Wykonywanie handlu oraz niektórych usług przez jednostki gospodarki nie uspołecznionej.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA HANDLU WEWNĘTRZNEGO I USŁUG
z dnia 31 lipca 1984 r.
w sprawie wykonywania handlu oraz niektórych usług przez jednostki gospodarki nie uspołecznionej.

Na podstawie art. 2 ust. 4 i art. 4 ust. 1 pkt 1 i ust. 2 oraz art. 11 ust. 6 ustawy z dnia 18 lipca 1974 r. o wykonywaniu handlu oraz niektórych innych rodzajów działalności przez jednostki gospodarki nie uspołecznionej (Dz. U. z 1983 r. Nr 43, poz. 193 i z 1984 r. Nr 5, poz. 24) oraz w związku z art. 137 i art. 183 ustawy z dnia 20 lipca 1983 r. o systemie rad narodowych i samorządu terytorialnego (Dz. U. Nr 41, poz. 185 i Nr 62, poz. 286 oraz z 1984 r. Nr 21, poz. 100 i Nr 31, poz. 173) zarządza się, co następuje:
§  1.
Rozporządzenie określa szczegółowe zasady wydawania uprawnień do prowadzenia przez jednostki gospodarki nie uspołecznionej:
1)
handlu wewnętrznego,
2)
usług biurowych,
3)
usług pośrednictwa przy zawieraniu małżeństw,

oraz wypadki zwolnień od obowiązku uzyskania uprawnienia, zasady prowadzenia działalności gospodarczej i kwalifikacje wymagane do prowadzenia danego rodzaju działalności gospodarczej.

