Odliczenia od dochodu wydatków inwestycyjnych na terenie gmin o szczególnym zagrożeniu wysokim bezrobociem strukturalnym.

ROZPORZĄDZENIE
RADY MINISTRÓW
z dnia 22 czerwca 1993 r.
w sprawie odliczeń od dochodu wydatków inwestycyjnych na terenie gmin o szczególnym zagrożeniu wysokim bezrobociem strukturalnym.

Na podstawie art. 26 ust. 13 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. Nr 80, poz. 350 i Nr 100, poz. 442, z 1992 r. Nr 21, poz. 86, Nr 68, poz. 341 i Nr 100, poz. 498 oraz z 1993 r. Nr 28, poz. 127 i Nr 44, poz. 202) oraz na podstawie art. 18 ust. 7 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych oraz o zmianie niektórych ustaw regulujących zasady opodatkowania (Dz. U. Nr 21, poz. 86, Nr 40, poz. 174, Nr 68, poz. 341 i Nr 100, poz. 498 oraz z 1993 r. Nr 11, poz. 50 i Nr 28, poz. 127) zarządza się, co następuje:
§  1.
Przepisy rozporządzenia dotyczą podatników podatku dochodowego prowadzących działalność gospodarczą na terenach gmin uznanych za gminy o szczególnym zagrożeniu wysokim bezrobociem strukturalnym.
§  2.
Określenia użyte w rozporządzeniu oznaczają:
1)
"stan zatrudnienia" - liczbę osób zatrudnionych na podstawie stosunku pracy lub spółdzielczego stosunku pracy, ustaloną w przeliczeniu na pełne etaty, według stanu na pierwszy dzień miesiąca rozpoczynającego rok podatkowy, w którym rozpoczęto ponoszenie wydatków inwestycyjnych podlegających odliczeniu od dochodu, a u podatników powstałych po tym dniu w wyniku przekształcenia, łączenia lub podziału - według stanu na dzień przekształcenia, łączenia lub podziału,
2)
"przyrost zatrudnienia" - wzrost liczby zatrudnionych na podstawie stosunku pracy lub spółdzielczego stosunku pracy w przeliczeniu na pełne etaty w stosunku do stanu zatrudnienia, o którym mowa w pkt 1, w wyniku zatrudnienia osób uprzednio zarejestrowanych w ewidencji organów zatrudnienia jako bezrobotne i mających miejsce zamieszkania na terenie gmin o szczególnym zagrożeniu wysokim bezrobociem strukturalnym,
3)
"zmniejszenie zatrudnienia" - zmniejszenie zatrudnienia, w przeliczeniu na pełne etaty, w stosunku do stanu zatrudnienia powiększonego o jego przyrost,
4)
"gmina" - gminę uznaną, na podstawie odrębnych przepisów, za gminę o szczególnym zagrożeniu wysokim bezrobociem strukturalnym,
5)
"wydatki inwestycyjne" - faktycznie poniesione w związku z realizacją przedsięwzięcia inwestycyjnego, w okresie nie dłuższym niż dwa lata podatkowe, wydatki na:
a)
zakup i montaż maszyn i urządzeń zaliczonych, zgodnie z klasyfikacją rodzajową środków trwałych Głównego Urzędu Statystycznego, do grupy 3-6 oraz środków transportu, z wyjątkiem samochodów osobowych,
b)
zakup lub wytworzenie we własnym zakresie budynków, zaliczonych zgodnie z klasyfikacją, o której mowa pod lit. a), do grupy 1 podgrupa 10-13 oraz podgrupa 16 rodzaj 166 i 168,

jeżeli nabyte lub wytworzone w wyniku tego przedsięwzięcia wymienione składniki majątkowe, stosownie do odrębnych przepisów, zostały przekazane do używania,

