Kaucja zabezpieczająca pokrycie należności wynajmującego z tytułu najmu lokalu.

ROZPORZĄDZENIE
RADY MINISTRÓW
z dnia 9 listopada 1987 r.
w sprawie kaucji zabezpieczającej pokrycie należności wynajmującego z tytułu najmu lokalu.

Na podstawie art. 15 ust. 6 ustawy z dnia 10 kwietnia 1974 r. - Prawo lokalowe (Dz. U. z 1987 r. Nr 30, poz. 165) zarządza się, co następuje:
§  1.
1.
Kaucja zabezpieczająca pokrycie należności wynajmującego z tytułu najmu, zwana dalej "kaucją", jest pobierana od najemców lokali mieszkalnych:
1)
w budynkach pozostających w zarządzie lub użytkowaniu jednostek gospodarki uspołecznionej,
2)
w innych budynkach, jeżeli najem lokali mieszkalnych następuje na podstawie decyzji o przydziale.
2.
Przepis ust. 1 stosuje się również do najemców lokali mieszkalnych przydzielonych jako pomieszczenia zastępcze.
3.
Kaucję ustala się w wysokości:
1)
odpowiadającej 50-krotnej miesięcznej kwocie czynszu za dany lokal zasiedlany pierwszy raz,
2)
odpowiadającej 40-krotnej miesięcznej kwocie czynszu za dany lokal, jeżeli jest zasiedlany ponownie.
4.
Wysokość kaucji określa wynajmujący. W razie sporu co do wysokości kaucji stronom przysługuje prawo wystąpienia do terenowego organu administracji państwowej o ustalenie jej wysokości.
§  2.
1.
Najemca powinien wpłacić kaucję w terminie 30 dni od dnia uzyskania ostatecznej decyzji o przydziale lokalu lub zawarcia umowy najmu. Kaucję wpłaca się za lokal:
1)
w budynku zarządzanym przez państwową jednostkę organizacyjną zgodnie z art. 25 ust. 1 ustawy z dnia 10 kwietnia 1974 r. - Prawo lokalowe (Dz. U. z 1987 r. Nr 30, poz. 165), zwanej dalej "ustawą" - na rachunek środków kaucji mieszkaniowej wynajmującego w banku,
2)
w zakładowym domu mieszkalnym - na zakładowy fundusz mieszkaniowy wynajmującego,
3)
w budynku stanowiącym własność osoby nie będącej jednostką gospodarki uspołecznionej - na odrębny rachunek bankowy wynajmującego; zgromadzone na tym rachunku środki podlegają zablokowaniu.
2.
Oprocentowanie kaucji regulują odrębne przepisy.
§  3.
1.
Nie pobiera się kaucji za lokale:
1)
wynajmowane nauczycielom zatrudnionym na terenie wsi oraz na terenie miast liczących nie więcej niż 5.000 mieszkańców,
2)
wynajmowane osobom zwolnionym od obowiązku opłacania czynszu najmu na podstawie odrębnych przepisów lub układów zbiorowych pracy,
3)
uzyskane w wyniku dokonania na koszt osoby fizycznej nadbudowy, rozbudowy lub przebudowy budynku stanowiącego własność państwa,
4)
wynajmowane osobom, które na własny koszt przeprowadziły remont kapitalny tych lokali.
2.
Wysokość kaucji za lokale wynajmowane przedstawicielstwom dyplomatycznym, urzędom konsularnym państw obcych oraz innym osobom i instytucjom będącym osobami zagranicznymi - regulują odrębne przepisy.
§  4.
Od wpłacania kaucji są zwolnieni najemcy:
1)
zamieniający dotychczasowy lokal mieszkalny, w którym występuje nadwyżka powierzchni mieszkalnej stanowiąca co najmniej jeden pokój o powierzchni 10 m2 lub większej, na lokal o przysługującej powierzchni mieszkalnej, jeżeli nie uiścili kaucji z tytułu najmu dotychczas zajmowanego lokalu; kaucję wpłaconą za dotychczas zajmowany lokal zalicza się najemcy jako kaucję za lokal przydzielony w wyniku zamiany, bez obowiązku dopłaty ewentualnej różnicy wynikającej ze zmiany stawek,
2)
przekwaterowywani do pomieszczenia zastępczego na czas naprawy zajmowanego dotychczas lokalu.
§  5.
1.
Najemcy znajdujący się w trudnej sytuacji materialnej mogą być zwolnieni w całości lub w części z wpłacenia kaucji oraz korzystać z ulg przez rozłożenie jej na raty miesięczne płatne w ciągu roku. Dotyczy to w szczególności osób:
1)
utrzymujących się wyłącznie z emerytury, renty inwalidzkiej albo rodzinnej, ze stałych zasiłków opieki społecznej lub alimentów,
2)
przekwaterowywanych na podstawie decyzji administracyjnej do lokalu zamiennego,
3)
pozbawionych mieszkania w wyniku klęski żywiołowej.
2.
O zwolnieniu od wpłaty kaucji w całości lub w części i rozłożeniu jej na raty orzeka w formie decyzji terenowy organ administracji państwowej; jeżeli kaucja ma być wpłacona na zakładowy fundusz mieszkaniowy, rozstrzyga o tym zakład pracy.
3.
Warunkiem rozłożenia na raty miesięczne kaucji za lokale w budynkach nie stanowiących własności państwa jest zabezpieczenie rat wekslami.
§  6.
1.
Wpłacenie kaucji nie zwalnia najemcy z obowiązku terminowego uiszczania czynszu i innych opłat z tytułu najmu ani też z obowiązku ponoszenia kosztów konserwacji, odnawiania i napraw lokalu oraz wymiany jego wyposażenia.
2.
W czasie trwania najmu najemca nie może domagać się, aby wynajmujący pokrył z wpłaconej kaucji należności wynikające ze stosunku najmu.
§  7.
1.
Ustanie stosunku najmu i opróżnienie lokalu przez dotychczasowego najemcę stanowi podstawę do wypłacenia przez bank wynajmującemu wniesionej za ten lokal kaucji wraz z oprocentowaniem.
2.
Wypłata środków kaucji z rachunku bankowego wynajmującemu nie będącemu jednostką gospodarki uspołecznionej następuje na podstawie jego pisemnego oświadczenia o opróżnieniu lokalu przez dotychczasowego najemcę. Wynajmujący jest obowiązany zawiadomić dotychczasowego najemcę o wysokości wypłaconej przez bank kwoty.
3.
Kaucja wpłacona przez najemcę powinna być mu zwrócona wraz z oprocentowaniem po opróżnieniu lokalu, najpóźniej w ciągu 30 dni od dnia ustalenia należności wynajmującego z tytułu najmu danego lokalu.
4.
W razie opuszczenia lokalu przez najemcę i pozostania w nim osób dotychczas wspólnie zamieszkałych z najemcą, które nie uzyskały następnie decyzji o przydziale na podstawie art. 47 ust. 3 ustawy, zwrot kaucji nie może nastąpić przed opróżnieniem lokalu przez te osoby.
5.
Przepis ust. 3 stosuje się odpowiednio w razie uzyskania przez osoby pozostawione w lokalu decyzji o przydziale na podstawie art. 47 ust. 3 ustawy.
6.
Wynajmujący może potrącić z kaucji nie uiszczony przez najemcę czynsz i inne należności przypadające z tytułu najmu.
7.
Kaucja podlega zwrotowi, jeżeli lokal nie został przez uprawnionego zajęty. W wypadku gdy najemca nie objął lokalu z własnej winy, z kaucji może być potrącony czynsz za okres od dnia udostępnienia lokalu.
§  8.
1.
Kaucję w wysokości ustalonej według zasad, o których mowa w § 1 ust. 3, pobiera się od najemców, z którymi stosunek najmu lokalu mieszkalnego lub części lokalu został nawiązany na podstawie decyzji o przydziale wydanej po wejściu w życie rozporządzenia albo umowy najmu zawartej po jego wejściu w życie.
2.
Kaucje z tytułu najmu lokalu wpłacone na podstawie dotychczasowych przepisów z dniem wejścia w życie rozporządzenia podlegają:
1)
przekazaniu na rachunek środków kaucji mieszkaniowej w banku przez wynajmujących będących osobami prawnymi, z wyjątkiem zakładów pracy,
2)
wpłacie na rachunek bankowy wynajmującego nie będącego jednostką gospodarki uspołecznionej; przekazane z tego tytułu środki podlegają zablokowaniu,
3)
oprocentowaniu, o którym mowa w § 2 ust. 2.
§  9.
Ilekroć w rozporządzeniu jest mowa o terenowym organie administracji państwowej bez bliższego określenia, rozumie się przez to terenowy organ administracji państwowej o właściwości szczególnej do spraw gospodarki mieszkaniowej stopnia podstawowego.
§  10.
Tracą moc:
1)
rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 7 marca 1975 r. w sprawie pobierania od najemców lokali mieszkalnych kaucji zabezpieczającej utrzymanie lokali w należytym stanie (Dz. U. Nr 8, poz. 43 i z 1985 r. Nr 21, poz. 96),
2)
§ 2 ust. 1 pkt 6 rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 16 września 1985 r. w sprawie zasad i trybu gromadzenia i wykorzystywania środków Funduszu Gospodarki Gruntami i Gospodarki Mieszkaniowej (Dz. U. Nr 47, poz. 237 i z 1986 r. Nr 3, poz. 18).
§  11.
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem 1 stycznia 1988 r.

