Kwalifikowanie kandydatów na niektóre stanowiska w zakładach społecznych służby zdrowia.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA ZDROWIA I OPIEKI SPOŁECZNEJ
z dnia 7 lipca 1977 r.
w sprawie kwalifikowania kandydatów na niektóre stanowiska w zakładach społecznych służby zdrowia.

Na podstawie art. 22 ustawy z dnia 28 października 1948 r. o zakładach społecznych służby zdrowia i planowej gospodarce w służbie zdrowia (Dz. U. z 1948 r. Nr 55, poz. 434, z 1950 r. Nr 36, poz. 327 i 334, z 1951 r. Nr 1, poz. 2 i z 1955 r. Nr 11, poz. 67) zarządza się, co następuje:
§  1.
1.
Rozporządzenie ustala zasady i tryb kwalifikowania kandydatów na niżej wymienione stanowiska w zakładach społecznych służby zdrowia:
1)
ordynatorów oddziałów i kierowników wojewódzkich przychodni specjalistycznych nie będących ordynatorami,
2)
kierowników oddziałów anestezjologii,

kierowników oddziałów rehabilitacji,

kierowników oddziałów (działów) pomocy doraźnej,

kierowników zakładów (pracowni) rentgenodiagnostyki,

kierowników pracowni (zakładów) diagnostyki laboratoryjnej,

kierowników pracowni (zakładów) elektrodiagnostyki,

kierowników aptek szpitalnych.

2.
Rozporządzenie nie dotyczy kandydatów na stanowiska:
1)
w zakładach lecznictwa uzdrowiskowego,
2)
w szpitalach klinicznych i działach klinicznych instytutów naukowo-badawczych oraz w innych jednostkach organizacyjnych podporządkowanych bezpośrednio Ministrowi Zdrowia i Opieki Społecznej.
§  2.
1.
Na stanowiskach określonych w § 1 ust. 1 mogą być zatrudniani wyłącznie pracownicy medyczni zakwalifikowani w drodze konkursu.
2.
Przepis ust. 1 nie dotyczy pracowników medycznych mających stopień doktora habilitowanego albo tytuł profesora nadzwyczajnego lub tytuł profesora zwyczajnego i ubiegających się o stanowisko stopnia ordynatorskiego w zespołach opieki zdrowotnej, w przemysłowych zespołach opieki zdrowotnej i w zespołach opieki zdrowotnej dla szkół wyższych.
§  3.
1.
Postępowanie konkursowe obejmuje:
1)
ogłoszenie o konkursie,
2)
wyznaczenie komisji konkursowej,
3)
rozpatrzenie przez komisję konkursową zgłoszonych kandydatur,
4)
przedstawienie przez komisję konkursową dwóch kandydatów odpowiadających wymaganiom niezbędnym do zatrudnienia na wakującym stanowisku lub jednego kandydata, jeżeli postępowanie objęło nie więcej niż dwie kandydatury,
5)
uznanie postępowania konkursowego za niebyłe, jeżeli zachodzą okoliczności określone w § 8.
2.
Wytypowanych kandydatów komisja konkursowa przedstawia:
1)
organowi właściwemu do powoływania na stanowisko ordynatora lub na stanowisko kierownika wojewódzkiej przychodni specjalistycznej nie będącego ordynatorem albo
2)
dyrektorowi danego zakładu, jeżeli wakują stanowiska, o których mowa w § 1 ust. 1 pkt 2.
3.
Postępowanie konkursowe przeprowadza terenowy organ administracji państwowej sprawujący nadzór nad zakładem społecznym służby zdrowia, w którym wakuje stanowisko będące przedmiotem postępowania konkursowego, a w odniesieniu do zakładów kolejowej służby zdrowia - właściwy organ kolejowej służby zdrowia.
§  4.
1.
Ogłoszenie o konkursie powinno określać:
1)
nazwę i adres zakładu służby zdrowia,
2)
stanowisko będące przedmiotem postępowania konkursowego,
3)
wymagane kwalifikacje zawodowe kandydatów, z uwzględnieniem przebiegu dotychczasowej pracy i szkolenia podyplomowego,
4)
termin zgłoszenia wniosku i wymaganych dokumentów, nie krótszy niż 30 dni od ukazania się ogłoszenia,
5)
przewidywany termin rozpatrzenia zgłoszonych wniosków oraz

zawierać podstawowe informacje o warunkach socjalnych, które zapewnia zakład pracy, w szczególności dotyczące możliwości uzyskania mieszkania.

