, wraz z opinią kierownika tego zakładu.
§  15.
1.
W celu zapewnienia prawidłowego przenoszenia sprawców do innego zakładu wykonującego środek zabezpieczający sąd może zasięgnąć opinii Instytutu.
2.
Przed orzeczeniem o przeniesieniu sprawcy do innego zakładu sąd przesyła Instytutowi dokumentację, o której mowa w § 14.
3.
Instytut po otrzymaniu dokumentacji, o której mowa w § 14, niezwłocznie, najpóźniej w terminie miesiąca, przesyła sądowi propozycję miejsca dalszego wykonywania środka zabezpieczającego wraz z jej uzasadnieniem.
§  16.
Przeniesienie sprawcy pomiędzy zakładami wykonującymi środek zabezpieczający realizuje Policja, korzystając w uzasadnionych przypadkach z pomocy fachowego personelu medycznego zakładu, w którym sprawca przebywał.
§  17.
Kierownik zakładu psychiatrycznego lub zakładu leczenia odwykowego o przyjęciu sprawcy w celu wykonania środka zabezpieczającego zawiadamia właściwy sąd.
§  18.
Zakłady psychiatryczne i zakłady leczenia odwykowego wykonujące środki zabezpieczające dostosują warunki wykonywania tych środków do przepisów niniejszego rozporządzenia w okresie 2 lat od dnia jego wejścia w życie.
§  19.
Rozporządzenie wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.

ZAŁĄCZNIKI

ZAŁĄCZNIK Nr  1

  2 WYKAZ ZAKŁADÓW PSYCHIATRYCZNYCH PRZEZNACZONYCH DO WYKONYWANIA ŚRODKÓW ZABEZPIECZAJĄCYCH W WARUNKACH PODSTAWOWEGO ZABEZPIECZENIA I ICH POJEMNOŚĆ

Lp. Województwo Nazwa i adres zakładu psychiatrycznego Obszar działania według miejsca zamieszkania sprawcy Pojemność

(łączna liczba łóżek na oddziałach ogólnopsychiatrycznych)

1 2 3 4 5
1 Dolnośląskie Wojewódzki Szpital dla Nerwowo i Psychicznie Chorych

59-700 Bolesławiec,

al. 1000-lecia 30

województwo dolnośląskie: powiaty - bolesławiecki, jeleniogórski, lubański, lwówecki, zgorzelecki, złotoryjski, Jelenia Góra, Legnica 20
2 Dolnośląskie Wojewódzki Szpital dla Nerwowo i Psychicznie Chorych

56-600 Lubiąż,

ul. Mickiewicza 1

województwo dolnośląskie: powiaty - głogowski, górowski, jaworski, legnicki, lubiński, milicki, oleśnicki, oławski, polkowicki, strzeliński, średzki, trzebnicki, wołowski, wrocławski, Wrocław 20
3 Dolnośląskie Samodzielny Publiczny Zakład Opieki Zdrowotnej Wojewódzki Szpital dla Nerwowo i Psychicznie Chorych

57-550 Stronie Śląskie,

ul. Morawka 1

województwo dolnośląskie: powiaty - dzierżoniowski, kamiennogórski, kłodzki, świdnicki, wałbrzyski, ząbkowicki, Wałbrzych 35
4 Kujawsko-pomorskie Wojewódzki Szpital dla Nerwowo i Psychicznie Chorych

86-100 Świecie,

ul. Sądowa 18

województwo kujawsko-pomorskie 24
5 Lubelskie Specjalistyczny Psychiatryczny Zespół Opieki Zdrowotnej

20-442 Lublin,

ul. Abramowicka 2

województwo lubelskie: powiaty - chełmski, krasnostawski, kraśnicki, lubartowski, lubelski, łęczyński, opolski, puławski, świdnicki, włodawski, Chełm, Lublin 30
6 Lubelskie Samodzielny Publiczny Wojewódzki Szpital Psychiatryczny

22-463 Radecznica,

ul. Klasztorna 2

województwo lubelskie: powiaty - biłgorajski, hrubieszowski, janowski, tomaszowski, zamojski, Zamość 10
7 Lubelskie Wojewódzki Szpital dla Nerwowo i Psychicznie Chorych

21-305 Suchowola,

Wohyń 363

województwo lubelskie: powiaty - bialski, parczewski, radzyński 15
8 Lubelskie Oddział dla Nerwowo i Psychicznie Chorych

