Utworzenie, zmiana granic i ustalenie siedzib gmin w niektórych województwach oraz nadanie gminie statusu miasta.

ROZPORZĄDZENIE
RADY MINISTRÓW
z dnia 19 grudnia 1992 r.
w sprawie utworzenia, zmiany granic i ustalenia siedzib gmin w niektórych województwach oraz nadania gminie statusu miasta.

Na podstawie art. 4 ust. 1 i 3 ustawy z dnia 8 marca 1990 r. o samorządzie terytorialnym (Dz. U. Nr 16, poz. 95, Nr 32, poz. 191, Nr 34, poz. 199, Nr 43, poz. 253 i Nr 89, poz. 518, z 1991 r. Nr 4, poz. 18 i Nr 110, poz. 473 oraz z 1992 r. Nr 85, poz. 428) w związku z art. 41 ust. 3 ustawy z dnia 18 maja 1990 r. o ustroju samorządu miasta stołecznego Warszawy (Dz. U. Nr 34, poz. 200) zarządza się, co następuje:
§  1.
W województwie warszawskim:
1)
w mieście stołecznym Warszawa, z dzielnicy-gminy Warszawa-Ochota wyłącza się obszar o powierzchni 935,00 ha (stanowiący miasto Ursus według stanu prawnego z dnia 31 lipca 1977 r.) i tworzy się dzielnicę-gminę Warszawa-Ursus z siedzibą władz w Warszawie-Ursusie,
2)
zmienia się granice gminy Kobyłka przez przyłączenie obszaru części wsi Kobylak o powierzchni 35,30 ha i obszaru części wsi Turów o powierzchni 132,40 ha z gminy Wołomin,
3)
zmienia się granicę gminy Zielonka przez przyłączenie obszaru części wsi Kobylak o powierzchni 94,50 ha z gminy Wołomin.
§  2.
W województwie bydgoskim zmienia się granice gminy Lniano przez przyłączenie obszaru leśniczówki Lnianek o powierzchni 14,44 ha z gminy Cekcyn.
§  3.
W województwie częstochowskim tworzy się gminę Boronów z siedzibą władz w Boronowie; w skład gminy Boronów wchodzą: obszar wsi Boronów wraz z leśniczówką Cielec, gajówką Szklana Huta, przysiółkami Doły i Sitki oraz obszary wsi Dębowa Góra, Grójec, Hucisko i Zumpy z gminy Herby.
§  4.
W województwie gdańskim:
1)
tworzy się gminę Czarna Woda z siedzibą władz w Czarnej Wodzie; w skład gminy Czarna Woda wchodzi obszar wsi Czarna Woda oraz obszar części wsi Lubiki o powierzchni 3,88 ha z gminy Kaliska,
2)
zmienia się granice gminy Bobowo przez przyłączenie obszaru wsi Wysoka z gminy Starogard Gdański,
3)
zmienia się granice gminy o statusie miasta Władysławowo przez przyłączenie obszarów: części wsi Łebcz o powierzchni 357,31 ha, części wsi Strzelno o powierzchni 12,32 ha oraz części wsi Swarzewo o powierzchni 144,78 ha z gminy Puck,
4)
gminie Czarna Woda nadaje się status miasta.
§  5.
W województwie katowickim:
1)
tworzy się gminy:
a)
Jejkowice z siedzibą władz w Jejkowicach; w skład gminy Jejkowice wchodzi obszar wsi Jejkowice z gminy Gaszowice,
b)
Kornowac z siedzibą władz w Kornowacu; w skład gminy Kornowac wchodzą obszary wsi: Kobyla, Kornowac, Łańce, Pogrzebień i Rzuchów z gminy Lyski,
2)
zmienia się granice gminy o statusie miasta Dąbrowa Górnicza przez przyłączenie obszaru części wsi Trzebiesławice o powierzchni 1.013,89 ha z gminy Siewierz.
§  6.
W województwie koszalińskim zmienia się granice gminy o statusie miasta Świdwin przez przyłączenie obszarów: części wsi Gola Dolna o powierzchni 0,79 ha, części wsi Stary Przybysław o powierzchni 8,91 ha oraz części wsi Świdwinek o powierzchni 29,92 ha z gminy Świdwin.
§  7.
W województwie łomżyńskim zmienia się granice gminy Andrzejewo przez przyłączenie obszaru wsi Godlewo-Gorzejewo oraz obszaru wsi Mianowo z gminy Szulborze Wielkie.
§  8.
W województwie olsztyńskim zmienia się granice gminy o statusie miasta Kętrzyn przez przyłączenie obszarów: osady Bałtrucie o powierzchni 89,31 ha, osady Kętrzyńska Kępa o powierzchni 25,08 ha, osady Wopławki o powierzchni 23,88 ha, przysiółka Zielnik o powierzchni 45,05 ha oraz obszaru części wsi Nowa Wieś Kętrzyńska o powierzchni 18,40 ha z gminy Kętrzyn.
§  9.
W województwie ostrołęckim zmienia się granice:
1)
gminy Kadzidło przez przyłączenie obszaru części wsi Długi Kąt o powierzchni 26,30 ha z gminy Lelis,
2)
gminy Olszewo-Borki przez przyłączenie obszaru części wsi Siemnocha o powierzchni 35,68 ha z gminy Lelis.
§  10.
W województwie poznańskim zmienia się granice gminy Środa Wielkopolska przez przyłączenie obszaru części wsi Jaszkowo o powierzchni 7,65 ha z gminy Zaniemyśl.
§  11.
W województwie przemyskim zmienia się granice gminy o statusie miasta Dynów przez przyłączenie obszaru wsi Bartkówka z gminy Dynów.
§  12.
W województwie rzeszowskim tworzy się gminę Gawłuszowice z siedzibą władz w Gawłuszowicach; w skład gminy Gawłuszowice wchodzą obszary wsi: Gawłuszowice i Ostrówek z gminy Borowa oraz Brzyście, Kliszów, Krzemienica, Młodochów i Wola Zdakowska z gminy Tuszów Narodowy.
§  13.
W województwie siedleckim zmienia się granice gminy Mordy przez przyłączenie obszarów wsi: Płosodrza, Rogóziec, Stara Wieś, Suchodołek, Suchodół Wielki, Wojnów oraz Wólka Biernaty z gminy Przesmyki.
§  14.
W województwie toruńskim zmienia się granice gminy Chełmno przez przyłączenie obszaru wsi Borówno oraz obszaru wsi Różnowo z gminy Unisław.
§  15.
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem 1 stycznia 1993 r.

