Czas pracy oraz zasady i tryb udzielania dodatkowych dni wolnych od pracy pracownikom górnictwa głębinowego w 1981 r.

ROZPORZĄDZENIE
RADY MINISTRÓW
z dnia 26 lutego 1981 r.
w sprawie czasu pracy oraz zasad i trybu udzielania dodatkowych dni wolnych od pracy pracownikom górnictwa głębinowego w 1981 r.

Na podstawie art. 129 § 2 i art. 150 Kodeksu pracy (Dz. U. z 1974 r. Nr 24, poz. 141 i z 1975 r. Nr 16, poz. 91) oraz w związku z § 13 pkt 1 rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 16 lutego 1981 r. w sprawie czasu pracy i zasad wprowadzania w uspołecznionych zakładach pracy dodatkowych dni wolnych od pracy w 1981 r. (Dz. U. Nr 3, poz. 15) zarządza się, co następuje:
§  1.
Przez pracowników zatrudnionych w górnictwie głębinowym należy rozumieć pracowników zatrudnionych w przedsiębiorstwach górniczych (innych jednostkach organizacyjnych) prowadzących roboty górnicze pod ziemią w celu wydobycia kopalin, zwanych dalej "kopalniami głębinowymi", oraz pracowników zatrudnionych w innych przedsiębiorstwach wykonujących roboty górnicze pod ziemią i związane z nimi roboty montażowe w tych kopalniach.
§  2.
1.
Czas pracy pracowników zatrudnionych w kopalniach głębinowych pod ziemią wynosi 7,5 godzin na dobę i 37,5 godzin na tydzień, przy pięciodniowym tygodniu pracy. Czas pracy liczony jest od momentu wejścia pracownika do klatki szybu w celu zjazdu do podziemia kopalni do momentu wyjścia z klatki po wyjeździe na powierzchnię.
2.
Przepis ust. 1 stosuje się odpowiednio do pracowników zatrudnionych w innych przedsiębiorstwach (§ 1), którzy wykonują roboty górnicze i roboty montażowe w kopalniach głębinowych pod ziemią.
§  3.
Czas pracy pracowników zatrudnionych w kopalniach głębinowych na powierzchni w ruchu zakładu górniczego, przy innych pracach związanych z zabezpieczeniem tego ruchu, a w szczególności ciągłości procesu technologicznego, oraz pracowników administracyjno-biurowych tych kopalń wynosi 8 godzin na dobę i 40 godzin na tydzień przy pięciodniowym tygodniu pracy.
§  4.
Czas pracy pozostałych pracowników zatrudnionych w kopalniach głębinowych poza określonymi w § 2 i 3, a w szczególności pracowników działalności nieprzemysłowej, pracujących poza terenem kopalni głębinowej, wynosi średnio 42 godziny na tydzień. Rozkład czasu pracy i terminy dodatkowych dni wolnych od pracy ustalają dyrektorzy kopalń głębinowych w porozumieniu z zakładowym przedstawicielstwem związków zawodowych, kierując się wytycznymi ministra sprawującego nadzór nad kopalnią, wydanymi na podstawie § 1 ust. 3 rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 16 lutego 1981 r. w sprawie czasu pracy i zasad wprowadzania w uspołecznionych zakładach pracy dodatkowych dni wolnych od pracy w 1981 r. (Dz. U. Nr 3, poz. 15).
§  5.
Praca wykonywana ponad normy czasu pracy, określone w § 2, 3 i 4, stanowi pracę w godzinach nadliczbowych.
§  6.
Zasada pięciodniowego tygodnia pracy obowiązuje także w tych tygodniach, w których przypadają Poniedziałek Wielkanocny, Boże Ciało, Święto Odrodzenia Polski i Dzień Górnika.
§  7.
Soboty lub inne dni wolne od pracy wynikające z rozkładów czasu pracy, poza dniami ustawowo wolnymi od pracy, są dodatkowymi dniami wolnymi od pracy.
§  8.
1.
Dodatkowe dni wolne od pracy, przypadające w okresie urlopu wypoczynkowego, są wliczane do urlopu.
2.
Urlop wypoczynkowy nie może się rozpoczynać ani kończyć w dodatkowym dniu wolnym od pracy.
§  9.
1.
Stawki godzinowe pracowników, o których mowa w rozporządzeniu, wynagradzanych w czasowej lub akordowej formie płacy, zwiększa się proporcjonalnie do skrócenia czasu pracy.
2.
Skrócenie czasu pracy nie powoduje zmiany wysokości wynagrodzenia pracowników wypłacanego miesięcznie.
§  10.
1.
Pracownikom zatrudnionym w kopalniach głębinowych, o których mowa w § 2 ust. 1 i § 3, z wyjątkiem pracowników administracyjno-biurowych tych kopalń, oraz pracownikom innych przedsiębiorstw (§ 1) określonym w § 2 ust. 2, pracującym na zasadach dobrowolności w soboty wolne od pracy, przysługuje niezależnie od normalnego wynagrodzenia dodatek w wysokości 100% godzinowej stawki płacy zasadniczej, wynikającej z osobistego zaszeregowania.
2.
Ministrowie nadzorujący kopalnie głębinowe w uzgodnieniu z Ministrem Pracy, Płac i Spraw Socjalnych oraz po porozumieniu się z właściwymi statutowo organami związków zawodowych ustalą dla pracowników, o których mowa w ust. 1, dodatkowe zachęty materialne, uzależnione od rodzaju i miejsca wykonywanej pracy oraz wydobywanej kopaliny.
§  11.
Ministrowie nadzorujący przedsiębiorstwa, o których mowa w § 1:
1)
zapewnią realizację zadań planowych przez nadzorowane i podległe jednostki organizacyjne w warunkach zmian w rozkładach czasu pracy związanych z wprowadzeniem dodatkowych dni wolnych od pracy,
2)
zapewnią przygotowanie organizacyjne podległych i nadzorowanych jednostek organizacyjnych do osiągnięcia wzrostu godzinowej wydajności pracy w stopniu kompensującym ubytek czasu pracy wynikający z wprowadzenia dodatkowych dni wolnych od pracy,
3)
ustalą w porozumieniu z właściwymi statutowo organami związków zawodowych szczegółowe zasady i tryb udzielania dodatkowych dni wolnych od pracy,
4)
ustalą w uzgodnieniu z Ministrem Pracy, Płac i Spraw Socjalnych oraz po porozumieniu się z właściwymi statutowo organami związków zawodowych szczegółowe zasady zwiększania godzinowych stawek wynagrodzenia, o których mowa w § 9 ust. 1.
§  12.
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia z mocą od dnia 1 stycznia 1981 r.

