Udzielanie dotacji na wypłatę premii gwarancyjnej od wkładów oszczędnościowych na budownictwo mieszkaniowe.

ROZPORZĄDZENIE
RADY MINISTRÓW
z dnia 22 czerwca 1993 r.
w sprawie udzielania dotacji na wypłatę premii gwarancyjnej od wkładów oszczędnościowych na budownictwo mieszkaniowe.

Na podstawie art. 3 ust. 2 pkt 3 ustawy z dnia 28 grudnia 1989 r. o uporządkowaniu stosunków kredytowych (Dz. U. Nr 74, poz. 440, z 1992 r. Nr 21, poz. 85 i z 1993 r. Nr 40, poz. 181) zarządza się, co następuje:
§  1.
Rozporządzenie określa zasady udzielania ze środków budżetu państwa dotacji w formie premii gwarancyjnej, zwanej dalej "premią", dla posiadaczy wkładów oszczędnościowych na książeczkach mieszkaniowych wystawionych do dnia 23 października 1990 r.
§  2.
Warunkiem uzyskania premii jest posiadanie wkładów oszczędnościowych na książeczce mieszkaniowej przez okres nie krótszy niż 5 lat.
§  3.
Premii udziela się na wyrównanie różnicy między kwotą wynikającą z oprocentowania wkładów na książeczkach mieszkaniowych a wskaźnikiem przeliczeniowym 1 m2 powierzchni użytkowej budynku mieszkalnego ustalonym na kwartał, w którym posiadacz książeczki mieszkaniowej:
1)
uzyskał spółdzielcze prawo do lokalu mieszkalnego lub prawo do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej,
2)
nabył, w drodze zakupu lub zamiany, własnościowe spółdzielcze prawo do lokalu mieszkalnego lub prawo do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej,
3)
nabył, w drodze zakupu lub zamiany, własność lokalu stanowiącego odrębną nieruchomość lub domu jednorodzinnego,
4)
prowadząc budowę własnego domu jednorodzinnego osiągnął stan zaawansowania budowy w wysokości co najmniej 20% wartości kosztorysowej stanu surowego zamkniętego,
5)
nabył, w drodze budowy lub nadbudowy budynku albo przebudowy pomieszczeń niemieszkalnych, własność lokalu mieszkalnego,
6)
zadysponował wkładem oszczędnościowym na książeczce mieszkaniowej na spłatę zadłużenia z tytułu kredytu na budownictwo mieszkaniowe, od którego nie spłacone odsetki są wykupywane ze środków budżetu państwa, na podstawie odrębnych przepisów.
§  4.
Premii udziela się przy likwidacji książeczki mieszkaniowej, pod warunkiem że posiadacz książeczki mieszkaniowej wystąpi z wnioskiem o likwidację książeczki i wypłatę premii w terminie 90 dni od zajścia zdarzenia, z którym wiąże się udzielenie premii gwarancyjnej.
§  5.
Premii udziela się w stosunku do wkładów wnoszonych w latach (kwartałach), dla których stosunek wskaźnika przeliczeniowego 1 m2 powierzchni użytkowej budynku mieszkalnego w kwartale, w którym nastąpiło zdarzenie wymienione w § 3, do wskaźnika przeliczeniowego roku (kwartału) dokonania wpłaty jest wyższy od stopy oprocentowania tych wkładów, obliczonej narastająco od dnia wpłaty do dnia wystąpienia zdarzenia wymienionego w § 3.
§  6.
Premię od wkładu wniesionego w danym roku (kwartale), w wypadku spełnienia warunku, o którym mowa w § 5, oblicza się jako iloczyn wkładu wniesionego w danym roku (kwartale) i różnicy między ilorazem wskaźników przeliczeniowych 1 m2 powierzchni użytkowej w roku (kwartale), w którym nastąpiło zdarzenie wymienione w § 3, i roku (kwartału) wniesienia wkładu, pomniejszonym o 1, a składaną stopą procentową między rokiem (kwartałem) wniesienia wkładu a rokiem (kwartałem), w którym zaszło zdarzenie wymienione w § 3. Wzór, według którego oblicza się premię, określa załącznik do rozporządzenia.
§  7.
1.
Premia jest naliczana w odniesieniu do wysokości wkładów nie przekraczających kosztów budowy:
1)
55 m2 powierzchni użytkowej mieszkania w domu wielorodzinnym,
2)
70 m2 powierzchni użytkowej domu jednorodzinnego, w lokalu w małych domach mieszkalnych i w domach wielomieszkaniowych.
2.
Premia jest dopisywana do wkładu oszczędnościowego przez bank prowadzący rachunek oszczędnościowy.
§  8.
Refundacja bankom wypłat premii jest dokonywana z budżetu Ministerstwa Gospodarki Przestrzennej i Budownictwa w terminie do końca kwartału następującego po kwartale, w którym premie zostały wypłacone.
§  9.
W celu obliczenia wskaźnika przeliczeniowego 1 m2 powierzchni użytkowej budynku mieszkalnego Minister Gospodarki Przestrzennej i Budownictwa, w porozumieniu z Ministrem Finansów, ustala cenę 1 m2 powierzchni użytkowej budynku mieszkalnego za okresy kwartalne, biorąc pod uwagę kalkulację kosztów we wszystkich sektorach budownictwa i regionach kraju.
§  10.
Traci moc rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 16 października 1990 r. w sprawie udzielania dotacji na wypłatę premii gwarancyjnej od wkładów oszczędnościowych na budownictwo mieszkaniowe (Dz. U. Nr 72, poz. 424).
§  11.
Rozporządzenie wchodzi w życie z pierwszym dniem kwartału następującego po kwartale, w którym zostało ogłoszone.