6)
"dochód" - dochód ustalony zgodnie z art. 9 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. Nr 80, poz. 350, Nr 100, poz. 442, z 1992 r. Nr 21, poz. 86, Nr 68, poz. 341 i Nr 100, poz. 498 oraz z 1993 r. Nr 28, poz. 127 i Nr 44, poz. 202), a także art. 7 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych oraz o zmianie niektórych ustaw regulujących zasady opodatkowania (Dz. U. Nr 21, poz. 86, Nr 40, poz. 174, Nr 68, poz. 341 i Nr 100, poz. 498 oraz z 1993 r. Nr 28, poz. 127 i Nr 44, poz. 202).
§  3.
1.
Podatnicy prowadzący lub podejmujący działalność gospodarczą w gminach mają prawo do odliczenia wydatków inwestycyjnych od dochodu osiągniętego w roku podatkowym, w którym składniki majątkowe, wymienione w § 2 pkt 5, zostały oddane do używania.
2.
Prawo, o którym mowa w ust. 1, przysługuje:
1)
podatnikom prowadzącym działalność gospodarczą, w tym również podatnikom powstałym w wyniku przekształcenia, łączenia lub podziału, jeżeli przed dokonaniem odliczenia spełnione są łącznie dwa warunki:
a)
wskaźnik przyrostu zatrudnienia w stosunku do stanu zatrudnienia wynosi co najmniej:
zatrudnienie ponad do wskaźnik przyrostu zatrudnienia
20 20%, nie mniej jednak niż 2 pełne etaty
20 50 16%, nie mniej jednak niż 4 pełne etaty
50 500 12%, nie mniej jednak niż 8 pełnych etatów
500 8%, nie mniej jednak niż 60 pełnych etatów
b)
ogólna liczba osób zatrudnionych w przeliczeniu na pełne etaty nie może być niższa od sumy stanu zatrudnienia i przyrostu zatrudnienia,
2)
podatnikom rozpoczynającym działalność gospodarczą, z wyłączeniem podatników powstałych w wyniku przekształcenia, łączenia lub podziału podmiotów gospodarczych - w roku podatkowym, w którym dokonany został wpis do rejestru albo do ewidencji działalności - bez względu na ogólną liczbę osób zatrudnionych, w przeliczeniu na pełne etaty, jeżeli przed dokonaniem odliczenia co najmniej 50% tej liczby zatrudnionych stanowią osoby, o których mowa w § 2 pkt 2.
§  4.
1.
Odliczeniu od dochodu podlega 50% kwoty wydatków inwestycyjnych, pomniejszonych o otrzymane z budżetu państwa, budżetów samorządowych, państwowych i samorządowych funduszy celowych dotacje, przeznaczone na sfinansowanie tych wydatków, oraz o naliczony podatek od towarów i usług.
2.
W razie gdy kwota odliczeń, określona w ust. 1, przekracza dochód osiągnięty w roku podatkowym, w którym podatnicy nabyli prawo do odliczenia, nadwyżkę tej kwoty odlicza się od dochodu osiągniętego w następnych latach podatkowych, jednak nie później niż przed upływem najbliższych trzech kolejno po sobie następujących.
§  5.
1.
Podatnicy tracą prawo do odliczenia, o którym mowa w § 3, jeżeli przed upływem trzech lat od nabycia tego prawa:
1)
przeniosą własność środka trwałego, w związku z którym stosowane było odliczenie, albo
2)
zmniejszą o więcej niż 5% ogólną liczbę zatrudnionych, o której mowa w § 3 ust. 2.
2.
W razie wystąpienia okoliczności, o których mowa w ust. 1, podatnicy są obowiązani zwiększyć podstawę opodatkowania o kwotę dokonanych odliczeń, do których utracili prawo, a w razie wystąpienia straty - zmniejszyć ją o kwotę tych odliczeń.
3.
Zwiększenia podstawy opodatkowania lub zmniejszenia straty, o których mowa w ust. 2, dokonuje się w miesiącu następującym po miesiącu, w którym nastąpiła utrata prawa do odliczenia.
§  6.
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem 5 lipca 1993 r. i ma zastosowanie do wydatków inwestycyjnych poniesionych od tego dnia.

Zmiany w prawie

Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Tabletki "dzień po" bez recepty nie będzie. Jest weto prezydenta

Dostępność bez recepty jednego z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - takie rozwiązanie zakładała zawetowana w piątek przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tzw. tabletka "dzień po" byłaby dostępna bez recepty miał być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stało na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 29.03.2024
Małżonkowie zapłacą za 2023 rok niższy ryczałt od najmu

Najem prywatny za 2023 rok rozlicza się według nowych zasad. Jedyną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawek 8,5 i 12,5 proc. Z kolei małżonkowie wynajmujący wspólną nieruchomość zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Taka zmiana weszła w życie w połowie 2023 r., ale ma zastosowanie do przychodów uzyskanych za cały 2023 r.

Monika Pogroszewska 27.03.2024
Ratownik medyczny wykona USG i zrobi test na COVID

Mimo krytycznych uwag Naczelnej Rady Lekarskiej, Ministerstwo Zdrowia zmieniło rozporządzenie regulujące uprawnienia ratowników medycznych. Już wkrótce, po ukończeniu odpowiedniego kursu będą mogli wykonywać USG, przywrócono im też możliwość wykonywania testów na obecność wirusów, którą mieli w pandemii, a do listy leków, które mogą zaordynować, dodano trzy nowe preparaty. Większość zmian wejdzie w życie pod koniec marca.

Agnieszka Matłacz 12.03.2024