Formy współdziałania rodziców i opiekunów ze szkołami i organami nadzorującymi szkoły.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA EDUKACJI NARODOWEJ
z dnia 9 listopada 1988 r.
w sprawie form współdziałania rodziców i opiekunów ze szkołami i organami nadzorującymi szkoły.

Na podstawie art. 22 ustawy z dnia 15 lipca 1961 r. o rozwoju systemu oświaty i wychowania (Dz. U. Nr 32, poz. 160, z 1971 r. Nr 12, poz. 115, z 1972 r. Nr 16, poz. 114, z 1975 r. Nr 45, poz. 234 i z 1984 r. Nr 49, poz. 253) zarządza się, co następuje:
§  1.
Rodzice i opiekunowie, zwani dalej "rodzicami", współpracują ze szkołami i organami nadzorującymi szkoły w organizowaniu kształcenia i wychowania dzieci i młodzieży.
§  2.
Celem współpracy, o której mowa w § 1, jest:
1)
spójne oddziaływanie na dzieci i młodzież przez rodzinę i szkołę w procesie nauczania, wychowania i opieki, zgodnie z ich potrzebami rozwojowymi i zdrowotnymi,
2)
doskonalenie organizacji kształcenia, wychowania i opieki w szkole, rodzinie i środowisku,
3)
zaznajamianie rodziców z programem kształcenia, wychowania i opieki, organizacją nauczania oraz wynikającymi z nich zadaniami dla szkoły i rodziców,
4)
upowszechnianie wśród rodziców wiedzy o wychowaniu i funkcjach opiekuńczo-wychowawczych rodziny,
5)
pozyskiwanie rodziców do czynnego udziału w realizacji programu nauczania, wychowania i opieki oraz udzielania w tym zakresie pomocy szkole,
6)
tworzenie właściwego klimatu społecznego i warunków materialnych do funkcjonowania szkoły.
§  3.
1.
Rodzice przedstawiają nauczycielom, dyrektorom szkół oraz organom nadzorującym szkoły opinie w istotnych sprawach szkoły.
2.
Rodzice mogą dokonywać społecznej oceny pracy szkół i przedstawiać je władzom szkół oraz organom nadzorującym szkoły.
§  4.
Rodzice współdziałają ze szkołą za pośrednictwem komitetu rodzicielskiego i rad klasowych rodziców.
§  5.
1.
Komitet rodzicielski jest samorządnym przedstawicielstwem rodziców, współdziałającym z dyrektorem szkoły, radą pedagogiczną, samorządem uczniowskim, organami nadzorującymi szkoły oraz organizacjami i instytucjami w realizacji zadań szkoły.
2.
Do zadań komitetu rodzicielskiego należy w szczególności:
1)
współudział w bieżącym i perspektywicznym programowaniu pracy szkoły,
2)
pomoc w doskonaleniu organizacji i warunków pracy szkoły,
3)
współudział w realizacji programów nauczania i wychowania oraz zadań opiekuńczych szkoły,
4)
współpraca ze środowiskiem lokalnym i zakładami pracy,
5)
udzielanie pomocy samorządowi uczniowskiemu oraz organizacjom młodzieżowym i społecznym działającym w szkole,
6)
organizowanie działalności mającej na celu podnoszenie kultury pedagogicznej w rodzinie, szkole i środowisku lokalnym,
7)
uczestniczenie w planowaniu wydatków szkoły,
8)
podejmowanie działań na rzecz pozyskiwania dodatkowych środków finansowych dla szkoły, zwłaszcza na działalność opiekuńczo-wychowawczą.
§  6.
Przepis § 5 ust. 2 stosuje się odpowiednio do rad klasowych rodziców.
§  7.
Rada klasowa rodziców wybierana jest przez zebranie rodziców uczniów klasy. W posiedzeniach rady klasowej bierze udział wychowawca klasy.
§  8.
1.
Komitet rodzicielski stanowią delegaci rad klasowych rodziców. W posiedzeniach komitetu rodzicielskiego bierze udział dyrektor szkoły lub wyznaczony przez niego członek rady pedagogicznej.
2.
Na wniosek komitetu rodzicielskiego w jego skład mogą wchodzić z głosem doradczym przedstawiciele zakładów pracy, organizacji społecznych i instytucji współdziałających ze szkołą.
3.
Na wniosek komitetu rodzicielskiego, po uzgodnieniu z dyrektorem szkoły, w jego pracach mogą brać udział także inne osoby.
§  9.
1.
Komitet rodzicielski wyraża swoje stanowisko w formie uchwał.
2.
Jeżeli uchwała komitetu rodzicielskiego jest sprzeczna z prawem lub ważnym interesem szkoły, dyrektor szkoły zawiesza jej wykonanie i w terminie określonym w regulaminie komitetu rodzicielskiego uzgadnia z komitetem sposób postępowania w sprawie będącej przedmiotem uchwały.
3.
W razie braku uzgodnienia, o którym mowa w ust. 2, dyrektor szkoły lub komitet rodzicielski przekazuje sprawę do rozstrzygnięcia organowi bezpośrednio nadzorującemu szkołę.
§  10.
W sprawach spornych komitet rodzicielski i dyrektor szkoły mogą odwołać się do organu bezpośrednio nadzorującego szkołę.
§  11.
Komitet rodzicielski może gromadzić fundusze przeznaczone na finansowanie działalności związanej z realizacją celów, o których mowa w § 2, ze szczególnym uwzględnieniem działalności wychowawczej oraz opieki nad dziećmi i młodzieżą. Fundusze komitetu rodzicielskiego pochodzą w dobrowolnych składek rodziców oraz z dochodów osiąganych przez komitet i dotacji.
§  12.
Komitet rodzicielski może prowadzić działalność w celu pozyskiwania środków na wspieranie pracy szkoły. Działalność tę komitet prowadzi z zachowaniem obowiązujących w tym zakresie przepisów.
§  13.
1.
Szczegółowe zasady i tryb działania komitetu rodzicielskiego określa jego regulamin, który ustala między innymi:
1)
kadencję, tryb powoływania i odwoływania komitetu rodzicielskiego,
2)
organy komitetu rodzicielskiego, sposób ich wyłaniania i zakres kompetencji,
3)
tryb podejmowania uchwał,
4)
zasady wydatkowania funduszy komitetu rodzicielskiego.
2.
Regulamin, o którym mowa w ust. 1, opracowuje komitet rodzicielski. Jest on zatwierdzany przez ogólne zebranie rodziców.
§  14.
Działalność komitetu rodzicielskiego kontroluje komisja rewizyjna powoływana przez ogólne zebranie rodziców. Szczegółowy zakres zadań komisji określa regulamin komitetu rodzicielskiego.
§  15.
1.
Nadzór i kontrolę nad działalnością komitetu rodzicielskiego sprawuje ogólne zebranie rodziców, które w szczególności akceptuje sprawozdania komitetu i komisji rewizyjnej, a także może odwołać przewodniczącego lub członków komitetu.
2.
Zebrania ogólne rodziców uczniów poszczególnych klas mogą ustalić, że w szkole zamiast ogólnego zebrania rodziców zwoływane jest zebranie przedstawicieli rodziców. Przedstawicieli tych wybierają ogólne zebrania rodziców poszczególnych klas.
§  16.
Ilekroć w rozporządzeniu jest mowa o szkołach, rozumie się przez to szkoły ogólnokształcące, zawodowe, specjalne, przedszkola i inne placówki oświatowo-wychowawcze dla dzieci i młodzieży.
§  17.
Traci moc zarządzenie Ministra Oświaty i Wychowania z dnia 24 października 1973 r. w sprawie komitetów rodzicielskich (Dz. Urz. MOiW Nr 14, poz. 124).
§  18.
Rozporządzenie wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.

