Szczegółowy tryb likwidacji pracowniczych funduszy emerytalnych, którymi zarządzanie nie zostało przejęte przez inne pracownicze towarzystwa emerytalne, a w szczególności sposób i termin składania przez członków funduszy dyspozycji dotyczących sposobu wykorzystania środków zgromadzonych na ich rachunkach.

ROZPORZĄDZENIE
RADY MINISTRÓW
z dnia 12 maja 1998 r.
w sprawie szczegółowego trybu likwidacji pracowniczych funduszy emerytalnych, którymi zarządzanie nie zostało przejęte przez inne pracownicze towarzystwa emerytalne, a w szczególności sposobu i terminu składania przez członków funduszy dyspozycji dotyczących sposobu wykorzystania środków zgromadzonych na ich rachunkach.

Na podstawie art. 78 ustawy z dnia 28 sierpnia 1997 r. o organizacji i funkcjonowaniu funduszy emerytalnych (Dz. U. Nr 139, poz. 934) zarządza się, co następuje:
§  1.
1.
W dniu rozpoczęcia likwidacji pracowniczego funduszu emerytalnego zarząd nad tym funduszem przejmuje likwidator.
2.
Likwidator reprezentuje pracowniczy fundusz emerytalny wobec osób trzecich.
§  2.
1.
Likwidator przedstawia do zatwierdzenia Urzędowi Nadzoru nad Funduszami Emerytalnymi bilans otwarcia likwidacji pracowniczego funduszu emerytalnego, sporządzony na dzień rozpoczęcia likwidacji, oraz program likwidacji tego funduszu.
2.
Likwidator w terminie do 15 dnia każdego miesiąca składa Urzędowi Nadzoru nad Funduszami Emerytalnymi sprawozdanie z przebiegu likwidacji w poprzednim miesiącu.
§  3.
1.
O rozpoczęciu likwidacji pracowniczego funduszu emerytalnego likwidator zawiadamia akcjonariuszy pracowniczego towarzystwa emerytalnego zarządzającego tym funduszem, w sposób określony w statucie towarzystwa.
2.
Informacja o rozpoczęciu likwidacji pracowniczego funduszu emerytalnego jest ogłaszana niezwłocznie w dzienniku o zasięgu krajowym, a jeżeli działalność funduszu nie wykracza poza granice regionu - może zostać ogłoszona w dzienniku o zasięgu regionalnym.
§  4.
Pracodawca jest zobowiązany, na zasadach określonych w art. 34 ust. 4 ustawy z dnia 22 sierpnia 1997 r. o pracowniczych programach emerytalnych (Dz. U. Nr 139, poz. 932), do pisemnego zawiadomienia pracownika o likwidacji pracowniczego funduszu emerytalnego i konieczności dokonania przez pracownika dyspozycji dotyczącej środków zgromadzonych na jego rachunku, wraz z pouczeniem go o sposobie postępowania wynikającym z niniejszego rozporządzenia, a także do przekazania informacji o możliwych sposobach rozdysponowania środków określonych w art. 76 ustawy z dnia 28 sierpnia 1997 r. o organizacji i funkcjonowaniu funduszy emerytalnych (Dz. U. Nr 139, poz. 934) oraz do przekazania informacji o miejscu i terminie publikacji ogłoszenia, o którym mowa w § 3 ust. 2.
§  5.
1.
Po rozpoczęciu likwidacji pracowniczego funduszu emerytalnego Urząd Nadzoru nad Funduszami Emerytalnymi wyznacza termin, przed upływem którego likwidator jest zobowiązany do:
1)
zbycia aktywów mających postać niepieniężną,
2)
ściągnięcia należności,
3)
zaspokojenia wierzycieli.
2.
Zbywanie aktywów funduszu powinno odbywać się z należytym uwzględnieniem interesów członków pracowniczego funduszu emerytalnego.
§  6.
1.
Wyznaczony przez Urząd Nadzoru nad Funduszami Emerytalnymi termin, o którym mowa w § 5 ust. 1, powinien przypadać na ostatni dzień roboczy miesiąca bądź dzień określony w statucie pracowniczego funduszu emerytalnego jako dzień wyceny.
2.
W dniu, w którym upływa termin, o którym mowa w § 5 ust. 1, pracowniczy fundusz emerytalny określa wartość jednostki rozrachunkowej oraz wartość jednostek rozrachunkowych przypadających na poszczególnych członków funduszu.
§  7.
1.
Członek likwidowanego pracowniczego funduszu emerytalnego dokonuje dyspozycji dotyczącej sposobu wykorzystania środków zgromadzonych na jego rachunku, w terminie 2 miesięcy od daty ogłoszenia informacji o rozpoczęciu likwidacji, o której mowa w § 3 ust. 2.
2.
Dyspozycja jest składana likwidatorowi pracowniczego funduszu emerytalnego w formie pisemnej:
1)
za pośrednictwem pracodawcy, jeśli jest on akcjonariuszem pracowniczego towarzystwa emerytalnego, o którym mowa w § 3 ust. 1,
2)
bezpośrednio - w przypadku innym niż określony w pkt 1.
3.
Dyspozycja powinna zawierać imię i nazwisko, adres zamieszkania, podpis członka likwidowanego pracowniczego funduszu emerytalnego oraz:
1)
nazwę pracowniczego funduszu emerytalnego, zakładu ubezpieczeń na życie, otwartego funduszu inwestycyjnego albo specjalistycznego funduszu inwestycyjnego otwartego - w przypadku gdy środki zostaną rozdysponowane w sposób określony w art. 76 ust. 1 pkt 3 ustawy o organizacji i funkcjonowaniu funduszy emerytalnych,
2)
numer rachunku bankowego albo adres, na który należy przekazać jednorazową wypłatę - w przypadku gdy środki zostaną rozdysponowane w sposób określony w art. 76 ust. 1 pkt 4 ustawy, o której mowa w pkt 1.
§  8.
Likwidator dokonuje rozdysponowania środków zgromadzonych na rachunku członka, zgodnie z jego dyspozycją, najpóźniej w terminie jednego miesiąca, licząc od dnia upływu wyznaczonego przez Urząd Nadzoru nad Funduszami Emerytalnymi terminu, o którym mowa w § 5 ust. 1.
§  9.
1.
Jeżeli uczestnik pracowniczego programu emerytalnego prowadzonego w formie pracowniczego funduszu emerytalnego złoży w trakcie likwidacji pracowniczego funduszu emerytalnego wypowiedzenie pracowniczej umowy emerytalnej i przekaże dyspozycję co do sposobu rozdysponowania środków zgromadzonych na jego rachunku, fundusz wykona tę dyspozycję po upływie terminu, o którym mowa w § 5 ust. 1.
2.
W przypadku gdy uczestnik pracowniczego programu emerytalnego wypowie pracowniczą umowę emerytalną i zażąda zwrotu środków, o których mowa w art. 31 ust. 3 ustawy o pracowniczych programach emerytalnych, zwrot środków następuje po upływie terminu, o którym mowa w § 5 ust. 1.
3.
W przypadkach, o których mowa w ust. 1 i 2, stosuje się odpowiednio przepis § 8.
§  10.
Po zakończeniu postępowania likwidacyjnego likwidator przedstawia Urzędowi Nadzoru nad Funduszami Emerytalnymi sprawozdanie z przeprowadzonej likwidacji oraz przedstawia do zatwierdzenia sprawozdanie finansowe sporządzone na dzień zakończenia likwidacji.
§  11.
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem 1 stycznia 1999 r.

