Zakres działania i zadania rady ławniczej.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA SPRAWIEDLIWOŚCI
z dnia 13 lipca 1965 r.
w sprawie zakresu działania i zadań rady ławniczej.

Na podstawie art. 9 ust. 3 ustawy z dnia 2 grudnia 1960 r. o ławnikach ludowych w sądach powszechnych (Dz. U. Nr 54, poz. 309) zarządza się, co następuje:
§  1.
1.
Rada ławnicza w sądzie powiatowym, w sądzie wojewódzkim oraz w okręgowym sądzie ubezpieczeń społecznych jest organem samorządu ławniczego.
2.
Ławnicy każdego sądu mogą wybierać ze swego grona radę ławniczą.
3.
Liczbę członków rady określa prezes sądu.
§  2.
1.
Do zadań rady ławniczej należy reprezentowanie ławników danego sądu, podnoszenie poziomu ich pracy oraz organizowanie zebrań sprawozdawczych o działalności ławników.
2.
W szczególności do zadań rady ławniczej należy:
1)
wybór i odwołanie przewodniczącego rady ławniczej i jego zastępcy,
2)
ustalanie planów pracy rady oraz ocena ich wykonania,
3)
ustalanie zasad organizacji pracy rady,
4)
informowanie prezesa sądu o pracach rady oraz wydawanie opinii w sprawach przedłożonych przez niego lub przez przewodniczącego rady,
5)
utrzymywanie kontaktów z radami narodowymi oraz organizacjami społecznymi i zawodowymi,
6)
współdziałanie w ustalaniu terminów i tematyki narad sędziowsko-ławniczych oraz organizowanie innych form szkolenia ławników,
7)
ułatwianie ławnikom korzystania z prasy i literatury prawniczej oraz współpraca z redakcją czasopisma "Ławnik Ludowy",
8)
podejmowanie starań w ułatwieniu ławnikom pracującym zawodowo stawiennictwa na wezwanie sądu,
9)
ułatwianie ławnikom zaznajamiania się z aktami rozpoznawanych spraw oraz troska o podnoszenie dyscypliny pracy ławników,
10)
współdziałanie z prezesem sądu w wyznaczaniu ławników na rozprawy oraz przy sporządzaniu list ławników dla poszczególnych wydziałów sądu,
11)
organizowanie udziału ławników w społecznych akcjach zapobiegania i zwalczania przestępczości,
12)
inicjowanie i organizowanie form włączania ławników do prac nad popularyzacją i rozwojem sądów społecznych,
13)
organizowanie sprawozdawczości o działalności ławników dla rad narodowych, organizacji społecznych, zakładów pracy i zebrań wiejskich,
14)
współdziałanie z prezesem sądu w zakresie informacji dla prasy, radia i telewizji o działalności ławników danego sądu.
§  3.
1.
Przewodniczący rady ławniczej zwołuje zebrania rady ławniczej i przewodniczy na nich.
2.
Przewodniczący rady ławniczej jest zobowiązany zwołać zebranie rady ławniczej na żądanie prezesa sądu lub na wniosek co najmniej 1/3 liczby członków rady ławniczej.
3.
Do ważności uchwał zebrania rady ławniczej konieczna jest obecność co najmniej połowy członków rady.
4.
Uchwały zebrania rady ławniczej zapadają zwykłą większością głosów. W razie równości głosów decyduje głos przewodniczącego.
§  4.
Rada ławnicza jest właściwa do decydowania w sprawach:
1)
wyboru i odwołania przewodniczącego rady ławniczej i jego zastępcy,
2)
okresowych planów prac rady ławniczej oraz przyjmowania i oceny sprawozdań z wykonania tych planów,
3)
ustalania zasad organizacyjnych pracy rady, powoływania członków prezydium, tworzenia sekcji oraz powoływania ich kierowników i członków.
§  5.
Przewodniczący rady ławniczej:
1)
reprezentuje radę ławniczą danego sądu na zewnątrz,
2)
opracowuje i przedkłada radzie ławniczej projekty planów prac rady i sprawozdania z ich wykonania,
3)
kieruje bieżącymi pracami rady oraz koordynuje prace sekcji.
§  6.
1.
Rada ławnicza może w miarę potrzeby powziąć uchwałę o powołaniu prezydium rady ławniczej. Rada, powołując prezydium, określa jednocześnie sprawy z zakresu działania przewodniczącego rady ławniczej, przekazane do decyzji prezydium.
2.
W skład prezydium rady ławniczej wchodzi z urzędu przewodniczący rady ławniczej i jego zastępca.
3.
Przepisy § 3 mają odpowiednie zastosowanie do posiedzeń prezydium rady ławniczej.
§  7.
1.
Rada ławnicza może w miarę potrzeby powziąć uchwałę o powołaniu jednej lub więcej sekcji stałych, określając nazwę i skład sekcji oraz powierzone jej do opracowywania sprawy z zakresu działania rady ławniczej.
2.
Na czele sekcji stoi kierownik, powołany przez radę ławniczą spośród członków rady.
3.
Członków sekcji powołuje rada ławnicza spośród ławników niezależnie od tego, czy są oni członkami rady.
§  8.
Rada ławnicza lub jej prezydium może w miarę potrzeby tworzyć sekcje niestałe oraz powierzać im wykonanie określonych zadań.
§  9.
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

