Organizacja i zasady działania centrów ustawicznego kształcenia dorosłych w dziedzinach artystycznych, bibliotekarstwie i animacji kulturalnej.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA KULTURY I SZTUKI
z dnia 4 lutego 1994 r.
w sprawie organizacji i zasad działania centrów ustawicznego kształcenia dorosłych w dziedzinach artystycznych, bibliotekarstwie i animacji kulturalnej.

Na podstawie art. 68 ust. 2 ustawy z dnia 7 września 1991 r. o systemie oświaty (Dz. U. Nr 95, poz. 425, z 1992 r. Nr 26, poz. 113 i Nr 54, poz. 254, z 1993 r. Nr 127, poz. 585 i z 1994 r. Nr 1, poz. 3) zarządza się, co następuje:
§  1.
1.
W celu kształcenia, dokształcania i doskonalenia osób dorosłych w dziedzinach artystycznych, bibliotekarstwie oraz animacji kulturalnej mogą być tworzone centra ustawicznego kształcenia.
2.
Do zadań centrum ustawicznego kształcenia, zwanego dalej "centrum", należy w szczególności:
1)
kształcenie, dokształcanie i doskonalenie osób dorosłych w formach szkolnych i pozaszkolnych,
2)
organizowanie egzaminów eksternistycznych z zakresu programów nauczania szkół artystycznych oraz w kierunkach prowadzonych przez centrum,
3)
opracowywanie i wydawanie skryptów, poradników oraz materiałów metodycznych na potrzeby słuchaczy i nauczycieli,
4)
doskonalenie metod pracy dydaktycznej w zakresie kształcenia dorosłych, w szczególności poprzez: warsztaty artystyczne, plenery, treningi interpersonalne, konkursy, przeglądy, przesłuchania, sesje metodyczne, konferencje przedmiotowo-metodyczne, staże,
5)
udzielanie szkołom i placówkom kształcenia, dokształcania i doskonalenia pomocy metodycznej i dydaktycznej w zakresie artystycznym, bibliotekarskim oraz animacji kulturalnej,
6)
współpraca ze szkołami i placówkami kształcenia, dokształcania i doskonalenia w zakresie artystycznym, bibliotekarskim oraz animacji kulturalnej - w kraju i za granicą,
7)
współpraca z urzędami administracji rządowej i samorządowej oraz zakładami pracy w zakresie rekwalifikacji kadr.
§  2.
Organem prowadzącym centra ustawicznego kształcenia dorosłych w dziedzinach artystycznych, bibliotekarstwie i animacji kulturalnej jest Minister Kultury i Sztuki.
§  3.
1.
Akt założycielski centrum powinien w szczególności określać zakres działania oraz jednostki organizacyjne wchodzące w jego skład.
2.
Przekształcenie i likwidacja szkoły wchodzącej w skład centrum następuje w trybie określonym w odrębnych przepisach.
§  4.
Organizację centrum oraz jednostek organizacyjnych wchodzących w jego skład określa statut ustalony na podstawie niniejszego rozporządzenia oraz ramowego statutu szkół artystycznych publicznych dla dorosłych.
§  5.
1.
Centrum może posiadać filie.
2.
Filia centrum może w szczególności być utworzona przy szkole dla młodzieży, kształcącej w kierunkach prowadzonych przez filię, przy instytucji kultury lub przy innej jednostce organizacyjnej.
3.
Filię centrum tworzy Minister Kultury i Sztuki na wniosek dyrektora centrum.
§  6.
W celu zapewnienia szkołom i innym jednostkom organizacyjnym odpowiednich warunków pracy centrum w szczególności powinno posiadać:
1)
odpowiednio urządzone pomieszczenia do prowadzenia zajęć dydaktycznych (sale wykładowe, pracownie artystyczne, pracownie przedmiotowe),
2)
pomieszczenia i urządzenia służące wydawaniu skryptów i innych materiałów dydaktycznych,
3)
bibliotekę wspólną dla wszystkich szkół i innych jednostek centrum.
§  7.
1.
Dyrektora centrum powołuje Minister Kultury i Sztuki.
2.
Dyrektor kieruje działalnością centrum przy pomocy wicedyrektora.
3.
Dyrektor centrum organizuje i nadzoruje całokształt pracy wszystkich szkół i innych jednostek organizacyjnych centrum oraz odpowiada za jego działalność dydaktyczno-wychowawczą, administracyjno-gospodarczą i finansową.
4.
Wicedyrektora centrum powołuje Minister Kultury i Sztuki na wniosek dyrektora centrum.
5.
Zakres obowiązków wicedyrektora ustala dyrektor centrum.
§  8.
1.
Filią kieruje i odpowiada za całokształt jej działalności kierownik filii.
2.
Funkcję kierownika filii powierza i odwołuje z tej funkcji dyrektor centrum.
3.
Kierownik filii podlega bezpośrednio dyrektorowi centrum, który ustala zakres jego obowiązków.
§  9.
1.
W centrum działa rada centrum, złożona z przedstawicieli rad pedagogicznych szkół oraz rad innych jednostek organizacyjnych wchodzących w jego skład.
2.
Podział kompetencji pomiędzy radę centrum a rady innych jednostek organizacyjnych centrum określa statut centrum.
§  10.
1.
W filiach centrum, w których istnieją szkoły, działają rady pedagogiczne.
2.
Kompetencje rad pedagogicznych określają odrębne przepisy.
§  11.
1.
W centrum zatrudnia się nauczycieli, innych pracowników pedagogicznych, inżynieryjno-technicznych, administracyjnych i obsługi. Zasady zatrudniania i wynagradzania tych pracowników określają odrębne przepisy.
2.
W centrum zatrudnia się również:
1)
doradcę zawodowego specjalizującego się w prowadzeniu poradnictwa w zakresie kształcenia dorosłych,
2)
zespół doradców metodycznych, prowadzących poradnictwo dla nauczycieli i wykładowców zatrudnionych w centrum, a także w innych szkołach i placówkach kształcenia dorosłych.
§  12.
Zasady sprawowania nadzoru pedagogicznego nad działalnością centrum określają odrębne przepisy.
§  13.
1.
Centrum prowadzi gospodarkę finansową zgodnie z przepisami obowiązującymi jednostki budżetowe.
2.
Pozaszkolne formy kształcenia, dokształcania i doskonalenia, prowadzone przez centrum, są finansowane ze środków podmiotów je zlecających. Rozliczenia dokonywane są w formie środków specjalnych jako działalność pozabudżetowa centrum.
§  14.
1.
Centrum posiada pieczęć urzędową, wspólną dla wszystkich szkół i innych jednostek organizacyjnych wchodzących w jego skład.
2.
W świadectwach szkolnych, indeksach i innych dokumentach wydawanych przez szkoły i inne jednostki organizacyjne wchodzące w skład centrum powinna być podana pełna nazwa szkoły (jednostki organizacyjnej); nazwa centrum umieszczona jest w pieczęci urzędowej.
§  15.
Centrum prowadzi archiwum wspólne dla wszystkich szkół i innych jednostek organizacyjnych wchodzących w jego skład.
§  16.
Rozporządzenie wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.