21-400 Łuków,

ul. 700-lecia 5

województwo lubelskie: powiaty - łukowski, rycki, Biała Podlaska 6
9 Lubuskie Wojewódzki Szpital Specjalistyczny dla Nerwowo i Psychicznie Chorych Samodzielny Publiczny Zakład Opieki Zdrowotnej

66-212 Cibórz

województwo lubuskie:

powiaty - krośnieński, nowosolski, świebodziński, zielonogórski, żagański, żarski, Zielona Góra

6
10 Lubuskie Samodzielny Publiczny Szpital Wojewódzki

66-400 Gorzów Wielkopolski,

al. Walczaka 42

województwo lubuskie:

powiaty - gorzowski, Gorzów Wielkopolski

15
11 Lubuskie Samodzielny Publiczny Szpital dla Nerwowo i Psychicznie Chorych

66-300 Międzyrzecz,

ul. Poznańska 109

a) województwo

zachodniopomorskie

b) województwo

lubuskie: powiaty

- międzyrzecki,

słubicki,

strzelecko-

drezdenecki,

sulęciński

20
12 Łódzkie Specjalistyczny Psychiatryczny Zespół Opieki Zdrowotnej

91-229 Łódź,

ul. Aleksandrowska 159

województwo łódzkie:

powiaty - kutnowski, łęczycki, łowicki, łódzki wschodni, opoczyński, radomszczański, rawski, skierniewicki, tomaszowski, zgierski, Łódź, Skierniewice

20
13 Łódzkie Wojewódzki Szpital dla Nerwowo i Psychicznie Chorych

98-290 Warta,

ul. Sieradzka 3

województwo łódzkie:

powiaty - bełchatowski, łaski, pabianicki, pajęczański, piotrkowski, poddębicki, sieradzki, wieluński, wieruszowski, zduńskowolski, Piotrków Trybunalski

20
14 Małopolskie Szpital Specjalistyczny im. dr. Józefa Babińskiego Samodzielny Publiczny Zakład Opieki Zdrowotnej

30-393 Kraków,

ul. Babińskiego 29

województwo małopolskie 30
15 Mazowieckie Wojewódzki Samodzielny Psychiatryczny Zespół Publicznych Zakładów Opieki Zdrowotnej im. Prof. dr. Jana Mazurkiewicza

05-802 Pruszków,

ul. Partyzantów 2/4

województwo mazowieckie: powiaty - garwoliński, grodziski, grójecki, legionowski, nowodworski, ostrołęcki, ostrowski, otwocki, piaseczyński, pruszkowski, sochaczewski, warszawski zachodni, węgrowski, żyrardowski; miasto stołeczne Warszawa (dzielnice: Bemowo, Bielany, Ursus, Ursynów, Wilanów, Włochy, Mokotów, Ochota, Śródmieście, Wola, Żoliborz), Ostrołęka 40
16 Mazowieckie Samodzielny Wojewódzki Publiczny Zakład Psychiatrycznej Opieki Zdrowotnej

26-607 Radom,

ul. Krychnowicka 1

województwo mazowieckie: powiaty - białobrzeski, kozienicki, lipski, przysuski, radomski, szydłowiecki, zwoleński, Radom 20
17 Mazowieckie Wojewódzki Samodzielny Zespół Publicznych Zakładów Opieki Zdrowotnej im. Profesora Eugeniusza Wilczkowskiego

09-500 Gostynin

ul. Zalesie 1

województwo mazowieckie: powiaty - ciechanowski, gostyniński, makowski, mławski, płocki, płoński, przasnyski, sierpecki, żuromiński, Płock 20
18 Mazowieckie Wojewódzki Szpital dla Nerwowo i Psychicznie Chorych "Drewnica"

05-091 Ząbki,

ul. Rychlińskiego 1

województwo mazowieckie: powiaty - łosicki, miński, pułtuski, siedlecki, sokołowski, wołomiński, wyszkowski; miasto stołeczne Warszawa (dzielnice: Białołęka, Rembertów, Targówek, Wawer, Wesoła, Praga Południe, Praga Północ), Siedlce 15
19 Opolskie Samodzielny Wojewódzki Szpital dla Nerwowo i Psychicznie Chorych

48-140 Branice,

ul. Szpitalna 18

województwo opolskie 20
20 Podkarpackie Specjalistyczny Psychiatryczny Zespół Opieki Zdrowotnej im. prof. Antoniego Kępińskiego

