Nadanie statutu Radzie do Spraw Atomistyki.

ROZPORZĄDZENIE
PREZESA RADY MINISTRÓW
z dnia 8 lutego 1993 r.
w sprawie nadania statutu Radzie do Spraw Atomistyki.

Na podstawie art. 50 ust. 3 ustawy z dnia 10 kwietnia 1986 r. - Prawo atomowe (Dz. U. Nr 12, poz. 70, z 1987 r. Nr 33, poz. 180 oraz z 1991 r. Nr 8, poz. 28) zarządza się, co następuje:
§  1.
Rada do Spraw Atomistyki jest kolegialnym organem doradczym i opiniodawczym działającym przy Państwowej Agencji Atomistyki w sprawach należących do zakresu działania tej Agencji.
§  2.
Radzie do Spraw Atomistyki nadaje się statut stanowiący załącznik do rozporządzenia.
§  3.
Traci moc zarządzenie nr 10 Prezesa Rady Ministrów z dnia 23 lutego 1987 r. w sprawie nadania statutu Radzie do Spraw Atomistyki.
§  4.
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

ZAŁĄCZNIK

STATUT RADY DO SPRAW ATOMISTYKI

Przepisy ogólne

§  1.
Rada do Spraw Atomistyki, zwana dalej "Radą", działa na podstawie:
1)
art. 49 ustawy z dnia 10 kwietnia 1986 r. - Prawo atomowe (Dz. U. Nr 12, poz. 70, z 1987 r. Nr 33, poz. 180 i z 1991 r. Nr 8, poz. 28),
2)
statutu Rady.

Zadania i formy działania Rady

§  2.
1.
Rada podejmuje swoje zadania z inicjatywy własnej lub Prezesa Państwowej Agencji Atomistyki, zwanego dalej "Prezesem".
2.
Rada realizuje swoje zadania w postaci uchwał, opinii i ekspertyz oraz może postanowić o publikowaniu swojej ekspertyzy lub opinii.
3.
Rada może, z inicjatywy własnej lub z upoważnienia Prezesa Agencji, organizować i rozstrzygać konkursy oraz nagradzać działania wchodzące w zakres zadań Rady.
§  3.
1.
Zadania doradcze i opiniodawcze Rady dotyczą zagadnień atomistyki objętych zakresem działania Państwowej Agencji Atomistyki, zwanej dalej "Agencją". W szczególności Rada inicjuje i popiera działania mające na celu:
1)
rozwój prac naukowych, podstawowych i stosowanych w dyscyplinach nauki związanych z atomistyką,
2)
poprawę ochrony radiologicznej i bezpieczeństwa jądrowego w Polsce,
3)
właściwą politykę w zakresie edukacji społecznej w sprawach związanych ze stosowaniem technik jądrowych i radiacyjnych oraz z energetyką jądrową.
2.
Działania Rady powinny również obejmować współpracę z zagranicą w zakresie nauki, techniki i ochrony przed promieniowaniem.

Skład i powołanie Rady

§  4.
1.
W skład Rady wchodzą: Przewodniczący, do trzech jego zastępców, sekretarz naukowy Rady oraz członkowie Rady. Skład Rady nie może przekraczać 40 osób.
2.
Kadencja Rady trwa cztery lata.
§  5.
W skład Rady mogą być powoływane osoby spośród wybitnych uczonych i praktyków z zakresu atomistyki, a także osoby reprezentujące zainteresowane organy administracji państwowej i organizacje społeczne.
§  6.
Przewodniczącego Rady powołuje i odwołuje Prezes Rady Ministrów na wniosek Prezesa Agencji.
§  7.
1.
Zastępców Przewodniczącego Rady, sekretarza naukowego Rady oraz członków Rady powołuje i odwołuje Prezes Agencji w porozumieniu z Przewodniczącym Rady.
2.
Wniosek Przewodniczącego Rady w sprawie odwołania zastępcy Przewodniczącego, sekretarza naukowego lub członka Rady wymaga zaopiniowania przez Radę.
§  8.
Prezes Agencji może, w porozumieniu z Przewodniczącym Rady, uzupełniać albo rozszerzać skład Rady w czasie trwania jej kadencji, powołując nowych członków na okres do końca kadencji Rady.
§  9.
1.
Wniosek Prezesa Agencji o powołanie Przewodniczącego Rady powinien być zgłoszony nie później niż na miesiąc przed upływem kadencji ustępującej Rady.
2.
Zastępców Przewodniczącego, sekretarza naukowego oraz członków Rady nowej kadencji należy powołać w terminie miesiąca od dnia powołania Przewodniczącego Rady.

