Zaliczki na podatki obrotowy i dochodowy.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA FINANSÓW
z dnia 13 stycznia 1982 r.
w sprawie zaliczek na podatki obrotowy i dochodowy.

Na podstawie art. 9 pkt 4 ustawy z dnia 19 grudnia 1980 r. o zobowiązaniach podatkowych (Dz. U. Nr 27, poz. 111) zarządza się, co następuje:
§  1. 
1. 
Podatnicy podatków obrotowego i dochodowego nie będący jednostkami gospodarki uspołecznionej są obowiązani wpłacać zaliczki na podatki obrotowy lub dochodowy albo łącznie na oba te podatki na zasadach określonych w rozporządzeniu.
2. 
Przepis ust. 1 nie dotyczy podatników opłacających z mocy szczególnych przepisów podatki obrotowy i dochodowy w formach zryczałtowanych w zakresie objętym tymi formami opodatkowania.
§  2. 
1. 
Podatnicy, o których mowa w § 1 ust. 1, jeżeli:
1)
prowadzą księgi, w których ewidencjonowany jest pełny obrót,
2)
osiągają obroty i dochody ze źródeł powstałych w ciągu roku podatkowego lub ze źródeł sezonowych,
3)
osiągają obroty i dochody nieperiodyczne,
4)
są osobami prawnymi wymienionymi w art. 5 ust. 1 ustawy z dnia 16 grudnia 1972 r. o podatku dochodowym (Dz. U. Nr 53, poz. 339 z późniejszymi zmianami),

wpłacają po upływie każdego miesiące kalendarzowego zaliczki na podatki obrotowy i dochodowy w wysokości tych podatków przypadających od obrotu i dochodu osiągniętego w tym miesiącu.

