Szczegółowe zasady, tryb i wysokość przyznawania stypendiów osobom zajmującym się twórczością artystyczną, upowszechnianiem i ochroną dóbr kultury.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA KULTURY I SZTUKI
z dnia 9 grudnia 1996 r.
w sprawie szczegółowych zasad, trybu i wysokości przyznawania stypendiów osobom zajmującym się twórczością artystyczną, upowszechnianiem i ochroną dóbr kultury. *

Na podstawie art. 7b ust. 3 ustawy z dnia 25 października 1991 r. o organizowaniu i prowadzeniu działalności kulturalnej (Dz. U. Nr 114, poz. 493, z 1994 r. Nr 121, poz. 591 i z 1996 r. Nr 90, poz. 407) zarządza się, co następuje:
§  1.
Stypendia mogą być przyznawane osobom zajmującym się twórczością artystyczną, upowszechnianiem i ochroną dóbr kultury.
§  2.
Osoba lub zespół osób ubiegający się o przyznanie stypendium może je otrzymać wyłącznie na wykonanie w ustalonym terminie określonego przedsięwzięcia.
§  3.
1.
Wnioski o przyznanie stypendium półrocznego w roku bieżącym składa się do dnia 31 stycznia oraz o przyznanie stypendium całorocznego na rok następny do dnia 30 lipca każdego roku.
2.
Wniosek o przyznanie stypendium powinien zawierać:
1)
dane osobowe kandydata (kandydatów),
2)
informacje o dorobku twórczym, artystycznym, naukowym, popularyzatorskim, konserwatorskim lub innym,
3)
program stypendium (plan pracy w okresie pobierania stypendium oraz termin jej zakończenia).
§  4.
1.
Osoba (osoby), której przyznano stypendium, zwana dalej "stypendystą", obowiązana jest do:
1)
wykonania przyjętego programu stypendium,
2)
przedkładania, na żądanie przyznającego stypendium, bieżących wyników realizacji stypendium lub w ustalonych terminach okresowych sprawozdań z wykonania programu,
3)
przedstawienia w ustalonym terminie sprawozdania z wykorzystania stypendium oraz jego wyników.
2.
Warunkiem przyznania stypendium może być zobowiązanie do przeniesienia na rzecz określonej instytucji państwowej lub komunalnej własności lub innych praw majątkowych do wytworzonych dóbr kultury lub innych wyników uzyskanych dzięki realizacji stypendium.
3.
W przypadku, o którym mowa w ust. 2, szczegółowe zobowiązania stron określa umowa zawarta między przyznającym stypendium a osobą (osobami) ubiegającą się o nie.
4.
W przypadkach uzasadnionych stypendysta może ubiegać się o przedłużenie terminu wykonania zobowiązań wynikających z przepisów ust. 1.
§  5.
Przyznający stypendium może wstrzymać jego realizację, jeżeli stypendysta nie realizuje zobowiązań określonych w § 4 lub otrzymał negatywną ocenę przedstawionych wyników, o których mowa w § 4 ust. 2.
§  6.
Stypendysta, który nie wywiązał się z zobowiązań określonych w § 4 ust. 1 lub przedstawił wynik oceniony negatywnie przez przyznającego stypendium, traci prawo do ubiegania się o kolejne stypendium.
§  7.
Stypendia przyznaje się w ustalonej kwocie wypłacanej jednorazowo albo jako świadczenie okresowe na czas określony, nie dłuższy jednak niż 12 miesięcy.
§  8.
Miesięczna wysokość stypendium nie może przekroczyć trzykrotnego przeciętnego wynagrodzenia pracowników w gospodarce narodowej w ostatnim kwartale roku poprzedzającego przyznanie stypendium i nie podlega waloryzacji w okresie pobierania stypendium.
§  9.
Stypendia przyznaje się systemem konkursowym:
1)
wnioski o przyznanie stypendium półrocznego rozpatruje się dwa razy w roku: do dnia 30 kwietnia oraz do dnia 31 października,
2)
rozdział stypendiów następuje po zapoznaniu się ze wszystkimi wnioskami.
§  10.
Minister Kultury i Sztuki oraz wojewodowie mogą powierzyć przeprowadzanie konkursu, opiniowanie wniosków oraz proponowanie wysokości stypendium powołanej przez siebie komisji.
§  11.
Stypendia wypłacane są w ramach środków budżetowych, w dziale kultura i sztuka.
§  12.
Pozytywne decyzje stypendialne uzasadnia się i podaje do publicznej wiadomości.
§  13.
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem 1 stycznia 1997 r.
* Niniejsze rozporządzenie traci moc z dniem 1 stycznia 1999 r. w części sprzecznej z ustawą z dnia 25 października 1991 r. o organizowaniu i prowadzeniu działalności kulturalnej (Dz.U.97.110.721) w brzmieniu ustalonym przez art. 82 pkt 4 ustawy z dnia 24 lipca 1998 r. o zmianie niektórych ustaw określających kompetencje organów administracji publicznej - w związku z reformą ustrojową państwa (Dz.U.98.106.668).

Zmiany w prawie

Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Tabletki "dzień po" bez recepty nie będzie. Jest weto prezydenta

Dostępność bez recepty jednego z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - takie rozwiązanie zakładała zawetowana w piątek przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tzw. tabletka "dzień po" byłaby dostępna bez recepty miał być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stało na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 29.03.2024
Małżonkowie zapłacą za 2023 rok niższy ryczałt od najmu

Najem prywatny za 2023 rok rozlicza się według nowych zasad. Jedyną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawek 8,5 i 12,5 proc. Z kolei małżonkowie wynajmujący wspólną nieruchomość zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Taka zmiana weszła w życie w połowie 2023 r., ale ma zastosowanie do przychodów uzyskanych za cały 2023 r.

Monika Pogroszewska 27.03.2024
Ratownik medyczny wykona USG i zrobi test na COVID

Mimo krytycznych uwag Naczelnej Rady Lekarskiej, Ministerstwo Zdrowia zmieniło rozporządzenie regulujące uprawnienia ratowników medycznych. Już wkrótce, po ukończeniu odpowiedniego kursu będą mogli wykonywać USG, przywrócono im też możliwość wykonywania testów na obecność wirusów, którą mieli w pandemii, a do listy leków, które mogą zaordynować, dodano trzy nowe preparaty. Większość zmian wejdzie w życie pod koniec marca.

Agnieszka Matłacz 12.03.2024