Zmiany w prawie

Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Tabletki "dzień po" bez recepty nie będzie. Jest weto prezydenta

Dostępność bez recepty jednego z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - takie rozwiązanie zakładała zawetowana w piątek przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tzw. tabletka "dzień po" byłaby dostępna bez recepty miał być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stało na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 29.03.2024
Małżonkowie zapłacą za 2023 rok niższy ryczałt od najmu

Najem prywatny za 2023 rok rozlicza się według nowych zasad. Jedyną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawek 8,5 i 12,5 proc. Z kolei małżonkowie wynajmujący wspólną nieruchomość zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Taka zmiana weszła w życie w połowie 2023 r., ale ma zastosowanie do przychodów uzyskanych za cały 2023 r.

Monika Pogroszewska 27.03.2024
Ratownik medyczny wykona USG i zrobi test na COVID

Mimo krytycznych uwag Naczelnej Rady Lekarskiej, Ministerstwo Zdrowia zmieniło rozporządzenie regulujące uprawnienia ratowników medycznych. Już wkrótce, po ukończeniu odpowiedniego kursu będą mogli wykonywać USG, przywrócono im też możliwość wykonywania testów na obecność wirusów, którą mieli w pandemii, a do listy leków, które mogą zaordynować, dodano trzy nowe preparaty. Większość zmian wejdzie w życie pod koniec marca.

Agnieszka Matłacz 12.03.2024