§  2.
1.
Nie wymaga uzyskania uprawnienia prowadzenie sprzedaży:
1)
przez właścicieli, posiadaczy lub dzierżawców gospodarstw rolnych, ogrodniczych i hodowlanych wytworów tych gospodarstw na ich terenie, na targowiskach lub innych wyznaczonych do tego celu miejscach,
2)
owoców leśnych i grzybów przez zbieraczy na targowiskach lub innych wyznaczonych do tego celu miejscach oraz w razie sprzedaży jednostkom uprawnionym do skupu,
3)
posiłków przez prowadzących pensjonaty i inne zakłady noclegowe osobom korzystającym z noclegów w tych pensjonatach i zakładach,
4)
posiłków domowych w mieszkaniach w ilości określonej przez terenowy organ administracji państwowej o właściwości szczególnej stopnia wojewódzkiego,
5)
przez rybaków złowionych przez nich ryb,
6)
odpadów i surowców wtórnych własnych lub legalnie pozyskanych.
2.
Przepisu ust. 1 pkt 1 nie stosuje się do sprzedaży zwierząt rzeźnych i mięsa, uregulowanej odrębnymi przepisami.
3.
Nie wymaga uzyskania uprawnienia prowadzenie przez rencistów i emerytów działalności gospodarczej, związanej z czynnościami urzędu pocztowego.
§  3.
1.
Osoba ubiegająca się o wydanie uprawnienia do prowadzenia działalności gospodarczej, o której mowa w § 1, powinna mieć:
1)
kwalifikacje osobiste:
a)
pełną zdolność do czynności prawnych,
b)
w razie ubiegania się o uprawnienie do prowadzenia handlu artykułami spożywczymi lub gastronomii - odpowiednie warunki zdrowia stwierdzone przez zakład społecznej służby zdrowia,
2)
kwalifikacje zawodowe:
a)
w razie ubiegania się o uprawnienie do prowadzenia gastronomii lub handlu artykułami rolno-spożywczymi - znajomość podstawowych przepisów sanitarnych,
b)
w razie ubiegania się o uprawnienie do prowadzenia usług biurowych - świadectwo ukończenia co najmniej szkoły średniej,
c)
w razie ubiegania się o uprawnienie do prowadzenia biura tłumaczeń - dyplom ukończenia wyższych studiów filologicznych w zakresie danego języka obcego lub inny dowód potwierdzający znajomość obcego języka,
d)
w razie ubiegania się o uprawnienie do prowadzenia usług pośrednictwa przy zawieraniu małżeństw - świadectwo ukończenia co najmniej szkoły średniej,
e)
w razie ubiegania się o uprawnienie do prowadzenia handlu artykułami przemysłowymi lub usług handlowych - świadectwo ukończenia co najmniej zasadniczej szkoły handlowej, średniej ekonomicznej lub technicznej o kierunku zgodnym z rodzajem wykonywanej działalności w połączeniu z dowodem odbycia co najmniej rocznej praktyki w zawodzie,
f)
w razie ubiegania się o uprawnienie do prowadzenia sklepu zoologicznego - świadectwo ukończenia co najmniej szkoły średniej oraz odbyte przeszkolenie specjalistyczne, potwierdzone zdanym egzaminem z zakresu fizjologii, żywienia, pielęgnacji i zwalczania chorób zakaźnych zwierząt.
2.
Znajomość przepisów sanitarnych, o których mowa w ust. 1 pkt 2 lit. a), powinna być potwierdzona świadectwem szkolnym, świadectwem ukończenia nauki zawodu, świadectwem ukończenia szkolenia przyzakładowego lub kursowego.
3. 1
Przepisu ust. 1 pkt 2 lit. a) i e) nie stosuje się do osób wykonujących rzemiosło, ubiegających się o wydanie uprawnienia na prowadzenie sprzedaży wyrobów własnych.
4. 2
Przepisu ust. 1 pkt 2 lit. e) i ust. 2 nie stosuje się do osób, które prowadziły działalność gospodarczą w dniu wejścia w życie rozporządzenia.
5. 3
W szczególnie uzasadnionych wypadkach organ administracji państwowej właściwy do wydania uprawnienia może - po zasięgnięciu opinii zrzeszenia prywatnego handlu i usług - zwolnić osoby zamierzające prowadzić działalność w zakresie handlu wewnętrznego od obowiązku przedstawienia dowodów ukończenia nauki zawodu lub wymaganego okresu praktyki w zawodzie, jeżeli w inny sposób wykażą one posiadanie wiadomości niezbędnych do prowadzenia tej działalności.
6. 4
Osoba fizyczna ubiegająca się o wydanie uprawnienia do prowadzenia działalności gospodarczej może być zwolniona od obowiązku przedłożenia dowodów posiadania kwalifikacji zawodowych, jeżeli ustanowi kierownika przedsiębiorstwa do kierowania tą działalnością, a osoba ustanowiona będzie spełniać warunki określone w ust. 1 i 2.
§  4.
1.
Osoba ubiegająca się o wydanie uprawnienia do prowadzenia działalności gospodarczej ze stałą siedzibą powinna przedstawić tytuł prawny do zajmowania odpowiedniego pomieszczenia lub terenu, a w razie ubiegania się o prowadzenie handlu artykułami spożywczymi, chemicznymi lub drogeryjnymi oraz sklepu zoologicznego lub punktu skupu surowców wtórnych i odpadowych - także szczegółowy plan pomieszczeń, łącznie z opisem istniejących lub projektowanych urządzeń.
2. 5