Organizacje i tryb działania Rady

§  10.
1.
Rada działa na posiedzeniach plenarnych oraz przez swoje organy.
2.
Organami Rady są:
1)
Przewodniczący Rady,
2)
Prezydium Rady,
3)
stałe komisje specjalistyczne, zwane dalej "komisjami".
§  11.
1.
Przewodniczący Rady:
1)
kieruje pracami Rady i jej Prezydium oraz przewodniczy ich posiedzeniom,
2)
reprezentuje Radę i jej Prezydium na zewnątrz,
3)
podejmuje inne działania przewidziane w statucie Rady.
2.
Zastępcy Przewodniczącego oraz sekretarz naukowy działają w zakresie ustalonym przez Przewodniczącego Rady.
§  12.
1.
W skład Prezydium Rady wchodzą: Przewodniczący Rady, jego zastępcy, sekretarz naukowy Rady oraz przewodniczący stałych komisji.
2.
Prezydium Rady:
1)
wykonuje zadania Rady w okresie między jej posiedzeniami plenarnymi,
2)
opracowuje i przedstawia na posiedzeniu plenarnym Rady projekty planów pracy Rady,
3)
przygotowuje okresowe sprawozdania z działalności Rady,
4)
powierza zadania poszczególnym komisjom i koordynuje ich działalność,
5)
rozpatruje sprawozdania z działalności komisji, przedstawiając wynikające z nich wnioski na posiedzeniach plenarnych Rady.
3.
Posiedzenia Prezydium Rady są zwoływane przez Przewodniczącego Rady w miarę potrzeby, jednak nie rzadziej niż raz na kwartał.
§  13.
1.
Posiedzenia plenarne Rady zwołuje Przewodniczący z własnej inicjatywy, nie rzadziej niż dwa razy w roku, a także na wniosek co najmniej 1/3 członków Rady lub Prezesa Agencji w terminie nie późniejszym niż 14 dni od dnia zgłoszenia wniosku.
2.
W posiedzeniach Rady mogą uczestniczyć:
1)
Prezes Agencji, wiceprezes Agencji oraz osoby upoważnione przez Prezesa Agencji,
2)
osoby nie będące członkami Rady, zaproszone na posiedzenie Rady przez jej Przewodniczącego.
3.
Rada na posiedzeniu plenarnym powołuje komisje, stałe i doraźne, dla poszczególnych spraw związanych z działalnością Rady oraz określa ich zakresy działania. W pracach komisji mogą brać udział również osoby spoza Rady.
4.
Do zadań komisji należy opracowywanie i opiniowanie niezbędnych dla Rady spraw i zagadnień specjalistycznych wchodzących w zakres ich merytorycznego działania.
§  14.
1.
Do ważności uchwały Rady konieczna jest obecność na posiedzeniu Przewodniczącego Rady lub jednego z jego zastępców oraz co najmniej połowy ogólnej liczby członków Rady.
2.
Uchwały Rady podejmowane są zwykłą większością głosów.
3.
Członek Rady, który nie zgadza się z treścią uchwały, może złożyć pisemne uzasadnienie swojego odrębnego stanowiska, traktowane jako załącznik do uchwały.
4.
Członek Rady, którego dotyczy podejmowana uchwała, nie bierze udziału w głosowaniu nad jej podjęciem, lecz jest uwzględniany przy ustalaniu quorum.
§  15.
1.
Głosowanie odbywa się jawnie, z zastrzeżeniem ust. 2.
2.
Głosowanie przeprowadza się w sposób tajny:
1)
przy podejmowaniu uchwały w sprawach personalnych,
2)
gdy Rada tak postanowi.
§  16.
1.
Przewodniczący Rady przedstawia uchwały Rady Prezesowi Agencji.
2.
Prezes Agencji informuje Przewodniczącego Rady o sposobie wykorzystania uchwał Rady.
§  17.
Przewodniczący Rady przedstawia Prezesowi Rady Ministrów, za pośrednictwem Prezesa Agencji, sprawozdanie z działalności Rady za okres kadencji.
§  18.
Osobom biorącym udział w posiedzeniach Rady i jej organów przysługują zwrot kosztów przejazdów i diety, zgodnie z odrębnymi przepisami.
§  19.
Wydatki związane z pracami Rady są pokrywane z budżetu Agencji.

Zmiany w prawie

Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Tabletki "dzień po" bez recepty nie będzie. Jest weto prezydenta

Dostępność bez recepty jednego z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - takie rozwiązanie zakładała zawetowana w piątek przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tzw. tabletka "dzień po" byłaby dostępna bez recepty miał być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stało na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 29.03.2024
Małżonkowie zapłacą za 2023 rok niższy ryczałt od najmu

Najem prywatny za 2023 rok rozlicza się według nowych zasad. Jedyną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawek 8,5 i 12,5 proc. Z kolei małżonkowie wynajmujący wspólną nieruchomość zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Taka zmiana weszła w życie w połowie 2023 r., ale ma zastosowanie do przychodów uzyskanych za cały 2023 r.

Monika Pogroszewska 27.03.2024
Ratownik medyczny wykona USG i zrobi test na COVID

Mimo krytycznych uwag Naczelnej Rady Lekarskiej, Ministerstwo Zdrowia zmieniło rozporządzenie regulujące uprawnienia ratowników medycznych. Już wkrótce, po ukończeniu odpowiedniego kursu będą mogli wykonywać USG, przywrócono im też możliwość wykonywania testów na obecność wirusów, którą mieli w pandemii, a do listy leków, które mogą zaordynować, dodano trzy nowe preparaty. Większość zmian wejdzie w życie pod koniec marca.

Agnieszka Matłacz 12.03.2024