2.
Ogłoszenie o konkursie powinno być zamieszczone w tygodniku "Służba Zdrowia".
§  5.
1.
Kandydaci zgłaszający się na konkurs powinni przedstawić:
1)
podanie,
2)
dyplom oraz zaświadczenie o prawie wykonywania zawodu,
3)
dokumenty stwierdzające posiadanie kwalifikacji zawodowych wymaganych do zajmowania danego stanowiska,
4)
życiorys,
5)
opinię o pracy i miejsca (miejsc) zatrudnienia z okresu ostatnich trzech lat,
6)
oświadczenie co do karalności za wykroczenia zawodowe,
7)
oświadczenie o wykonywaniu lub niewykonywaniu zawodu poza zakładami społecznymi służby zdrowia,
8)
oświadczenie, że kandydat nie będzie wykonywał zawodu poza zakładami społecznymi służby zdrowia w razie objęcia stanowiska będącego przedmiotem postępowania konkursowego.
2.
Ograniczenie, o którym mowa w ust. 1 pkt 8, nie dotyczy wykonywania zawodu w przychodniach lekarskich i lekarsko-dentystycznych prowadzonych przez spółdzielnie pracy.
3.
Organ przeprowadzający postępowanie konkursowe uzupełnia materiały określone w ust. 1 opinią o kwalifikacjach zawodowych kandydata.
4.
Opinię, o której mowa w ust. 3, wydaje w terminie do trzech tygodni od dnia otrzymania wniosku o wydanie opinii odpowiedni specjalista, właściwy ze względu na ostatnie miejsce zatrudnienia kandydata, a mianowicie:
1)
specjalista wojewódzki, a w braku takiego specjalisty - specjalista regionalny, jeżeli przedmiotem konkursu jest stanowisko w zespole opieki zdrowotnej, w przemysłowym zespole opieki zdrowotnej lub w zespole opieki zdrowotnej dla szkół wyższych,
2)
członek krajowego zespołu specjalistycznego, jeżeli przedmiotem konkursu jest stanowisko w wojewódzkim szpitalu zespolonym, w specjalistycznym zespole opieki zdrowotnej lub w wojewódzkim szpitalu specjalistycznym,
3)
specjalista wyznaczony przez właściwy organ kolejowej służby zdrowia, jeżeli przedmiotem postępowania konkursowego jest stanowisko w kolejowej służbie zdrowia.
§  6.
1.
W skład komisji konkursowej wchodzą:
1)
lekarz przedstawiciel organu przeprowadzającego postępowanie konkursowe - jako przewodniczący komisji,
2)
dyrektor zakładu, w którym wakuje stanowisko będące przedmiotem postępowania konkursowego,
3)
przedstawiciel zespołu specjalistycznego,
4)
przedstawiciel miejscowo właściwego zarządu towarzystwa (stowarzyszenia) naukowo-medycznego,
5)
pracownik medyczny zajmujący takie same stanowisko jak to, które jest przedmiotem postępowania konkursowego, wyznaczony przez organ przeprowadzający postępowanie,
6)
przedstawiciel Związku Zawodowego Pracowników Służby Zdrowia.
2.
Przedstawicielem zespołu specjalistycznego jest:
1)
dla stanowisk określonych w § 5 ust. 4 pkt 1 - przewodniczący wojewódzkiego zespołu specjalistycznego,
2)
dla stanowisk określonych w § 5 ust. 4 pkt 2 - przewodniczący krajowego zespołu specjalistów, jego zastępca lub członek zespołu wyznaczony przez przewodniczącego,
3)
dla stanowisk określonych w § 5 ust. 4 pkt 3 - specjalista wyznaczony przez właściwy organ kolejowej służby zdrowia.
§  7.
1.
Komisja konkursowa może żądać od osób zgłaszających się do konkursu wykazania się wiadomościami teoretycznymi oraz umiejętnościami praktycznymi w wyznaczonym zakresie, a także znajomością organizacji ochrony zdrowia; wiadomości te sprawdza komisja w pełnym składzie lub jej członkowie wyznaczeni przez przewodniczącego.
2.
Komisja konkursowa podejmuje wnioski końcowe w drodze głosowania tajnego.
3.
Z czynności komisji konkursowej sporządza się protokół, który podpisują wszyscy członkowie komisji.
§  8.
1.
Organ przeprowadzający postępowanie konkursowe uznaje postępowanie za niebyłe, jeżeli:
1)
wpłynęła tylko jedna kandydatura odpowiadająca wymaganiom określonym w § 5,
2)
komisja konkursowa w ciągu 14 dni po rozpatrzeniu zgłoszonych kandydatur wystąpi o powtórzenie postępowania konkursowego z powodu błędów stwierdzonych w dotychczasowym postępowaniu,
3)
przeprowadzona przez komisję konkursową ocena kwalifikacji zgłoszonych kandydatur nie uzasadnia przedstawienia kandydatów (kandydata) na wakujące stanowisko.
2.
Na czas niezbędny do ponownego przeprowadzenia postępowania konkursowego wakujące stanowisko może być powierzone lekarzowi mającemu odpowiednie kwalifikacje.
3.
Ponowne postępowanie konkursowe powinno być wszczęte nie później niż w ciągu roku od uznania postępowania konkursowego za niebyłe.
§  9.
1.
Działalność pracowników zatrudnionych na stanowiskach określonych w § 1 ust. 1 jest przedmiotem oceny dokonywanej:
1)
w zakresie organizacji i umiejętności kierowania pracą danej komórki raz na pięć lat - przez dyrektora zakładu, w którym zatrudniony jest pracownik,
2)
co do dalszego zatrudnienia na dotychczasowym stanowisku pracownika, który osiągnął wiek emerytalny - przez przedstawiciela zespołu specjalistycznego, stosownie do ustaleń określonych w § 6 ust. 2.
2.
W ocenie, o której mowa w ust. 1 pkt 2, należy ustalić okres dalszego zatrudnienia na dotychczasowym stanowisku. Przedłużenie tego okresu wymaga dokonania ponownej oceny.
3.
Oceny określone w ust. 1 powinny być przedstawione na piśmie organowi sprawującemu nadzór nad danym zakładem.
§  10.
Traci moc rozporządzenie Ministra Zdrowia i Opieki Społecznej z dnia 27 czerwca 1962 r. w sprawie warunków wymaganych od lekarzy w zakładach opieki zamkniętej (Dz. U. Nr 40, poz. 176).
§  11.
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

