Przyznawanie świadczeń związanych z przeniesieniem funkcjonariusza celnego do pełnienia służby w innej miejscowości.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA FINANSÓW
z dnia 14 kwietnia 2000 r.
w sprawie przyznawania świadczeń związanych z przeniesieniem funkcjonariusza celnego do pełnienia służby w innej miejscowości.

Na podstawie art. 20 ust. 3 ustawy z dnia 24 lipca 1999 r. o Służbie Celnej (Dz. U. Nr 72, poz. 802 i Nr 110, poz. 1255) zarządza się, co następuje:
§  1.
Rozporządzenie określa:
1)
szczegółowe warunki przyznawania lokali mieszkalnych lub tymczasowych kwater funkcjonariuszom celnym przeniesionym do pełnienia służby w innej miejscowości, z której dojazd jest znacznie utrudniony,
2)
wysokość świadczeń związanych z przeniesieniem funkcjonariusza do pełnienia służby w innej miejscowości,
3)
szczegółowe warunki zwrotu kosztów przeniesienia, w tym kosztów podróży.
§  2.
1.
Funkcjonariuszowi celnemu, zwanemu dalej "funkcjonariuszem", przeniesionemu do pełnienia służby w innej miejscowości, przyznaje się lokal mieszkalny lub tymczasową kwaterę w miejscowości, w której stale lub czasowo pełni służbę, albo w miejscowości pobliskiej.
2.
Za miejscowość pobliską uważa się miejscowość, do której czas dojazdu publicznymi środkami transportu przewidziany w rozkładzie jazdy, łącznie z przesiadkami, nie przekracza w obie strony dwóch godzin, licząc od stacji (przystanku) najbliższej miejsca pełnienia służby do stacji (przystanku) najbliższej miejsca zamieszkania, bez uwzględnienia dojazdu do i od stacji (przystanku) w obrębie miejscowości, z której funkcjonariusz dojeżdża, oraz miejscowości, w której wykonuje obowiązki służbowe.
3.
W przypadku gdy z miejscowości, o których mowa w ust. 2, istnieją różne możliwości dojazdu, do obliczenia czasu dojazdu przyjmuje się czas jazdy ze stacji (przystanku) o najdogodniejszym połączeniu.
§  3.
Na lokale mieszkalne dla funkcjonariuszy przeznacza się lokale będące w dyspozycji Służby Celnej, a w szczególności:
1)
uzyskane w wyniku własnej działalności inwestycyjnej,
2)
uzyskane od terenowych organów administracji rządowej lub samorządowej,
3)
wynajęte lub zakupione na potrzeby Służby Celnej.
§  4.
Tymczasową kwaterą w rozumieniu rozporządzenia jest:
1)
pokój w lokalu mieszkalnym z dostępem do urządzeń sanitarnych znajdujących się w lokalu,
2)
pokój w hotelu,
3)
pokój gościnny w budynku przeznaczonym na cele służbowe.
§  5.
1.
Lokal mieszkalny jest przyznawany funkcjonariuszowi przeniesionemu na stałe do pełnienia służby w innej miejscowości, z zastrzeżeniem ust. 2 pkt 1.
2.
Tymczasową kwaterę przyznaje się:
1)
funkcjonariuszowi przeniesionemu na stałe do pełnienia służby w innej miejscowości, oczekującemu na lokal mieszkalny, z zastrzeżeniem ust. 4,
2)
funkcjonariuszowi przeniesionemu czasowo do pełnienia służby w innej miejscowości.
3.
Przyznany lokal mieszkalny lub tymczasowa kwatera powinny znajdować się w należytym stanie technicznym i sanitarnym.
4.
Okres oczekiwania na przyznanie lokalu mieszkalnego nie może przekroczyć roku.
§  6.
Obowiązek zapewnienia lokalu mieszkalnego lub tymczasowej kwatery należy do kierownika urzędu, do którego funkcjonariusz został przeniesiony.
§  7.
Za członków rodziny funkcjonariusza, których uwzględnia się przy ustalaniu przysługującej powierzchni mieszkalnej lokalu mieszkalnego, uważa się pozostających z funkcjonariuszem we wspólnym gospodarstwie domowym:
1)
małżonka,
2)
dzieci (własne lub małżonka, przysposobione lub przyjęte na wychowanie) pozostające na jego utrzymaniu, jeżeli nie ukończyły 25 lat życia, a także bez względu na wiek, jeżeli są to dzieci, którym przysługuje zasiłek pielęgnacyjny na podstawie ustawy z dnia 1 grudnia 1994 r. o zasiłkach rodzinnych, pielęgnacyjnych i wychowawczych (Dz. U. z 1998 r. Nr 102, poz. 651, Nr 106, poz. 668 i Nr 162, poz. 1118 oraz z 1999 r. Nr 60, poz. 636 i Nr 110, poz. 1256),
3)
rodziców funkcjonariusza i jego małżonka będących na jego wyłącznym utrzymaniu lub jeżeli ze względu na wiek albo niepełnosprawność, albo inne okoliczności są niezdolni do wykonywania pracy; za rodziców uważa się również ojczyma i macochę oraz osoby przysposabiające.
§  8.
1.
Funkcjonariuszowi przyznaje się lokal mieszkalny o powierzchni mieszkalnej ustalonej zgodnie z normą powierzchni mieszkalnej, zwanej dalej "normą", mierzoną powierzchnią pokoi.
2.
Norma ustalona dla funkcjonariusza oraz każdego członka jego rodziny wynosi od 7 do 10 m2 powierzchni mieszkalnej, z zastrzeżeniem ust. 3 i 4.
3.
Bezdzietnemu małżeństwu przysługuje dodatkowo jedna norma należna ich przyszłemu dziecku.
4.
Funkcjonariuszowi celnemu nie posiadającemu rodziny przyznaje się lokal o powierzchni mieszkalnej od 14 do 20 m2.
5.
