Zm.: ustawa o wynalazczości.

USTAWA
z dnia 26 kwietnia 1984 r.
o zmianie ustawy o wynalazczości.

Art.  1.

W ustawie z dnia 19 października 1972 r. o wynalazczości (Dz. U. Nr 43, poz. 272) wprowadza się następujące zmiany:

1)
art. 5 otrzymuje brzmienie:

"Art. 5. 1. Wynalazczość, jako twórcza praca i istotny czynnik postępu technicznego i rozwoju gospodarki narodowej, korzysta ze szczególnego poparcia i opieki Państwa.

2. Narodowe plany społeczno-gospodarcze i centralne plany roczne określają kierunki rozwoju wynalazczości i postępu technicznego. Rada Ministrów co roku dokonuje oceny stanu wynalazczości oraz zapewnia środki i warunki dla jej rozwoju.

3. Osiągnięcia w dziedzinie wynalazczości uwzględnia się przy odznaczaniu, awansowaniu i przeszeregowywaniu twórców projektów wynalazczych.

4. Jednostki państwowe zapewniają wynalazcom i racjonalizatorom odpowiednie warunki do twórczej pracy.

5. Jednostki gospodarki uspołecznionej korzystają z ulg w podatku dochodowym oraz preferencji kredytowych z tytułu zastosowania projektów wynalazczych na zasadach określonych w odrębnych przepisach.

6. Jednostki państwowe udzielają obywatelom pomocy w ich pracach nad projektami wynalazczymi w zakresie przewidzianym w ustawach. Pomocy udzielają również organizacje spółdzielcze, samorządowe oraz inne organizacje społeczne.":

2)
art. 7 otrzymuje brzmienie:

"Art. 7. Rada Ministrów, w drodze rozporządzenia, określa:

1) zasady organizacji i finansowania wynalazczości w jednostkach gospodarki uspołecznionej oraz tryb postępowania w sprawach projektów wynalazczych w tych jednostkach,

2) zasady tworzenia i finansowania klubów techniki i racjonalizacji, organizacji i finansowania konkursów z zakresu wynalazczości oraz "Turnieju Młodych Mistrzów Techniki",

3) formy pomocy w zakresie wynalazczości na rzecz osób nie będących pracownikami jednostek gospodarki uspołecznionej.";

3)
art. 9 otrzymuje brzmienie:

"Art. 9. 1. Naczelna Organizacja Techniczna, stowarzyszenia techniczne, kluby techniki i racjonalizacji, związki zawodowe, organizacje młodzieżowe i inne organizacje społeczne, do których zakresu działania należą sprawy popierania wynalazczości, a także działające w jednostkach gospodarki uspołecznionej organy samorządu, udzielają twórcom projektów wynalazczych pomocy zgodnie ze swymi statutami i regulaminami oraz przepisami ustawy.

2. Organizacje określone w ust. 1 występują w interesie twórców projektów wynalazczych wobec jednostek gospodarki uspołecznionej i organów administracji państwowej w sprawach dotyczących projektów wynalazczych.

3. Przedstawiciele organizacji określonych w ust. 1 mogą występować jako pełnomocnicy twórców projektów wynalazczych w sprawach z zakresu wynalazczości przed organami wymiaru sprawiedliwości oraz w postępowaniu przed Urzędem Patentowym Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej, zwanym dalej «Urzędem Patentowym», i Komisją Odwoławczą przy Urzędzie Patentowym.";

4)
w art. 15 w ust. 1 skreśla się wyrazy "Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej, zwany dalej "Urzędem Patentowym";
5)
w art. 20 dodaje się ust. 3 w brzmieniu:

"3. Przez uzyskanie świadectwa autorskiego twórca wynalazku pracowniczego nabywa prawa do wynagrodzenia za stosowanie wynalazku na całym obszarze Państwa na warunkach określonych w ustawie.";

6)
art. 29 otrzymuje brzmienie:

"Art. 29. 1. Urząd patentowy może w toku rozpatrywania zgłoszenia wynalazku wydawać postanowienia wzywające zgłaszającego, w wyznaczonym terminie, do uzupełnienia zgłoszenia lub usunięcia wskazanych braków i istotnych usterek. Na postanowienia te przysługuje zażalenie. W razie nieuwzględnienia zażalenia termin biegnie na nowo.

