Zasady wspomagania nauczania historii, geografii i języka polskiego wśród Polonii oraz zakres świadczeń przysługujących nauczycielom polskim skierowanym w tym celu do pracy za granicą.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA EDUKACJI NARODOWEJ
z dnia 10 sierpnia 1992 r.
w sprawie zasad wspomagania nauczania historii, geografii i języka polskiego wśród Polonii oraz zakresu świadczeń przysługujących nauczycielom polskim skierowanym w tym celu do pracy za granicą.

Na podstawie art. 22 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy z dnia 7 września 1991 r. o systemie oświaty (Dz. U. Nr 95, poz. 425 oraz z 1992 r. Nr 26, poz. 113 i Nr 54, poz. 254) zarządza się, co następuje:
§  1.
Wspomaganie nauczania historii, geografii i języka polskiego wśród Polonii może odbywać się w szczególności poprzez:
1)
kierowanie nauczycieli do pracy za granicą w środowiskach polonijnych,
2)
przekazywanie niezbędnych podręczników i pomocy służących temu nauczaniu,
3)
organizowanie doskonalenia zawodowego nauczycieli pracujących w środowiskach polonijnych, w kraju i za granicą,
4)
organizowanie kolonii i innych form letniego wypoczynku dla dzieci i młodzieży polonijnej.
§  2.
1.
Do pracy za granicą w celu, o którym mowa w § 1, kieruje nauczycieli Minister Edukacji Narodowej lub wyznaczona przez niego jednostka organizacyjna, zwana dalej "jednostką kierującą".
2.
Kierowanie nauczycieli za granicę w celu, o którym mowa w § 1, odbywa się na podstawie:
1)
umowy zawartej pomiędzy Ministrem Edukacji Narodowej a właściwym organem kraju przyjmującego albo
2)
wniosku organizacji polonijnych, prowadzących szkoły lub nauczanie historii, geografii i języka polskiego, potwierdzonego przez przedstawicielstwo dyplomatyczne Rzeczypospolitej Polskiej za granicą, a ponadto określającego miejsce, termin i warunki zatrudnienia nauczyciela, zakres jego obowiązków oraz warunki bytowe.
§  3.
1.
O skierowanie do pracy za granicą mogą ubiegać się nauczyciele posiadający kwalifikacje pedagogiczne, znajomość języka kraju przyjmującego, nienaganną opinię oraz aktualne zaświadczenie lekarskie o braku przeciwwskazań do pracy w określonym kraju.
2.
Nauczyciele ubiegający się o skierowanie, a pozostający w zatrudnieniu, powinni uzyskać zgodę dyrektora szkoły lub placówki, w której są zatrudnieni.
3.
Na czas skierowania nauczyciele zatrudnieni w szkołach lub placówkach otrzymują urlop bezpłatny.
§  4.
1.
Jednostka kierująca zawiera z nauczycielem kierowanym do pracy za granicą umowę zawierającą wskazanie pracodawcy zagranicznego oraz określającą w szczególności:
1)
okres, na który kieruje się do pracy za granicą,
2)
zakres i sposób wypłacania świadczeń, o których mowa w § 6,
3)
zasady cofnięcia świadczeń.
2.
Jednostka kierująca może rozwiązać umowę o skierowanie do pracy za granicą, w razie gdy postępowanie nauczyciela uchybia obowiązkom i godności zawodu nauczycielskiego.
3.
Rozwiązanie umowy następuje z zachowaniem dwutygodniowego okresu wypowiedzenia, licząc od daty zakończenia postępowania wyjaśniającego co do stawianych zarzutów.
4.
Umowa o skierowanie wygasa w razie rozwiązania stosunku pracy przez pracodawcę zagranicznego.
5.
Rozwiązanie umowy o skierowanie lub jej wygaśnięcie jest równoznaczne z cofnięciem przewidzianych nią świadczeń.
§  5.
Okres zatrudnienia za granicą jest traktowany, zgodnie z odrębnymi przepisami, jako okres zatrudnienia w Polsce w zakresie uprawnień pracowniczych.
§  6.
Nauczyciele skierowani do pracy za granicą w celu, o którym mowa w § 1, otrzymują od jednostki kierującej:
1)
ryczałt na koszty utrzymania i zakwaterowania w wysokości ustalonej przez jednostkę kierującą, w granicach od 40% do 70% wynagrodzenia w grupie zaszeregowania IX b w danym kraju, określonego w przepisach w sprawie wynagrodzenia i świadczeń przysługujących pracownikom polskich placówek dyplomatycznych i urzędów konsularnych,
2)
zwrot kosztów podróży z miejsca zamieszkania do miejsca zatrudnienia za granicą i z powrotem, jeden raz w ciągu roku szkolnego,
3)
zwrot kosztów ubezpieczenia od nieszczęśliwych wypadków i chorób tropikalnych,
4)
zwrot kosztów wizowych.
§  7.
Jednostka kierująca ma obowiązek wyposażenia nauczyciela kierowanego do pracy za granicą w celu, o którym mowa w § 1, w podręczniki, środki dydaktyczne, literaturę metodyczną i pomoce niezbędne w procesie nauczania w miejscu zatrudnienia, chyba że pracodawca zagraniczny zapewni te środki we własnym zakresie.
§  8.
Nauczyciele skierowani do pracy za granicą w celu, o którym mowa w § 1, na podstawie dotychczasowych przepisów zachowują prawo do przyznanych na ich podstawie świadczeń do końca okresu, na który zostały przyznane, z zastrzeżeniem przepisu § 4 ust. 2.
§  9.
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem 1 września 1992 r.