Zmiany w prawie

Małżonkowie zapłacą za 2023 rok niższy ryczałt od najmu

Najem prywatny za 2023 rok rozlicza się według nowych zasad. Jedyną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawek 8,5 i 12,5 proc. Z kolei małżonkowie wynajmujący wspólną nieruchomość zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Taka zmiana weszła w życie w połowie 2023 r., ale ma zastosowanie do przychodów uzyskanych za cały 2023 r.

Monika Pogroszewska 27.03.2024
Ratownik medyczny wykona USG i zrobi test na COVID

Mimo krytycznych uwag Naczelnej Rady Lekarskiej, Ministerstwo Zdrowia zmieniło rozporządzenie regulujące uprawnienia ratowników medycznych. Już wkrótce, po ukończeniu odpowiedniego kursu będą mogli wykonywać USG, przywrócono im też możliwość wykonywania testów na obecność wirusów, którą mieli w pandemii, a do listy leków, które mogą zaordynować, dodano trzy nowe preparaty. Większość zmian wejdzie w życie pod koniec marca.

Agnieszka Matłacz 12.03.2024
Jak zgłosić zamiar głosowania korespondencyjnego w wyborach samorządowych

Nie wszyscy wyborcy będą mogli udać się osobiście 7 kwietnia, aby oddać głos w obwodowych komisjach wyborczych. Dla nich ustawodawca wprowadził instytucję głosowania korespondencyjnego jako jednej z tzw. alternatywnych procedur głosowania. Przypominamy zasady, terminy i procedurę tego udogodnienia dla wyborców z niepełnosprawnością, seniorów i osób w obowiązkowej kwarantannie.

Artur Pytel 09.03.2024
Tabletka "dzień po" bez recepty - Sejm uchwalił nowelizację

Bez recepty dostępny będzie jeden z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - zakłada uchwalona w czwartek nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tabletka będzie dostępna bez recepty ma być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stoi na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 22.02.2024
Data 30 kwietnia dla wnioskodawcy dodatku osłonowego może być pułapką

Choć ustawa o dodatku osłonowym wskazuje, że wnioski można składać do 30 kwietnia 2024 r., to dla wielu mieszkańców termin ten może okazać się pułapką. Datą złożenia wniosku jest bowiem data jego wpływu do organu. Rząd uznał jednak, że nie ma potrzeby doprecyzowania tej kwestii. A już podczas rozpoznawania poprzednich wniosków, właśnie z tego powodu wielu mieszkańców zostało pozbawionych świadczeń.

Robert Horbaczewski 21.02.2024
Standardy ochrony dzieci. Placówki medyczne mają pół roku

Lekarz czy pielęgniarka nie będą mogli się tłumaczyć, że nie wiedzieli komu zgłosić podejrzenie przemocy wobec dziecka. Placówki medyczne obowiązkowo muszą opracować standardy postępowania w takich sytuacjach. Przepisy, które je do tego obligują wchodzą właśnie w życie, choć dają jeszcze pół roku na przygotowania. Brak standardów będzie zagrożony grzywną. Kar nie przewidziano natomiast za ich nieprzestrzeganie.

Katarzyna Nocuń 14.02.2024