37-500 Jarosław,

ul. Kościuszki 18

województwo podkarpackie 20
21 Podlaskie Samodzielny Publiczny Psychiatryczny Zakład Opieki Zdrowotnej

16-070 Choroszcz,

pl. Brodowicza 1

województwo podlaskie 30
22 Pomorskie Szpital dla Nerwowo i Psychicznie Chorych

83-299 Starogard Gdański,

ul. Skarszewska 7

województwo pomorskie: powiaty - bytowski, chojnicki, człuchowski, gdański, kartuski, kościerski, kwidzyński, lęborski, malborski, nowodworski, pucki, słupski, starogardzki, tczewski, wejherowski, Słupsk 20
23 Pomorskie Specjalistyczny Psychiatryczno-Neurologiczny Samodzielny Publiczny Zakład Opieki Zdrowotnej

80-282 Gdańsk,

ul. Srebrniki 1

województwo pomorskie: powiaty - Gdańsk, Gdynia, Sopot 20
24 Śląskie Szpital dla Nerwowo i Psychicznie Chorych

44-200 Rybnik,

ul. Gliwicka 33

województwo śląskie:

powiaty - bielski, cieszyński, mikołowski, pszczyński, raciborski, rybnicki, tyski, wodzisławski, żywiecki, Bielsko-Biała, Jastrzębie-Zdrój, Jaworzno, Katowice, Mysłowice, Rybnik, Siemianowice Śląskie, Świętochłowice, Tychy, Żory

25
25 Śląskie Wojewódzki Szpital Neuropsychiatryczny

42-700 Lubliniec,

ul. Grunwaldzka 48

województwo śląskie:

powiaty - będziński, częstochowski, kłobucki, lubliniecki, myszkowski, tarnogórski, zawierciański, Bytom, Częstochowa, Dąbrowa Górnicza, Piekary Śląskie, Sosnowiec

20
26 Śląskie Szpital Psychiatryczny

44-180 Toszek,

ul. Gliwicka 5

województwo śląskie:

powiaty - gliwicki, Chorzów, Gliwice, Ruda Śląska, Zabrze

20
27 Świętokrzyskie Wojewódzki Specjalistyczny Szpital dla Nerwowo i Psychicznie Chorych

26-026 Morawica,

ul. Spacerowa 5

województwo świętokrzyskie 30
28 Warmińsko-mazurskie Samodzielny Publiczny Specjalistyczny Psychiatryczny Zakład Opieki Zdrowotnej

14-530 Frombork,

ul. Sanatoryjna 1

województwo warmińsko-mazurskie: powiaty - braniewski, elbląski, Elbląg 4
29 Warmińsko-mazurskie Wojewódzki Zespół Lecznictwa Psychiatrycznego

10-228 Olsztyn,

al. Wojska Polskiego 35

województwo warmińsko-mazurskie: powiaty - bartoszycki, działdowski, iławski, lidzbarski, nidzicki, nowomiejski, olsztyński, ostródzki, Olsztyn 6
30 Warmińsko-mazurskie Szpital Psychiatryczny Samodzielny Publiczny Zakład Opieki Zdrowotnej

11-600 Węgorzewo,

ul. Bema 24

województwo warmińsko-mazurskie: powiaty - ełcki, olecko-gołdapski, giżycki, kętrzyński, mrągowski, piski, szczycieński 6
31 Wielkopolskie Wojewódzki Szpital dla Nerwowo i Psychicznie Chorych "DZIEKANKA"

62-200 Gniezno,

ul. Poznańska 15

województwo wielkopolskie: powiaty - chodzieski, czarnkowsko-trzcianecki, gnieźnieński, kaliski, kępiński, kolski, koniński, międzychodzki, obornicki, ostrowski, ostrzeszowski, pilski, poznański, słupecki, szamotulski, średzki, turecki, wągrowiecki, wrzesiński, złotowski, Kalisz, Konin, Poznań 30
32 Wielkopolskie Wojewódzki Szpital dla Nerwowo i Psychicznie Chorych

64-000 Kościan,

ul. Kościuszki 10

województwo wielkopolskie: powiaty - gostyński, grodziski, jarociński, kościański, krotoszyński, leszczyński, nowotomyski, pleszewski, rawicki, śremski, wolsztyński, Leszno 20