2. W razie niezastosowania się w wyznaczonym terminie do postanowień, o których mowa w ust. 1, zgłoszenie uważa się za wycofane, a postępowanie umarza się.

3. Jeżeli uchybienie terminu procesowego przez zgłaszającego nastąpiło w toku rozpatrywania zgłoszenia, Urząd Patentowy na wniosek zgłaszającego postanowi o przywróceniu terminu, jeżeli zgłaszający uprawdopodobni, że uchybienie terminu nastąpiło bez jego winy.

4. Wniosek, o którym mowa w ust. 3, wnosi się do Urzędu Patentowego w ciągu dwóch miesięcy od dnia ustania przyczyny uchybienia terminu, nie później jednak niż w ciągu roku od dnia, w którym termin ten upłynął. Równocześnie z wnioskiem zgłaszający powinien dopełnić czynności, dla której został określony termin.

5. Przywrócenie terminu do złożenia wniosku, o którym mowa w ust. 4, jest niedopuszczalne.

6. Jeżeli została wydana decyzja umarzająca postępowanie na podstawie ust. 2, uchybienie terminu może być uwzględnione, jeżeli zgłaszający, dopełniając jednocześnie czynności, dla której określony był termin, uprawdopodobni w odwołaniu, że uchybienie nastąpiło bez jego winy.";

7)
po art. 31 dodaje się art. 311 w brzmieniu:

"Art. 311. 1. Stroną w postępowaniu przed Urzędem Patentowym w sprawie uzyskania patentu jest zgłaszający wynalazek.

2. Jeżeli zgłaszającym jest jednostka gospodarki uspołecznionej, jest ona obowiązana do niezwłocznego zawiadomienia twórcy o istotnych czynnościach dokonywanych przed Urzędem Patentowym i o czynnościach bądź decyzjach i postanowieniach Urzędu Patentowego podejmowanych w związku z tym zgłoszeniem.

3. Twórca wynalazku, o którym mowa w art. 20 ust. 1 i art. 22 ust. 2, może w każdym stanie rozpatrywania zgłoszenia, aż do wydania ostatecznej decyzji w sprawie udzielenia patentu, złożyć w Urzędzie Patentowym oświadczenie, że przystępuje do sprawy. Wykonanie przez twórcę czynności, do której był wezwany zgłaszający, w braku przeciwnego oświadczenia z jego strony, uważa się również za przystąpienie do sprawy.

4. Od daty przystąpienia twórcy do sprawy Urząd Patentowy doręcza twórcy wszelkie postanowienia, zawiadomienia i decyzje tak jak zgłaszającemu.

5. W wypadku, o którym mowa w ust. 3, twórca może wykonywać wszelkie czynności, dopuszczalne według stanu sprawy. Nie mogą one jednak pozostawać w sprzeczności z czynnościami i oświadczeniami zgłaszającego.

6. Jeżeli w związku z przystąpieniem do sprawy twórca uiścił opłaty związane z rozpatrywaniem zgłoszenia lub ochroną wynalazku, ciążące na zgłaszającym, zgłaszający jest zobowiązany do zwrotu opłat na rzecz twórcy.