Wydanie uprawnienia do prowadzenia gastronomii, handlu artykułami spożywczymi, chemicznymi, drogeryjnymi, sklepu zoologicznego, składnicy zbytu towarów przemysłowych i rolno-spożywczych oraz punktu skupu opakowań, surowców wtórnych i odpadowych może nastąpić po uprzednim zasięgnięciu opinii stacji sanitarno-epidemiologicznej oraz innych wyspecjalizowanych organów o przydatności lokalu lub terenu wskazanego na siedzibę przedsiębiorstwa (miejsce wykonywania określonej działalności).
§  5.
1.
Osoba prawna ubiegająca się o wydanie uprawnienia ustanawia, za zgodą organu właściwego do wydania tego uprawnienia, kierownika przedsiębiorstwa.
2.
Wymagania kwalifikacyjne wymienione w § 3 ust. 1 i 2 dotyczą kierownika przedsiębiorstwa.
§  6.
1.
Rozszerzenie przedmiotu działalności gospodarczej poza ustalony w uprawnieniu oraz zmiana siedziby przedsiębiorstwa na obszarze działania organu administracji państwowej, który wydał uprawnienie, wymagają zgody tego organu.
2.
Zmiana rodzaju wykonywanej działalności lub jej zasięgu terytorialnego albo przeniesienie siedziby przedsiębiorstwa poza teren działania organu administracji państwowej, który wydał uprawnienie, wymaga uzyskania nowego uprawnienia.
3.
W razie przeniesienia siedziby przedsiębiorstwa poza obszar działania organu administracji państwowej, który wydał uprawnienie, nowe uprawnienie wydaje organ, na którego obszar działania przeniesiona została siedziba przedsiębiorstwa.
§  7.
Uprawnienie powinno zawierać:
1)
imię i nazwisko osoby uprawnionej do prowadzenia przedsiębiorstwa oraz miejsce jej zamieszkania, a w odniesieniu do osoby prawnej - jej pełną nazwę (firmę) i siedzibę oraz imię i nazwisko osoby uprawnionej do reprezentowania przedsiębiorstwa,
2)
oznaczenie rodzaju działalności przedsiębiorstwa, a w odniesieniu do zakładu gastronomicznego - także jego kategorię handlową,
3)
adres przedsiębiorstwa i określenie terytorialnego zasięgu jego działalności,
4)
termin ważności uprawnienia, jeżeli chodzi o uprawnienia wydane na czas określony,
5)
inne dane dotyczące szczególnych warunków wykonywania działalności gospodarczej.
§  8.
1.
Przed wydaniem uprawnienia organ administracji państwowej zasięga opinii właściwego zrzeszenia prywatnego handlu i usług oraz informacji o niekaralności wnioskodawcy.
2.
Przepisu ust. 1 nie stosuje się do osób ubiegających się o potwierdzenie zgłoszenia na prowadzenie działalności gospodarczej w okresie nie dłuższym niż 7 dni, jeżeli osoby te złożą oświadczenie, iż nie były karane za przestępstwo wyłączające możliwość wydania im uprawnienia do prowadzenia handlu wewnętrznego.
3.
W wypadku, o którym mowa w ust. 2, osoby uprawnione nie mają obowiązku należenia do zrzeszenia.
4.
Przed doręczeniem uprawnienia organ administracji państwowej pobiera opłatę skarbową określoną w odrębnych przepisach, stwierdzając w uprawnieniu fakt jej uiszczenia.
§  9.
Potwierdzenie zgłoszenia może być wydane na działalność sezonową na okres nie przekraczający 6 miesięcy w roku w zakresie:
1)
handlu warzywami i owocami,
2)
handlu napojami chłodzącymi i lodami paczkowanymi,
3)
handlu kwiatami w niedziele, święta oraz podczas uroczystości,
4)
handlu drobnodetalicznego artykułami spożywczymi i przemysłowymi podczas imprez, uroczystości i świąt,
5)
gastronomii,
6)
sprzedaży posiłków domowych w mieszkaniach w ilości określonej przez terenowy organ administracji państwowej o właściwości szczególnej stopnia podstawowego w porozumieniu z właściwym organem państwowej inspekcji sanitarnej.
§  10.
1.
Zezwolenie może być wydane w szczególności na prowadzenie (świadczenie):
1)
handlu artykułami rolno-spożywczymi i przemysłowymi,
1a) 6
składnic zbytu artykułów przemysłowych i rolno-spożywczych pochodzących z gospodarki nie uspołecznionej,
2)
handlu rzeczami używanymi,
3)
handlu okrężnego (obwoźnego, obnośnego),
4)
skupu i sprzedaży prosiąt o wadze do 18 kg,
5)
gastronomii,
6)
usług handlowych,
7)
usług pośrednictwa przy zawieraniu małżeństw,
8)
usług biurowych w zakresie pisania podań, tłumaczeń, przepisywania na maszynie, stenografowania,
9)
innych rodzajów działalności gospodarczej w zakresie handlu i usług handlowych.
2.
Zezwolenie na prowadzenie w jednym lokalu handlu detalicznego artykułami spożywczymi i artykułami przemysłowymi może być wydane jedynie za zgodą właściwej stacji sanitarno-epidemiologicznej.
3. 7
(skreślony).
§  11.
1.
Zezwolenie na prowadzenie:
1)
punktów skupu opakowań, surowców wtórnych i odpadowych,
2)
handlu artykułami rolno-spożywczymi, przemysłowymi i usług gastronomicznych w stałych miejscach sprzedaży
3) 8
składnic zbytu artykułów przemysłowych i rolno-spożywczych pochodzących z gospodarki nie uspołecznionej

