Określenie terminów składania wniosków, zasad podziału i trybu przekazywania dotacji budżetowej na restrukturyzację zadłużenia z tytułu składek na ubezpieczenie społeczne.

ROZPORZĄDZENIE
RADY MINISTRÓW
z dnia 7 maja 1996 r.
w sprawie określenia terminów składania wniosków, zasad podziału i trybu przekazywania dotacji budżetowej na restrukturyzację zadłużenia z tytułu składek na ubezpieczenie społeczne.

Na podstawie art. 20 ust. 2 ustawy budżetowej na rok 1996 z dnia 1 lutego 1996 r. (Dz. U. Nr 19, poz. 87) zarządza się, co następuje:
§  1.
1.
Dotację budżetową na restrukturyzację zadłużenia z tytułu składek na ubezpieczenie społeczne, powstałego do dnia 31 grudnia 1994 r., waz z odsetkami, zwanego dalej "zadłużeniem", przyznaje się dla przedsiębiorstw państwowych i spółek z udziałem Skarbu Państwa spełniających warunki, o których mowa w art. 20 ust. 1 ustawy budżetowej na rok 1996 z dnia 1 lutego 1996 r. (Dz. U. Nr 19, poz. 87), zwanej dalej "ustawą".
2.
Wysokość dotacji budżetowej na spłatę zadłużenia określa się w kwocie nie wyższej od iloczynu tego zadłużenia oraz wskaźnika zmniejszenia wierzytelności objętych układem w postępowaniu układowym, zwanym dalej "układem", wynikającego z tego postępowania lub wskaźnika umorzenia wierzytelności, wynikającego z bankowego postępowania ugodowego, z zastrzeżeniem ust. 4-6.
3.
Przez wskaźnik umorzenia wierzytelności, o którym mowa w ust. 2, rozumie się iloraz sumy kwot wierzytelności podlegających umorzeniu i zamianie na akcje (udziały) do kwoty wierzytelności ogółem, objętych ugodą bankową. Przepis stosuje się odpowiednio do wskaźnika zmniejszenia wierzytelności objętych układem.
4.
Wysokość dotacji, o której mowa w ust. 2, nie może przekroczyć 50% zadłużenia.
5.
W spółkach z udziałem Skarbu Państwa wysokość dotacji, o której mowa w ust. 2, po uwzględnieniu przepisu ust. 4, jest ustalona wprost proporcjonalnie do udziału Skarbu Państwa na dzień 31 grudnia 1994 r.
6.
Dotacja budżetowa ustalona zgodnie z przepisami ust. 2, 4 i 5 nie może być wyższa niż zadłużenie na dzień uprawomocnienia się ugody bankowej lub postanowienia sądu o zatwierdzeniu układu.
§  2.
1.
Przedsiębiorstwa państwowe i spółki z udziałem Skarbu Państwa spełniające warunki, o których mowa w art. 20 ust. 1 ustawy, składają wniosek o przyznanie dotacji na restrukturyzację zadłużenia organowi założycielskiemu lub organowi reprezentującemu Skarb Państwa w spółce, w terminie 60 dni od dnia wejścia w życie rozporządzenia. Wniosek złożony po tym terminie nie podlega rozpatrzeniu.
2.
Wniosek, o którym mowa w ust. 1, powinien zawierać:
1)
nazwę i adres przedsiębiorstwa państwowego lub firmę spółki z udziałem Skarbu Państwa oraz numer REGON,
2)
nazwę organu założycielskiego przedsiębiorstwa państwowego lub organu reprezentującego Skarb Państwa w spółce,
3)
kwotę zadłużenia, o którym mowa w art. 20 ust. 1 ustawy, oraz kwotę tego zadłużenia na dzień uprawomocnienia się ugody bankowej lub postanowienia sądu o zatwierdzeniu układu, uzgodnione z właściwym miejscowo oddziałem Zakładu Ubezpieczeń Społecznych,
4)
kwotę wierzytelności ogółem i w podziale na poszczególne grupy wierzytelności, objętą ugodą bankową lub układem, wraz z wymienieniem warunków ugody lub układu dla każdej z tych grup i datą uprawomocnienia się ugody lub postanowienia sądu o zatwierdzeniu układu,
5)
wskaźnik zmniejszenia wierzytelności lub wskaźnik umorzenia wierzytelności, o którym mowa w § 1 ust. 2 i 3,
6)
informację co do wysokości udziału Skarbu Państwa w kapitale akcyjnym (zakładowym) spółki na dzień 31 grudnia 1994 r.,
7)
kwotę dotacji budżetowej na restrukturyzację zadłużenia, ustaloną zgodnie z § 1 ust. 2-6.
3.
Do wniosku, o którym mowa w ust. 1, powinny być dołączone:
1)
kopia ugody bankowej wraz z ogłoszeniem banku o uprawomocnieniu się ugody lub postanowienia sądu o zatwierdzeniu układu wraz z warunkami układu oraz klauzulą o dacie uprawomocnienia się tego postanowienia,
2)
informacja o realizacji ugody bankowej lub układu,
3)
kopia zawartego porozumienia z właściwym miejscowo oddziałem Zakładu Ubezpieczeń Społecznych w sprawie spłaty zadłużenia, jeśli porozumienie takie zostało zawarte, wraz z informacją o wywiązywaniu się z tego porozumienia i opłacaniu bieżących składek na ubezpieczenie społeczne,
4)
wstępne porozumienie z właściwym miejscowo oddziałem Zakładu Ubezpieczeń Społecznych w sprawie ratalnej spłaty zadłużenia istniejącego w dniu wejścia w życie rozporządzenia wraz z informacją o opłacaniu bieżących składek na ubezpieczenie społeczne, jeśli brak jest porozumienia, o którym mowa w pkt 3.
§  3.
1.
Organ założycielski lub organ reprezentujący Skarb Państwa w spółce, po rozpatrzeniu wniosku sporządzonego zgodnie z § 2 ust. 2 i zawierającego materiały wymienione w § 2 ust. 3 oraz stwierdzeniu, że wnioskodawca spełnia warunki, o których mowa w art. 20 ust. 1 ustawy, występuje do Ministra Finansów o przyznanie dotacji na spłatę zadłużenia, w terminie 30 dni od daty wpływu wniosku.
2.
Wystąpienie, o którym mowa w ust. 1, powinno zawierać dane, o których mowa w § 2 ust. 2 pkt 1-7, oraz datę uprawomocnienia się ugody bankowej lub postanowienia sądu o zatwierdzeniu układu.
§  4.
1.
Minister Finansów dokonuje podziału dotacji według zasad określonych w § 1 i wydaje decyzje o przyznaniu z rezerwy celowej budżetu państwa środków na zwiększenie wydatków budżetowych organu założycielskiego lub organu reprezentującego Skarb Państwa w spółce na restrukturyzację zadłużenia dla przedsiębiorstw państwowych i spółek z udziałem Skarbu Państwa.
2.
Organ założycielski przedsiębiorstwa państwowego lub organ reprezentujący Skarb Państwa w spółce:
1)
powiadamia przedsiębiorstwo państwowe lub spółkę z udziałem Skarbu Państwa o wysokości przyznanej dotacji,
2)
przekazuje dotację do Centrali Zakładu Ubezpieczeń Społecznych na spłatę zadłużenia przedsiębiorstw państwowych lub spółek z udziałem Skarbu Państwa, którym przyznana została dotacja na ten cel.
3.
Przedsiębiorstwo państwowe lub spółka z udziałem Skarbu Państwa, po otrzymaniu zawiadomienia o wysokości przyznanej dotacji, zawiera ostateczne porozumienie z właściwym miejscowo oddziałem Zakładu Ubezpieczeń Społecznych w sprawie warunków i terminów spłaty pozostałego zadłużenia.
§  5.
Rozporządzenie wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.