Zmiany w prawie

Małżonkowie zapłacą za 2023 rok niższy ryczałt od najmu

Najem prywatny za 2023 rok rozlicza się według nowych zasad. Jedyną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawek 8,5 i 12,5 proc. Z kolei małżonkowie wynajmujący wspólną nieruchomość zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Taka zmiana weszła w życie w połowie 2023 r., ale ma zastosowanie do przychodów uzyskanych za cały 2023 r.

Monika Pogroszewska 27.03.2024
Ratownik medyczny wykona USG i zrobi test na COVID

Mimo krytycznych uwag Naczelnej Rady Lekarskiej, Ministerstwo Zdrowia zmieniło rozporządzenie regulujące uprawnienia ratowników medycznych. Już wkrótce, po ukończeniu odpowiedniego kursu będą mogli wykonywać USG, przywrócono im też możliwość wykonywania testów na obecność wirusów, którą mieli w pandemii, a do listy leków, które mogą zaordynować, dodano trzy nowe preparaty. Większość zmian wejdzie w życie pod koniec marca.

Agnieszka Matłacz 12.03.2024
Jak zgłosić zamiar głosowania korespondencyjnego w wyborach samorządowych

Nie wszyscy wyborcy będą mogli udać się osobiście 7 kwietnia, aby oddać głos w obwodowych komisjach wyborczych. Dla nich ustawodawca wprowadził instytucję głosowania korespondencyjnego jako jednej z tzw. alternatywnych procedur głosowania. Przypominamy zasady, terminy i procedurę tego udogodnienia dla wyborców z niepełnosprawnością, seniorów i osób w obowiązkowej kwarantannie.

Artur Pytel 09.03.2024
Tabletka "dzień po" bez recepty - Sejm uchwalił nowelizację

Bez recepty dostępny będzie jeden z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - zakłada uchwalona w czwartek nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tabletka będzie dostępna bez recepty ma być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stoi na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 22.02.2024
Data 30 kwietnia dla wnioskodawcy dodatku osłonowego może być pułapką

Choć ustawa o dodatku osłonowym wskazuje, że wnioski można składać do 30 kwietnia 2024 r., to dla wielu mieszkańców termin ten może okazać się pułapką. Datą złożenia wniosku jest bowiem data jego wpływu do organu. Rząd uznał jednak, że nie ma potrzeby doprecyzowania tej kwestii. A już podczas rozpoznawania poprzednich wniosków, właśnie z tego powodu wielu mieszkańców zostało pozbawionych świadczeń.

Robert Horbaczewski 21.02.2024
Standardy ochrony dzieci. Placówki medyczne mają pół roku

Lekarz czy pielęgniarka nie będą mogli się tłumaczyć, że nie wiedzieli komu zgłosić podejrzenie przemocy wobec dziecka. Placówki medyczne obowiązkowo muszą opracować standardy postępowania w takich sytuacjach. Przepisy, które je do tego obligują wchodzą właśnie w życie, choć dają jeszcze pół roku na przygotowania. Brak standardów będzie zagrożony grzywną. Kar nie przewidziano natomiast za ich nieprzestrzeganie.

Katarzyna Nocuń 14.02.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.1992.63.316

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Zasady wspomagania nauczania historii, geografii i języka polskiego wśród Polonii oraz zakres świadczeń przysługujących nauczycielom polskim skierowanym w tym celu do pracy za granicą.
Data aktu: 10/08/1992
Data ogłoszenia: 24/08/1992
Data wejścia w życie: 01/09/1992