wydaje się na czas nieokreślony.

2.
Zezwolenie na prowadzenie innych rodzajów działalności niż wymienione w ust. 1 wydaje się na okres nie krótszy niż 5 lat i nie dłuższy niż 10 lat.
3.
Ważność zezwolenia wydanego na czas określony, z wyjątkiem wypadków, o których mowa w ust. 4, ustala się do końca roku kalendarzowego, w którym termin upływa.
4.
Termin ważności zezwolenia nie może przekroczyć okresu, na jaki przewidziane jest użytkowanie lokalu (terenu), w którym prowadzona jest działalność.
§  12.
Na wniosek osoby ubiegającej się o zezwolenie właściwy organ może wydać zezwolenie na prowadzenie działalności sezonowej. W zezwoleniu takim należy określić okresy działalności przedsiębiorstwa w poszczególnych latach.
§  13.
1.
Zezwolenie na prowadzenie handlu okrężnego oraz obwoźnego wydaje się na określone miejscowości lub województwa.
2.
Zezwolenie na prowadzenie bufetu lub punktu sprzedaży w rozrywkowym przedsiębiorstwie objazdowym upoważnia do prowadzenia działalności jedynie w pomieszczeniach tego przedsiębiorstwa lub na terenie zajmowanym przez to przedsiębiorstwo.
3.
Jeżeli terytorialny zasięg działalności wymienionej w ust. 1 przekracza obszar województwa, w którym przedsiębiorstwo ma siedzibę, zezwolenie wydaje się po uzyskaniu zgody terenowego organu administracji państwowej o właściwości szczególnej stopnia wojewódzkiego, właściwego dla obszaru wykonywania działalności.
§  14.
1.
Organ administracji państwowej wydający uprawnienia prowadzi rejestr wydanych potwierdzeń zgłoszeń i zezwoleń.
2.
Organ administracji państwowej orzekając o wydaniu, cofnięciu lub wygaśnięciu uprawnienia przesyła kopie wydanych decyzji właściwemu zrzeszeniu, z wyjątkiem wypadków określonych w § 8 ust. 3.
§  15.
1.
Osoba prowadząca działalność gospodarczą na podstawie uprawnienia może zaopatrywać się w towary:
1)
u rzemieślników i osób trudniących się wytwórczością ludową i artystyczną,
2) 9
w jednostkach handlu hurtowego oraz w zakładach wytwórczych, w tym również prowadzonych przez osoby zagraniczne,
3)
w jednostkach zbytu organizacji społecznych prowadzących działalność gospodarczą,
4) 10
u producentów rolnych, z wyjątkiem zakupu mięsa objętego reglamentacją i zwierząt rzeźnych (trzody, bydła, cieląt i kurcząt),
5)
u indywidualnych rybaków, z wyjątkiem zakupu ryb łososiowatych (oprócz pstrągów) i węgorzy,
6) 11
w drodze skupu od ludności krajowych używanych rynkowych artykułów przemysłowych i zoologicznych oraz artykułów przemysłowych, spożywczych i używek pochodzenia zagranicznego,
7)
w drodze zakupu od zbieraczy surowców wtórnych.
2.
Osoba prowadząca działalność gospodarczą na podstawie uprawnienia może zaopatrywać się w drodze skupu od ludności używanych rynkowych artykułów przemysłowych oraz artykułów spożywczych i używek pochodzenia zagranicznego po uzyskaniu odrębnego uprawnienia wydanego przez terenowy organ administracji państwowej stopnia podstawowego.
3.
Osoba, o której mowa w ust. 1, może nabywać w przedsiębiorstwach zajmujących się eksportem wewnętrznym artykuły przeznaczone do konsumpcji w prowadzonym zakładzie gastronomicznym lub do wyposażenia prowadzonego zakładu.
4.
Uprawnienie do prowadzenia przedsiębiorstwa handlu detalicznego i gastronomii upoważnia do zakupu artykułów u producentów rolnych i rybaków na obszarze całego kraju.
5. 12
Zakupów określonych w ust. 1 może dokonywać osoba, której wydano uprawnienie, jej współmałżonek, członek rodziny stale pozostający we wspólnym gospodarstwie domowym z tą osobą lub pełnomocnik.
6. 13
Osoba prowadząca działalność gastronomiczną może prowadzić tucz na potrzeby tej działalności. Przepis ust. 1 pkt 4 stosuje się odpowiednio.
§  16.
Osoba prowadząca działalność wymienioną w § 1 powinna w sposób widoczny oznaczyć na zewnątrz swoje przedsiębiorstwo, podając imię i nazwisko (nazwę osoby prawnej, firmę) oraz bliższe określenie rodzaju działalności i godziny otwarcia przedsiębiorstwa.
§  17.
1.
Do spraw wszczętych i nie zakończonych przed dniem wejścia w życie rozporządzenia stosuje się przepisy dotychczasowe.
2.