7. W postępowaniu przed Urzędem Patentowym w sprawach związanych ze zgłaszaniem i rozpatrywaniem wynalazków i wzorów użytkowych pełnomocnikiem jednostki gospodarki uspołecznionej jest rzecznik patentowy.";

8)
po art. 33 dodaje się art. 331 w brzmieniu:

"Art. 331. Z chwilą ogłoszenia o zgłoszeniu wynalazek korzysta z tymczasowej ochrony od dnia zgłoszenia go w Urzędzie Patentowym, chyba że zgłoszenie wynalazku zostało wycofane albo Urząd Patentowy odmówił udzielenia patentu.";

9)
w art. 35 dodaje się ust. 3 w brzmieniu:

"3. W razie umorzenia postępowania, o którym mowa w ust. 1 oraz w art. 34 ust. 2, twórca wynalazku może wystąpić do Urzędu Patentowego o wydanie mu świadectwa autorskiego wraz z dołączonym do niego opisem wynalazku, zastrzeżeniami patentowymi i ewentualnie rysunkami, których koszt pokrywa twórca ubiegający się o wydanie świadectwa autorskiego.";

10)
w art. 42 w ust. 2 zdanie drugie skreśla się;
11)
art. 43 otrzymuje brzmienie:

"Art. 43. 1. Współuprawniony z patentu może bez zgody pozostałych współuprawnionych korzystać z wynalazku we własnym zakresie oraz dochodzić roszczeń z powodu naruszenia patentu.

2. W razie uzyskania korzyści ze stosowania wynalazku przez jednego ze współuprawnionych jest on obowiązany do przeniesienia na pozostałych współuprawnionych, stosownie do ich udziałów, odpowiedniej części połowy uzyskanych korzyści, po potrąceniu poniesionych nakładów.

3. W zakresie nie uregulowanym w ust. 1 i 2 stosuje się odpowiednio przepisy Kodeksu cywilnego o współwłasności w częściach ułamkowych.

4. Umowa o wspólności patentu może inaczej regulować prawa i obowiązki współuprawnionych z patentu.

5. Przepisy ust. 1-4 stosuje się odpowiednio do wspólności prawa do patentu.'';

12)
w art. 44:
a)
w ust. 2 zdanie drugie skreśla się;
b)
w ust. 4 skreśla się na końcu kropkę i dodaje się wyrazy "(licencja niewyłączna)".;
c)
ust. 5 otrzymuje brzmienie:

"5. Jeżeli w umowie licencyjnej inaczej nie postanowiono, licencjobiorca ma prawo korzystania z wynalazku w takim samym zakresie jak licencjodawca (licencja pełna).";

d)
po ust. 5 dodaje się ust. 6-8 w brzmieniu:

"6. Uprawniony z licencji na korzystanie z wynalazku może udzielić sublicencji tylko za zgodą uprawnionego z patentu; udzielenie dalszej sublicencji jest niedozwolone.

7. Jeżeli w umowie licencyjnej inaczej nie postanowiono, licencjodawca jest zobowiązany do przekazania licencjobiorcy wszystkich doświadczeń technicznych potrzebnych do korzystania z wynalazku, którymi dysponuje w momencie zawarcia umowy.

8. W razie przejścia patentu obciążonego licencją, umowa licencyjna jest skuteczna wobec następcy prawnego.";

13)
po art. 44 dodaje się art. 441 w brzmieniu:

"Art. 441. 1. Jednostka gospodarki uspołecznionej uprawniona z patentu nie może odmówić zawarcia z inną jednostką gospodarki uspołecznionej umowy licencyjnej, chyba że jest to uzasadnione ze względów gospodarczych. Odmowa jest niedopuszczalna, gdy wynalazek został powołany w Polskiej Normie.

2. Jeżeli w umowie licencyjnej inaczej nie postanowiono, umowa wygasa najpóźniej z chwilą wygaśnięcia patentu.

3. Rada Ministrów, w drodze rozporządzenia, określa warunki zawierania umów licencyjnych między jednostkami gospodarki uspołecznionej.";

14)
art. 45 otrzymuje brzmienie:

"Art. 45. Do umowy o korzystanie ze zgłoszonego w Urzędzie Patentowym wynalazku, na który nie udzielono jeszcze patentu, jak również do umowy o udostępnienie nie chronionego wynalazku, stanowiącego tajemnicę, stosuje się odpowiednio przepisy o umowach licencyjnych (art. 44 i art. 441), jeżeli strony nie postanowiły inaczej.";

