Sposób wykonywania nadzoru i kontroli realizacji badań naukowych i prac rozwojowych oraz innych zadań finansowanych lub dofinansowywanych ze środków ustalanych w budżecie państwa na naukę.

ROZPORZĄDZENIE
PRZEWODNICZĄCEGO KOMITETU BADAŃ NAUKOWYCH
z dnia 5 września 2001 r.
w sprawie sposobu wykonywania nadzoru i kontroli realizacji badań naukowych i prac rozwojowych oraz innych zadań finansowanych lub dofinansowywanych ze środków ustalanych w budżecie państwa na naukę.

Na podstawie art. 15 ust. 9 pkt 2 ustawy z dnia 12 stycznia 1991 r. o Komitecie Badań Naukowych (Dz. U. z 2001 r. Nr 33, poz. 389) zarządza się, co następuje:
§  1.
Nadzór realizacji badań naukowych i prac rozwojowych oraz ich wyników, działalności wspomagającej badania i innych zadań finansowanych lub dofinansowywanych ze środków ustalanych w budżecie państwa na naukę, zwanych dalej "zadaniami", wykonywany jest przez właściwe organy Komitetu Badań Naukowych, zwanego dalej "Komitetem", poprzez:
1)
rozpatrywanie raportów z realizacji zadań oraz rozliczanie zadań,
2)
rozpatrywanie sprawozdań i raportów z kontroli realizacji zadań,
3)
podejmowanie odpowiednio uchwał i decyzji oraz innych czynności mających na celu zapewnienie prawidłowego, efektywnego, zgodnego z przeznaczeniem i z obowiązującymi przepisami wykorzystania środków finansowych, przyznanych i przekazanych przez Komitet na realizację zadań.
§  2.
1.
Kontrola realizacji zadań jest wykonywana w jednostce organizacyjnej realizującej zadania na podstawie umowy zawartej z Komitetem lub decyzji Przewodniczącego Komitetu o przyznaniu środków finansowych, zwanej dalej "jednostką".
2.
Przewodniczący Komitetu zarządza przeprowadzenie kontroli i określa:
1)
jednostkę, w której ma być przeprowadzona kontrola,
2)
zadania podlegające kontroli,
3)
skład zespołu kontrolującego,
4)
termin przeprowadzenia kontroli.
§  3.
1.
Kontrolujący przeprowadzają kontrolę na podstawie imiennych upoważnień udzielonych przez Przewodniczącego Komitetu. W upoważnieniu określa się nazwę kontrolowanej jednostki, termin przeprowadzenia kontroli oraz zadania podlegające kontroli.
2.
W przypadku gdy przeprowadzenie kontroli wymaga dostępu do niejawnych dokumentów, obiektów lub urządzeń, stosuje się odpowiednio przepisy o ochronie informacji niejawnych.
§  4.
1.
W skład zespołów kontrolujących wyznacza się ekspertów właściwych ze względu na merytoryczny zakres zadań podlegających kontroli.
2.
Na eksperta naukowego wyznacza się osobę posiadającą co najmniej stopień naukowy doktora. W przypadkach uzasadnionych specyfiką kontroli ekspertem może być wyjątkowo osoba posiadająca co najmniej wykształcenie wyższe. Na wniosek Przewodniczącego Komitetu kandydata na eksperta wskazuje przewodniczący właściwego zespołu Komitetu.
3.
Na eksperta budowlanego wyznacza się osobę posiadającą uprawnienia budowlane, o których mowa w art. 12 ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. - Prawo budowlane (Dz. U. z 2000 r. Nr 106, poz. 1126, Nr 109, poz. 1157 i Nr 120, poz. 1268 oraz z 2001 r. Nr 5, poz. 42 i Nr 100, poz. 1085), oraz wykształcenie wyższe.
4.
Na eksperta finansowego wyznacza się biegłego rewidenta albo osobę zatrudnioną na stanowisku głównego księgowego i posiadającą wykształcenie wyższe.
5.
Ekspert powinien być bezstronny w odniesieniu do przedmiotu zleconej kontroli oraz kontrolowanej jednostki.
6.
Funkcje ekspertów, o których mowa w ust. 2-4, nie mogą być łączone przez jedną osobę w odniesieniu do danej kontroli.
7.
W danym roku kalendarzowym ta sama osoba może uczestniczyć jako ekspert w nie więcej niż pięciu kontrolach.
§  5.
1.
Przed przystąpieniem do kontroli kontrolujący zawiadamiają kierownika kontrolowanej jednostki o zadaniach podlegających kontroli, okazując legitymacje służbowe lub dowody osobiste i imienne upoważnienia, o których mowa w § 3.
2.
Kierownik kontrolowanej jednostki zapewnia kontrolującym warunki niezbędne do sprawnego przeprowadzenia kontroli, a w szczególności udostępnia obiekty, urządzenia i dokumenty oraz umożliwia bezzwłoczne udzielanie wyjaśnień przez pracowników jednostki.
§  6.
Ekspert przedstawia wyniki przeprowadzonej kontroli w sprawozdaniu z kontroli. Sprawozdanie powinno zawierać opis realizacji zadania według stanu faktycznego stwierdzonego w toku kontroli oraz informacje, o których mowa w § 7-9.
§  7.
Sprawozdanie z kontroli merytorycznej przeprowadzonej przez eksperta naukowego powinno zawierać w szczególności ocenę zasadności wydatkowania środków budżetowych na faktycznie zrealizowany zakres rzeczowy zadania lub cel badawczy, a ponadto:
1)