Uprawnienia wydane przed wejściem w życie rozporządzenia zachowują ważność do końca okresu, na który zostały wydane.
3.
Przepisu § 10 ust. 3 nie stosuje się do osób, które do dnia wejścia w życie rozporządzenia prowadziły działalność gospodarczą na podstawie przepisów dotychczasowych.
§  18.
1.
Osoby prowadzące na podstawie dotychczas wydanych uprawnień sprzedaż nowych artykułów pochodzenia zagranicznego w stanie nie przerobionym mogą zbywać towary zakupione przed dniem wejścia w życie rozporządzenia w okresie nie dłuższym niż trzy miesiące od dnia wejścia w życie rozporządzenia.
2.
W terminie wskazanym w ust. 1 tracą ważność uprawnienia do prowadzenia handlu, w części dotyczącej sprzedaży artykułów, o których mowa w ust. 1.
§  19.
Terenowe organy administracji państwowej stopnia podstawowego, w ciągu 6 miesięcy od dnia wejścia w życie rozporządzenia, dostosują uprawnienia do prowadzenia skupu, o którym mowa w § 15 ust. 2, wydane przed wejściem w życie rozporządzenia do wymagań określonych w rozporządzeniu.
§  20.
Traci moc rozporządzenie Ministra Handlu Wewnętrznego i Usług z dnia 28 października 1974 r. w sprawie wykonywania działalności handlowej oraz niektórych usług przez jednostki gospodarki nie uspołecznionej (Dz. U. Nr 44, poz. 265, z 1975 r. Nr 38, poz. 205 i z 1980 r. Nr 2, poz. 5).
§  21.
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.
1 § 3 ust. 3 dodany przez § 1 pkt 1 lit. a) rozporządzenia Ministra Rynku Wewnętrznego z dnia 30 listopada 1987 r. (Dz.U.87.39.222) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 21 grudnia 1987 r.
2 § 3 ust. 4 według numeracji ustalonej przez § 1 pkt 1 lit. b) rozporządzenia Ministra Rynku Wewnętrznego z dnia 30 listopada 1987 r. (Dz.U.87.39.222) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 21 grudnia 1987 r.
3 § 3 ust. 5 zmieniony i według numeracji ustalonej przez § 1 pkt 1 lit. b) i c) rozporządzenia Ministra Rynku Wewnętrznego z dnia 30 listopada 1987 r. (Dz.U.87.39.222) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 21 grudnia 1987 r.
4 § 3 ust. 6 dodany przez § 1 pkt 1 lit. d) rozporządzenia Ministra Rynku Wewnętrznego z dnia 30 listopada 1987 r. (Dz.U.87.39.222) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 21 grudnia 1987 r.
5 § 4 ust. 2 zmieniony przez § 1 pkt 2 rozporządzenia Ministra Rynku Wewnętrznego z dnia 30 listopada 1987 r. (Dz.U.87.39.222) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 21 grudnia 1987 r.
6 § 10 ust. 1 pkt 1a dodany przez § 1 pkt 3 lit. a) rozporządzenia Ministra Rynku Wewnętrznego z dnia 30 listopada 1987 r. (Dz.U.87.39.222) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 21 grudnia 1987 r.
7 § 10 ust. 3 skreślony przez § 1 pkt 3 lit. b) rozporządzenia Ministra Rynku Wewnętrznego z dnia 30 listopada 1987 r. (Dz.U.87.39.222) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 21 grudnia 1987 r.
8 § 11 ust. 1 pkt 3 dodany przez § 1 pkt 4 rozporządzenia Ministra Rynku Wewnętrznego z dnia 30 listopada 1987 r. (Dz.U.87.39.222) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 21 grudnia 1987 r.
9 § 15 ust. 1 pkt 2 zmieniony przez § 1 pkt 5 lit. a) rozporządzenia Ministra Rynku Wewnętrznego z dnia 30 listopada 1987 r. (Dz.U.87.39.222) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 21 grudnia 1987 r.
10 § 15 ust. 1 pkt 4 zmieniony przez § 1 pkt 5 lit. b) rozporządzenia Ministra Rynku Wewnętrznego z dnia 30 listopada 1987 r. (Dz.U.87.39.222) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 21 grudnia 1987 r.
11 § 15 ust. 1 pkt 6 zmieniony przez § 1 pkt 5 lit. c) rozporządzenia Ministra Rynku Wewnętrznego z dnia 30 listopada 1987 r. (Dz.U.87.39.222) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 21 grudnia 1987 r.
12 § 15 ust. 5 zmieniony przez § 1 pkt 5 lit. d) rozporządzenia Ministra Rynku Wewnętrznego z dnia 30 listopada 1987 r. (Dz.U.87.39.222) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 21 grudnia 1987 r.
13 § 15 ust. 6 zmieniony przez § 1 pkt 5 lit. e) rozporządzenia Ministra Rynku Wewnętrznego z dnia 30 listopada 1987 r. (Dz.U.87.39.222) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 21 grudnia 1987 r.

