Szkolenie osób kierujących tramwajami.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA ADMINISTRACJI I GOSPODARKI PRZESTRZENNEJ
z dnia 21 lutego 1985 r.
w sprawie szkolenia osób kierujących tramwajami.

Na podstawie art. 79 ust. 3 ustawy z dnia 1 lutego 1983 r. - Prawo o ruchu drogowym (Dz. U. Nr 6, poz. 35) zarządza się, co następuje:
§  1.
Szkolenie osób kierujących tramwajami, zwanych dalej "motorniczymi", odbywa się w ośrodkach kursowego szkolenia komunalnych przedsiębiorstw komunikacji miejskiej, według programu nauczania ustalonego przez Ministra Administracji i Gospodarki Przestrzennej w porozumieniu z Ministrami: Komunikacji, Spraw Wewnętrznych oraz Oświaty i Wychowania; program określa także okres trwania szkolenia oraz tryb egzaminowania.
§  2.
Używane do nauki jazdy tramwaje powinny być tak przystosowane technicznie, aby zapewniały bezpieczne nauczanie prowadzenia, a w szczególności powinny być wyposażone w dodatkowe urządzenia uruchamiania hamulca, dostępne dla instruktora.
§  3.
1.
Do prowadzenia ośrodka kursowego szkolenia motorniczych wymagane jest uzyskanie zezwolenia terenowego organu administracji państwowej o właściwości szczególnej do spraw gospodarki komunalnej stopnia wojewódzkiego, właściwego ze względu na siedzibę przedsiębiorstwa komunikacji miejskiej.
2.
Zezwolenie na prowadzenie ośrodka kursowego szkolenia motorniczych wydawane jest na czas nieokreślony przedsiębiorstwu komunikacji miejskiej, które ma odpowiednie warunki do prowadzenia szkolenia, dysponuje odpowiednimi pomieszczeniami i sprzętem oraz jest w stanie zatrudnić fachowców z odpowiednimi kwalifikacjami.
3.
Zezwolenie może być cofnięte w razie stwierdzenia, że:
1)
szkolenie nie jest prowadzone według obowiązujących programów nauczania,
2)
nie są przestrzegane warunki szkolenia,
3)
ośrodek kursowego szkolenia nie rozpoczął działalności szkoleniowej w ciągu sześciu miesięcy od daty uzyskania zezwolenia.
§  4.
1.
Szkolenie w ośrodkach kursowego szkolenia motorniczych prowadzą wykładowcy lub instruktorzy.
2.
Wykładowcą lub instruktorem może być osoba, która:
1)
ukończyła 22 lata,
2)
korzysta w pełni z praw publicznych,
3)
nie była skazana za przestępstwo przeciwko bezpieczeństwu w ruchu lądowym,
4)
ma co najmniej wykształcenie średnie i 2 lata praktyki zawodowej w komunikacji miejskiej lub transporcie drogowym, a instruktor nauki jazdy - ponadto 4 lata praktyki w prowadzeniu tramwajów,
5)
ma prawo jazdy co najmniej kategorii B, a instruktor nauki jazdy - ponadto pozwolenie na prowadzenie tramwajów,
6)
daje rękojmię należytego wykonywania swoich obowiązków,
7)
ukończyła specjalistyczny kurs metodyczno-dydaktyczny według obowiązującego programu albo ma kwalifikacje pedagogiczne do nauczania kandydatów na kierowców w szkołach.
3.
Wykładowcą może być również osoba, której cofnięto uprawnienia do kierowania pojazdami samochodowymi ze względu na stan zdrowia.
4.
Wykładowcy i instruktorzy nauki jazdy mogą być okresowo poddawani sprawdzeniu kwalifikacji pedagogicznych i fachowych.
§  5.
Pozwolenie na prowadzenie tramwajów może uzyskać osoba, która:
1)
spełnia warunki ustalone dla osób ubiegających się o uzyskanie pozwolenia, określone w art. 74 ustawy z dnia 1 lutego 1983 r. - Prawo o ruchu drogowym (Dz. U. Nr 6, poz. 35),
2)
ukończyła kurs według programu wymienionego w § 1,
3)
złożyła egzamin w zakresie znajomości obowiązującego programu nauczania.
§  6.
Pozwolenie na prowadzenie tramwajów wydaje terenowy organ administracji państwowej o właściwości szczególnej do spraw gospodarki komunalnej, właściwy dla obszaru działania przedsiębiorstwa komunikacji miejskiej, zwany dalej "właściwym organem". Wzór pozwolenia określa załącznik do rozporządzenia.
§  7.
1.
W razie zniszczenia, kradzieży lub zagubienia pozwolenia na prowadzenie tramwajów, właściwy organ na wniosek osoby zainteresowanej wydaje wtórnik pozwolenia.
2.
W razie kradzieży lub zagubienia pozwolenia, należy do wniosku dołączyć zaświadczenie właściwego ze względu na miejsce zamieszkania urzędu spraw wewnętrznych, komisariatu lub posterunku Milicji Obywatelskiej, stwierdzające, że pozwolenie na prowadzenie tramwajów nie zostało zatrzymane, oraz dołączyć potwierdzenie przyjęcia przez wyżej wymienioną jednostkę zgłoszenia kradzieży lub potwierdzenie przyjęcia ogłoszenia w prasie o zagubieniu pozwolenia na prowadzenie tramwajów.
§  8.
1.
W sprawach związanych z zatrzymywaniem pozwoleń na prowadzenie tramwajów oraz cofaniem i przywracaniem uprawnień mają odpowiednio zastosowanie przepisy dotyczące zatrzymywania praw jazdy oraz cofania i przywracania uprawnień kierowcom pojazdów silnikowych.
2.
Decyzje w sprawach wymienionych w ust. 1 wydaje właściwy organ.
§  9.
1.
Osoba ubiegająca się o uzyskanie pozwolenia na prowadzenie tramwajów powinna złożyć właściwemu organowi podanie z załączeniem:
1)
jednej fotografii (bez nakrycia głowy) o wymiarach 3,5 x 4,5 cm,
2)
świadectwa lekarskiego wymaganej sprawności fizycznej i psychicznej oraz orzeczenia z badań psychologicznych,
3)
zaświadczenia o złożeniu z wynikiem pomyślnym egzaminu.
2.
Pozwolenia na prowadzenie tramwajów, wydane przed wejściem w życie rozporządzenia, zachowują swą ważność.
§  10.
1.
Osoby wykonujące czynności wykładowcy lub instruktora w ośrodku szkolenia motorniczych tramwajowych w dniu wejścia w życie rozporządzenia, które ukończyły 45 lat życia, uważa się za posiadające kwalifikacje wymagane niniejszym rozporządzeniem, chociażby nie spełniały warunków określonych w § 4 ust. 2 pkt 4. Instruktorzy nie mający wymaganego wykształcenia i ukończonych 45 lat życia mogą być w dalszym ciągu zatrudnieni na dotychczasowych stanowiskach, pod warunkiem uzupełnienia wykształcenia w terminie do dnia 31 grudnia 1987 r. Wszystkie osoby wykonujące czynności wykładowcy lub instruktora powinny jednak ukończyć kurs, o którym mowa w § 4 ust. 2 pkt 7, w terminie do dnia 31 grudnia 1985 r.
2.
Zezwolenia na prowadzenie ośrodka kursowego szkolenia motorniczych tramwajowych, wydane przed wejściem w życie rozporządzenia, zachowują swą ważność.
§  11.
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

