Zakładowe zespoły gospodarcze.

ROZPORZĄDZENIE
RADY MINISTRÓW
z dnia 4 października 1985 r.
w sprawie zakładowych zespołów gospodarczych. *

Na podstawie art. 86 pkt 2 ustawy z dnia 14 grudnia 1982 r. o zaopatrzeniu emerytalnym pracowników i ich rodzin (Dz. U. Nr 40, poz. 267 oraz z 1984 r. Nr 52, poz. 268 i 270), art. 43 pkt 3 ustawy z dnia 12 czerwca 1975 r. o świadczeniach z tytułu wypadków przy pracy i chorób zawodowych (Dz. U. z 1983 r. Nr 30, poz. 144), art. 3 ust. 8 pkt 2 lit. a) ustawy z dnia 29 grudnia 1983 r. o Państwowym Funduszu Aktywizacji Zawodowej (Dz. U. Nr 75, poz. 334 i z 1985 r. Nr 37, poz. 174), art. 29c pkt 2 lit. b) ustawy z dnia 26 lutego 1982 r. o opodatkowaniu jednostek gospodarki uspołecznionej (Dz. U. z 1984 r. Nr 16, poz. 75 oraz z 1985 r. Nr 12, poz. 50 i Nr 37, poz. 174) oraz art. 13 ustawy z dnia 3 grudnia 1984 r. - Prawo budżetowe (Dz. U. Nr 56, poz. 283) zarządza się, co następuje:
§  1.
1.
Rozporządzenie określa zasady i tryb tworzenia oraz działania zakładowych zespołów gospodarczych, zwanych dalej "zespołami".
2.
Zespoły mogą być organizowane w przedsiębiorstwach państwowych, jednostkach badawczo-rozwojowych, szkołach wyższych, jednostkach projektowych i w innych państwowych jednostkach organizacyjnych, spółdzielniach i ich związkach, a także w organizacjach społecznych prowadzących działalność gospodarczą oraz w ich jednostkach organizacyjnych utworzonych do prowadzenia takiej działalności, zwanych dalej "jednostkami gospodarczymi", w celu:
1)
wytwarzania produkcji lub niezbędnych do niej półfabrykatów, oprzyrządowania oraz elementów kooperacyjnych,
2)
prowadzenia różnorodnych remontów, regeneracji i produkcji części zamiennych,
3)
projektowania i wdrażania rozwiązań postępu technicznego, zapewniających wzrost wydajności pracy lub obniżkę materiałochłonności i energochłonności produkcji,
4)
świadczenia usług dla ludności i jednostek gospodarki uspołecznionej,
5)
prowadzenia działalności handlowej i gastronomicznej.
3.
Członkowie zespołów mogą pracować w godzinach poza normalnym, obowiązującym ich czasem pracy, na wolnych lub nie wykorzystanych urządzeniach technicznych i instalacjach. W przypadku rencistów, emerytów i kobiet korzystających z urlopów wychowawczych dopuszcza się ich pracę także w normalnie obowiązującym czasie pracy.
4.
W jednostkach gospodarczych mogą być tworzone młodzieżowe zespoły pracujące na rzecz Funduszu Akcji Socjalnej Młodzieży. Zasady podejmowania pracy na rzecz Funduszu Akcji Socjalnej Młodzieży przez organizacje młodzieżowe określają odrębne przepisy.
5.
Warunkiem prowadzenia działalności przez zespoły jest:
1)
w przypadku produkcji wyrobów i usług wykonywanych dla odbiorców zewnętrznych - zapewnienie uzyskiwania nadwyżki ponad koszty działalności zespołu, z uwzględnieniem kosztów korzystania z maszyn i urządzeń jednostki gospodarczej,
2)
w przypadku wykonywania produkcji wyrobów i usług dla jednostki macierzystej - nieprzekroczenie przez koszty tej działalności wysokości technicznego kosztu produkcji wyrobów i usług wykonywanych w normalnym systemie lub kosztów zlecenia obcym jednostkom gospodarczym,
3)
w przypadku organizowania zespołów dla projektowania i wdrażania rozwiązań postępu technicznego - uzyskiwanie w wyniku realizacji takich rozwiązań efektów ekonomicznych wyższych od poniesionych na te rozwiązania wydatków.
§  2.
1.
W skład zespołu mogą wchodzić pracownicy jednostki gospodarczej, emeryci, renciści, kobiety korzystające z urlopów wychowawczych, a także członkowie ich rodzin oraz pracownicy innych jednostek.
2.
Kierownicy jednostek gospodarczych powinni uzależniać udział pracownika w zespole od właściwego wykonywania obowiązków służbowych w normalnym czasie pracy.
3.
Członkowie zespołu wybierają spośród siebie kierownika, który reprezentuje zespół oraz w imieniu jego członków zawiera umowę z jednostką gospodarczą, zwaną dalej "umową zespołu". Udzielenie kierownikowi zespołu pełnomocnictwa do reprezentowania zespołu i zawierania w jego imieniu umów następuje na zasadach i trybie określonych w Kodeksie cywilnym.
§  3.
1.
Umowa zespołu powinna w szczególności określać:
1)
obowiązek jednostki gospodarczej zapewnienia zespołowi odpowiednich surowców, materiałów, półfabrykatów, towarów, paliw, energii i części zamiennych w ilościach dostosowanych do wielkości produkcji, sprzedaży lub usług,
2)
godziny pracy w określonych dniach tygodnia (miesiąca),
