Szczegółowe zasady i tryb postępowania w przedmiocie leczenia osób uzależnionych, skazanych za przestępstwa pozostające w związku z używaniem środków odurzających lub psychotropowych.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA ZDROWIA I OPIEKI SPOŁECZNEJ
z dnia 3 sierpnia 1985 r.
w sprawie szczegółowych zasad i trybu postępowania w przedmiocie leczenia osób uzależnionych, skazanych za przestępstwa pozostające w związku z używaniem środków odurzających lub psychotropowych.

Na podstawie art. 34 ust. 6 ustawy z dnia 31 stycznia 1985 r. o zapobieganiu narkomanii (Dz. U. Nr 4, poz. 15 i Nr 15, poz. 66) zarządza się, co następuje:
§  1.
1.
Leczenie i rehabilitacja osób uzależnionych od środków odurzających lub psychotropowych, skazanych za przestępstwa pozostające w związku z używaniem tych środków na karę pozbawienia wolności, której wykonanie warunkowo zawieszono, zobowiązanych przez sąd do poddania się leczeniu i rehabilitacji w odpowiednim zakładzie leczniczym i rehabilitacyjno-readaptacyjnym, są prowadzone w placówkach określonych w rozporządzeniu Ministra Zdrowia i Opieki Społecznej z dnia 3 sierpnia 1985 r. w sprawie organizacji i zasad funkcjonowania placówek leczniczych i rehabilitacyjno-readaptacyjnych dla osób uzależnionych (Dz. U. Nr 45, poz. 226).
2.
Rehabilitację osób, o których mowa w ust. 1, mogą prowadzić również organizacje społeczne, kościoły i inne związki wyznaniowe oraz osoby fizyczne, które otrzymały zezwolenie na taką działalność w trybie przewidzianym w przepisach odrębnych.
§  2.
Skazany, o którym mowa w § 1, zgłaszający się do placówki leczniczej lub rehabilitacyjno-readaptacyjnej powinien być zapoznany z regulaminem placówki.
§  3.
1.
Kierownik placówki leczniczej i rehabilitacyjno-readaptacyjnej w sprawach osób, o których mowa w § 1, jest obowiązany do:
1)
niezwłocznego zawiadomienia sądu, który orzekł o obowiązku poddania się leczeniu i rehabilitacji, zwanego dalej "sądem", o podjęciu przez skazanego leczenia i rehabilitacji,
2)
zwrócenia się do sądu o nadesłanie materiałów z akt sprawy, niezbędnych do prowadzenia leczenia i rehabilitacji skazanego,
3)
informowania sądu, nie rzadziej niż co 6 miesięcy, o przebiegu leczenia lub postępowania rehabilitacyjnego,
4)
informowania sądu, nie rzadziej niż co 3 miesiące, o przebiegu współpracy z osobą, instytucją lub organizacją społeczną, pod której dozór sąd oddał skazanego,
5)
zawiadomienia sądu o przeniesieniu skazanego do innej placówki leczniczej lub rehabilitacyjno-readaptacyjnej,
6)
przekazania sądowi opinii o skazanym po zakończeniu leczenia i rehabilitacji.
2.
Jeżeli skazany uchyla się od obowiązku leczenia lub dopuszcza się rażącego naruszenia regulaminu placówki, kierownik placówki leczniczej i rehabilitacyjno-readaptacyjnej wypisuje skazanego z placówki i kieruje wniosek do sądu o wykonanie warunkowo zawieszonej kary pozbawienia wolności.
3.
Wniosek do sądu o wykonanie warunkowo zawieszonej kary pozbawienia wolności powinien zawierać w szczególności:
1)
sygnaturę akt oraz imię i nazwisko skazanego i inne dane określające jego tożsamość,
2)
opis przebiegu leczenia, uwzględniający wyniki badań psychiatrycznych, psychologicznych i innych niezbędnych badań specjalistycznych, oraz wskazania co do dalszego postępowania leczniczego lub oddziaływań rehabilitacyjno-readaptacyjnych,
3)
okoliczności odmowy poddania się leczeniu lub wskazanie, na czym polegało rażące naruszenie regulaminu.
§  4.
Kierownik placówki leczniczej i rehabilitacyjno-readaptacyjnej współpracuje z osobą lub instytucją albo organizacją społeczną, pod której dozór sąd oddał skazanego, o którym mowa w § 1, a w szczególności:
1)
powiadamia o podjęciu przez skazanego leczenia i rehabilitacji oraz o zakończeniu leczenia i rehabilitacji,
2)
udziela informacji o przebiegu leczenia lub postępowania rehabilitacyjnego i dalszych zamierzeniach w tym zakresie,
3)
zawiadamia o przeniesieniu skazanego do innej placówki leczniczej lub rehabilitacyjno-readaptacyjnej albo innego zakładu społecznej służby zdrowia,
4)
zawiadamia o wypisaniu skazanego i o skierowaniu wniosku do sądu o zarządzenie wykonania zawieszonej kary pozbawienia wolności w wypadkach, o których mowa w § 3 ust. 2.
§  5.
1.
Leczenie osób uzależnionych, skazanych za przestępstwa pozostające w związku z używaniem środków odurzających lub psychotropowych na karę pozbawienia wolności bez warunkowego zawieszenia jej wykonania, co do których sąd orzekł umieszczenie sprawcy przed wykonaniem kary w odpowiednim zakładzie leczniczym, jest prowadzone w placówkach zapewniających całodobową opiekę leczniczą, o których mowa w rozporządzeniu Ministra Zdrowia i Opieki Społecznej z dnia 3 sierpnia 1985 r. w sprawie organizacji i zasad funkcjonowania placówek leczniczych i rehabilitacyjno-readaptacyjnych dla osób uzależnionych.
2.
Wykonanie orzeczenia, o którym mowa w ust. 1, należy do placówki leczniczej, właściwej ze względu na miejsce zamieszkania skazanego.
3.
W razie niemożliwości ustalenia miejsca zamieszkania skazanego, wykonanie orzeczenia należy do placówki, na której obszarze działa sąd.
§  6.
1.
Skazany może być przeniesiony do innej placówki leczniczej, niż wymieniona w § 5, jeżeli jest to uzasadnione indywidualnym wskazaniem leczniczym.
2.
Przeniesienie następuje w ramach porozumienia placówek i za zgodą sądu.
§  7.
Skazany, o którym mowa w § 5 ust. 1, powinien być zapoznany z regulaminem placówki.
§  8.
Kierownik placówki leczniczej w sprawach osób, o których mowa w § 5 ust. 1, jest obowiązany do:
1)
niezwłocznego zawiadomienia sądu o przyjęciu skazanego,
2)
zwrócenia się do sądu o nadesłanie materiałów z akt sprawy, niezbędnych do prowadzenia leczenia skazanego,
3)
informowania sądu, nie rzadziej niż co 6 miesięcy, o przebiegu leczenia,
4)
występowania do sądu o wyrażenie zgody na przeniesienie skazanego do innej placówki leczniczej, jeżeli jest to uzasadnione indywidualnym wskazaniem leczniczym,
5)
przekazania sądowi opinii o skazanym po zakończeniu leczenia.
§  9.
1.
Jeżeli skazany, o którym mowa w § 5 ust. 1, uchyla się od obowiązku leczenia albo dopuszcza się rażącego naruszenia regulaminu placówki, kierownik placówki leczniczej występuje do sądu o zwolnienie skazanego z zakładu leczniczego.
2.
Wniosek do sądu o zwolnienie z zakładu leczniczego powinien zawierać dane, o których mowa w § 3 ust. 3.
§  10.
W razie samowolnego opuszczenia przez skazanego, o którym mowa w § 5 ust. 1, placówki leczniczej, kierownik placówki niezwłocznie powiadamia o tym sąd i właściwy terenowo organ podległy Ministrowi Spraw Wewnętrznych oraz wypisuje skazanego z placówki leczniczej.
§  11.
Placówka lecznicza i rehabilitacyjno-readaptacyjna prowadzi rejestr osób, o których mowa w § 1 i § 5 ust. 1, na zasadach określonych odrębnie.
§  12.
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