2. 
Zaliczki na podatek dochodowy, z wyjątkiem zaliczek od dochodów nieperiodycznych lub ze źródeł sezonowych, oblicza się stosując do dochodu za dany miesiąc stopę procentową podatku odpowiadającą temu dochodowi obliczonemu w stosunku rocznym.
3. 
Zaliczki na podatek dochodowy od dochodów nieperiodycznych lub ze źródeł sezonowych oblicza się w wysokości różnicy pomiędzy kwotą podatku przypadającego od dochodu osiągniętego od początku roku podatkowego a sumą zaliczek za miesiące ubiegłe.
4. 
O prowadzeniu w danym roku podatkowym ksiąg, w których ewidencjonowany będzie pełny obrót (ust. 1 pkt 1), podatnik składa oświadczenie przy zgłaszaniu obowiązku podatkowego na ten rok.
§  3. 
Podatnicy, o których mowa w § 2 ust. 1 pkt 4, jeżeli nie osiągają dochodów ze źródeł przychodów podlegających podatkowi obrotowemu, obowiązani są do wpłacania zaliczek na podatek dochodowy poczynając od miesiąca, w którym dochody zostały zużyte w sposób wyłączający zwolnienie od podatku dochodowego. W tym wypadku równocześnie powstaje obowiązek wpłacenia zaliczek na podatek dochodowy w odniesieniu do miesięcy poprzedzających miesiąc, w którym ze względu na sposób zużycia dochodów nastąpiła utrata zwolnienia od podatku dochodowego.
§  4. 
1. 
Podatnicy, o których mowa w § 1 ust. 1, nie wymienieni w § 2, wpłacają po upływie każdego miesiąca kalendarzowego zaliczki na podatki obrotowy i dochodowy za ten miesiąc w wysokości 1/12 wymiaru tych podatków, ustalonego za ubiegły rok podatkowy. Jeżeli wymiar tych podatków za ubiegły rok podatkowy nie obejmuje pełnego okresu dwunastu miesięcy, za podstawę do ustalenia zaliczek przyjmuje się podatki obrotowy i dochodowy, przypadające od obrotu i dochodu obliczonego w stosunku rocznym.
2. 
Do czasu doręczenia decyzji ustalającej wymiar podatków obrotowego i dochodowego za ubiegły rok podatkowy podatnicy, o których mowa w ust. 1, obowiązani są wpłacać zaliczki w wysokości ustalonej za miesiąc grudzień ubiegłego roku. Jeżeli wpłacone w tej wysokości zaliczki okażą się niższe od kwoty przypadającej do wpłacenia w myśl ust. 1, powstałą różnicę w zaliczkach, których termin płatności upłynął (§ 5 ust. 1 pkt 2), podatnicy obowiązani są wpłacić w terminie dwóch tygodni od daty doręczenia decyzji ustalającej podatki za rok ubiegły.
§  5. 
1. 
Zaliczki na podatki obrotowy i dochodowy za dany miesiąc płatne są bez wezwania na rachunek właściwego budżetu w terminach:
1)
do dnia 15 następnego miesiąca - przez podatników, o których mowa w § 2 i 3,
2)
do dnia 12 następnego miesiąca, z zastrzeżeniem ust. 2 - przez podatników, o których mowa w § 4.
2. 
Podatnicy, o których mowa w § 4, wpłacają zaliczki na podatki obrotowy i dochodowy za miesiąc grudzień roku podatkowego w terminie do dnia 28 grudnia tego roku.
3. 
Podatnicy, o których mowa w § 2 i 3, obowiązani są w terminach płatności zaliczek składać organowi podatkowemu właściwemu w sprawach podatków obrotowego i dochodowego należnych od osób fizycznych i osób prawnych nie będących jednostkami gospodarki uspołecznionej, zwanego dalej "organem podatkowym", deklaracje według ustalonego wzoru.
§  6. 
1. 
Jeżeli z materiałów, jakimi rozporządza organ podatkowy, wynika, że u określonych podatników opłacających zaliczki według zasad przewidzianych w § 4 nastąpił lub nastąpi w porównaniu z rokiem ubiegłym wzrost działalności zarobkowej powodujący wzrost obrotów i dochodów albo gdy zachodzą inne uzasadnione przyczyny, organ ten ustala dla tych podatników wysokość zaliczek indywidualnie w kwotach uwzględniających te okoliczności i doręcza podatnikom decyzje równocześnie z decyzjami ustalającymi podatki obrotowy i dochodowy za ubiegły rok. Różnicę pomiędzy wynikającą z decyzji kwotą zaliczek, których termin płatności upłynął, a kwotą zaliczek obliczoną na podstawie zaliczki za miesiąc grudzień ubiegłego roku podatnicy ci obowiązani są wpłacić w terminie dwóch tygodni od daty doręczenia decyzji.
2. 
Jeżeli rozmiar działalności zarobkowej podatnika uległ w ciągu roku podatkowego znacznej zmianie, a ustalone według zasad określonych w ust. 1 i § 4 zaliczki są niewspółmierne w stosunku do faktycznie osiąganych obrotów i dochodów, lub gdy zachodzą inne uzasadnione przyczyny, organ podatkowy może, z urzędu lub na wniosek podatnika, zmienić wysokość zaliczek, nie więcej jednak niż dwa razy w ciągu roku podatkowego. Decyzja zmieniająca wysokość zaliczek powinna określać miesiąc, od którego zmiana obowiązuje.
3. 
Organ podatkowy może, z urzędu lub na wniosek podatnika, obniżyć wysokość zaliczek na podatki obrotowy i dochodowy za miesiące, w których podatnik wykonuje świadczenia na eksport. O zaprzestaniu wykonywania świadczeń na eksport podatnik obowiązany jest powiadomić organ podatkowy w terminie do końca miesiąca, w którym zaprzestał wykonywania tych świadczeń.
§  7. 
W razie zgłoszenia przez podatnika przerwy w wykonywaniu działalności kwotę zaliczek na podatki obrotowy i dochodowy, ustalonych według zasad określonych w § 4 i 6, obniża się o 1/30 miesięcznej kwoty zaliczek za każdy dzień przerwy, trwającej nieprzerwanie co najmniej 10 dni. Nie uwzględnia się czasowych przerw w wykonywania działalności, które zostały uwzględnione przy ustalaniu wymiaru podatków obrotowego i dochodowego za rok ubiegły lub przy ustalaniu zaliczek według zasad określonych w § 6.
§  8. 
1. 
W razie likwidacji działalności zarobkowej w rozumieniu przepisów o podatku obrotowym podatnicy, o których mowa w § 1 ust. 1, obowiązani są w terminie jednego tygodnia od dnia likwidacji złożyć organowi podatkowemu deklarację o obrocie i dochodzie za okres od początku roku podatkowego do dnia likwidacji, z uwzględnieniem obrotu i dochodu z likwidacji działalności. Do deklaracji należy dołączyć jeden egzemplarz spisu remanentu towarów według cen rynkowych (sprzedażnych).
2. 
Podatnicy, o których mowa w ust. 1, obowiązani są w terminie złożenia deklaracji o obrocie i dochodzie uiścić dopłatę do zaliczek na podatki obrotowy i dochodowy w wysokości różnicy między kwotą tych podatków przypadającą od deklarowanego obrotu i dochodu a sumą zaliczek należnych w myśl przepisów § 2-4 i 6.
§  9. 
Podatnicy podatków obrotowego i dochodowego, którzy zgodnie z odrębnymi przepisami złożyli zeznania o obrocie i dochodzie za dany rok podatkowy, obowiązani są w terminie przewidzianym do złożenia tych zeznań uiścić dopłatę do zaliczek na podatki obrotowy i dochodowy w wysokości różnicy pomiędzy kwotą tych podatków przypadającą od obrotu i dochodu podanego w zeznaniu a sumą zaliczek należnych w myśl przepisów § 2-8.
§  10. 
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia i ma zastosowanie do zaliczek należnych od początku roku podatkowego 1982.