3)
ilość wyrobów finalnych lub półfabrykatów (robót i usług), jaką zespół powinien wykonać w odpowiedniej klasie jakości, po uwzględnieniu normatywnych strat technologicznych i braków,
4)
miejsce i warunki odbioru oraz składowania surowców, materiałów, półfabrykatów, paliw, części zamiennych i wykonanej gotowej produkcji, towarów lub wykonanych usług,
5)
wynagrodzenie zespołu za wykonane:
a)
wyroby, określone fazy technologiczne, roboty, remonty lub usługi analogiczne asortymentowo lub rodzajowo do wykonywanych przez jednostkę gospodarczą - wyliczone na podstawie jednostkowych kosztów robocizny bezpośredniej i pośredniej, uzyskanych w okresie ostatniego półrocza w normalnym czasie pracy, przy zagwarantowaniu opłacalności,
b)
inne zlecenia - wyliczone stosownie do ilości i charakteru wykonywanych prac, przy zachowaniu warunków określonych w § 1 ust. 5,
6)
zasady potrącania wynagrodzenia za przekroczenie ustalonych w umowie strat technologicznych lub braków,
7)
zasady odpowiedzialności za wykonaną produkcję, remonty i roboty objęte umową,
8)
zakres nadzoru technicznego jednostki gospodarczej i formy współdziałania z zespołami,
9)
kierownika reprezentującego zespół wobec jednostki gospodarczej.
2.
Do umowy zespołu stosuje się przepisy Kodeksu cywilnego.
§  4.
1.
Wynagrodzenie dla zespołu otrzymuje kierownik zespołu.
2.
Wewnętrzny podział otrzymanego wynagrodzenia między członków zespołu powinien być dokonywany przez kierownika zespołu zgodnie z regulaminem uchwalonym przez zespół.
§  5.
1.
Na stanowiskach wymagających określonych kwalifikacji mogą pracować w zespole osoby mające takie kwalifikacje lub znajomość obsługi maszyn i urządzeń technicznych, z których udziałem odbywa się praca, oraz wykazujące się odpowiednim stanem zdrowia.
2.
Nadzór techniczny jednostki gospodarczej kontroluje pracę zespołu oraz decyduje, na jakich stanowiskach mogą być zatrudnieni członkowie zespołu nie mający odpowiednich kwalifikacji.
3.
Koszt utrzymania nadzoru technicznego obciąża jednostkę gospodarczą.
§  6. 1
Produkcja wykonywana przez zespoły powinna być księgowana przez jednostkę gospodarczą oddzielnie.
§  7.
1.
Jednostka gospodarcza ponosi odpowiedzialność za bezpieczeństwo i warunki pracy zatrudnionych w zespole jego członków.
2.
W razie wypadku przy pracy członkom zespołu lub członkom ich rodzin przysługują świadczenia na zasadach określonych w ustawie z dnia 12 czerwca 1975 r. o świadczeniach z tytułu wypadków przy pracy i chorób zawodowych (Dz. U. z 1983 r. Nr 30, poz. 144).
§  8.
Wynagrodzenia emerytów i rencistów wykonujących pracę w zespołach nie podlegają ograniczeniom wynikającym z rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 7 marca 1983 r. w sprawie osiągania wynagrodzenia lub innych dochodów przez osoby uprawnione do emerytury lub renty (Dz. U. z 1985 r. Nr 40, poz. 197).
§  9.
1.
Zespoły organizowane przez jednostki budżetowe powinny działać jako gospodarstwa pomocnicze.
2.
W razie organizowania zespołów w zakładach budżetowych, zyski z działalności zespołów pozostają do dyspozycji zakładów.
3.
Wynagrodzenia bezosobowe w gospodarstwach pomocniczych i zakładach budżetowych tworzących zespoły mogą być przekraczane o wypłaty na rzecz członków tych zespołów w granicach ponadplanowych dochodów z tytułu ponadplanowej działalności usługowej i produkcyjnej.
§  10. 2
(skreślony).
§  11.
Traci moc rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 14 listopada 1983 r. w sprawie zakładowych zespołów gospodarczych organizowanych w jednostkach gospodarczych produkujących na rynek (Dz. U. Nr 68, poz. 302 i z 1984 r. Nr 39, poz. 203).
§  12.
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.
* Z dniem 8 czerwca 1989 r. rozporządzenie utraciło częściowo podstawę prawną w związku ze zmianą ustawy z dnia 14 grudnia 1982 r. o zaopatrzeniu emerytalnym pracowników i ich rodzin (Dz.U.82.40.267), zgodnie z art. 1 pkt 9 ustawy z dnia 30 maja 1989 r. o zmianie niektórych przepisów o zaopatrzeniu emerytalnym i o świadczeniach z ubezpieczenia społecznego (Dz.U.89.35.190).
1 § 6 zmieniony przez § 1 pkt 1 rozporządzenia z dnia 3 czerwca 1987 r. (Dz.U.87.17.103) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 5 czerwca 1987 r.
2 § 10 skreślony przez § 1 pkt 2 rozporządzenia z dnia 3 czerwca 1987 r. (Dz.U.87.17.103) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 5 czerwca 1987 r.

