Fundusz Rozwoju Budownictwa Mieszkaniowego.

USTAWA
z dnia 13 lipca 1988 r.
o Funduszu Rozwoju Budownictwa Mieszkaniowego.

Art.  1.

Tworzy się Fundusz Rozwoju Budownictwa Mieszkaniowego, zwany dalej "Funduszem".

Art.  2.

Do zadań Funduszu należy wspomaganie finansowe przedsięwzięć związanych ze zwiększeniem rozmiarów budownictwa mieszkaniowego wraz z infrastrukturą oraz remontów kapitalnych i modernizacji zasobów mieszkaniowych, polegających w szczególności na:

1)
wdrażaniu nowoczesnych energo- i materiałooszczędnych technologii wykonawstwa,
2)
unowocześnieniu maszyn, sprzętu, urządzeń i narzędzi,
3)
wspieraniu rozwoju potencjału produkcyjnego w deficytowych branżach,
4)
budowie i rozbudowie infrastruktury technicznej,
5)
zwiększeniu produkcji materiałów budowlanych z surowców lokalnych.
Art.  3.
1.
Dochodami Funduszu są:
1)
wpłaty jednostek gospodarczych zaliczonych do działu "Budownictwo" w klasyfikacji gospodarki narodowej oraz jednostek gospodarczych produkujących materiały budowlane z surowców lokalnych, dokonywane z odpisów w ciężar kosztów w wysokości 1,5% wartości sprzedaży,
2)
wpłaty części odpisów amortyzacyjnych państwowych przedsiębiorstw zaliczonych do działu "Budownictwo" w klasyfikacji gospodarki narodowej,
3)
dobrowolne wpłaty jednostek gospodarczych,
4)
wpłaty z tytułu zwrotu pożyczek udzielanych ze środków Funduszu,
5)
inne wpłaty i darowizny.
2.
Jeżeli jednostka gospodarcza posiada zakłady (oddziały) sporządzające bilans, położone na terenie innych województw niż siedziba jednostki, to dochody, o których mowa w ust. 1, wpłacane są przez te zakłady (oddziały) na fundusze terenowe wojewódzkich rad narodowych, na których obszarze są położone.
Art.  4.
1.
Na cele Funduszu przeznacza się środki dewizowe pochodzące z części nadwyżki wpływów dewizowych nad wydatkami dewizowymi z eksportu budownictwa i usług z nim związanych.
2.
Rada Ministrów, w drodze rozporządzenia, określa wysokość środków, o których mowa w ust. 1, zasady ich gromadzenia oraz gospodarowania nimi.
Art.  5.

Środki Funduszu mogą być przeznaczane na udzielania pożyczek lub dotacji bezzwrotnych na finansowanie:

1)
przedsięwzięć wspomagających rozbudowę, unowocześnienie budownictwa mieszkaniowego i infrastruktury,
2)
pierwszego wyposażenia nowo tworzonych jednostek gospodarczych działających na rzecz budownictwa mieszkaniowego,
3)
przedsięwzięć wdrażających technologie energo- i materiałooszczędne w budownictwie mieszkaniowym oraz produkcji materiałów i wyrobów dla budownictwa, głównie z surowców lokalnych,
4)
zakupów dewizowych wyposażenia i części zamiennych niezbędnych dla utrzymania ciągłości produkcji.
Art.  6.
1.
Fundusz dzieli się na fundusze terenowe i centralny.
2.
Na fundusz terenowy przeznacza się 70% dochodów, o których mowa w art. 3 ust. 1 pkt 1 i 2.
3.
Na fundusz centralny przeznacza się:
1)
30% dochodów, o których mowa w art. 3 ust. 1 pkt 1 i 2,
2)
środki, o których mowa w art. 4.
4.
Dochody, o których mowa w art. 3 ust. 1 pkt 3-5, przeznaczane są odpowiednio na fundusz terenowy lub centralny w zależności od charakteru wpłaty.
Art.  7.
1.
Środkami funduszów dysponują:
1)
funduszu terenowego - właściwa wojewódzka rada narodowa,
2)
funduszu centralnego - Minister Gospodarki Przestrzennej i Budownictwa.
2.
Środkami funduszu terenowego administruje terenowy organ administracji państwowej o właściwości ogólnej stopnia wojewódzkiego, zwany dalej "terenowym organem administracji państwowej".
3.
Terenowy organ administracji państwowej opracowuje i przedstawia do uchwalenia właściwej radzie narodowej projekt planu terenowego funduszu oraz przedkłada do zatwierdzenia sprawozdanie z wykonania tego planu.
Art.  8.
1.
Ze środków funduszu centralnego są realizowane zadania określone w art. 5 mające charakter przedsięwzięć o zasięgu krajowym lub międzywojewódzkim z odpowiednim udziałem funduszu terenowego.
2.
Upoważnia się terenowe organy administracji państwowej do wzajemnego przekazywania, w ramach uchwalonych przez rady narodowe planów, środków funduszów terenowych na realizację międzywojewódzkich przedsięwzięć związanych z wykonaniem zadań, o których mowa w art. 2.
Art.  9.