ZAŁĄCZNIK

Do obliczania premii gwarancyjnej od wkładu wniesionego w roku (kwartale) i-tym stosuje się następujący wzór:

WPn

jeżeli --- Ł SPi + 1

WPi

PGi =

(WPn WPn

(--- - 1 - SPi) x WKi jeżeli --- > SPi + 1

(WPi WPi

gdzie:

i - rok (kwartał) wniesienia wkładu,

n - rok (kwartał) wystąpienia zdarzenia, o którym mowa w § 3,

Pgi - premia gwarancyjna za wkład wniesiony w roku (kwartale) i,

WPi - wskaźnik przeliczeniowy 1 m2 za rok (kwartał) i,

WPn - wskaźnik przeliczeniowy 1 m2 w roku (kwartale), w którym zaszło zdarzenie wymienione w § 3,

SPi - składana stopa procentowa za okres od roku (kwartału) i-tego do momentu nabycia prawa do premii w okresie n-tym,

n

SPi = (1 + ri/2) x --- (1 + rk) - 1

| |

k = i + 1

rk - stopa procentowa w roku (kwartale) k podzielona przez 100,

WKi - wkład wpłacony w roku (kwartale) i,

ri - stopa procentowa w roku (kwartale) i podzielona przez 100.

Premię łączną oblicza się według wzoru PG = ΣPGi jako sumę premii od wszystkich wpłat wniesionych na książeczkę mieszkaniową w poszczególnych latach (kwartałach).

Zmiany w prawie

Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Tabletki "dzień po" bez recepty nie będzie. Jest weto prezydenta

Dostępność bez recepty jednego z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - takie rozwiązanie zakładała zawetowana w piątek przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tzw. tabletka "dzień po" byłaby dostępna bez recepty miał być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stało na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 29.03.2024
Małżonkowie zapłacą za 2023 rok niższy ryczałt od najmu

Najem prywatny za 2023 rok rozlicza się według nowych zasad. Jedyną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawek 8,5 i 12,5 proc. Z kolei małżonkowie wynajmujący wspólną nieruchomość zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Taka zmiana weszła w życie w połowie 2023 r., ale ma zastosowanie do przychodów uzyskanych za cały 2023 r.

Monika Pogroszewska 27.03.2024
Ratownik medyczny wykona USG i zrobi test na COVID

Mimo krytycznych uwag Naczelnej Rady Lekarskiej, Ministerstwo Zdrowia zmieniło rozporządzenie regulujące uprawnienia ratowników medycznych. Już wkrótce, po ukończeniu odpowiedniego kursu będą mogli wykonywać USG, przywrócono im też możliwość wykonywania testów na obecność wirusów, którą mieli w pandemii, a do listy leków, które mogą zaordynować, dodano trzy nowe preparaty. Większość zmian wejdzie w życie pod koniec marca.

Agnieszka Matłacz 12.03.2024
Jak zgłosić zamiar głosowania korespondencyjnego w wyborach samorządowych

Nie wszyscy wyborcy będą mogli udać się osobiście 7 kwietnia, aby oddać głos w obwodowych komisjach wyborczych. Dla nich ustawodawca wprowadził instytucję głosowania korespondencyjnego jako jednej z tzw. alternatywnych procedur głosowania. Przypominamy zasady, terminy i procedurę tego udogodnienia dla wyborców z niepełnosprawnością, seniorów i osób w obowiązkowej kwarantannie.

Artur Pytel 09.03.2024