Zakres i tryb sprawowania nadzoru i kontroli przez Główny Urząd Kontroli Prasy, Publikacji i Widowisk.

ROZPORZĄDZENIE
PREZESA RADY MINISTRÓW
z dnia 22 kwietnia 1975 r.
w sprawie zakresu i trybu sprawowania nadzoru i kontroli przez Główny Urząd Kontroli Prasy, Publikacji i Widowisk.

Na podstawie art. 2 ust. 2 dekretu z dnia 5 lipca 1946 r. o utworzeniu Głównego Urzędu Kontroli Prasy, Publikacji i Widowisk (Dz. U. z 1946 r. Nr 34, poz. 210, z 1948 r. Nr 36, poz. 257, z 1952 r. Nr 19, poz. 114 i z 1953 r. Nr 49, poz. 239) zarządza się, co następuje:
§  1.
Rozpowszechnianie wszelkiego rodzaju druków, zapisów obrazu i słowa oraz każde publiczne wykonanie utworu z tekstem słownym albo utworu mimicznego w działalności artystycznej lub rozrywkowej podlega nadzorowi i kontroli Głównego Urzędu Kontroli Prasy, Publikacji i Widowisk, zwanego dalej "Głównym Urzędem", i wymaga zgody tego Urzędu.
§  2.
1.
Przepis § 1 nie dotyczy:
1)
aktów normatywnych, druków i formularzy urzędowych,
2)
druków przeznaczonych wyłącznie na użytek urzędów, państwowych i spółdzielczych instytucji i jednostek gospodarczych, stowarzyszeń wyższej użyteczności oraz organizacji politycznych, młodzieżowych, związków zawodowych i komitetów Frontu Jedności Narodu, z wyjątkiem gazet i czasopism (biuletynów),
3)
druków handlowych i firmowych oraz przeznaczonych do użytku osobistego i towarzyskiego,
4)
druków artystycznych mających charakter oryginału,
5)
informacji wygłaszanych za pomocą radiofonii przewodowej,
6)
prac przejściowych i magisterskich, a także prac doktorskich i habilitacyjnych wykonywanych w ilościach niezbędnych do uzyskania dyplomu, przeprowadzenia przewodu doktorskiego lub habilitacyjnego w państwowej szkole wyższej, w państwowej placówce typu naukowo-dydaktycznego lub w państwowym instytucie naukowo-badawczym oraz w Polskiej Akademii Nauk i jej placówkach naukowych,
7)
publikacji przekazanych nadzorowi i kontroli innych urzędów i instytucji w myśl odrębnych przepisów.
2.
Wysokość nakładu prac, o których mowa w ust. 1 pkt 6, oraz tryb ich udostępniania ustala kierownik jednostki organizacyjnej, wymienionej w tym przepisie.
§  3.
1.
Prezes Głównego Urzędu wyłączy spod nadzoru i kontroli podręczniki szkolne i pomoce dydaktyczne w zakresie uzgodnionym z Ministrem Oświaty i Wychowania i Ministrem Nauki, Szkolnictwa Wyższego i Techniki.
2.
Prezes Głównego Urzędu może wyłączyć spod nadzoru i kontroli inne formy utrwalania i przekazywania informacji niż wymienione w § 2 ust. 1.
§  4.
1.
Osoba fizyczna, osoba prawna oraz nie mająca osobowości prawnej organizacja i instytucja występująca o uzyskanie zgody na:
1)
rozpowszechnianie druku - jest obowiązana przedstawić do kontroli tekst druku, a następnie gotowe egzemplarze w formie przeznaczonej do rozpowszechniania,
2)
publiczne wykonanie imprezy artystycznej lub rozrywkowej - jest obowiązana zawiadomić Główny Urząd co najmniej na 48 godzin przed generalną próbą o czasie i miejscu tej próby,
3)
rozpowszechnianie utworów i informacji za pomocą radia, telewizji i innych urządzeń - jest obowiązany przedstawić Głównemu Urzędowi tekst utworu albo informacji lub konspekt przy transmisjach bezpośrednich.
2.
Główny Urząd może zwolnić występującego o udzielenie zgody na rozpowszechnianie druku, zapisu, obrazu i słowa, informacji lub na publiczne wykonanie w działalności artystycznej lub rozrywkowej utworu od obowiązku określonego odpowiednio w ust. 1.
3.