W razie zbiegu uprawnień funkcjonariusza i członków jego rodziny do norm z różnych tytułów, uwzględnia się normy tylko z jednego tytułu.
§  9.
1.
Funkcjonariuszowi może być przyznany lokal o powierzchni mieszkalnej mniejszej od przysługującej zgodnie z normami, jeżeli wyrazi na to pisemną zgodę lub wystąpi z takim wnioskiem. Przyznanie takiego lokalu nie pozbawia funkcjonariusza prawa do uzyskania lokalu o powierzchni mieszkalnej odpowiadającej przysługującym normom.
2.
Kierownik urzędu może przyznać funkcjonariuszowi lokal o powierzchni mieszkalnej większej od przysługującej zgodnie z normami, gdy nie ma możliwości przyznania lokalu zgodnie z obowiązującymi normami.
§  10.
Kolejność przyznawania lokali mieszkalnych funkcjonariuszom ustala się, biorąc pod uwagę ich sytuację rodzinną, okres oczekiwania na przyznanie lokalu mieszkalnego oraz okres służby.
§  11.
1.
Szczegółowe warunki korzystania z przyznanego lokalu mieszkalnego lub tymczasowej kwatery określa umowa cywilnoprawna zawarta pomiędzy funkcjonariuszem a kierownikiem urzędu, do którego funkcjonariusz został przeniesiony.
2.
Ustalony w umowie czynsz najmu lokalu mieszkalnego płaci funkcjonariusz, z tym że czynsz ten nie może przekroczyć wysokości czynszu regulowanego wyznaczonego według zasad określonych w ustawie z dnia 2 lipca 1994 r. o najmie lokali mieszkalnych i dodatkach mieszkaniowych (Dz. U. z 1998 r. Nr 120, poz. 787 i Nr 162, poz. 1119, z 1999 r. Nr 111, poz. 1281 oraz z 2000 r. Nr 3, poz. 46 i Nr 5, poz. 67).
3.
Koszty zakwaterowania w tymczasowej kwaterze ponosi urząd, do którego funkcjonariusz został przeniesiony.
§  12.
1.
Funkcjonariuszowi przeniesionemu na stałe do pełnienia służby w innej miejscowości, z zastrzeżeniem § 16, przysługują:
1)
zwrot kosztów podróży jego i członków rodziny,
2)
diety dla niego i członków rodziny,
3)
zwrot kosztów przewozu urządzenia domowego.
2.
Koszty, o których mowa w ust. 1, zwraca urząd, do którego funkcjonariusz został przeniesiony.
§  13.
1.
Zwrot kosztów podróży funkcjonariusza i członków jego rodziny następuje na podstawie przedstawionego biletu na środek transportu komunikacji publicznej lub pisemnego oświadczenia funkcjonariusza o wykorzystaniu w podróży samochodu stanowiącego jego własność.
2.
W przypadku wykorzystania przez funkcjonariusza w podróży samochodu stanowiącego jego własność, zwrot kosztów podróży następuje na zasadach określonych w rozporządzeniu Ministra Transportu i Gospodarki Morskiej z dnia 26 marca 1998 r. w sprawie warunków ustalania i zasad zwrotu kosztów używania do celów służbowych samochodów osobowych, motocykli i motorowerów, nie będących własnością pracodawcy (Dz. U. Nr 41, poz. 239).
§  14.
1.
Diety przysługują za czas przejazdu i za pierwszą dobę pobytu w nowym miejscu zamieszkania.
2.
Wysokość i wypłata diet dla funkcjonariusza następuje na zasadach określonych w rozporządzeniu Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z dnia 1 czerwca 1998 r. w sprawie zasad ustalania oraz wysokości należności przysługujących pracownikom z tytułu podróży służbowej na obszarze kraju (Dz. U. Nr 69, poz. 454 i z 2000 r. Nr 13, poz. 173).
3.
Diety dla członków rodziny wynoszą 75% diet przysługujących funkcjonariuszowi.
§  15.
1.
Zwrot kosztów przewozu urządzenia domowego obejmuje koszty transportu, opakowania oraz prac załadunkowych i wyładunkowych.
2.
Zwrot kosztów przewozu urządzenia domowego następuje na podstawie przedstawionych rachunków lub biletów bagażowych.
§  16.
1.
Funkcjonariuszowi przeniesionemu czasowo do pełnienia służby w innej miejscowości oraz funkcjonariuszowi przeniesionemu do pełnienia służby na stałe w innej miejscowości posiadającemu rodzinę, któremu nie zapewniono lokalu mieszkalnego, a jedynie tymczasową kwaterę do zamieszkania bez rodziny, do czasu zapewnienia lokalu mieszkalnego przysługują:
1)
zwrot kosztów podróży,
2)
diety,
3)
dodatek za rozłąkę,
4)
zwrot kosztów przejazdu, raz w miesiącu, środkiem transportu określonym przez kierownika urzędu, do miejsca stałego zamieszkania i z powrotem, w celu odwiedzenia rodziny.
2.
Przepisy § 12 ust. 2, § 13 i 14 stosuje się odpowiednio.
§  17.
1.
Dodatek, o którym mowa w § 16 ust. 1 pkt 3, przysługuje za każdy dzień rozłąki w wysokości 95% stawki diety określonej w rozporządzeniu, o którym mowa w § 14 ust. 2.
2.
Dodatek za rozłąkę nie przysługuje za czas:
1)
nieusprawiedliwionej nieobecności w służbie,
2)
pobytu w szpitalu,
3)
zwolnień od służby bez prawa do uposażenia,
4)
urlopu wypoczynkowego lub zdrowotnego,
5)
podróży służbowej, z tytułu której funkcjonariusz otrzymał diety w pełnej wysokości,
6)
pobytu u rodziny w miejscu stałego zamieszkania w ramach odwiedzin, o których mowa w § 16 ust. 1 pkt 4.
§  18.
Rozporządzenie wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.

