Szczegółowe zasady i tryb postępowania w przedmiocie leczenia, rehabilitacji i resocjalizacji w stosunku do nieletnich uzależnionych od środków odurzających lub psychotropowych, umieszczonych w zakładach poprawczych.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA SPRAWIEDLIWOŚCI
z dnia 12 lipca 1985 r.
w sprawie szczegółowych zasad i trybu postępowania w przedmiocie leczenia, rehabilitacji i resocjalizacji w stosunku do nieletnich uzależnionych od środków odurzających lub psychotropowych, umieszczonych w zakładach poprawczych.

Na podstawie art. 23 ust. 8 pkt 1 ustawy z dnia 31 stycznia 1985 r. o zapobieganiu narkomanii (Dz. U. Nr 4, poz. 15 i Nr 15, poz. 66) zarządza się, co następuje:
§  1.
1.
W zakładach poprawczych, zwanych dalej "zakładami", prowadzi się leczenie, rehabilitację i resocjalizację nieletnich uzależnionych od środków odurzających lub psychotropowych, zwanych dalej "nieletnimi uzależnionymi".
2.
Leczenie, o którym mowa w ust. 1, nie obejmuje detoksykacji oraz postępowania wymagającego leczenia szpitalnego.
3.
Leczenie, rehabilitację i resocjalizację nieletnich uzależnionych prowadzi w zakładach personel przeszkolony w zakresie zapobiegania narkomanii.
4.
Leczenie, rehabilitację i resocjalizację w zakładach prowadzi się metodami i środkami ogólnie stosowanymi w tego rodzaju postępowaniu.
§  2.
1.
Dla nieletnich uzależnionych prowadzi się odrębne zakłady lub oddziały w wytypowanych zakładach.
2.
W skład personelu zakładów lub oddziałów, o których mowa w ust. 1, wchodzą między innymi lekarz, psycholog, pedagog i pielęgniarka.
§  3.
1.
Do wytypowanych zakładów lub oddziałów kieruje się nieletnich uzależnionych według zasad i trybu ogólnego kierowania nieletnich do zakładów.
2.
Przeniesienie nieletniego uzależnionego z innego zakładu do zakładu wytypowanego lub oddziału dla nieletnich uzależnionych następuje na wniosek lekarza i wymaga zgody sędziego rodzinnego.
3.
W razie stwierdzenia przez lekarza, że nieletni uzależniony przyjęty do zakładu wymaga leczenia w stacjonarnym zakładzie społecznym służby zdrowia, dyrektor zakładu na wniosek lekarza umieszcza w nim nieletniego.
4.
W wypadkach, o których mowa w ust. 2 i 3, orzeka w drodze postanowienia sędzia rodzinny sprawujący nadzór nad zakładem, w którym nieletni uzależniony przebywa. Jeżeli szczególne okoliczności sprawy uzasadniają natychmiastowe przeniesienie nieletniego uzależnionego do zakładu wytypowanego lub oddziału dla nieletnich uzależnionych albo umieszczenia go w stacjonarnym zakładzie społecznym służby zdrowia, następuje to niezwłocznie i wymaga zatwierdzenia przez sędziego rodzinnego sprawującego nadzór nad zakładem.
§  4.
Zakłady zapewniają nieletnim uzależnionym stosowną do indywidualnych potrzeb pomoc i opiekę, między innymi przez organizowanie nauki szkolnej, prowadzenie leczenia, rehabilitacji i resocjalizacji, zmierzających w szczególności do eliminacji przyczyn i skutków uzależnienia, uzyskania trwałej abstynencji oraz zmiany postaw i zachowania nieletnich w kierunku społecznie pożądanym.
§  5.
1.
Zakład dla nieletnich uzależnionych zwraca się do zakładu leczniczego, który uprzednio prowadził leczenie nieletniego uzależnionego, o udzielenie szczegółowych informacji, dotyczących przebiegu tego leczenia oraz rehabilitacji, readaptacji, a także resocjalizacji. Informacje te powinny być nadesłane niezwłocznie.
2.
O przebiegu leczenia, rehabilitacji i resocjalizacji w zakładzie oraz o terminie zwolnienia nieletniego uzależnionego z tego zakładu i potrzebie objęcia go dalszym leczeniem, a także rehabilitacją i readaptacją, zakład zawiadamia odpowiedni zakład społeczny służby zdrowia, właściwy ze względu na miejsce zamieszkania nieletniego uzależnionego. Zawiadomienie powinno nastąpić w terminie 14 dni przed przewidzianym zwolnieniem, a jeżeli nie można przewidzieć dnia zwolnienia - niezwłocznie po zwolnieniu.
§  6.
W zakresie leczenia, rehabilitacji i resocjalizacji nieletnich uzależnionych zakłady współdziałają z organami i instytucjami państwowymi oraz organizacjami społecznymi, a zwłaszcza zajmującymi się zapobieganiem narkomanii.
§  7.
Szkolenie i doskonalenie zawodowe personelu zakładu w zakresie postępowania z nieletnimi uzależnionymi organizuje dyrektor zakładu przy współudziale właściwych organów i instytucji państwowych oraz organizacji społecznych.
§  8.
W sprawach organizacji i zasad pobytu nieletnich uzależnionych w zakładach, nie uregulowanych niniejszym rozporządzeniem, stosuje się odpowiednio przepisy rozporządzenia Ministra Sprawiedliwości z dnia 7 maja 1983 r. w sprawie organizacji i zasad pobytu nieletnich w zakładach poprawczych (Dz. U. Nr 26, poz. 126).
§  9.
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