Zmiany w prawie

Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Tabletki "dzień po" bez recepty nie będzie. Jest weto prezydenta

Dostępność bez recepty jednego z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - takie rozwiązanie zakładała zawetowana w piątek przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tzw. tabletka "dzień po" byłaby dostępna bez recepty miał być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stało na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 29.03.2024
Małżonkowie zapłacą za 2023 rok niższy ryczałt od najmu

Najem prywatny za 2023 rok rozlicza się według nowych zasad. Jedyną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawek 8,5 i 12,5 proc. Z kolei małżonkowie wynajmujący wspólną nieruchomość zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Taka zmiana weszła w życie w połowie 2023 r., ale ma zastosowanie do przychodów uzyskanych za cały 2023 r.

Monika Pogroszewska 27.03.2024
Ratownik medyczny wykona USG i zrobi test na COVID

Mimo krytycznych uwag Naczelnej Rady Lekarskiej, Ministerstwo Zdrowia zmieniło rozporządzenie regulujące uprawnienia ratowników medycznych. Już wkrótce, po ukończeniu odpowiedniego kursu będą mogli wykonywać USG, przywrócono im też możliwość wykonywania testów na obecność wirusów, którą mieli w pandemii, a do listy leków, które mogą zaordynować, dodano trzy nowe preparaty. Większość zmian wejdzie w życie pod koniec marca.

Agnieszka Matłacz 12.03.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.1985.45.227

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Szczegółowe zasady i tryb postępowania w przedmiocie leczenia osób uzależnionych, skazanych za przestępstwa pozostające w związku z używaniem środków odurzających lub psychotropowych.
Data aktu: 03/08/1985
Data ogłoszenia: 09/10/1985
Data wejścia w życie: 09/10/1985