Zmiany w prawie

Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Tabletki "dzień po" bez recepty nie będzie. Jest weto prezydenta

Dostępność bez recepty jednego z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - takie rozwiązanie zakładała zawetowana w piątek przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tzw. tabletka "dzień po" byłaby dostępna bez recepty miał być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stało na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 29.03.2024
Małżonkowie zapłacą za 2023 rok niższy ryczałt od najmu

Najem prywatny za 2023 rok rozlicza się według nowych zasad. Jedyną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawek 8,5 i 12,5 proc. Z kolei małżonkowie wynajmujący wspólną nieruchomość zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Taka zmiana weszła w życie w połowie 2023 r., ale ma zastosowanie do przychodów uzyskanych za cały 2023 r.

Monika Pogroszewska 27.03.2024
Ratownik medyczny wykona USG i zrobi test na COVID

Mimo krytycznych uwag Naczelnej Rady Lekarskiej, Ministerstwo Zdrowia zmieniło rozporządzenie regulujące uprawnienia ratowników medycznych. Już wkrótce, po ukończeniu odpowiedniego kursu będą mogli wykonywać USG, przywrócono im też możliwość wykonywania testów na obecność wirusów, którą mieli w pandemii, a do listy leków, które mogą zaordynować, dodano trzy nowe preparaty. Większość zmian wejdzie w życie pod koniec marca.

Agnieszka Matłacz 12.03.2024