Zmiany w prawie

Tabletki "dzień po" bez recepty nie będzie. Jest weto prezydenta

Dostępność bez recepty jednego z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - takie rozwiązanie zakładała zawetowana w piątek przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tzw. tabletka "dzień po" byłaby dostępna bez recepty miał być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stało na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 29.03.2024
Małżonkowie zapłacą za 2023 rok niższy ryczałt od najmu

Najem prywatny za 2023 rok rozlicza się według nowych zasad. Jedyną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawek 8,5 i 12,5 proc. Z kolei małżonkowie wynajmujący wspólną nieruchomość zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Taka zmiana weszła w życie w połowie 2023 r., ale ma zastosowanie do przychodów uzyskanych za cały 2023 r.

Monika Pogroszewska 27.03.2024
Ratownik medyczny wykona USG i zrobi test na COVID

Mimo krytycznych uwag Naczelnej Rady Lekarskiej, Ministerstwo Zdrowia zmieniło rozporządzenie regulujące uprawnienia ratowników medycznych. Już wkrótce, po ukończeniu odpowiedniego kursu będą mogli wykonywać USG, przywrócono im też możliwość wykonywania testów na obecność wirusów, którą mieli w pandemii, a do listy leków, które mogą zaordynować, dodano trzy nowe preparaty. Większość zmian wejdzie w życie pod koniec marca.

Agnieszka Matłacz 12.03.2024
Jak zgłosić zamiar głosowania korespondencyjnego w wyborach samorządowych

Nie wszyscy wyborcy będą mogli udać się osobiście 7 kwietnia, aby oddać głos w obwodowych komisjach wyborczych. Dla nich ustawodawca wprowadził instytucję głosowania korespondencyjnego jako jednej z tzw. alternatywnych procedur głosowania. Przypominamy zasady, terminy i procedurę tego udogodnienia dla wyborców z niepełnosprawnością, seniorów i osób w obowiązkowej kwarantannie.

Artur Pytel 09.03.2024
Data 30 kwietnia dla wnioskodawcy dodatku osłonowego może być pułapką

Choć ustawa o dodatku osłonowym wskazuje, że wnioski można składać do 30 kwietnia 2024 r., to dla wielu mieszkańców termin ten może okazać się pułapką. Datą złożenia wniosku jest bowiem data jego wpływu do organu. Rząd uznał jednak, że nie ma potrzeby doprecyzowania tej kwestii. A już podczas rozpoznawania poprzednich wniosków, właśnie z tego powodu wielu mieszkańców zostało pozbawionych świadczeń.

Robert Horbaczewski 21.02.2024
Standardy ochrony dzieci. Placówki medyczne mają pół roku

Lekarz czy pielęgniarka nie będą mogli się tłumaczyć, że nie wiedzieli komu zgłosić podejrzenie przemocy wobec dziecka. Placówki medyczne obowiązkowo muszą opracować standardy postępowania w takich sytuacjach. Przepisy, które je do tego obligują wchodzą właśnie w życie, choć dają jeszcze pół roku na przygotowania. Brak standardów będzie zagrożony grzywną. Kar nie przewidziano natomiast za ich nieprzestrzeganie.

Katarzyna Nocuń 14.02.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.1998.63.401

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Szczegółowy tryb likwidacji pracowniczych funduszy emerytalnych, którymi zarządzanie nie zostało przejęte przez inne pracownicze towarzystwa emerytalne, a w szczególności sposób i termin składania przez członków funduszy dyspozycji dotyczących sposobu wykorzystania środków zgromadzonych na ich rachunkach.
Data aktu: 12/05/1998
Data ogłoszenia: 26/05/1998
Data wejścia w życie: 01/01/1999