Zmiany w prawie

Tabletki "dzień po" bez recepty nie będzie. Jest weto prezydenta

Dostępność bez recepty jednego z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - takie rozwiązanie zakładała zawetowana w piątek przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tzw. tabletka "dzień po" byłaby dostępna bez recepty miał być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stało na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 29.03.2024
Małżonkowie zapłacą za 2023 rok niższy ryczałt od najmu

Najem prywatny za 2023 rok rozlicza się według nowych zasad. Jedyną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawek 8,5 i 12,5 proc. Z kolei małżonkowie wynajmujący wspólną nieruchomość zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Taka zmiana weszła w życie w połowie 2023 r., ale ma zastosowanie do przychodów uzyskanych za cały 2023 r.

Monika Pogroszewska 27.03.2024
Ratownik medyczny wykona USG i zrobi test na COVID

Mimo krytycznych uwag Naczelnej Rady Lekarskiej, Ministerstwo Zdrowia zmieniło rozporządzenie regulujące uprawnienia ratowników medycznych. Już wkrótce, po ukończeniu odpowiedniego kursu będą mogli wykonywać USG, przywrócono im też możliwość wykonywania testów na obecność wirusów, którą mieli w pandemii, a do listy leków, które mogą zaordynować, dodano trzy nowe preparaty. Większość zmian wejdzie w życie pod koniec marca.

Agnieszka Matłacz 12.03.2024
Jak zgłosić zamiar głosowania korespondencyjnego w wyborach samorządowych

Nie wszyscy wyborcy będą mogli udać się osobiście 7 kwietnia, aby oddać głos w obwodowych komisjach wyborczych. Dla nich ustawodawca wprowadził instytucję głosowania korespondencyjnego jako jednej z tzw. alternatywnych procedur głosowania. Przypominamy zasady, terminy i procedurę tego udogodnienia dla wyborców z niepełnosprawnością, seniorów i osób w obowiązkowej kwarantannie.

Artur Pytel 09.03.2024
Data 30 kwietnia dla wnioskodawcy dodatku osłonowego może być pułapką

Choć ustawa o dodatku osłonowym wskazuje, że wnioski można składać do 30 kwietnia 2024 r., to dla wielu mieszkańców termin ten może okazać się pułapką. Datą złożenia wniosku jest bowiem data jego wpływu do organu. Rząd uznał jednak, że nie ma potrzeby doprecyzowania tej kwestii. A już podczas rozpoznawania poprzednich wniosków, właśnie z tego powodu wielu mieszkańców zostało pozbawionych świadczeń.

Robert Horbaczewski 21.02.2024
Standardy ochrony dzieci. Placówki medyczne mają pół roku

Lekarz czy pielęgniarka nie będą mogli się tłumaczyć, że nie wiedzieli komu zgłosić podejrzenie przemocy wobec dziecka. Placówki medyczne obowiązkowo muszą opracować standardy postępowania w takich sytuacjach. Przepisy, które je do tego obligują wchodzą właśnie w życie, choć dają jeszcze pół roku na przygotowania. Brak standardów będzie zagrożony grzywną. Kar nie przewidziano natomiast za ich nieprzestrzeganie.

Katarzyna Nocuń 14.02.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.1985.39.186

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Szczegółowe zasady i tryb postępowania w przedmiocie leczenia, rehabilitacji i resocjalizacji w stosunku do nieletnich uzależnionych od środków odurzających lub psychotropowych, umieszczonych w zakładach poprawczych.
Data aktu: 12/07/1985
Data ogłoszenia: 30/08/1985
Data wejścia w życie: 30/08/1985