Zmiany w prawie

Tabletki "dzień po" bez recepty nie będzie. Jest weto prezydenta

Dostępność bez recepty jednego z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - takie rozwiązanie zakładała zawetowana w piątek przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tzw. tabletka "dzień po" byłaby dostępna bez recepty miał być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stało na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 29.03.2024
Małżonkowie zapłacą za 2023 rok niższy ryczałt od najmu

Najem prywatny za 2023 rok rozlicza się według nowych zasad. Jedyną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawek 8,5 i 12,5 proc. Z kolei małżonkowie wynajmujący wspólną nieruchomość zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Taka zmiana weszła w życie w połowie 2023 r., ale ma zastosowanie do przychodów uzyskanych za cały 2023 r.

Monika Pogroszewska 27.03.2024
Ratownik medyczny wykona USG i zrobi test na COVID

Mimo krytycznych uwag Naczelnej Rady Lekarskiej, Ministerstwo Zdrowia zmieniło rozporządzenie regulujące uprawnienia ratowników medycznych. Już wkrótce, po ukończeniu odpowiedniego kursu będą mogli wykonywać USG, przywrócono im też możliwość wykonywania testów na obecność wirusów, którą mieli w pandemii, a do listy leków, które mogą zaordynować, dodano trzy nowe preparaty. Większość zmian wejdzie w życie pod koniec marca.

Agnieszka Matłacz 12.03.2024
Jak zgłosić zamiar głosowania korespondencyjnego w wyborach samorządowych

Nie wszyscy wyborcy będą mogli udać się osobiście 7 kwietnia, aby oddać głos w obwodowych komisjach wyborczych. Dla nich ustawodawca wprowadził instytucję głosowania korespondencyjnego jako jednej z tzw. alternatywnych procedur głosowania. Przypominamy zasady, terminy i procedurę tego udogodnienia dla wyborców z niepełnosprawnością, seniorów i osób w obowiązkowej kwarantannie.

Artur Pytel 09.03.2024
Data 30 kwietnia dla wnioskodawcy dodatku osłonowego może być pułapką

Choć ustawa o dodatku osłonowym wskazuje, że wnioski można składać do 30 kwietnia 2024 r., to dla wielu mieszkańców termin ten może okazać się pułapką. Datą złożenia wniosku jest bowiem data jego wpływu do organu. Rząd uznał jednak, że nie ma potrzeby doprecyzowania tej kwestii. A już podczas rozpoznawania poprzednich wniosków, właśnie z tego powodu wielu mieszkańców zostało pozbawionych świadczeń.

Robert Horbaczewski 21.02.2024
Standardy ochrony dzieci. Placówki medyczne mają pół roku

Lekarz czy pielęgniarka nie będą mogli się tłumaczyć, że nie wiedzieli komu zgłosić podejrzenie przemocy wobec dziecka. Placówki medyczne obowiązkowo muszą opracować standardy postępowania w takich sytuacjach. Przepisy, które je do tego obligują wchodzą właśnie w życie, choć dają jeszcze pół roku na przygotowania. Brak standardów będzie zagrożony grzywną. Kar nie przewidziano natomiast za ich nieprzestrzeganie.

Katarzyna Nocuń 14.02.2024