15)
w art. 46:
a)
w ust. 1 po wyrazach "Urząd Patentowy" dodaje się wyrazy "w trybie postępowania spornego";
b)
w ust. 5 wyrazy "art. 44 ust. 5 oraz art. 45" zastępuje się wyrazami "art. 44 ust. 5 i 6";
c)
po ust. 6 dodaje się ust. 7 w brzmieniu:

"7. Licencja przymusowa nie może przyznawać osobie, która licencję uzyskała, wyłącznego prawa korzystania z wynalazku.";

16)
art. 49 otrzymuje brzmienie:

"Art. 49. 1. Uprawniony z patentu może złożyć w Urzędzie Patentowym oświadczenie o gotowości udzielenia licencji na stosowanie jego wynalazku nieodpłatnie lub za odpowiednią opłatą (licencja otwarta). Oświadczenie nie podlega odwołaniu.

2. Oświadczenie uprawnionego z patentu wpisuje się do rejestru patentowego oraz ogłasza w Wiadomościach Urzędu Patentowego.

3. W razie złożenia oświadczenia o gotowości udzielenia licencji, uprawniony z patentu uiszcza opłaty okresowe związane z ochroną wynalazku zmniejszone o połowę.

4. Licencja otwarta jest niewyłączna i pełna, a opłata licencyjna nie może przekraczać 10% efektów uzyskanych przez licencjobiorcę w każdym roku stosowania wynalazku.

5. Licencja zostaje zawarta z chwilą uzgodnienia przez strony istotnych postanowień umowy albo przez przystąpienie do stosowania wynalazku i zawiadomienie licencjodawcy w terminie określonym w ust. 6.

6. Licencjobiorca, który rozpoczął stosowanie wynalazku bez podjęcia lub przed zakończeniem rokowań, jest zobowiązany zawiadomić o tym pisemnie licencjodawcę w ciągu miesiąca od chwili przystąpienia do stosowania wynalazku. Licencjobiorca uiszcza maksymalną opłatę przewidzianą w ust. 4, chyba że oferta licencjodawcy przewiduje niższą opłatę. W braku odmiennego porozumienia stron opłatę wnosi się w ciągu miesiąca po zakończeniu każdego roku kalendarzowego, w którym licencjobiorca stosował wynalazek.

7. Umowa licencyjna może być rozwiązana przez licencjobiorcę z końcem roku kalendarzowego, w którym upływa trzyletni okres jej obowiązywania za uprzednim rocznym wypowiedzeniem; postanowienia umowy mniej korzystne dla licencjobiorcy są nieważne.

8. Przepisy ust. 1-7 stosuje się odpowiednio od chwili ogłoszenia przez Urząd Patentowy o zgłoszeniu wynalazku.";

17)
po art. 49 dodaje się art. 491 w brzmieniu:

"Art. 491. 1. Jeżeli wykonawca umowy o prace badawcze lub rozwojowe przekazał zamawiającemu wyniki prac zawierające wynalazek, domniemywa się, że udzielił on zamawiającemu licencji na stosowanie wynalazku (licencja dorozumiana).

2. Jeżeli strony nie postanowiły inaczej, w wypadku, o którym mowa w ust. 1, wykonawca pracy ma prawo do dodatkowej zapłaty w wysokości 5% efektów uzyskanych ze stosowania wynalazku w ciągu pierwszych 5 lat stosowania.";

18)
w art. 54 na końcu zdania pierwszego kropkę zastępuje się przecinkiem i dodaje się wyrazy "także w stosunkach między jednostkami gospodarki uspołecznionej.";
19)
po art. 64 dodaje się art. 641 w brzmieniu:

"Art. 641. Jeżeli strony nie postanowiły inaczej, w razie unieważnienia patentu, nabywca, licencjobiorca albo inna osoba, na której rzecz uprawniony z patentu dokonał odpłatnego rozporządzenia, ma prawo do otrzymania zwrotu wniesionej zapłaty oraz do żądania naprawienia szkody na zasadach ogólnych. Zbywca może jednak potrącić sobie korzyści, jakie nabywca uzyskał przez korzystanie z wynalazku przed unieważnieniem patentu; jeżeli korzyści te są wyższe od zapłaty i dochodzonego odszkodowania, odpowiedzialność zbywcy ulega wyłączeniu.";