Zmiany w prawie

Małżonkowie zapłacą za 2023 rok niższy ryczałt od najmu

Najem prywatny za 2023 rok rozlicza się według nowych zasad. Jedyną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawek 8,5 i 12,5 proc. Z kolei małżonkowie wynajmujący wspólną nieruchomość zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Taka zmiana weszła w życie w połowie 2023 r., ale ma zastosowanie do przychodów uzyskanych za cały 2023 r.

Monika Pogroszewska 27.03.2024
Ratownik medyczny wykona USG i zrobi test na COVID

Mimo krytycznych uwag Naczelnej Rady Lekarskiej, Ministerstwo Zdrowia zmieniło rozporządzenie regulujące uprawnienia ratowników medycznych. Już wkrótce, po ukończeniu odpowiedniego kursu będą mogli wykonywać USG, przywrócono im też możliwość wykonywania testów na obecność wirusów, którą mieli w pandemii, a do listy leków, które mogą zaordynować, dodano trzy nowe preparaty. Większość zmian wejdzie w życie pod koniec marca.

Agnieszka Matłacz 12.03.2024
Jak zgłosić zamiar głosowania korespondencyjnego w wyborach samorządowych

Nie wszyscy wyborcy będą mogli udać się osobiście 7 kwietnia, aby oddać głos w obwodowych komisjach wyborczych. Dla nich ustawodawca wprowadził instytucję głosowania korespondencyjnego jako jednej z tzw. alternatywnych procedur głosowania. Przypominamy zasady, terminy i procedurę tego udogodnienia dla wyborców z niepełnosprawnością, seniorów i osób w obowiązkowej kwarantannie.

Artur Pytel 09.03.2024
Tabletka "dzień po" bez recepty - Sejm uchwalił nowelizację

Bez recepty dostępny będzie jeden z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - zakłada uchwalona w czwartek nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tabletka będzie dostępna bez recepty ma być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stoi na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 22.02.2024
Data 30 kwietnia dla wnioskodawcy dodatku osłonowego może być pułapką

Choć ustawa o dodatku osłonowym wskazuje, że wnioski można składać do 30 kwietnia 2024 r., to dla wielu mieszkańców termin ten może okazać się pułapką. Datą złożenia wniosku jest bowiem data jego wpływu do organu. Rząd uznał jednak, że nie ma potrzeby doprecyzowania tej kwestii. A już podczas rozpoznawania poprzednich wniosków, właśnie z tego powodu wielu mieszkańców zostało pozbawionych świadczeń.

Robert Horbaczewski 21.02.2024
Standardy ochrony dzieci. Placówki medyczne mają pół roku

Lekarz czy pielęgniarka nie będą mogli się tłumaczyć, że nie wiedzieli komu zgłosić podejrzenie przemocy wobec dziecka. Placówki medyczne obowiązkowo muszą opracować standardy postępowania w takich sytuacjach. Przepisy, które je do tego obligują wchodzą właśnie w życie, choć dają jeszcze pół roku na przygotowania. Brak standardów będzie zagrożony grzywną. Kar nie przewidziano natomiast za ich nieprzestrzeganie.

Katarzyna Nocuń 14.02.2024