Zmiany w prawie

Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Tabletki "dzień po" bez recepty nie będzie. Jest weto prezydenta

Dostępność bez recepty jednego z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - takie rozwiązanie zakładała zawetowana w piątek przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tzw. tabletka "dzień po" byłaby dostępna bez recepty miał być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stało na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 29.03.2024
Małżonkowie zapłacą za 2023 rok niższy ryczałt od najmu

Najem prywatny za 2023 rok rozlicza się według nowych zasad. Jedyną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawek 8,5 i 12,5 proc. Z kolei małżonkowie wynajmujący wspólną nieruchomość zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Taka zmiana weszła w życie w połowie 2023 r., ale ma zastosowanie do przychodów uzyskanych za cały 2023 r.

Monika Pogroszewska 27.03.2024
Ratownik medyczny wykona USG i zrobi test na COVID

Mimo krytycznych uwag Naczelnej Rady Lekarskiej, Ministerstwo Zdrowia zmieniło rozporządzenie regulujące uprawnienia ratowników medycznych. Już wkrótce, po ukończeniu odpowiedniego kursu będą mogli wykonywać USG, przywrócono im też możliwość wykonywania testów na obecność wirusów, którą mieli w pandemii, a do listy leków, które mogą zaordynować, dodano trzy nowe preparaty. Większość zmian wejdzie w życie pod koniec marca.

Agnieszka Matłacz 12.03.2024