ZAŁĄCZNIK Nr  2

  3 WYKAZ ZAKŁADÓW PSYCHIATRYCZNYCH PRZEZNACZONYCH DO WYKONYWANIA ŚRODKÓW ZABEZPIECZAJĄCYCH W WARUNKACH WZMOCNIONEGO ZABEZPIECZENIA I ICH POJEMNOŚĆ

Lp. Województwo Zakład psychiatryczny obejmujący obszar Pojemność (liczba łóżek)
1 2 3 4 5
1 Dolnośląskie Wojewódzki Szpital dla Nerwowo i Psychicznie Chorych

56-600 Lubiąż,

ul. Mickiewicza 1

województwa: dolnośląskie, łódzkie, kujawsko-pomorskie 60
2 Lubelskie Klinika Psychiatryczna AM

20-442 Lublin,

ul. Abramowicka 2

województwo lubelskie 15
3 Lubuskie Samodzielny Publiczny Szpital Wojewódzki

66-400 Gorzów Wielkopolski,

ul. Walczaka 42

województwa: lubuskie, wielkopolskie, zachodniopomorskie 50
4 Małopolskie Szpital Specjalistyczny im. dr. Józefa Babińskiego

Samodzielny Publiczny Zakład Opieki Zdrowotnej

30-393 Kraków,

ul. Babińskiego 29

województwo małopolskie 50
5 Mazowieckie Klinika Psychiatrii Sądowej Instytutu Psychiatrii i Neurologii

05-802 Pruszków,

ul. Partyzantów 2/4

miasto stołeczne Warszawa 12
6 Opolskie Samodzielny Wojewódzki Szpital dla Nerwowo i Psychicznie Chorych

48-140 Branice,

ul. Szpitalna 18

województwa: opolskie, świętokrzyskie 20
7 Podkarpackie Specjalistyczny Psychiatryczny Zespół Opieki Zdrowotnej im. prof. Antoniego Kępińskiego

37-500 Jarosław,

ul. Kościuszki 18

województwa: podkarpackie, świętokrzyskie, 85
8 Podlaskie Samodzielny Publiczny Psychiatryczny Zakład Opieki Zdrowotnej

16-070 Choroszcz,

pl. Brodowicza 1

województwa: podlaskie, pomorskie, warmińsko-mazurskie 50
9 Pomorskie Szpital dla Nerwowo i Psychicznie Chorych w Starogardzie Gdańskim

83-200 Starogard Gdański,

ul. Skarszewska 7

województwa: pomorskie, kujawsko-pomorskie, warmińsko-mazurskie, zachodniopomorskie 50
10 Śląskie Szpital dla Nerwowo i Psychicznie Chorych

44-200 Rybnik,

ul. Gliwicka 33

województwa: podkarpackie, śląskie 40
11 Śląskie Szpital Psychiatryczny

44-180 Toszek,

ul. Gliwicka 5

województwo mazowieckie (bez miasta stołecznego Warszawy) 30

ZAŁĄCZNIK Nr  3

Wykaz zakładów psychiatrycznych przeznaczonych do wykonywania środków zabezpieczających w warunkach maksymalnego zabezpieczenia i ich pojemność

Lp. Województwo REGIONALNY OŚRODEK PSYCHIATRII SĄDOWEJ

obejmujący obszar

POJEMNOŚĆ

(liczba łóżek)

1 Mazowieckie Regionalny Ośrodek Psychiatrii a) województwo lubelskie 64
Sądowej b) województwo łódzkie
09-500 GOSTYNIN - Zalesie 1 c) województwo mazowieckie
d) województwo podlaskie
e) województwo świętokrzyskie
2 Opolskie Regionalny Ośrodek Psychiatrii a) województwo dolnośląskie 75
Sądowej b) województwo małopolskie
48-140 BRANICE, ul. Szpitalna 18 c) województwo opolskie
d) województwo podkarpackie
e) województwo śląskie
3 Pomorskie Regionalny Ośrodek Psychiatrii a) województwo kujawsko-pomorskie 70
Sądowej b) województwo lubuskie
83-299 STAROGARD GDAŃSKI, c) województwo pomorskie
ul. Skarszewska 7 d) województwo warmińsko-mazurskie
e) województwo wielkopolskie
f) województwo zachodniopomorskie

ZAŁĄCZNIK Nr  4

Wykaz zakładów leczenia odwykowego przeznaczonych do wykonywania środków zabezpieczających w warunkach wzmocnionego zabezpieczenia i ich pojemność