Zmiany w prawie

Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Tabletki "dzień po" bez recepty nie będzie. Jest weto prezydenta

Dostępność bez recepty jednego z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - takie rozwiązanie zakładała zawetowana w piątek przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tzw. tabletka "dzień po" byłaby dostępna bez recepty miał być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stało na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 29.03.2024
Małżonkowie zapłacą za 2023 rok niższy ryczałt od najmu

Najem prywatny za 2023 rok rozlicza się według nowych zasad. Jedyną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawek 8,5 i 12,5 proc. Z kolei małżonkowie wynajmujący wspólną nieruchomość zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Taka zmiana weszła w życie w połowie 2023 r., ale ma zastosowanie do przychodów uzyskanych za cały 2023 r.

Monika Pogroszewska 27.03.2024
Ratownik medyczny wykona USG i zrobi test na COVID

Mimo krytycznych uwag Naczelnej Rady Lekarskiej, Ministerstwo Zdrowia zmieniło rozporządzenie regulujące uprawnienia ratowników medycznych. Już wkrótce, po ukończeniu odpowiedniego kursu będą mogli wykonywać USG, przywrócono im też możliwość wykonywania testów na obecność wirusów, którą mieli w pandemii, a do listy leków, które mogą zaordynować, dodano trzy nowe preparaty. Większość zmian wejdzie w życie pod koniec marca.

Agnieszka Matłacz 12.03.2024