Zmiany w prawie

Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Tabletki "dzień po" bez recepty nie będzie. Jest weto prezydenta

Dostępność bez recepty jednego z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - takie rozwiązanie zakładała zawetowana w piątek przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tzw. tabletka "dzień po" byłaby dostępna bez recepty miał być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stało na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 29.03.2024
Małżonkowie zapłacą za 2023 rok niższy ryczałt od najmu

Najem prywatny za 2023 rok rozlicza się według nowych zasad. Jedyną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawek 8,5 i 12,5 proc. Z kolei małżonkowie wynajmujący wspólną nieruchomość zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Taka zmiana weszła w życie w połowie 2023 r., ale ma zastosowanie do przychodów uzyskanych za cały 2023 r.

Monika Pogroszewska 27.03.2024
Ratownik medyczny wykona USG i zrobi test na COVID

Mimo krytycznych uwag Naczelnej Rady Lekarskiej, Ministerstwo Zdrowia zmieniło rozporządzenie regulujące uprawnienia ratowników medycznych. Już wkrótce, po ukończeniu odpowiedniego kursu będą mogli wykonywać USG, przywrócono im też możliwość wykonywania testów na obecność wirusów, którą mieli w pandemii, a do listy leków, które mogą zaordynować, dodano trzy nowe preparaty. Większość zmian wejdzie w życie pod koniec marca.

Agnieszka Matłacz 12.03.2024