20)
art. 70 skreśla się;
21)
w art. 71 po wyrazach "obywatela polskiego" dodaje się wyrazy "mającego stałe miejsce zamieszkania w Polsce";
22)
w art. 78 po wyrazach "art. 27-30" dodaje się wyrazy "art. 311", a po wyrazach "art. 32-34" dodaje się przecinek oraz wyrazy "art. 35 ust. 3";
23)
po art. 79 dodaje się art. 791 w brzmieniu:

"Art. 791. 1. Projektem racjonalizatorskim jest również rozwiązanie o charakterze organizacyjnym.

2. Za rozwiązanie o charakterze organizacyjnym uważa się rozwiązanie dotyczące organizacji pracy w zakresie stanowisk pracy albo przepływu materiałów i wyrobów w procesie wytwarzania wyrobów oraz świadczenia usług materialnych i ich obsługi, jeżeli umożliwiają one zwiększenie wydajności pracy lub pełniejsze wykorzystanie środków pracy bądź też przynoszą efekty w dziedzinie bezpieczeństwa i higieny pracy lub ochrony środowiska.";

24)
w art. 80 ust. 1 otrzymuje brzmienie:

"1. Projekt racjonalizatorski uważa się za nowy, jeżeli w jednostce gospodarki uspołecznionej, w której został zgłoszony, nie był stosowany lub uprzednio zgłoszony przez inną osobę.";

25)
art. 87 otrzymuje brzmienie:

"Art. 87. Jednostki gospodarki uspołecznionej mogą zawierać umowy o udostępnienie projektu racjonalizatorskiego stanowiącego tajemnicę jednostki gospodarki uspołecznionej.";

26)
w art. 89 w ust. 2 skreśla się kropkę i dodaje się wyrazy "i projektu racjonalizatorskiego.";
27)
w art. 90:
a)
ust. 3 otrzymuje brzmienie:

"3. Jednostka gospodarki uspołecznionej po zbadaniu zgłoszonego projektu wynalazczego (ust. 1) przyjmuje projekt wynalazczy do wykorzystania w całości lub w ograniczonym zakresie albo odmawia przyjęcia projektu ze względu na jego nieprzydatność dla tej jednostki.";

b)
dodaje się ust. 4 i 5 w brzmieniu:

"4. Organ założycielski w szczególnie uzasadnionych wypadkach może nałożyć na przedsiębiorstwo państwowe obowiązek stosowania projektu wynalazczego, niezbędnego dla rozwoju gospodarki narodowej lub obrony kraju.

5. W sprawach określonych w ust. 4 stosuje się odpowiednio przepisy art. 54 ust. 2 i 3 oraz art. 58 ustawy z dnia 25 września 1981 r. o przedsiębiorstwach państwowych (Dz. U. Nr 24, poz. 122, z 1982 r. Nr 45, poz. 289 i z 1983 r. Nr 36, poz. 165 i Nr 39, poz. 176).";

28)
w art. 91 w ust. 2 zdanie drugie skreśla się;
29)
w art. 92 w ust. 1 wyrazy "o stosowanie" zastępuje się wyrazami "o korzystanie z";
30)
w art. 93:
a)
w ust. 1 wyrazy "przyjętego do stosowania" zastępuje się wyrazem "stosowanego";
b)
dodaje się nowy ust. 5 i 6 w brzmieniu:

"5. Twórcy projektów, o których mowa w art. 791, otrzymują połowę wynagrodzenia przewidzianego przez ustawę dla twórców pozostałych projektów racjonalizatorskich.