Prezes Głównego Urzędu może udzielić zgody na przedstawienie tekstów, o których mowa w ust. 1 pkt 1, w formie maszynopisu, pod warunkiem przyjęcia przez wydawcę odpowiedzialności za zgodność tekstu gotowych egzemplarzy z tekstem maszynopisu.
§  5.
Główny Urząd nie udzieli zgody na rozpowszechnianie druków, zapisów obrazu i słowa oraz na publiczne wykonanie w działalności artystycznej i rozrywkowej utworu, jeżeli byłoby ono szkodliwe dla dobra i interesów Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej.
§  6.
Prezes Głównego Urzędu określi szczegółowy tryb udzielania zgody, o której mowa w § 1.
§  7.
Wydawanie gazety i czasopisma wymaga zezwolenia Głównego Urzędu.
§  8.
1.
Zezwolenie na wydawanie gazety i czasopisma powinno określić w szczególności: tytuł gazety i czasopisma, wydawcę, najwyższy nakład, format, częstotliwość ukazywania się, objętość i sposób wykonania.
2.
Wszelkie zmiany w stosunku do danych określonych w zezwoleniu mogą być dokonywane wyłącznie za zgodą Głównego Urzędu.
3.
Główny Urząd może z przyczyn określonych w § 5 cofnąć zezwolenie na wydawanie gazety lub czasopisma.
4.
Zezwolenie na wydawanie gazety lub czasopisma traci ważność:
1)
po upływie czasu, na jaki zostało wydane,
2)
w razie niewydawania gazety lub czasopisma przez okres jednego roku, licząc od upływu terminu, w którym powinny się ukazać.
§  9.
1.
Prezes Głównego Urzędu może pozbawić z przyczyn określonych w § 5 gazety, czasopisma i inne druki pochodzenia zagranicznego debitu komunikacyjnego, zakazując sprowadzania ich na obszar Polski Rzeczypospolitej Ludowej w celu rozpowszechniania.
2.
Gazety, czasopisma i inne druki pozbawione debitu komunikacyjnego nie mogą być przewożone przez obszar Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej, z wyjątkiem czasopism i druków przewożonych zgodnie z umowami o tranzycie.
3.
Pozbawienie debitu komunikacyjnego następuje w drodze ogłoszonego w Monitorze Polskim zarządzenia Prezesa Głównego Urzędu.
4.
Prezes Głównego Urzędu może udzielić zgody na sprowadzanie i posiadanie - do celów naukowych, publicystycznych i urzędowych - gazet, czasopism i innych druków pozbawionych debitu komunikacyjnego.
§  10.
1.
Zakłady poligraficzne, urządzenia i aparaty wytwarzające publikacje i ilustracje sposobem mechanicznym, chemicznym lub innym, zakłady wytwarzające pieczątki (stemple) oraz zakłady (punkty) sprzedaży matryc - podlegają rejestracji.
2.
Właściwi ministrowie (kierownicy urzędów centralnych), organy administracji państwowej stopnia wojewódzkiego oraz zarządy centralnych związków spółdzielni i organizacji społecznych, wymienionych w § 2 ust. 1 pkt 2, wydadzą w uzgodnieniu z Prezesem Głównego Urzędu przepisy określające sposób prowadzenia rejestracji, o której mowa w ust. 1, i ewidencji sprzedaży matryc oraz określające dokumentację wykonywanych prac poligraficznych.
3.
Sposób prowadzenia rejestracji, o której mowa w ust. 1, i kontroli zakładów, urządzeń i aparatów będących w posiadaniu osób fizycznych, organizacji społecznych i instytucji nie wymienionych w ust. 2 oraz zasady i tryb udzielania zgody na wykonanie pieczątek (stempli) ustali Prezes Głównego Urzędu.
§  11.
Traci moc rozporządzenie Prezesa Rady Ministrów z dnia 21 marca 1970 r. w sprawie zakresu i trybu sprawowania nadzoru i kontroli przez organy kontroli prasy, publikacji i widowisk (Dz. U. z 1970 r. Nr 6, poz. 50 i z 1972 r. Nr 41, poz. 268).
§  12.
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem 1 lipca 1975 r.