Lp. Województwo ZAKŁAD LECZENIA ODWYKOWEGO

obejmujący obszar

POJEMNOŚĆ

(liczba łóżek)

1 Opolskie a) województwo kujawsko-pomorskie 30
b) województwo lubelskie
Samodzielny Wojewódzki Szpital c) województwo lubuskie
dla Nerwowo i Psychicznie Chorych d) województwo łódzkie
48-140 BRANICE, ul. Szpitalna 18 e) województwo mazowieckie
f) województwo podlaskie
g) województwo pomorskie
h) województwo świętokrzyskie
2 Śląskie a) województwo dolnośląskie 25
b) województwo małopolskie
Szpital Psychiatryczny c) województwo opolskie
44-180 TOSZEK, ul. Gliwicka 5 d) województwo podkarpackie
e) województwo śląskie
f) województwo warmińsko-mazurskie
g) województwo wielkopolskie
h) województwo zachodniopomorskie

ZAŁĄCZNIK Nr  5

  4 WYKAZ ZAKŁADÓW PSYCHIATRYCZNYCH I ZAKŁADÓW LECZENIA ODWYKOWEGO DLA KOBIET, PRZEZNACZONYCH DO WYKONYWANIA ŚRODKÓW ZABEZPIECZAJĄCYCH W WARUNKACH WZMOCNIONEGO ZABEZPIECZENIA I ICH POJEMNOŚĆ

Lp. Województwo Zakład psychiatryczny i odwykowy obejmujący obszar Pojemność (liczba łóżek)
1 Lubuskie Samodzielny Publiczny Szpital Wojewódzki

66-400 Gorzów Wielkopolski,

ul. Walczaka 42

cały kraj 35
1 § 3 ust. 3 dodany przez § 1 pkt 1 rozporządzenia z dnia 16 kwietnia 2003 r. (Dz.U.03.90.852) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 23 listopada 2003 r.
2 Załącznik Nr 1 zmieniony przez § 1 pkt 2 rozporządzenia z dnia 16 kwietnia 2003 r. (Dz.U.03.90.852) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 23 listopada 2003 r.
3 Załącznik Nr 2 zmieniony przez § 1 pkt 3 rozporządzenia z dnia 16 kwietnia 2003 r. (Dz.U.03.90.852) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 23 listopada 2003 r.
4 Załącznik Nr 5 dodany przez § 1 pkt 4 rozporządzenia z dnia 16 kwietnia 2003 r. (Dz.U.03.90.852) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 23 listopada 2003 r.

Zmiany w prawie

Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Tabletki "dzień po" bez recepty nie będzie. Jest weto prezydenta

Dostępność bez recepty jednego z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - takie rozwiązanie zakładała zawetowana w piątek przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tzw. tabletka "dzień po" byłaby dostępna bez recepty miał być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stało na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 29.03.2024
Małżonkowie zapłacą za 2023 rok niższy ryczałt od najmu

Najem prywatny za 2023 rok rozlicza się według nowych zasad. Jedyną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawek 8,5 i 12,5 proc. Z kolei małżonkowie wynajmujący wspólną nieruchomość zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Taka zmiana weszła w życie w połowie 2023 r., ale ma zastosowanie do przychodów uzyskanych za cały 2023 r.

Monika Pogroszewska 27.03.2024
Ratownik medyczny wykona USG i zrobi test na COVID

Mimo krytycznych uwag Naczelnej Rady Lekarskiej, Ministerstwo Zdrowia zmieniło rozporządzenie regulujące uprawnienia ratowników medycznych. Już wkrótce, po ukończeniu odpowiedniego kursu będą mogli wykonywać USG, przywrócono im też możliwość wykonywania testów na obecność wirusów, którą mieli w pandemii, a do listy leków, które mogą zaordynować, dodano trzy nowe preparaty. Większość zmian wejdzie w życie pod koniec marca.

Agnieszka Matłacz 12.03.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.2001.26.297

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Wykaz zakładów psychiatrycznych i zakładów leczenia odwykowego przeznaczonych do wykonywania środków zabezpieczających, ich pojemność, zasady kierowania do nich oraz postępowanie ze sprawcami w nich umieszczonymi, a także warunki zabezpieczenia tych zakładów.
Data aktu: 26/02/2001
Data ogłoszenia: 29/03/2001
Data wejścia w życie: 13/04/2001