Część dochodów przypadająca na rzecz funduszu centralnego jest przekazywana na ten fundusz przez terenowe organy administracji państwowej w okresach właściwych dla rozliczenia poszczególnych tytułów.

Art.  10.

Środki Funduszu nie wykorzystane w danym roku kalendarzowym przechodzą na rok następny.

Art.  11.

Szczegółowe zasady gromadzenia i gospodarowania środkami Funduszu określi Minister Gospodarki Przestrzennej i Budownictwa w porozumieniu z Ministrem Finansów i Prezesem Narodowego Banku Polskiego.

Art.  12.
1.
Od dnia wejścia w życie niniejszej ustawy przypadające do końca 1988 r. na rzecz Funduszu Zmian Strukturalnych w Przemyśle wpłaty odpisów amortyzacyjnych państwowych przedsiębiorstw budownictwa, w części podlegającej odprowadzeniu do budżetu centralnego, o których mowa w art. 45 ustawy z dnia 26 lutego 1982 r. o gospodarce finansowej przedsiębiorstw państwowych (Dz. U. z 1986 r. Nr 8, poz. 44, Nr 39, poz. 192 i Nr 47, poz. 226 oraz z 1987 r. Nr 33, poz. 181), przeznacza się na dochody Funduszu.
2.
Rada Ministrów, w drodze rozporządzenia, ustali procent odpisów amortyzacyjnych podlegających wpłacie na dochody Funduszu przez państwowe przedsiębiorstwa budownictwa w latach 1989 i 1990, z tym że nie może on być wyższy niż 25% całości tych odpisów.
Art.  13.

W ustawie z dnia 26 lutego 1982 r. o gospodarce finansowej przedsiębiorstw państwowych (Dz. U. z 1986 r. Nr 8, poz. 44, Nr 39, poz. 192 i Nr 47, poz. 226 oraz z 1987 r. Nr 33, poz. 181) wprowadza się następujące zmiany:

1)
w art. 45 w ust. 6 w pkt 1 po wyrazach "Fundusz Zmian Strukturalnych w Przemyśle" skreśla się przecinek i dodaje wyrazy "oraz Fundusz Rozwoju Budownictwa Mieszkaniowego,",
2)
w art. 49 w ust. 2 po wyrazach "Fundusz Zmian Strukturalnych w Przemyśle" skreśla się przecinek i dodaje wyrazy "oraz Fundusz Rozwoju Budownictwa Mieszkaniowego."
Art.  14.

Ustawa wchodzi w życie z dniem 1 sierpnia 1988 r., z wyjątkiem art. 4, który wchodzi w życie z dniem 1 stycznia 1989 r.

Zmiany w prawie

Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Tabletki "dzień po" bez recepty nie będzie. Jest weto prezydenta

Dostępność bez recepty jednego z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - takie rozwiązanie zakładała zawetowana w piątek przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tzw. tabletka "dzień po" byłaby dostępna bez recepty miał być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stało na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 29.03.2024
Małżonkowie zapłacą za 2023 rok niższy ryczałt od najmu

Najem prywatny za 2023 rok rozlicza się według nowych zasad. Jedyną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawek 8,5 i 12,5 proc. Z kolei małżonkowie wynajmujący wspólną nieruchomość zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Taka zmiana weszła w życie w połowie 2023 r., ale ma zastosowanie do przychodów uzyskanych za cały 2023 r.

Monika Pogroszewska 27.03.2024
Ratownik medyczny wykona USG i zrobi test na COVID

Mimo krytycznych uwag Naczelnej Rady Lekarskiej, Ministerstwo Zdrowia zmieniło rozporządzenie regulujące uprawnienia ratowników medycznych. Już wkrótce, po ukończeniu odpowiedniego kursu będą mogli wykonywać USG, przywrócono im też możliwość wykonywania testów na obecność wirusów, którą mieli w pandemii, a do listy leków, które mogą zaordynować, dodano trzy nowe preparaty. Większość zmian wejdzie w życie pod koniec marca.

Agnieszka Matłacz 12.03.2024
Jak zgłosić zamiar głosowania korespondencyjnego w wyborach samorządowych

Nie wszyscy wyborcy będą mogli udać się osobiście 7 kwietnia, aby oddać głos w obwodowych komisjach wyborczych. Dla nich ustawodawca wprowadził instytucję głosowania korespondencyjnego jako jednej z tzw. alternatywnych procedur głosowania. Przypominamy zasady, terminy i procedurę tego udogodnienia dla wyborców z niepełnosprawnością, seniorów i osób w obowiązkowej kwarantannie.

Artur Pytel 09.03.2024