Zmiany w prawie

Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Tabletki "dzień po" bez recepty nie będzie. Jest weto prezydenta

Dostępność bez recepty jednego z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - takie rozwiązanie zakładała zawetowana w piątek przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tzw. tabletka "dzień po" byłaby dostępna bez recepty miał być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stało na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 29.03.2024
Małżonkowie zapłacą za 2023 rok niższy ryczałt od najmu

Najem prywatny za 2023 rok rozlicza się według nowych zasad. Jedyną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawek 8,5 i 12,5 proc. Z kolei małżonkowie wynajmujący wspólną nieruchomość zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Taka zmiana weszła w życie w połowie 2023 r., ale ma zastosowanie do przychodów uzyskanych za cały 2023 r.

Monika Pogroszewska 27.03.2024
Ratownik medyczny wykona USG i zrobi test na COVID

Mimo krytycznych uwag Naczelnej Rady Lekarskiej, Ministerstwo Zdrowia zmieniło rozporządzenie regulujące uprawnienia ratowników medycznych. Już wkrótce, po ukończeniu odpowiedniego kursu będą mogli wykonywać USG, przywrócono im też możliwość wykonywania testów na obecność wirusów, którą mieli w pandemii, a do listy leków, które mogą zaordynować, dodano trzy nowe preparaty. Większość zmian wejdzie w życie pod koniec marca.

Agnieszka Matłacz 12.03.2024