Określenie zwolnień celnych innych niż określone w art. 190(1)-190(41) Kodeksu celnego.

ROZPORZĄDZENIE
RADY MINISTRÓW
z dnia 28 grudnia 2001 r.
w sprawie określenia zwolnień celnych innych niż określone w art. 1901-19041 Kodeksu celnego.

Na podstawie art. 19043 § 1 ustawy z dnia 9 stycznia 1997 r. - Kodeks celny zarządza się, co następuje:
§  1.
Przywóz towarów z zagranicy jest zwolniony od cła, bez zachowania norm ilościowych lub wartościowych, jeżeli przedmiotem przywozu są:
1) 1
rzeczy przywożone w ramach bezzwrotnej pomocy udzielonej przez rządy państw obcych oraz międzynarodowe organizacje międzyrządowe udzielające pomocy, w całości finansowanej z tych środków albo w części finansowanej ze środków bezzwrotnej pomocy zagranicznej i w części z innych, własnych środków finansowych,
2)
towary przywożone w ramach Ramowego Programu Badań, Rozwoju Technicznego i Prezentacji Unii Europejskiej oraz innych programów naukowo-badawczych Unii Europejskiej, Traktatu Północnoatlantyckiego (NATO), Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej (IAEA), Międzynarodowej Agencji Energii (IEA), Organizacji Narodów Zjednoczonych do Spraw Oświaty, Nauki i Kultury (UNESCO), Organizacji Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (OECD), Inicjatywy Środkowo-Europejskiej, Europejskiej Konferencji Biologii Molekularnej (EMBC), Organizacji Współpracy Naukowo-Technicznej (COST) i EUREKA,
3)
paliwa przewożone w standardowych zbiornikach pojazdów samochodowych przeznaczonych do działalności gospodarczej, ponad normy określone w art. 19037 § 2 Kodeksu celnego, jeżeli zwolnienie takie przewidują umowy międzynarodowe,
4)
środki spożywcze przeznaczone do spożycia w środku transportu przez członków obsługi i pasażerów, w przewozach międzynarodowych,
5)
wartości dewizowe,
6)
znaki pieniężne (banknoty i monety) - przywożone przez Narodowy Bank Polski i banki - przed wprowadzeniem ich do obiegu i po wycofaniu ich z obiegu,
7)
uzbrojenie oraz wyroby i technologie o przeznaczeniu wojskowym, otrzymywane lub nabywane dla Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej,
8)
środki trwałe stanowiące przedmiot wkładu niepieniężnego przedsiębiorcy zagranicznego,
9)
samoloty używane w lotnictwie cywilnym o masie własnej przekraczającej 12 ton oraz części zamienne do nich i wyposażenie pokładowe przywożone przez ich użytkownika docelowego posiadającego świadectwo kwalifikacyjne wydane przez polski organ nadzoru lotniczego,
10)
urządzenia do kierowania, kontroli, nadzoru i zabezpieczania obsługi ruchu lotniczego, przywożone przez jednostki zabezpieczające ruch lotniczy w kraju,
11)
materiały nabyte za granicą przez polskich armatorów, niezbędne do eksploatacji i utrzymania technicznego statków morskich o polskiej przynależności eksploatowanych w żegludze międzynarodowej.
§  2.
1.
Zwolnienie od cła rzeczy, o których mowa w § 1 pkt 8, stosuje się pod warunkiem ich nieodstępowania przez okres 3 lat, licząc od dnia objęcia procedurą dopuszczenia do obrotu. Przepis art. 19011 § 8 Kodeksu celnego stosuje się odpowiednio.
2.
Warunek nieodstępowania rzeczy, o którym mowa w ust. 1, podlega z urzędu wpisowi w dokumentach stwierdzających objęcie towaru procedurą dopuszczenia do obrotu.
§  3.
W przypadku przywozu towarów, o których mowa w § 1 pkt 1, 2 i 5-8, do zgłoszenia celnego należy dołączyć spis przywożonych rzeczy, w zestawieniu ilościowym i wartościowym.
§  4.
Tryb oraz dokumenty wymagane do stwierdzenia podstawy stosowania zwolnienia od cła towarów, o których mowa w § 1, określa rozporządzenie Ministra Finansów z dnia 7 września 2001 r. w sprawie deklaracji skróconych i zgłoszeń celnych (Dz. U. Nr 117, poz. 1250 i Nr 152, poz. 1726).
§  5.
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem 1 stycznia 2002 r.
1 § 1 pkt 1 zmieniony przez § 1 rozporządzenia z dnia 14 listopada 2003 r. (Dz.U.03.199.1940) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 9 grudnia 2003 r.

Zmiany w prawie

Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Tabletki "dzień po" bez recepty nie będzie. Jest weto prezydenta

Dostępność bez recepty jednego z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - takie rozwiązanie zakładała zawetowana w piątek przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tzw. tabletka "dzień po" byłaby dostępna bez recepty miał być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stało na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 29.03.2024
Małżonkowie zapłacą za 2023 rok niższy ryczałt od najmu

Najem prywatny za 2023 rok rozlicza się według nowych zasad. Jedyną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawek 8,5 i 12,5 proc. Z kolei małżonkowie wynajmujący wspólną nieruchomość zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Taka zmiana weszła w życie w połowie 2023 r., ale ma zastosowanie do przychodów uzyskanych za cały 2023 r.

Monika Pogroszewska 27.03.2024
Ratownik medyczny wykona USG i zrobi test na COVID

Mimo krytycznych uwag Naczelnej Rady Lekarskiej, Ministerstwo Zdrowia zmieniło rozporządzenie regulujące uprawnienia ratowników medycznych. Już wkrótce, po ukończeniu odpowiedniego kursu będą mogli wykonywać USG, przywrócono im też możliwość wykonywania testów na obecność wirusów, którą mieli w pandemii, a do listy leków, które mogą zaordynować, dodano trzy nowe preparaty. Większość zmian wejdzie w życie pod koniec marca.

Agnieszka Matłacz 12.03.2024