Zmiany w prawie

Małżonkowie zapłacą za 2023 rok niższy ryczałt od najmu

Najem prywatny za 2023 rok rozlicza się według nowych zasad. Jedyną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawek 8,5 i 12,5 proc. Z kolei małżonkowie wynajmujący wspólną nieruchomość zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Taka zmiana weszła w życie w połowie 2023 r., ale ma zastosowanie do przychodów uzyskanych za cały 2023 r.

Monika Pogroszewska 27.03.2024
Ratownik medyczny wykona USG i zrobi test na COVID

Mimo krytycznych uwag Naczelnej Rady Lekarskiej, Ministerstwo Zdrowia zmieniło rozporządzenie regulujące uprawnienia ratowników medycznych. Już wkrótce, po ukończeniu odpowiedniego kursu będą mogli wykonywać USG, przywrócono im też możliwość wykonywania testów na obecność wirusów, którą mieli w pandemii, a do listy leków, które mogą zaordynować, dodano trzy nowe preparaty. Większość zmian wejdzie w życie pod koniec marca.

Agnieszka Matłacz 12.03.2024
Jak zgłosić zamiar głosowania korespondencyjnego w wyborach samorządowych

Nie wszyscy wyborcy będą mogli udać się osobiście 7 kwietnia, aby oddać głos w obwodowych komisjach wyborczych. Dla nich ustawodawca wprowadził instytucję głosowania korespondencyjnego jako jednej z tzw. alternatywnych procedur głosowania. Przypominamy zasady, terminy i procedurę tego udogodnienia dla wyborców z niepełnosprawnością, seniorów i osób w obowiązkowej kwarantannie.

Artur Pytel 09.03.2024
Tabletka "dzień po" bez recepty - Sejm uchwalił nowelizację

Bez recepty dostępny będzie jeden z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - zakłada uchwalona w czwartek nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tabletka będzie dostępna bez recepty ma być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stoi na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 22.02.2024
Data 30 kwietnia dla wnioskodawcy dodatku osłonowego może być pułapką

Choć ustawa o dodatku osłonowym wskazuje, że wnioski można składać do 30 kwietnia 2024 r., to dla wielu mieszkańców termin ten może okazać się pułapką. Datą złożenia wniosku jest bowiem data jego wpływu do organu. Rząd uznał jednak, że nie ma potrzeby doprecyzowania tej kwestii. A już podczas rozpoznawania poprzednich wniosków, właśnie z tego powodu wielu mieszkańców zostało pozbawionych świadczeń.

Robert Horbaczewski 21.02.2024
Standardy ochrony dzieci. Placówki medyczne mają pół roku

Lekarz czy pielęgniarka nie będą mogli się tłumaczyć, że nie wiedzieli komu zgłosić podejrzenie przemocy wobec dziecka. Placówki medyczne obowiązkowo muszą opracować standardy postępowania w takich sytuacjach. Przepisy, które je do tego obligują wchodzą właśnie w życie, choć dają jeszcze pół roku na przygotowania. Brak standardów będzie zagrożony grzywną. Kar nie przewidziano natomiast za ich nieprzestrzeganie.

Katarzyna Nocuń 14.02.2024