Zmiany w prawie

Małżonkowie zapłacą za 2023 rok niższy ryczałt od najmu

Najem prywatny za 2023 rok rozlicza się według nowych zasad. Jedyną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawek 8,5 i 12,5 proc. Z kolei małżonkowie wynajmujący wspólną nieruchomość zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Taka zmiana weszła w życie w połowie 2023 r., ale ma zastosowanie do przychodów uzyskanych za cały 2023 r.

Monika Pogroszewska 27.03.2024
Ratownik medyczny wykona USG i zrobi test na COVID

Mimo krytycznych uwag Naczelnej Rady Lekarskiej, Ministerstwo Zdrowia zmieniło rozporządzenie regulujące uprawnienia ratowników medycznych. Już wkrótce, po ukończeniu odpowiedniego kursu będą mogli wykonywać USG, przywrócono im też możliwość wykonywania testów na obecność wirusów, którą mieli w pandemii, a do listy leków, które mogą zaordynować, dodano trzy nowe preparaty. Większość zmian wejdzie w życie pod koniec marca.

Agnieszka Matłacz 12.03.2024
Jak zgłosić zamiar głosowania korespondencyjnego w wyborach samorządowych

Nie wszyscy wyborcy będą mogli udać się osobiście 7 kwietnia, aby oddać głos w obwodowych komisjach wyborczych. Dla nich ustawodawca wprowadził instytucję głosowania korespondencyjnego jako jednej z tzw. alternatywnych procedur głosowania. Przypominamy zasady, terminy i procedurę tego udogodnienia dla wyborców z niepełnosprawnością, seniorów i osób w obowiązkowej kwarantannie.

Artur Pytel 09.03.2024
Tabletka "dzień po" bez recepty - Sejm uchwalił nowelizację

Bez recepty dostępny będzie jeden z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - zakłada uchwalona w czwartek nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tabletka będzie dostępna bez recepty ma być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stoi na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 22.02.2024
Data 30 kwietnia dla wnioskodawcy dodatku osłonowego może być pułapką

Choć ustawa o dodatku osłonowym wskazuje, że wnioski można składać do 30 kwietnia 2024 r., to dla wielu mieszkańców termin ten może okazać się pułapką. Datą złożenia wniosku jest bowiem data jego wpływu do organu. Rząd uznał jednak, że nie ma potrzeby doprecyzowania tej kwestii. A już podczas rozpoznawania poprzednich wniosków, właśnie z tego powodu wielu mieszkańców zostało pozbawionych świadczeń.

Robert Horbaczewski 21.02.2024
Standardy ochrony dzieci. Placówki medyczne mają pół roku

Lekarz czy pielęgniarka nie będą mogli się tłumaczyć, że nie wiedzieli komu zgłosić podejrzenie przemocy wobec dziecka. Placówki medyczne obowiązkowo muszą opracować standardy postępowania w takich sytuacjach. Przepisy, które je do tego obligują wchodzą właśnie w życie, choć dają jeszcze pół roku na przygotowania. Brak standardów będzie zagrożony grzywną. Kar nie przewidziano natomiast za ich nieprzestrzeganie.

Katarzyna Nocuń 14.02.2024