dla zadań zakończonych - ustalenie stanu faktycznego prac wykonanych w ramach realizacji zadania oraz porównanie ich z zakresem rzeczowym zadania określonym w decyzji lub w umowie dotyczącej realizacji tego zadania, a także ustalenie zgodności wykonanych prac z przyjętym harmonogramem ich realizacji,
2)
dla zadań w trakcie realizacji - ocenę możliwości osiągnięcia założonego celu lub celów badawczych, z uwzględnieniem faktycznego stanu zrealizowanego zakresu rzeczowego zadania, w tym ocenę harmonogramu realizacji prac.
§  8.
Sprawozdanie z kontroli merytorycznej przeprowadzonej przez eksperta budowlanego powinno zawierać w szczególności ustalenia i oceny dotyczące:
1)
w zakresie projektu budowlanego:
a)
zgodności projektu z obowiązującymi Polskimi Normami,
b)
posiadania przez projektantów odpowiednich uprawnień budowlanych oraz posiadania przez kontrolowaną jednostkę wymaganych opinii, uzgodnień i sprawdzeń rozwiązań projektowych,
2)
w zakresie realizacji inwestycji budowlanej:
a)
zgodności zakresu prac budowlanych z zakresem rzeczowym zadania,
b)
przestrzegania przepisów prawa budowlanego,
c)
jakości wykonanych prac budowlanych,
d)
prawidłowości sporządzenia harmonogramu realizacji inwestycji,
e)
zgodności wykonania prac budowlanych z przyjętym harmonogramem ich realizacji oraz harmonogramem płatności przekazanym do Komitetu.
§  9.
1.
Kontrola przeprowadzana przez eksperta finansowego w ramach kontroli merytorycznej powinna być poprzedzona kontrolą przeprowadzoną przez eksperta naukowego oraz w razie potrzeby przez eksperta budowlanego.
2.
Sprawozdanie z kontroli, o której mowa w ust. 1, powinno w szczególności zawierać:
1)
ocenę wykorzystania środków finansowych pod względem celowości i zgodności z przepisami: o finansach publicznych, o rachunkowości oraz o zamówieniach publicznych,
2)
ocenę zgodności dokumentacji finansowej kontrolowanej jednostki z informacjami zawartymi w raportach i sprawozdaniach przekazanych Komitetowi, z uwzględnieniem warunków określonych w decyzji lub w umowie oraz w harmonogramie płatności przekazanym Komitetowi,
3)
ustalenia dotyczące wysokości wykorzystanych środków finansowych, z tym że:
a)
w przypadku stwierdzenia niezgodności z decyzją lub umową albo z obowiązującymi przepisami prawa - z informacją o nieprawidłowo wydatkowanych kwotach oraz wskazaniem naruszonego przepisu,
b)
w odniesieniu do kontroli po zakończeniu zadania - z informacją o wysokości kwot niewykorzystanych na realizację zadania.
§  10.
1.
Sprawozdania z kontroli przekazuje się kierownikowi kontrolowanej jednostki.
2.
Kierownikowi kontrolowanej jednostki przysługuje prawo zgłoszenia uwag do ustaleń zawartych w sprawozdaniu z kontroli, w terminie 7 dni od dnia otrzymania sprawozdania.
3.
W przypadku zgłoszenia uwag, o których mowa w ust. 2, podejmuje się czynności mające na celu wyjaśnienie spraw wskazanych w uwagach, a w razie potrzeby podejmuje się dodatkowe czynności kontrolne.
§  11.
1.
Na podstawie sprawozdań z kontroli, po rozpatrzeniu uwag i wyjaśnień zgłoszonych do nich, sporządza się raport z kontroli zawierający zalecenia i wnioski pokontrolne.
2.
Zalecenia i wnioski pokontrolne formułuje się na podstawie opinii zespołów Komitetu i komórek organizacyjnych urzędu Komitetu, właściwych ze względu na przedmiot kontroli, przedstawionych po zapoznaniu się ze sprawozdaniami z kontroli. W razie stwierdzenia nieprawidłowości, w zaleceniach i wnioskach pokontrolnych zamieszcza się uwagi i wnioski w sprawie ich usunięcia.
3.
Raport z kontroli zatwierdza Przewodniczący Komitetu.
4.
Przewodniczący Komitetu przekazuje kierownikowi kontrolowanej jednostki wystąpienie pokontrolne, sporządzone na podstawie raportu z kontroli, zawierające zalecenia i wnioski pokontrolne.
5.
Kierownik kontrolowanej jednostki może w terminie 14 dni od dnia otrzymania wystąpienia pokontrolnego zgłosić umotywowane zastrzeżenia w sprawie zaleceń i wniosków zawartych w tym wystąpieniu.
6.
Kierownik kontrolowanej jednostki obowiązany jest w terminie określonym w wystąpieniu pokontrolnym poinformować Przewodniczącego Komitetu o działaniach podjętych w celu realizacji zaleceń i wniosków pokontrolnych.
7.
W przypadku niewykonania przez kierownika kontrolowanej jednostki obowiązku, o którym mowa w ust. 6, informuje się o tym właściwe komórki organizacyjne urzędu Komitetu, które podejmują czynności mające na celu rozliczenie zadania podlegającego kontroli.
8.
Raport z kontroli i wystąpienie pokontrolne przekazuje się zespołom Komitetu i komórkom organizacyjnym urzędu Komitetu właściwym ze względu na przedmiot kontroli, które odpowiednio wykorzystują wyniki kontroli oraz podejmują czynności mające na celu zapewnienie prawidłowej realizacji zadań.
§  12.
Rozporządzenie wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.