6. W razie gdy większość efektów z używania wyrobu wykonanego według opatentowanego wynalazku lub chronionego wzoru użytkowego powstaje poza jednostką stosującą wynalazek lub wzór użytkowy, twórca może otrzymać nagrodę. Rada Ministrów, w drodze rozporządzenia, o którym mowa w art. 7, określa źródła finansowania i zasady przyznawania tych nagród.";

c)
dotychczasowy ust. 5 otrzymuje oznaczenie ust. 7; w ustępie tym powołanie ust. 1-4 zastępuje się powołaniem ust. 1-5;
31)
w art. 94:
a)
ust. 2 otrzymuje brzmienie:

"2. Jeżeli nie ma możliwości stosowania wynalazku pracowniczego w ciągu pierwszych pięciu lat stosowania w rozmiarach uzasadnionych względami gospodarczymi, jednostka gospodarki uspołecznionej może przedłużyć okres wypłaty wynagrodzenia do dalszych pięciu lat.";

b)
w ust. 3 dodaje się na końcu wyrazy "albo twórca złożył wniosek o wliczenie czasu próbnego stosowania wynalazku";
c)
w ust. 4 na końcu kropkę zastępuje się przecinkiem i dodaje się wyrazy "a także gdy twórcy pracowniczego wynalazku lub wzoru użytkowego zostało wydane świadectwo autorskie (art. 35 ust. 3).";
32)
w art. 96:
a)
w ust. 1 po wyrazach "w gospodarce uspołecznionej," dotychczasowy tekst zastępuje się tekstem: "jednakże nie dłużej niż za okres faktycznego stosowania w ciągu trzech lat w razie stosowania wzoru użytkowego i w ciągu dwóch lat w razie stosowania projektu racjonalizatorskiego.";
b)
skreśla się ust. 2, a dotychczasową treść ust. 3 oznacza się jako ust. 2;
33)
w art. 99 skreśla się wyrazy "w wysokości ustalonej przez jednostkę nadrzędną";
34)
w art. 100:
a)
dotychczasową treść oznacza się jako ust. 1;
b)
dodaje się ust. 2 w brzmieniu:

"2. Przepis ust. 1 stosuje się odpowiednio w razie udostępnienia za granicą nie chronionego projektu wynalazczego.";

35)
art. 105 otrzymuje brzmienie;

"Art. 105. 1. Twórca pracowniczego projektu wynalazczego może dochodzić roszczenia o wynagrodzenie przed sądem wojewódzkim właściwym ze względu na siedzibę jednostki zobowiązanej do zapłaty wynagrodzenia. Twórca nie ma obowiązku uiszczania kosztów sądowych.

2. W wypadku określonym w ust. 1 stosuje się odpowiednio przepisy Kodeksu postępowania cywilnego dotyczące postępowania w sprawach o roszczenia pracowników.'';

36)
w art. 106:
a)
ust. 2 otrzymuje brzmienie:

"2. Osobom, które współdziałały przy realizacji pracowniczego projektu wynalazczego albo przyczyniły się do przyspieszenia jego stosowania lub jego rozpowszechnienia, mogą być przyznawane nagrody. Przepis ten stosuje się również do osób, które przyczyniły się do uzyskania korzyści określonych w art. 100.";

b)
w ust. 3 wyrazy "mogą być przyznane" zastępuje się wyrazem "przysługują";
c)
po ust. 3 dodaje się ust. 4 w brzmieniu;

"4. Do wynagrodzenia i nagród, o których mowa w ust. 1 i 3, stosuje się odpowiednio przepisy art. 105.";

37)
w art. 107:
a)
dodaje się nowy ust. 2 w brzmieniu:

"2. Rada Ministrów, w drodze rozporządzenia, może określić inną wysokość wynagrodzenia za stosowanie rozwiązań o charakterze organizacyjnym niż przewidziana w art. 93 ust. 5.";

b)
dotychczasowy ust. 2 otrzymuje oznaczenie ust. 3;
38)
art. 108 otrzymuje brzmienie:

"Art. 108. Urząd Patentowy i organy administracji państwowej przy wydawaniu decyzji i postanowień przewidzianych w ustawie stosują przepisy Kodeksu postępowania administracyjnego, a w postępowaniu spornym - stosuje się je w zakresie ustalonym w trybie art. 110 ust. 2 pkt 2.";

39)
w art. 109 w ust. 1 wyrazy "związków zawodowych i stowarzyszeń technicznych" zastępuje się wyrazami "organizacji, o których mowa w art. 9";
40)
w art. 110 w ust. 1 wyrazy "związków zawodowych i stowarzyszeń technicznych" zastępuje się wyrazami "organizacji, o których mowa w art. 9"; w ustępie tym na końcu dodaje się zdanie: "W składzie Kolegium Komisji Odwoławczej nie mogą zasiadać osoby, które brały udział w wydaniu zaskarżonego orzeczenia.";
41)
w art. 117 w ust. 1 wyrazy "5.000 zł" zastępuje się wyrazami "20.000 zł";
42)
art. 120 otrzymuje brzmienie:

"Art. 120. 1. Minister Obrony Narodowej dostosuje przepisy wykonawcze wydane na podstawie ustawy do struktury podległych mu jednostek organizacyjnych.

2. Minister Spraw Wewnętrznych dostosuje przepisy wykonawcze wydane na podstawie ustawy do struktury podległych mu organów i jednostek organizacyjnych oraz jednostek ochrony przeciwpożarowej.";

43)
w art. 122 w ust. 1 po wyrazach "pomocy technicznej" stawia się przecinek i dodaje się wyrazy "a także nagrody, o których mowa w art. 93 ust. 6 i art. 106 ust. 2 i 3".
Art.  2.
1.
Prawa w zakresie wynalazków, wzorów użytkowych i projektów racjonalizatorskich, istniejące w dniu wejścia w życie ustawy, pozostają w mocy. Do praw tych stosuje się przepisy, jakim podlegały one przed dniem wejścia w życie ustawy.
2.
Do stosunków prawnych powstałych przed dniem wejścia w życie ustawy stosuje się przepisy dotychczasowe.
3.
Skutki zdarzeń prawnych ocenia się według przepisów obowiązujących w chwili, w której zdarzenia te nastąpiły. Jednakże od dnia wejścia w życie ustawy ocenia się według jej przepisów:
1)
określone w art. 29 ust. 1 skutki wniesienia zażalenia, chyba że zażalenie zostało rozpatrzone do dnia wejścia w życie ustawy,
2)
określone w art. 29 ust. 3-6 zasady przywracania terminu, chyba że wniosek o przywrócenie terminu został rozpatrzony przed dniem wejścia w życie ustawy,
3)
określone w art. 311, art. 35 ust. 3 i art. 94 ust. 4 uprawnienia twórcy projektu wynalazczego,
4)
określone w art. 43 zasady wspólności prawa do patentu, chyba że umowa została zawarta przed dniem wejścia w życie ustawy,
5)
określone w art. 44 zasady zawierania umów licencyjnych, chyba że umowa licencyjna została zawarta przed dniem wejścia w życie ustawy,
6)
określone w art. 49 zasady i tryb udzielania licencji otwartej, chyba że licencja otwarta została udzielona przed dniem wejścia w życie ustawy,
7)
określony w art. 54 i 78 termin przedawnienia roszczeń z powodu naruszenia patentu lub prawa ochronnego w stosunkach między jednostkami gospodarki uspołecznionej,
8)
określone w art. 641 zasady odpowiedzialności uprawnionego z patentu,
9)
określone na podstawie art. 80 warunki nowości projektów racjonalizatorskich,
10)
określone w art. 94 ust. 2 i art. 96 ust. 1 zasady wynagradzania za pracownicze projekty wynalazcze; przepis ten stosuje się do wynagrodzenia za okresy obliczeniowe, które kończą się po dniu wejścia w życie ustawy,
11)
określone w art. 100 ust. 2 uprawnienia twórców projektów racjonalizatorskich, chyba że ich udostępnienie za granicą nastąpiło przed dniem wejścia w życie ustawy,
12)
określony w art. 105 tryb dochodzenia roszczeń o wynagrodzenie.
4.
Postępowanie w sprawie wywłaszczenia patentu lub prawa ochronnego nie zakończone do dnia wejścia w życie ustawy podlega umorzeniu.
Art.  3.