ZAŁĄCZNIK

WZÓR POZWOLENIA NA PROWADZENIE TRAMWAJÓW

Format A-7 dwustronnie
Pozwolenie nr ....

na prowadzenie tramwajów

Uprawnia do
(miejsce na

fotografię)

wydane przez ......

dnia ...... 19 .. r.

....................

(podpis posiadacza)

Nazwisko ...........................

Imiona .............................

Data i miejsce urodzenia ...........

....................................

Miejsce stałego zamieszkania........

....................................

Adnotacje urzędowe

(strona czołowa) (strona odwrotna)

Zmiany w prawie

Tabletki "dzień po" bez recepty nie będzie. Jest weto prezydenta

Dostępność bez recepty jednego z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - takie rozwiązanie zakładała zawetowana w piątek przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tzw. tabletka "dzień po" byłaby dostępna bez recepty miał być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stało na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 29.03.2024
Małżonkowie zapłacą za 2023 rok niższy ryczałt od najmu

Najem prywatny za 2023 rok rozlicza się według nowych zasad. Jedyną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawek 8,5 i 12,5 proc. Z kolei małżonkowie wynajmujący wspólną nieruchomość zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Taka zmiana weszła w życie w połowie 2023 r., ale ma zastosowanie do przychodów uzyskanych za cały 2023 r.

Monika Pogroszewska 27.03.2024
Ratownik medyczny wykona USG i zrobi test na COVID

Mimo krytycznych uwag Naczelnej Rady Lekarskiej, Ministerstwo Zdrowia zmieniło rozporządzenie regulujące uprawnienia ratowników medycznych. Już wkrótce, po ukończeniu odpowiedniego kursu będą mogli wykonywać USG, przywrócono im też możliwość wykonywania testów na obecność wirusów, którą mieli w pandemii, a do listy leków, które mogą zaordynować, dodano trzy nowe preparaty. Większość zmian wejdzie w życie pod koniec marca.

Agnieszka Matłacz 12.03.2024
Jak zgłosić zamiar głosowania korespondencyjnego w wyborach samorządowych

Nie wszyscy wyborcy będą mogli udać się osobiście 7 kwietnia, aby oddać głos w obwodowych komisjach wyborczych. Dla nich ustawodawca wprowadził instytucję głosowania korespondencyjnego jako jednej z tzw. alternatywnych procedur głosowania. Przypominamy zasady, terminy i procedurę tego udogodnienia dla wyborców z niepełnosprawnością, seniorów i osób w obowiązkowej kwarantannie.

Artur Pytel 09.03.2024
Data 30 kwietnia dla wnioskodawcy dodatku osłonowego może być pułapką

Choć ustawa o dodatku osłonowym wskazuje, że wnioski można składać do 30 kwietnia 2024 r., to dla wielu mieszkańców termin ten może okazać się pułapką. Datą złożenia wniosku jest bowiem data jego wpływu do organu. Rząd uznał jednak, że nie ma potrzeby doprecyzowania tej kwestii. A już podczas rozpoznawania poprzednich wniosków, właśnie z tego powodu wielu mieszkańców zostało pozbawionych świadczeń.

Robert Horbaczewski 21.02.2024
Standardy ochrony dzieci. Placówki medyczne mają pół roku

Lekarz czy pielęgniarka nie będą mogli się tłumaczyć, że nie wiedzieli komu zgłosić podejrzenie przemocy wobec dziecka. Placówki medyczne obowiązkowo muszą opracować standardy postępowania w takich sytuacjach. Przepisy, które je do tego obligują wchodzą właśnie w życie, choć dają jeszcze pół roku na przygotowania. Brak standardów będzie zagrożony grzywną. Kar nie przewidziano natomiast za ich nieprzestrzeganie.

Katarzyna Nocuń 14.02.2024