Zmiany w prawie

Małżonkowie zapłacą za 2023 rok niższy ryczałt od najmu

Najem prywatny za 2023 rok rozlicza się według nowych zasad. Jedyną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawek 8,5 i 12,5 proc. Z kolei małżonkowie wynajmujący wspólną nieruchomość zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Taka zmiana weszła w życie w połowie 2023 r., ale ma zastosowanie do przychodów uzyskanych za cały 2023 r.

Monika Pogroszewska 27.03.2024
Ratownik medyczny wykona USG i zrobi test na COVID

Mimo krytycznych uwag Naczelnej Rady Lekarskiej, Ministerstwo Zdrowia zmieniło rozporządzenie regulujące uprawnienia ratowników medycznych. Już wkrótce, po ukończeniu odpowiedniego kursu będą mogli wykonywać USG, przywrócono im też możliwość wykonywania testów na obecność wirusów, którą mieli w pandemii, a do listy leków, które mogą zaordynować, dodano trzy nowe preparaty. Większość zmian wejdzie w życie pod koniec marca.

Agnieszka Matłacz 12.03.2024
Jak zgłosić zamiar głosowania korespondencyjnego w wyborach samorządowych

Nie wszyscy wyborcy będą mogli udać się osobiście 7 kwietnia, aby oddać głos w obwodowych komisjach wyborczych. Dla nich ustawodawca wprowadził instytucję głosowania korespondencyjnego jako jednej z tzw. alternatywnych procedur głosowania. Przypominamy zasady, terminy i procedurę tego udogodnienia dla wyborców z niepełnosprawnością, seniorów i osób w obowiązkowej kwarantannie.

Artur Pytel 09.03.2024
Tabletka "dzień po" bez recepty - Sejm uchwalił nowelizację

Bez recepty dostępny będzie jeden z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - zakłada uchwalona w czwartek nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tabletka będzie dostępna bez recepty ma być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stoi na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 22.02.2024
Data 30 kwietnia dla wnioskodawcy dodatku osłonowego może być pułapką

Choć ustawa o dodatku osłonowym wskazuje, że wnioski można składać do 30 kwietnia 2024 r., to dla wielu mieszkańców termin ten może okazać się pułapką. Datą złożenia wniosku jest bowiem data jego wpływu do organu. Rząd uznał jednak, że nie ma potrzeby doprecyzowania tej kwestii. A już podczas rozpoznawania poprzednich wniosków, właśnie z tego powodu wielu mieszkańców zostało pozbawionych świadczeń.

Robert Horbaczewski 21.02.2024
Standardy ochrony dzieci. Placówki medyczne mają pół roku

Lekarz czy pielęgniarka nie będą mogli się tłumaczyć, że nie wiedzieli komu zgłosić podejrzenie przemocy wobec dziecka. Placówki medyczne obowiązkowo muszą opracować standardy postępowania w takich sytuacjach. Przepisy, które je do tego obligują wchodzą właśnie w życie, choć dają jeszcze pół roku na przygotowania. Brak standardów będzie zagrożony grzywną. Kar nie przewidziano natomiast za ich nieprzestrzeganie.

Katarzyna Nocuń 14.02.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.2001.101.1112

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Sposób wykonywania nadzoru i kontroli realizacji badań naukowych i prac rozwojowych oraz innych zadań finansowanych lub dofinansowywanych ze środków ustalanych w budżecie państwa na naukę.
Data aktu: 05/09/2001
Data ogłoszenia: 20/09/2001
Data wejścia w życie: 05/10/2001