Zmiany w prawie

Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Tabletki "dzień po" bez recepty nie będzie. Jest weto prezydenta

Dostępność bez recepty jednego z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - takie rozwiązanie zakładała zawetowana w piątek przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tzw. tabletka "dzień po" byłaby dostępna bez recepty miał być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stało na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 29.03.2024
Małżonkowie zapłacą za 2023 rok niższy ryczałt od najmu

Najem prywatny za 2023 rok rozlicza się według nowych zasad. Jedyną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawek 8,5 i 12,5 proc. Z kolei małżonkowie wynajmujący wspólną nieruchomość zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Taka zmiana weszła w życie w połowie 2023 r., ale ma zastosowanie do przychodów uzyskanych za cały 2023 r.

Monika Pogroszewska 27.03.2024
Ratownik medyczny wykona USG i zrobi test na COVID

Mimo krytycznych uwag Naczelnej Rady Lekarskiej, Ministerstwo Zdrowia zmieniło rozporządzenie regulujące uprawnienia ratowników medycznych. Już wkrótce, po ukończeniu odpowiedniego kursu będą mogli wykonywać USG, przywrócono im też możliwość wykonywania testów na obecność wirusów, którą mieli w pandemii, a do listy leków, które mogą zaordynować, dodano trzy nowe preparaty. Większość zmian wejdzie w życie pod koniec marca.

Agnieszka Matłacz 12.03.2024