Prezes Rady Ministrów ogłosi jednolity tekst ustawy z dnia 19 października 1972 r. o wynalazczości, z uwzględnieniem zmian wynikających z przepisów ogłoszonych przed dniem wydania jednolitego tekstu oraz z zachowaniem ciągłej numeracji działów, rozdziałów, artykułów, ustępów i punktów.

Art.  4.

Ustawa wchodzi w życie z dniem 1 lipca 1984 r.

Zmiany w prawie

Małżonkowie zapłacą za 2023 rok niższy ryczałt od najmu

Najem prywatny za 2023 rok rozlicza się według nowych zasad. Jedyną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawek 8,5 i 12,5 proc. Z kolei małżonkowie wynajmujący wspólną nieruchomość zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Taka zmiana weszła w życie w połowie 2023 r., ale ma zastosowanie do przychodów uzyskanych za cały 2023 r.

Monika Pogroszewska 27.03.2024
Ratownik medyczny wykona USG i zrobi test na COVID

Mimo krytycznych uwag Naczelnej Rady Lekarskiej, Ministerstwo Zdrowia zmieniło rozporządzenie regulujące uprawnienia ratowników medycznych. Już wkrótce, po ukończeniu odpowiedniego kursu będą mogli wykonywać USG, przywrócono im też możliwość wykonywania testów na obecność wirusów, którą mieli w pandemii, a do listy leków, które mogą zaordynować, dodano trzy nowe preparaty. Większość zmian wejdzie w życie pod koniec marca.

Agnieszka Matłacz 12.03.2024
Jak zgłosić zamiar głosowania korespondencyjnego w wyborach samorządowych

Nie wszyscy wyborcy będą mogli udać się osobiście 7 kwietnia, aby oddać głos w obwodowych komisjach wyborczych. Dla nich ustawodawca wprowadził instytucję głosowania korespondencyjnego jako jednej z tzw. alternatywnych procedur głosowania. Przypominamy zasady, terminy i procedurę tego udogodnienia dla wyborców z niepełnosprawnością, seniorów i osób w obowiązkowej kwarantannie.

Artur Pytel 09.03.2024
Tabletka "dzień po" bez recepty - Sejm uchwalił nowelizację

Bez recepty dostępny będzie jeden z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - zakłada uchwalona w czwartek nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tabletka będzie dostępna bez recepty ma być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stoi na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 22.02.2024
Data 30 kwietnia dla wnioskodawcy dodatku osłonowego może być pułapką

Choć ustawa o dodatku osłonowym wskazuje, że wnioski można składać do 30 kwietnia 2024 r., to dla wielu mieszkańców termin ten może okazać się pułapką. Datą złożenia wniosku jest bowiem data jego wpływu do organu. Rząd uznał jednak, że nie ma potrzeby doprecyzowania tej kwestii. A już podczas rozpoznawania poprzednich wniosków, właśnie z tego powodu wielu mieszkańców zostało pozbawionych świadczeń.

Robert Horbaczewski 21.02.2024
Standardy ochrony dzieci. Placówki medyczne mają pół roku

Lekarz czy pielęgniarka nie będą mogli się tłumaczyć, że nie wiedzieli komu zgłosić podejrzenie przemocy wobec dziecka. Placówki medyczne obowiązkowo muszą opracować standardy postępowania w takich sytuacjach. Przepisy, które je do tego obligują wchodzą właśnie w życie, choć dają jeszcze pół roku na przygotowania. Brak standardów będzie zagrożony grzywną. Kar nie przewidziano natomiast za ich nieprzestrzeganie.

Katarzyna Nocuń 14.02.2024