Zmiany w prawie

Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Tabletki "dzień po" bez recepty nie będzie. Jest weto prezydenta

Dostępność bez recepty jednego z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - takie rozwiązanie zakładała zawetowana w piątek przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tzw. tabletka "dzień po" byłaby dostępna bez recepty miał być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stało na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 29.03.2024
Małżonkowie zapłacą za 2023 rok niższy ryczałt od najmu

Najem prywatny za 2023 rok rozlicza się według nowych zasad. Jedyną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawek 8,5 i 12,5 proc. Z kolei małżonkowie wynajmujący wspólną nieruchomość zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Taka zmiana weszła w życie w połowie 2023 r., ale ma zastosowanie do przychodów uzyskanych za cały 2023 r.

Monika Pogroszewska 27.03.2024
Ratownik medyczny wykona USG i zrobi test na COVID

Mimo krytycznych uwag Naczelnej Rady Lekarskiej, Ministerstwo Zdrowia zmieniło rozporządzenie regulujące uprawnienia ratowników medycznych. Już wkrótce, po ukończeniu odpowiedniego kursu będą mogli wykonywać USG, przywrócono im też możliwość wykonywania testów na obecność wirusów, którą mieli w pandemii, a do listy leków, które mogą zaordynować, dodano trzy nowe preparaty. Większość zmian wejdzie w życie pod koniec marca.

Agnieszka Matłacz 12.03.2024